Смекни!
smekni.com

Класифікаційні суспільства та їх роль у забезпеченні безпеки мореплавства (стр. 2 из 37)


2. АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ КЛАСИФІКАЦІЙНИХ СУСПІЛЬСТВ НА ПРИКЛАДІ РОСІЙСЬКОГО МОРСЬКОГО РЕГІСТРА СУДНОПЛАВСТВА

2.1Загальні положення

2.1.1 Визначення і пояснення

У Правилах Російського Морського Регістра Судноплавства (надалі Регістр), якщо в інших частинах спеціально не обумовлене інше, прийняті наступні визначення:

Вантажне судно — будь-яке судно, що не є пасажирським (суховантажне, наливне, транспортний рефрижератор, криголам, буксир, товкач, рятувальне, технічного флоту, кабельне, спеціального призначення і інше непасажирське судно).

Місце притулку — будь-яка природно або штучно захищена акваторія, яка може бути використана для укриття судна при виникненні обставин, загрожуючих його безпеці.

Пасажир — всяка особа на борту судна, окрім капітана і членів екіпажа або інших осіб, що працюють або мають будь-які обов’язки, пов'язані з діяльністю цього судна (спеціальний персонал), а також діти у віці менше одного року.

Пасажирське судно — судно, що призначене для перевезення або що перевозить більше 12 пасажирів.

Риболовецьке судно — будь-яке судно, використовуване для промислу або для промислу і обробки свого улову (риби, китів, тюленів, моржів або інших живих ресурсів морить).

Екіпаж риболовецького судна — особи, зайняті виконанням будь-яких обов'язків на борту судна, пов'язаних з його призначенням.

Спеціальний персонал — всі особи, що не є пасажирами, членами екіпажа і що знаходяться на борту у зв'язку із спеціальним призначенням судна або унаслідок спеціальних робіт, вироблюваних на борту даного судна.

Судно спеціального призначення — самохідне судно з механічним двигуном, яке через своє призначення має на борту спеціальний персонал більше 12 чоловік, включаючи пасажирів (під вказаними судами розуміють науково-ДОСлідницькі, експедиційні, гідрографічні судна, учбові; кітобази, рибобазы і інші судна, що використовуються для переробки живих ресурсів морить і не зайняті їх ловом, та ін.).

Екіпаж судна — особовий склад судна, що забезпечує управління, рух, живучість і безпеку експлуатації судна, включаючи персонал, обслуговуючий як особовий склад судна, так і пасажирів.

Контейнер — транспортне устаткування:

- що має постійний характер і через це ДОСить міцний, аби годитися для багатократного використання;

- спеціально сконструйоване для полегшення перевезення вантажів одним або декількома видами транспорту без їх проміжного перевантаження;

- сконструйоване з урахуванням необхідності кріплення і швидкої обробки і знаряджене для цих цілей кутовими фітингами;

- такого розміру, що площа, ув'язнений, між чотирма зовнішніми нижніми кутами складає, принаймні, 14 або 7 м2 за наявності верхніх кутових фітингів.

Примітка. Визначення «контейнер» не відноситься до транспортного засобу або упаковки, проте поширюється на контейнери, коли вони перевозяться на шасі.

Контейнеровоз — судно, призначене для перевезення вантажів в контейнерах міжнародного зразка і що має комірчасті направляючі конструкції в трюмах.

Накатне судно — судно, спеціально призначене для перевезення різної колісної техніки (автомобілів, залізничного рухливого складу, гусеничної техніки, трейлерів з вантажем і без вантажу), вантажні операції на якому виробляються переважно горизонтальним способом — накатом.

Пасажирське накатне судно (пасажирське судно ро-ро) — пасажирське судно, що має закриті або відкриті вантажні приміщення з горизонтальним способом вантаження і вивантаження або приміщення спеціальної категорії, визначення яких дане в частині VI «Протипожежний захист» Правил.

До пасажирських накатних суден відносяться також судна, що здійснюють на поромних переправах регулярні перевезення пасажирів і перевезення на відкритій палубі колісної техніки з паливом в баках і залізничного рухливого складу з горизонтальним способом вантаження і вивантаження.

Наплавне судно — суховантажне судно, пристосоване для виробництва навантажувально-розвантажувальних робіт з використанням принципу докування в портах і захищених акваторіях.

Наливне судно — судно, призначене для перевезення рідких вантажів наливом, у тому числі:

·нафтоналивне судно — судно, призначене для перевезення наливом сирої нафти і нафтопродуктів з температурою спалаху 60°С і нижче для морських суден, 55°С і нижче для суден внутрішнього плавання і з тиском пари по Рейду нижче атмосферного;

·нафтоналивне судно (>60°С) — морське судно, призначене для перевезення наливом нафтопродуктів з температурою спалаху більш 60°С;

·нафтоналивне судно (>55°С) — судно внутрішнього плавання, призначене для перевезення наливом нафтопродуктів з температурою спалаху більш 55°С;

·нафтозбірне судно — судно, постійно або періодично використовуване для збору з поверхні моря нафтопродуктів з температурою спалаху 60°С і нижче.

Залежно від об'єму виконаних вимог сьогодення Правил судна, що використовують в операціях по ліквідації розлитої на поверхні моря нафти, можуть виконувати свою роботу, знаходячись на дистанції, безпечній для упередження пожежі і вибуху, від об'єкту, з якого походить розлив нафти, або в безпосередній близькості від джерела розливу нафти в покритих нафтою водах;

·газовоз — судно, призначене для перевезення наливом зріджених газів;

·хімовоз — судно, призначене для перевезення наливом небезпечних хімічних вантажів.

Комбіноване судно — судно, призначене для перевезення наливом сирої нафти і нафтопродуктів, а також насипних вантажів (нафторудовози, нафто навальні і тому подібні судна).

Навалювальне судно — судно, в конструкцію якого входять одна палуба, бортові під палубні танки і бортові скуласті танки у вантажних приміщеннях і яке призначене переважно для перевезення навалювальних вантажів.

Суднова баржа — несамохідне вантажне судно, експлуатоване без екіпажа і пристосоване для транспортування на спеціально обладнаних судах (баржевозах) і буксирування (штовхання) в межах встановленого обмеженого району плавання.

Дедвейт — різниця між водотоннажністю судна по вантажну ватерлінію, відповідну призначеному літньому надводному борту у воді з щільністю 1,025 т/м3, і водотоннажністю порожньом.

Водотоннажність порожньом — водотоннажність судна без вантажу, палива, змащувального масла, баластної, прісної, котельної води в цистернах, суднових запасів, а також без пасажирів, екіпажа і їх речей.

Буксир — судно, призначене для буксировки і кантівок інших суден і плавучих споруд.

Плавучий кран (плавкран) — споруда крану на плавучій підставі понтонного або близького до нього за формою типа, призначеного для виробництва вантажопідйомних операцій, яке може бути використане для транспортування вантажів на палубі.

Судно крану — судно, що несе на собі споруду крану, призначену для виконання спеціалізованих вантажопідйомних операцій, у тому числі монтажних, підводних, трубо прокладних і тому подібних.

Суховантажне судно — судно, призначене для перевезення різних вантажів (генеральних, контейнерів, лісу, вантажів насипом і тому подібне), окрім рідких вантажів наливом.

Судно забезпечення — судно, призначене в основному для перевезення постачання і вантажів до морських плавучих і стаціонарних установок різного призначення і що має, як правило, надбудову в носовій і відкриту вантажну палубу в кормовій частині для обробки вантажу в морі. При виконанні відповідних вимог Правил Регістра судно може бути використане для буксирних робіт.

Плавуча бурова установка — судно (плавуча споруда), призначене для виконання бурових робіт по розвідці і видобутку підземних ресурсів морського дна.

Судно змішаного (річка-море) плавання — самохідне вантажне судно, призначене для перевезень вантажів по морських і внутрішніх водних шляхах.

Судно з динамічним принципом підтримки (СДПП) — судно, вага або значна частина ваги якого в експлуатаційному режимі врівноважуються силами, що не є гідростатичними.

Високошвидкісне судно — судно, здатне розвинути максимальну швидкість в метрах в секунду, що дорівнює або перевищує

де А — водотоннажність, відповідна розрахунковій ватерлінії, м3.

Стоєчноє судно — несамохідна плавуча споруда з корпусом понтонного або суднового типу, що експлуатується, як правило, увздовж причальної стінки (берега). До таких суден відносяться: плавучі готелі і гуртожитки, плавучі майстерні, плавучі силові установки, плавучі судна-склади і так далі.

У Правилах прийняті наступні пояснення:

Атомне судно — судно, головна пропульсивна установка якого використовує ядерну енергію.

Судно атомно-технологічного обслуговування (судно АТО) — вантажне судно, призначене для зберігання нових і відпрацьованих тепловиділяючих складок ядерних реакторів, вивантаження відпрацьованих і завантаження нових тепловиділяючих збірок в корпуси реакторів, а також для прийому, зберігання, обробки і видалення рідких і твердих радіоактивних відходів або для виконання інших функцій технологічного обслуговування суден з атомними енергетичними установками.

Прогулочне судно — судно, що використовуване виключно в цілях відпочинку (без комерційних цілей) і має на борту не більше 12 чоловік.

Визначення, що стосуються конкретних типів суден, приведені у відповідних Правилах.