Смекни!
smekni.com

Класифікаційні суспільства та їх роль у забезпеченні безпеки мореплавства (стр. 9 из 37)

Таке Свідоцтво видається або підтверджується Адміністрацією, або визнаною в області охорони організацією, що діє від імені Адміністрації.

Відповідно до вимог Глави XI-2/1/16: «Визнана в області охорони організація означає організацію, що володіє методикою експертизи по питаннях охорони і відповідним знанням суднових і портових операцій, уповноважену на проведення оцінки, або перевірки, або схвалення, або огляду, що зазначені даною главою або частиною А Кодексу ОСПС».

Конвенція СОЛАС 74 в главі XI «Спеціальні заходи по підвищенню безпеки на морі», Правило 1-«Надання повноважень визнаним організаціям» говорить - «Організації, послання на які робиться в правилі I/6, повинні відповідати Керівництву, прийнятому резолюцією А.739(18) Організації, з можливими поправками, і Специфікаціям, прийнятим резолюцією Організації А.789(19), з можливими поправками, за умови, що такі поправки приймаються, набирають чинності і діють відповідно до положень статті VIII справжньої Конвенції, що стосуються процедур прийняття поправок, застосовних до Додатка, за винятком його глави I».

Класифікаційне суспільство як визнана державою прапора організація - встановлює технічні вимоги, що забезпечують умови безпечного плавання морських суден, безпеку людського життя на море і надійне перевезення вантажів морем відповідно до Міжнародних конвенцій; розглядає і схвалює проектну документацію, що стосується споруди, переобладнання або ремонту морських суден, їх механізмів, пристроїв, виробів, постачання, матеріалів і устаткування; здійснює технічний нагляд за будівництвом суден і судами, що знаходяться в експлуатації, за контейнерами міжнародного сполучення; контролює виконання технічних вимог конвенцій, що відносяться до морського суднобудування і мореплавання за дорученням країн, що підписали ці конвенції; привласнює клас морським судам по уповноваженню держав прапора; бере участь в експертизах і консультаціях у справах про аварії і аналізує аварійність флоту, що знаходиться під наглядом цього Класифікаційного суспільства (КС); розробляє, видає і постійно уДОСконалює правила, керівництво і норми КС.

Надання повноважень визнаним організаціям повинне регулюватися з метою забезпечення одноманітності перевірок і підтримки встановлених стандартів. Тому при будь-якому наданні повноважень визнаним організаціям слід дотримуватися Керівництва про надання повноважень організаціям, що діють від імені Адміністрації (резолюція А.739(18))* і Специфікацій функцій визнаних організацій, що діють від імені Адміністрації, по огляду і видачі свідоцтв (резолюція А.789(19)) 1, і зокрема:

1) встановлювати, що визнана організація має ДОСтатні ресурси з точки зору технічних, управлінських і ДОСлідницьких можливостей для виконання завдань, що доручаються, відповідно до мінімальних стандартів для визнаних організацій, що діють від імені Адміністрації, викладеними в доповненні 1 до резолюції А.739(18);

2) мати як підставу для надання повноважень офіційну письмову угоду, поміщену між Адміністрацією і визнаною організацією, яке, як мінімум, повинне включати елементи, викладені в доповненні 2 до резолюції А.739(18), або рівноцінні юридичні домовленості і може бути засновано на типовій угоді по уповноваженню визнаних організацій, що діють від імені Адміністрації (MSC/Circ.710 / MEPC/Circ.307);

3) давати інструкції, в яких детально викладаються дії, що запроваджуються у випадку, якщо виявиться, що судно непридатне до виходу в море без небезпеки для судна або людей, що знаходяться на його борту, або що воно представляє надмірну загрозу спричинення збитку морському середовищу;

4) надавати визнаній організації всі відповідні документи національного законодавства, які вводять в дію положення конвенцій або вказують, чи є стандарти Адміністрації в якому-небудь відношенні жорсткішими, ніж вимоги конвенцій;

5) вказувати, що визнана організація повинна вести облік, який забезпечить Адміністрацію даними, необхідними для надання допомозі в тлумаченні правил конвенцій.

Для забезпечення повного виконання своїх міжнародних зобов'язань при прийнятті цього типа домовленості держава прапора повинна встановити програму нагляду з ДОСтатніми ресурсами для постійного контролю визнаних організацій і зв'язку з ними шляхами:

1) збереження повноважень на проведення додаткових огляді з метою переконатися, що судна, плаваючі під його прапором, відповідають будь-яким національним вимогам, доповнюючи конвенції ІМО, наприклад стандартам охорони праці і здоров'я, чисельності екіпажа, робочого часу, вимогам, що стосуються знання мови, забезпечують спілкування на судні;

2) забезпечення персоналом, який має хороші знання норм і правил держави прапора і визнаних організацій і який здатний виконувати на місцях ефективний нагляд за визнаними організаціями.

Резолюція А.739(18) стала обов'язковою 1 січня 1996 року згідно правилу XI/1 Конвенції СОЛАС. Резолюція А.789(19) стала обов'язковою 1 липня 1998 року згідно правилу XI/1 Конвенції СОЛАС з поправками.

Визнані організації - класифікаційні суспільства можуть мати повноваження Держави прапора на схвалення типів, засвідчувати відповідність встановленим вимогам технічних засобів судноводіння і навігації, устаткування і оснащення, що забезпечує безпеку судноплавства, включаючи суднове рятувальне, пожежне, радіо і інше устаткування, оснащення і постачання і на проведення огляду, сертифікації по стандартах якості берегових організацій, пов'язаних з судноплавством, устаткування, постачання, матеріалів, продукції тих, що забезпечують безпеку судноплавства (рятувальне, протипожежне і інше).

Зокрема визнані організації - класифікаційні суспільства проводять огляд і сертифікацію судноплавних компаній на відповідність вимогам МКУБ, учбових закладів відповідно до конвенції ПДНВ 78.

Для контролю реєстрації визнаних організацій в державі прапора, ІМО щорік публікує циркулярний лист ІМО з інформацією про зареєстровані в ІМО класифікаційних суспільствах, “Information on authorizations given by Administrations to Recognized Organizations”, з вказівкою повноважень виданих державою для огляду і видачі сертифікатів. Наявність такого циркуляра обов'язкова в організаціях, яким доручено виробляти перевірку суден. Також бажано мати зразки документів, що видаються визнаними організаціями. Це дає можливість портовим властям, і іншим контролюючим органам, при заході судна, перевірити чи уповноважена вказана в суднових документах визнана організація (класифікаційне суспільство) видавати такі документи.

Роль класифікаційних суспільств в безпеці мореплавання дуже велика, але передача повноважень від держави прапора визнаній організації не означає передачу відповідальності. Відповідальність за виконання вимог нормативних документів, у будь-якому випадку несе держава прапора.

Найбільш значимі визнані організації - класифікаційні суспільства об'єдналися в Міжнародну Асоціацію Класифікаційних Суспільств - МАКС (IACS - InternationalAssociationClassificationSocieties).

При створенні МКУБ широко застосовувалися вимоги стандартів серії ІСО - 9000.

У 1987 році ІСО розробила і видала серію стандартів ІСО 9000 (9000-9004) - "Управління якістю і забезпечення якості" (QualityManagementandQualityAssurance). У морській індустрії стосовно судновласників, операторських компаній, суднових менеджерів, організацій морського сервісу зазвичай використовується стандарт ІСО 9002, до класифікаційних суспільств і суднобудівельних верфей - ІСО 9001.

3.2 Роль Класифікаційних суспільств у вживанні МКУБ

Правило 1, Глави XI СОЛАС 74 - "Надання повноважень визнаним організаціям" - говорить: "Визнані організації, яким Адміністрація доручає перевірки і огляди повинні відповідати вимогам «Керівництва про надання повноважень визнаним організаціям, що діють за дорученням Адміністрації»- (Рез.А.739(18)).

Визнана організація - Класифікаційне суспільство встановлює технічні вимоги, що забезпечують умови безпечного плавання морських суден, безпеку людського життя на море і надійне перевезення вантажів морем відповідно до Міжнародних конвенцій; розглядає і схвалює проектну документацію, що стосується споруди, переобладнання або ремонту морських суден, їх механізмів, пристроїв, виробів, постачання, матеріалів і устаткування; здійснює технічний нагляд за будівництвом суден і судами, що знаходяться в експлуатації, за контейнерами міжнародного повідомлення; контролює виконання технічних вимог конвенцій, що відносяться до морського суднобудування і мореплавання за дорученням країн, що підписали ці конвенції; привласнює клас морським судам по уповноваженню держави прапора; бере участь в експертизах і консультаціях у справах про аварії і аналізує аварійність флоту, що знаходиться під наглядом цього Класифікаційного суспільства (КС); розробляє, видає і постійно уДОСконалює правила, керівництва і норми КС.

Класифікаційне суспільство (КС), за дорученням і уповноваженням держави прапора видає документи, що засвідчують, що морське судно в цілому або окремі види його постачання і устаткування задовольняють технічним вимогам відносно безпеки судноплавства відповідно до вимог міжнародних конвенцій (МК) ратифікованих державою прапора. Суднові конвенційні документи доводять факт мореплавного стану судна і його відповідність вимогам МК.

До таких документа відносяться документи ДПВ і СПУБ, що свідчать про вживання МКУБ і впровадженні СУБ на судні і в Компанії. Адміністрація зобов'язана перевіряти відповідність вимогам МКУБ і видавати документи про відповідність (ДОС) компаніям і свідоцтва про управління безпекою (СПУБ) судам.

Відповідно до Резолюції А.739(18) - "Керівництво про надання повноважень організаціям, що діють від імені Адміністрації", яке стало обов'язковим через нову главу XI Конвенції СОЛАС, документи про відповідність вимогам Міжнародних конвенцій, у тому числі і вживанні МКУБ, можуть видаватися визнаними організаціями - класифікаційними суспільствами по уповноваженню Держави прапора.