Рис. 2.6. Схема роботи гідророзподільника екскаватора ЕО-2621В при нейтральному(а), нижньому (б) і верхньому (в) положенні золотників:
1, 4 – порожнини, 2 – золотники, 3- пружина, 5 – плунжер, 6,7 – канали
При переміщені золотника вгору(рис. 2.6,) в нагнітаюча порожнина 4 з’єднується з каналом 7, а канал 6 з’єднуєтьсязізливною порожниною 1. Таким чином поршень гідроциліндру переміщується в протилежну сторону. Вільні порожнини над золотниками 15 див. рис. 125, а) і в нижній кришці17 заповнені робочоюрідиною, проникаючою через зазори. Ці порожнинизв’язаніміж собою отворами в корпусі 14 ічерез дренажну трубку з’єднаніз таком, що виключаємимовільне переміщення золотників.
Запобіжний клапан вступає в роботу в випадку перевищення робочого тиску, на яке вінвідрегульований. Прицьомукулька 7 піднімається вгоруірідина з порожнини над перепуским клапаном зкидується над перепускним клапаном іде на злив. Тиск у порожнинізнижується, плунжер 13 переміщується вгоруівідчиняєгідролінію в бак. Перепускний клапан (Рис. 2.7, а) при підвищеннітиску в системі під тяжінням інерційних сил з’єднує порожнини гідроциліндрів механізмуповорота, чим досягається плавне гальмування повороту стріли. В залежностівід тиску в якому-небуть з гідроциліндрів механізму поворота спрацьовує (перепускає робочу рідину) іінша секція клапану. Під тиском рідиникулька 2 переміщається, через направляючий стержень 3пружину 5, обидві секції клапануз’єднуютьсяірідина перетікає з одного гідроциліндру повороту в інший. Перепускний клапан відрегульований на тиск 10 МПа.
Рис. 2.7. Перепускний (а) і розвантажувальний (б) клапани:
1- корпус, 2 -кулька, 3 - стрижень, 4 - пломба, 5 - пружина, 6 - ковпачок, 7 -гвинт, 8 - контргайка, 9 - гніздо, 10 -стакан, 11- шайба, 12 - штуцер
Розвантажувальний клапан (Рис. 2.7, б) складається з одної секції. В корпусі 1 клапана розміщенакулька 2, яка в зачиненому сстані клапана пвд дією пружини 5 перекриває отвір в гніздю9. Якщотиск в порожнині гідроциліндра, доякого підключений розвантажувальний клапан, перевищує 14 МПа, кулька, стискаючи пружину, відчиняє отвір в гніздіі пропускає робочу рідину на злив. При цьомутиск в порожнині гідроциліндру стабілізується.
Рис. 2.8. Гідроциліндр робочого обладнання:
1, 15 – кришки, 2 – підшипник, 3- труба, 4 – клапан, 5 – гайка, 6 – шплінт, 7, 11 – шайби, 8, 14 – манжети, 9 – поршень, 10, 13 – ущільнювання, 12 – упор, 16 – втулка, 17 – брудознімач, 18, 20 – штуцера, 19 - шток
По принципу дії всі гідроциліндри робочого обладнання подвійної дії і однакової конструкції. Гідроциліндр (Рис. 2.8.) складається з труби 3, на один кінецьякої навінчена передня кришка 15, а доіншого приварена задня кришка 1. Поверхня труби хромована і оброблена з високою ступінню точностіі чистоти. На штоці19 гайкою 5 закріплений поршень 9. Поршень ущільнений манжетами 8 і кільцем 10, а шток - манжетою14 ібрудознімачем 17, встановленим в кришці15. На кришках 1і5 закріпленівуглові штуцера 18для приєднаннядо них трубопроводів.Відвісівого переміщення манжети утримуються опорними шайбами. Передню кришку ущільнюють кільцем 13.
Для пом’якшення ударів в кінці ходу поршня служить демпфіруючий клапан 4, а при зворотному ході роль демпфера виконує упор 12. Шток і задню кришку з’єднуютьзіншими деталями через шарнирнісферичні підшипники 2.
Гідропроводи представляють собою безшовні стальні трубичи шланг високого тиску. В більшостівипадківїх з’єднують штуцерами, домагаючись необхідної герметичності установкою конічних чи кільцевих прокладок. До розподільника гідропроводи приєднуютьзадопомогою гвинтів і ущільнювачів кілець.
Рис. 2.9. Механізм повороту:
1 - зірочка, 2 - гайка, 3 -ланцюг, 4 - гідроциліндр, 5 - тяга, 6, 9 - роликопідшипники, 7 - стакан, 8 - прилив, 10 - палець,11, 16 - маслянки, 12 - пробка, 13, 15 - провушини, 14 - корпус
Механізм повороту (рис. 2.9) складається з поворотної колони, ланцюгової передачі і двох гідроциліндрів. Поворотний корпус 14 опирається на конічні роликопідшипники 6 і 9 іобертається відносно стакана 7 головки рамизадопомогоюланцюгової зірочки 1, яка приводиться в рухланцюгом 3 від гідроциліндрів. Обидва гідроциліндрипрацюють поперемінно. Якщо шток одного гідроциліндру втягується, то ланцюг, з’єднанийз тягою 5, повертає зірочку 1 і корпус, а інший гідроциліндр здійснює холостий хід.
В корпусізроблені провушини 15 ідля установки стрілиіїї гідроциліндрів, а також прилив 8 з пальцем 10 - дляфіксації механізму повороту в транспортному положенні. При роботі машини палець піднятийвгоруі своєю нижньою частиною впирається в обмежувачі повороту, які розташовані на раміекскаватора і служать для стопору колон в випаду обривуланцюга.
Для регулювання вісівого люфту колони опускають робочий орган на вантаж,відгибають стопорну шайбу, затягують гайку 2 івідпускаютьїї на 1/8 обороту, а потімзновуштопорять шайбою. Для демонтажу внутрішньої обойми підшипника 9 є отворив корпусі, зачинені пробками 12. Підшипники 9 і 6 змащують через масляниці 11 і 16.
Робоче обладнаннявстановлюють на поворотному корпусі колони. Ковш зворотної лопати (Рис. 2.10, а) закріплюють на нижній вилці рукоятки 4задопомогою вісі 7. Днище його фіксуюють нерухливим пальцем 9 задопомогою стопорної планки 8, входящої в зовнішню кільцеву проточку пальця. Шток гідроциліндру 5 закріплений пальцем на важелі днища ковша. Штоки гідроциліндрів 11 прикріпляютьсядо верхнього кронштейну рукоятки пальцем 3, фіксуючим гвинтом 2.
При переобладнанні на пряму лопату (Рис. 2.10., б) ковш 6 встановлюють зубами назовніі закріпляюють на нижній вилці рукоятки 4 допоміжними тягами 13. Штоки гідроциліндрів рукоятки кріплятьдо нижнього кронштейну 12 рукоятки, для чого використовують палець 3. Днище ковша шарнірно з’єднуютьз корпусом ковша на вісі 7. Пальці 9 стопорними шайбами закріплюють в видвинутому положенніі днище в корпусі не фіксуюють, так що воно вільно обертається при включенні гідроциліндру 5 ковша.
Гакову підвіску 15 (Рис. 2.10, в) кріплять на вилці рукоятки 4 віссю 7. Вільний кінець штоку гідроциліндра 5 приєднуютьдо рукоятки 4. Які при роботізворотною лопатою, штоки гідроциліндрів 11 закріплюють на верхньому кронштейні14 рукоятки.
Вантажний ковш 17 (Рис. 2.10, г), вили18 (Рис. 2.10, д) монтуюють на вісі 7 аналогічно прямій лопаті. Шток гідроциліндру 5 ковша кріплятьдо верхніх провушин 16 ковша (вил). Для підвищення робочих зусиль штоки гідроциліндрів 11 рукоятки приєднуютьдо нижніх кронштейнів12 рукоятки.
Рис. 2.10. Схема монтажу робочого обладнання:
а -зворотної лопати,
б - прямої лопати,
в -гакової підвіски,
г-вантажногоковша,
д - вил;
1 - стріла, 2 - гвинт, 3, 9 - пальби, 4 - рукоятка, 5, 11 - гідроциліндри ковша і рукояті, 6 - ковш, 7 - вісь, 8 - планка, 10 - днище ковша, 12, 14 - кронштейни, 13 - тяга, 15 - крюкова підвіска, 16 - верхні провушини ковша (вил), 17 - вантажний ковш, 18 – вили
Після кожної заміни перевіряють роботу робочого обладнання на холостому ходінапротязі 5 хв. До початкуперевірки необхідно впевнитись в тому, що стріла, механізм поворотуівідвал бульдозера не зафіксовані в транспортному положенні.
3. ЕКСКАВАТОРИ 3-Ї РОЗМІРНОЇ ГРУПИ
Гідравлічні повноповоротні екскаватори 3-ї розмірної групи випускають на пневмоколісному ходовому пристрої.
Поворотний ковш забезпечує хороші умови копання ґрунту і вивантаження його в відвал і транспортні засоби. Крім зворотної лопати екскаватори оснащують навантажувачем, грейфером, прямою лопатою і ковшами різної форми для спеціальних земляних робіт. Грейфером виконують вантажно-розвантажувальні роботи і розробляють виїмки, ями, котловани типу колодязів з відвісними стінками. За допомогою навантажувача ефективно і з високою продуктивністю роблять завантаження сипучих і кускових матеріалів, розробляють котловани і кар’єри, забезпечуючи одночасне планування площадки на рівні стоянки машини.Екскаватор ЕО-3322Д (Рис. 3.1.) повноповоротний гідравлічний з пневмоколісним ходовим пристроєм - призначений для розробки грунтів I — IV категорій і завантаження сипучих матеріалів і попередньо розрихлюваних скальних і мерзлих грунтів з кусками розміром не більше 200 мм.
Рис. 3.1. Екскаватор ЕО-3322Д
Робоче обладнання і робочі органи
- зворотна лопата з двома типами стріл (складної і моноблочної), а також трьома ковшами 0,4, 0,5 - для розробки грунтів до IV категорії (ковш 0,4 м3 того ж призначення використовують при глубині копання до 5 м) і 0,63 м5 для роботи в грунтах I...III категорій;
- грейфер з ковшами 0,32 і 0,5 м ;
- навантажувачз ковшами 0,57 і 1 м ;
- профільний ковш 0,5 м2і плануючий відвал для меліоративних робіт;
- ковш 0,2 м2 для риття вузьких траншей;
- однозубий розрихлювач (замість ковша зворотної лопати) для взламування кірки мерзлих грунтів товщиною до 40 см і взкриття асфальтового покриття;
- гакова підвіска для підніманняі переміщення вантажів масою до 1,5 т;