Визначаємо зовнішню довжину вагона, її можна прийняти згідно з довжиною вагона прототипу
.Визначаємо довжину вагона по осях зчеплення автозчепів
, (1.15)де
- виліт автозчепів; , .База вагона
, (1.16) .Погонне навантаження
, (1.17) , (1.18)Рбр=(65+22)*9.81=853,5кН,
qn =
0.058кн./мОсьове навантаження
, (1.19)де n- кількість осей у вагоні;
qо=
.кЗагальна висота вагона3915мм
2. Перевірка вписування вагона в габарит
2.1 Класифікація габаритів рухомого складу
Для забезпечення безпеки руху поїздів вагони повинні вільно проходити по залізничній колії, не чіпляючи споруди, станційних платформ, будівель, а також рухомого складу розташованого на сусідніх коліях. Ця вимога виконується, якщо розміри поперечного перерізу вагона знаходяться в строго визначених границях, а всі вказані будівлі приближуються до колії не більше ніж на певну величину. Ці обмеження в вагонобудуванні та будівель визначаються двома габаритами (ГОСТ 9238-83) рухомого складу та приближення будівель.
Габарит приближення будівель – граничні поперечні (перпендикулярній осі колії) контурів в середину яких, крім рухомого складу, не повинні входити ніякі частини будівель та пристроїв, а також матеріали які лежать поруч, запасні частини та обладнання, за винятком частин приладів, призначених для взаємодії з рухомим складом (контактні дроти з деталями кріплення, хоботів гідравлічних колонок при заправленні води та інші), при умові, що положення цих установ зв’язано з частинами рухомого складу, з якими вони можуть торкатись та що вони не можуть визвати торкання з іншими елементами рухомого складу.
Габарити рухомого складу – поперечні (перпендикулярні осі колії) контурів у яких, не виходячи на зовні, повинен міститися розташований на прямій горизонтальній коли (при найбільш несприятливому положенні i відсутності бокових нахилень на ресорах та динамічних коливань) як у порожньому, так i в навантаженому стані не лише новий рухомий склад, але и рухомий склад, який має максимальне нормоване спрацювання.
Згідно з відповідно до призначення габаритів прийнята така їх класифікація:
Т - для вагонів приміських електропоїздів, а також окремих типів вантажних вагонів (думпкарів), призначених для експлуатації лише на залізничних коліях промислових підприємств;
Тц - для великовантажних цистерн та думпкарів, що допускаються до експлуатації на окремих коліях загальної мережі залізниць СНД;
1-ВМ (О-Т) - для рухомого складу, що допускаються до експлуатації як по всій мережі залізниць коли 1520 мм, так i по магістральних лініях залізниць - членів ОСЗ колії 1435 мм, що використовуються для міжнародних сполучень;
О-ВМ (01-Т) - для рухомого складу, що допускається до експлуатації як по всій мережі залізниць колії 1520 мм, так i по основних лініях залізниць - членів ОСЗ колії 1435 мм з незначними обмеженнями лише на окремих дільницях;
02-ВМ (02-Т) - для рухомого складу, що допускається до експлуатації як по всій мережі залізниць колії 1520мм, так i по всіх залізницях - членах ОСЗ колії 1435мм;
03-ВМ (03-Т) - для рухомого складу, що допускається до експлуатації як по всій мережі залізниць коли 1520 мм, так i по всіх залізницях колії 1435 мм європейських та азіатських країн. Цей габарит відомий ще під назвою міжнародний „Р1Ц".
Проектуємий вагон вписується в габарит 1-Вм. Накреслимо його контур з його розмірами.
Рисунок 4-Контур габариту 1-Вм
2.2 Визначення вертикальних розмірів будівельного обрису вагона
Будівельний обрис вагона – поперечний (перпендикулярний осі колії ) контур, одержаний зменшенням габариту рухомого складу на величини можливих зміщень вагона як у вертикальному так і в горизонтальному напрямках.
Вертикальні розміри габариту рухомого складу зверху – це одночасно і те максимальні будівельні розміри, які може мати проектуємий вагон по висоті в ненавантаженому стані. Найменші вертикальні розміри будівельного обрису вагона – найменша допустима висота нижнього контуру вагона над рівнем верха головки рейси. Їх отримують відповідним збільшенням вертикальних розмірів нижньої частини габариту на величини можливих в експлуатації зниженням елементів вагона.
Величини паралельних статичних знижень вантажних вагонів приведені в таблиці 1.
Таблиця (2.1) – Величини паралельних статичних знижень вантажних вагонів.
Найменування знижень по елементахвагона | Тип вагона на візку моделі 18-100 |
Спрацювання колісної пари по поверхні кочення | 53 |
Спрацювання букси та боковини в місці взаємного опирання | 2 |
Статичне осідання ресор | 10 |
Спрацювання п’ятника та підп’ятника | 5 |
Рівномірний статичний прогин від розрахункового навантаження | 45 |
Всього | 115 |
Рівномірний статичний прогин від розрахункового навантаження розраховується за формулою
де
– гнучкість ресорного підвішування візка, ; – вертикальне розрахункове навантаження вагона.Вертикальне розрахункове навантаження визначається за формулою:
, (2.2)де
- вантажопідйомність вагона, т;g- прискорення вільного падіння,
; мм.Розрахунок можливих вертикальних зміщень
, (2.3)де
– підсумкова величина знижень, ;2.3 Визначення горизонтальних розмірів будівельного обрису вагона
Максимально допустимі горизонтальні розміри будівельного обрису вагона отримують шляхом зменшення поперечних розмірів заданого габариту з кожної сторони на величину обмеження трьох категорій:
– для направляючих поперечних перерізів вагона; – для внутрішніх перерізів вагона, тобто розташованих між його направляючими перерізами; – для зовнішніх перерізів вагона, розташованих з зовні його направляючих перерізів, тобто в консольних частинах вагона.Направляючі перерізи вагона це перерізи по п’ятникам кузова вагона.
Величини обрисів визначаються по формулі:
- для напрямного перерізу
, (2.4)- для внутрішнього перерізу
= , (2.5)- для зовнішнього перерізу
, (2.6)де
– ширина колії в кривій розрахункового радіуса, S=1545 мм; – найбільша відстань між зовнішніми гранями гранично зношених граней коліс, мм; – найбільше поперечне зміщення в один бік рами візка відносно колісної пари, мм ; – найбільше переміщення кузова відносно візка, мм; – база вагона, м; – відстань від розрахункового перерізу вагона до найближчогонапрямного перерізу, м;
– додаткові обмеження тільки для дуже довгомірних вагонів, .