Смекни!
smekni.com

Технічне діагностування сільськогосподарських машин (стр. 2 из 3)

Випадкову (непланову) діагностику проводять при виникненні відмов або несправностей вузла, агрегату або машини в цілому. Під час діагностики виявляють причини виникнення відмов або несправностей і встановлюють об'єм ремонтно-відновних робіт. Виконують випадкову діагностику майстри-діагности на місці роботи машини або на стаціонарному посту, використовуючи пересувну діагностичну установку КИ-4270, КИ-5164, ремонтно-діагностичну майстерню МЛР-817Д, МПР-9924-1 або комплект стаціонарного устаткування.

Залежно від виду вживаного устаткування діагностика машин підрозділяється на наближену, уточнену і точну.

Наближену діагностику здійснюють візуально або на слух, не вдаючись до допомоги контрольно-вимірювальних приладів. Ця діагностика не дозволяє одержати кількісну оцінку технічного полягання вузла, агрегату або машини в цілому. Вона дає тільки орієнтовну оцінку їх технічного полягання і потрібна, як правило, для попереднього діагнозу.

Уточнена діагностика в порівнянні з наближеною діагностикою більш прогресивна. При її веденні використовують найпростіші прилади. Проте вони теж не дозволяють одержати кількісну оцінку заміряємого параметра або дають оцінку недостатньої точності. Уточнена постановка діагнозу практикується в основному при частковій діагностиці при ТО № 1 і № 2.

Точна діагностика найбільш перспективна. При точній діагностиці використовуються в основному електронні, віброакустичного, електромагнітні, оптичні, гідравлічні і інші складні прилади або спеціальне устаткування. Комплексна діагностика дозволяє одержати кількісну оцінку полягання об'єктів, що перевіряються, без їх розбирання, що дає можливість значно скоротити витрати грошових коштів на технічне обслуговування і ремонт машин за рахунок зниження трудомісткості перевірочних і ремонтних робіт і збільшення терміну служби об'єктів; діагностика. Такі методи діагностики дозволяють прогнозувати гарантований період безвідмовної роботи вузла, агрегату або машини в цілому.

Прогноз може бути здійснений за допомогою різних приладів, включаючи автоматизовані системи математичного апарату, або спеціальних номограм. Найбільш зручний приладовий прогноз, результати якого після діагностики того або іншого параметра висвічуються на спеціальному табло. За допомогою приладів в даний час можна прогнозувати тиск масла в магістралі, засміченість очисника повітря, полягання акумуляторних батарей, температурний режим двигуна, забрудненість паливних і масляних фільтрів.

3 Методи діагностування

Суб'єктивні методи діагностики

До найпростіших методів діагностики сільськогосподарської техніки відносяться зовнішній огляд машини, обмацування, обстукування деталей, розташованих зовні, прослуховування роботи механізмів. Вони дозволяють знаходити такі дефекти, як ослаблення кріплень, наявність тріщин і зламів в деталях, теча палива, масла, охолоджуючій рідині і електролітам обрив і розшарування ременів, стукоти в сполученнях, що труть, обумовлені аварійними ситуаціями, і ін. Такі методи діагностики засновані на досвіді механізатора і досконалості органів його чуття (зору, слуху, нюху, смаку, дотику), званого в медицині аналізаторами

Оцінка технічного полягання складових частин машини за допомогою органів чуття є суб'єктивною тобто украй неточної, і не відповідає вимогам, що пред'являються до технічної діагностики як до галузі науки. Такий спосіб оцінки технічного полягання машин неперспективний. Його застосовують, як правило, в поєднанні з найпростішими засобами вимірювань, наприклад стукоти прослуховують за допомогою стетоскопа.

Тільки досвідчений механізатор (майстер-діагност) з тією або іншою мірою достовірності може оцінити полягання окремих складових частин машини, наприклад двигуна, по динаміці стукотів і шумів ударних сполучень, ведучи нагляд за роботою і періодично прослуховуючи стукоти (шуми). За часом пуску дизеля з урахуванням температури навколишнього середовища він може судити про загальне його полягання. Важкий пуск свідчить про незадовільне полягання паливної апаратури, надмірному зносі цилиндропоршневих групи, несправностях механізму газорозподілу, попаданні води в циліндри унаслідок прогорання прокладки або наявності тріщин в головці циліндрів і інших несправностях, що утрудняють процес запалювання і горіння палива в циліндрах.

Приведемо найпоширеніші суб'єктивні методи діагностики, широко вживані для попередньої оцінки полягання сільськогосподарської техніки.

Візуальний метод дозволяє знаходити наступні несправності: порушення ущільнень, дефекти трубопроводів, сполучних шлангів і інших складових частин машин — по течі палива, масла, охолоджуючої рідини; тріщини банки акумуляторної батареї — по течі електроліту; неповноту згоряє палива — по димности відпрацьованих газів; знос деталей цилиндропоршневих групи — по голубуватому кольору відпрацьованих газів (унаслідок надмірного чаду чартерного масла) і димленню з сапуна; якість картерного (моторного) масла — за кольором масляної плями", що наноситься на фільтрувальний папір; нерівномірне натягнення гусеничних полотен — по порушенню прямолінійності при русі трактора без навантаження; пробуксовування муфти повороту унаслідок замаслення або надмірного зносу фрикційних дисків, а також втрата пружності нажимних пружин — по порушенню прямолінійності при русі трактора під навантаженням; попадання повітря в гідросистему, недолік робочої рідини — по вспіненню рідини в баку; надмірний знос кільця ущільнювача поршня силового циліндра — по помітній на око усадці поршня (штоки) при нейтральній позиції рукоятки золотника розподільника і ін.

На слух знаходять: надмірний зазор між клапанами і коромислами механізму газорозподілу, - по стукотах в зоні клапанного механізму; граничний знос шатунних втулок і підшипників колінчастого валу — по стукотах у відповідних зонах кривошипно-шатунного механізму при зміні частоти обертання колінчастого валу; перебої в роботі дизеля унаслідок пропуску спалахів —по нерівномірному звуку вихлопу; надмірне випередження або запізнювання уприскування палива в циліндри дизеля — по характеру вихлопу (при ранньому уприскуванні — «жорстка» робота, при пізньому — «м'яка»); нещільність клапанів газорозподілу — по свисту і шипінню у впусканні і випускному патрубках дизеля при прокручуванні колінчастого валу уручну; відмова відцентрового маслоочисника або турбокомпресора — по відсутності шуму ротора після зупинки дизеля; регулювання муфти зчеплення трактора — по шуму і скреготу шестерень коробки передач при перемиканні швидкостей; скривленість валів — по биттю шківів, зірочок і ін.

По запаху визначають такі несправності, як пробуксовування муфти зчеплення, муфт повороту, гальм, замикання електропроводки і інші несправності.

На дотик контролюють: ослаблення кріплень — по відносному переміщенню деталей; несправності фрикційних муфт, гальм, підшипників, гідросистеми інших складових частин машин — по надмірному їх нагріву; несправності рульового механізму — по поштовхах, що відчуваються на рульовому колесі; зависання голки розпилювача форсунки — по відсутності імпульсів уприскування в паливопроводі високого тиску і ін.

До суб'єктивних методів діагностики також відносяться висновки майстра-діагноста, що даються на основі логічного мислення, без прямої участі яких-небудь органів чуття. Наприклад: трактор не тягне унаслідок недоліку потужності; утруднений пуск дизеля унаслідок несправності паливної апаратури. Подібні висновки не завжди можуть бути правильними трактор може не тягнути при збільшеному питомому опорі плуга унаслідок висихання ґрунту, затуплення лемешів і др.; пуск дизеля може бути утруднений унаслідок низької температури навколишнього середовища, несправності системи пуску і ін.

Суб'єктивні методи діагностики характеризують якісне відхилення полягання того або іншого механізму від норми. Спроби кількісної оцінки полягання об'єктів діагностики суб'єктивними методами приводять до значних помилок в ухваленні рішень про працездатність механізму.

Гідність суб'єктивних методів — мала трудомісткість діагностики, відсутність засобів вимірювання.

Діагностика по структурних параметрах

Процес визначення технічного полягання об'єкту діагностики по структурних параметрах називається прямою діагностикою на відміну від непрямої, здійснюваної по діагностичних параметрах. Перевага прямих методів - отримання більш точних результатів, простота конструкцій засобів вимірювань, недолік — велика трудомісткість, нарушення сполучень, що труть, при розбиранні об'єкту діагностики. Іноді непряма діагностика більш інформативна, ніж пряме. Наприклад, полягання зносу циліндропоршневої групи краще оцінювати по кількості газів, що прориваються в картер, або чаду картерного масла, ніж по величині зазорів в сполученнях.

Діагностику сільськогосподарської техніки по структурних параметрах здійснюють, як правило, за допомогою вимірювальних інструментів: щупів, масштабної . лінійки, рулетки, штангенциркуля, індикатора годинного типу, мікрометрів, нутромірів, пневматичних калібраторів, кутомірів, зубомірів і ін. Ці інструменти використовують також для вимірювання зазорів в сполученнях, що труть, геометричних розмірів деталей, ходу важелів і педалей і ін.

При розробці методів вимірювання зазорів в сполученнях, що труть, доводиться вирішувати дві задачі: як застосувати той або інший пристрій і яким чином здійснити взаємне переміщення деталей на величину зазора. При рішенні першої задачі розробляють пристосування для кріплення вимірювального пристрою до базової (нерухомої) деталі, яке дозволяло б вимірювати зазор безпосередньо, без перерахунків. Другу задачу (переміщення деталей на величину зазора) вирішують за допомогою різних допоміжних пристроїв (будиночків, важелів, гвинтових механізмів, компресорно-вакуумних установок — для переміщення деталей кривошипно-шатунного механізму і ін.).