Смекни!
smekni.com

Технологія і організація вантажних перевезень фанери з м. Рівне в Італію рухомим складом ТзОВ "Камаз-Транс-Сервіс" (стр. 18 из 24)

13. Вантажна митна декларація - заява, яка містить відомості про товари і транспортні засоби і мету їх переміщення через митний кордон України або про зміну митного режиму відносно цих товарів, а також інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежів.

Існують дві основні форми ВТД:

А. МД2 - основна вантажна митна декларація, яка завжди оформляється при переміщенні вантажів через митний кордон України.

Б. МД3 - додаткові листи, які використовуються тільки в тому випадку, якщо перевозиться велика кількість різних вантажів. Кожний додатковий лист може містити інформацію тільки про три різні вантажі. Але в деяких випадках, коли переміщується велика кількість видів вантажів, але маленькими партіями, то можливий варіант, що якщо є специфікація, інвойс або рахунок-фактура, в яких занесені всі дані (код вантажу, найменування вантажу, кількість вантажу, ціна вантажу, його загальна вартість, вигляд тари і упаковки) відносно переміщуваних через митний кордон вантажів, може заповняться форма МД2 з посиланням на той інвойс, специфікацію або рахунок-фактуру в графі 44 (додаткова інформація / подані документи).

ВТД заповнюється відповідно до наказу Державної Митної Служби України від 09.07.97 №307 „Про затвердження Інструкції про порядок заповнення вантажної та митної декларації", а також на основі наказу Державної Митної Служби України від 30.06.98 № 380 “Про затвердження Порядку заповнення граф вантажної митної декларації відповідно до митних режимів експорту, імпорту, транзиту, тимчасового ввезення (вивезення), митного складу, магазину безмитної торгівлі” і його доповнення. ВТД заповнюється вантажовласником і надається митним органам для подальшого оформлення.

14. Шляховий лист- є дозволом роботи автомобіля на маршруті.

Є такі види шляхових листів:

- типова форма №1- міжнародний;

- типова форма №2- по кілометрові перевезення

15. Сертифікат на вантаж;

16 Власну контрольну книжку водія;

3.8 Проектування технології та організації навантажувально-розвантажувальних робіт

Для забезпечення безперебійної роботи транспорту та ефективного використання транспортних засобів, що виконують перевезення вантажів пункти навантаження та розвантаження повинні бути оснащенні відповідним навантажувально-розвантажувальними засобами. Адже від рівня механізації навантажувально-розвантажувальних постів залежить дуже багато факторів, що характеризують ефективність роботи транспортних засобів: годинна продуктивність, час перебування в наряді, виконана транспортна робота та інші.

Підон належить вантажовідправнику і вантажоотримувачу і призначений для перевезення штучних вантажів в тарі, упаковці або без неї, але перед тим сформовані в партію-пакет. Вантаж до перевезень сформований пакетним способом на плоскіх європідонах в перев’язці. Вага одного еврпідона з вантажем 1тона. Загальна вага вантажу 24 тони. Нам потрібно підібрати відповідний навантажувач. Вибір будемо здійснювати опираючись на характеристику: вантажопідйомність, час навантаження-розвантаження.

Із трьох представлений навантажувачів будемо вибирати найпродуктивніший.


Навантажувально -розвантажувальна машина ЭлектронавантажувачЭВМ-15
Висота, підйома м 2
Швидкість підйома, м/с 0,2
Переміщення, м 30
швидкість переміщення, м/с 5
надбавка години, сек 50
маса ед вантажу, т 1,0
коэф викор. роб години 0,75
Час циклу на одиницю вантажу, сек 102
Час циклу, сек 510
Технологічна продуктивність, т/г 2,9
Експлуатаційна продуктивність , т/г 1,9

Рекомендуєма кількість 3шт

На здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт одного автомобіля буде витрачатися двома електронаватажувачем ЭВМ-15 5 години.

Погрузо-разгрузочная машина Электронавантажувач ЭВ-12
Висота підйому, м 4,25
Швидкість подьема, м 0,26
Переміщення, м 10
Швидкість переміщення, м 10
Коэф. Совм. Операц 1
Надбавка часу, с. 50
Маса ед вантажу, т 1,1
Коэф використання раб часу 0,75
Час циклу на одиницю вантажу, сек 83,87
Час циклу, сек 335,5
Технологічна продуктивність, т/ч 3,0
Експлуатаційна продуктивність, т/ч 2,0

Рекомендуєма кількість 3шт

На здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт одного автомобіля буде витрачатися двома електронаватажувачем ЭВ-12 4 години.



Навантажувально-розвантажувальна машина
Электронавантажувач ЭПК-1205
Висота підйому, м 2,7
Швидкість подьема, м 0,16
Переміщення, м 50
Швидкість переміщення, м 2,5
Коэф. Совм. Операц 1
Надбавка часу, с. 50
Маса од. вантажу, т 1,24
Коэф вкор. Роб часу 0,75
Час циклу на одиницю, сек. 123,75
Час циклу, сек. 1113,75
Технологічна продуктивність, т/г 4,0
Експлуатаційна продуктивність, т/г 3,0

Рекомендуєма кількість 2шт

На здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт одного автомобіля буде витрачатися двома електронаватажувачем ЭПК-1205 4 години

Для здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт із проведеного вибору і розрахунку приймаємо Электронавантажувач ЭПК-1205

При навантажувально-розвантажувальних роботах всі вантажопід’ємні машини повинні використовуватися тільки по призначенню. Дозволяється підняття машиною вантажу, маса якого не перевищує допустиму вантажопід’ємність.

Техніка безпеки при навантажувально-розвантажувальних роботах лісової продукції (фанера)

- Навантаження фанери на автомобильний транспорт повинно здійснюватись лише механічним способом;

- Автотранспортні підприємства і організації які мають саморозвантажуючій рухомий склад або засоби механізації, по договору на перевезення можуть здійснювати розвантаження;

- Навантаженя вантажу повинно здійснюватись раціонально та пропорційно відносно транспортного засобу;

- Перед навантаженям або розвантаженням вантажу (фанери), водій повинен підкладати клін’я під передні і задні колеса автомобіля і причепа;

- Навантаження повино здійснюватися на критих майданчиках з обмеженим доступом природно-кліматичних факторів; Зобразимо схему навантаження вантажу

Рис. 3.8,1 Схема навантаження вантажу

3.9 Заходи по економії паливно-мастильних матеріалів

Енергетична ефективність вантажних і піднімається вверх при впровадженні використання автомобілів з дизельним двигуном. Економія- це раціональне використання паливно-мастильних матеріалів необхідних для зменшення витрат на перевезення вантажу, зниження собівартості перевезень. Найбільш ефективним міроприємством направленим на зниження витрат палива є раціоналізація структури експлуатуючого рухомого складу, цей захід зв’язаний з підвищення коефіцієнту використання пробігу, вантажопід’ємності автомобіля.. Витрати палива від технічної справності автомобіля і правильної регуліровкі всіх вузлів і агрегатів впливаючи на паливну економію. Також щоб зменшити витрати паливно-мастильних матеріалів водій не повинен робити зайве гальмування, не перевищувати швидкість, мати відповідну кваліфікацію.

Важливим фактором зниження витрат палива автомобільних перевезень є підвищення техніко-експлуатаційних показників використання рухомого складу, для вантажних автомобілів це зв’язано з підвищенням коефіцієнта використання пробігу, вантажопід’ємності, збільшення вантажообороту на причепах.

Дипломним проектом пропонується: вибрати найбільш продуктивний, економічний рухомий склад. Розробка раціональних маршрутів руху. Розробка норм витрат палива, використання якісних паливно-мастильних матеріалів по призначенню, максимально зменшити викід палива на розігрів автомобіля і кабіни, забезпечити мінімальні витрати паливномастильних матеріалів при заправці і зберіганню автомобіля, забезпечити ретельний облік паливно-мастильних матеріалів на автотранспортному підприємстві.

3.10. Економічна ефективність роботи АТП при перевезенні фанери з Рівного в Італію

Дохід визначається як добуток вантажообороту в рік

на тариф перевезення
(встановлюємо в розмірі 0,6 грн.) , що включає в себе собівартість, ткм.

, (3.4,1)

Розрахуємо дохід Renault AE 430+Metaco

=0,2+0,6=0,8 грн.
=72000грн.

Прибуток – сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витрати.

, (3.4,2)

Загальні річні витрати становлять:

49496,31 грн.