Генератор типу Г273А з правим напрямком обертання зі сторони приводу має номінальну напругу 28 В та максимльну силу струму 28 А. Частота обертання ротора при струмі навантаження 10 А не більше 1550 об/хв, а при навантаженні 20 А – 2100 об/хв. Сила струму збудження не більше 3,4 А.
У випрямляючому блоці встановлені мідно-графітні щітки М1.
Регулятор напруги Я120АТ – виріб нерозбірний та ремонту не підлягає.
3.2 Несправності генераторів та способи їх усунення
При надходженні в ремонт генератор може мати різноманітні несправності. Можливі несправності генераторів покаізані в табл. 3.
Перед зняттям генератора з двигуна або перед його встановленням на двигун обов’язково відключається акумуляторна батарея, тому як позитивна клемма (+) генратора знаходиться під напругою.
Для зняття генератора послаблюється стяжний болт опори кронштейна генератора, відкручується гайка шпильки кріплення генератора до кронштейну, вивертається болт кріплення генератора до стяжної планки.
При ремонті генераторів несправні та пошкоджені деталі замінюються новими.
3.3 Розбірка та ремонт генераторів
В технологічний процес розборки генратора входять слідуючі операції:
- вивертаються болти кріплення щіткотримача та знімається щіткотримач;
- вивертаються гвинти кріплення кришки шарікопідшипника;
- знімається кришка зі сторони контактних кілець разом зі статором;
- від’єднуються фазні виводи обмотки статора від виводів випрямляючого блоку та відокремлюється статор;
- відвертається гайка кріплення шківа для його зняття;
- знімаються шків, вентилятор, сегментна шпонка та втулка;
- за допомогою спеціального зйомника знімається кришка зі сторони приводу разом із шарикопідшипником та вентилятором; для цього використовуються різьбові отвори в кришці.
Деталі та вузли генератора після розборки діляться на дві групи: деталі без обмоток та з обмотками.
Деталі, які не мають обмоток, піддаються мийці розчином «Лабомід – 203 «.
Деталі, які мають обмотки, піддаються очищенню ветошшю, змоченою в бензині, продуваются стисненим повітрям та сушаться в сушильній шафі при температурі 90 … 100 ˚С на протязі 45 – 90 хв.
Зовнішні прояви несправностей | Ознаки | Спосіб усунення несправностей |
Амперметр показує розрядний струм при номінальній частоті обертанні колінчастого валаКоливання струму навантаженняНадмірно великий зарядний струмПідвищений шум при роботі генератораПерегрів підшипника | Послаблення натягу приводного ременя, забрудення контактних кілецьЗнос або зависання щіток в щіткотримачахПробій випрямляючогоблокаКоротке замикання обмоток статораПорушення контакту (обривання) в ланцюгу збудження або коротке замиканняКоротке замикання або обрив обмотки ротораНесправний регулятор напругиПоганий контакт в ланцюгу збудженя (знос або зависання щіток), просковзування ременівКоротке замикання в щіточному вузлі генератора або в ланцюгу між генератором та регуляторомНесправний регуляторПослаблення кріплення шківаЗношення підшипникаПогнутий вентилятор генератораНадмірний натяг ременя вентилятора | Відрегулювати натяг приводного ременя, протерти кільця салфеткою змоченою у бензиніПеревірити висоту щіток (висота 10 мм), при необхідності замінити щіткотримачі або щіткиЗамінити випрямляючий блокЗамінити статор в сборіПеревірити ланцюг на наявність обриву або короткого замикання та усунути несправністьЗамінити роторЗамінити регуляторПрочистити щіткотримачі, перевірити пружини та розмір щіток (розмір не менше 10 мм)Відрегулювати натяг ременів та кріплення генератораУсунути замиканняЗамінити регуляторПідтягнути гайку шківаЗамінити підшипникПогнуте місце випрямитиВідрегулювати натяг ременя вентилятора |
Деталі та вузли генератора після розборки діляться на дві групи: деталі без обмоток та з обмотками.
Деталі, які не мають обмоток, піддаються мийці розчином «Лабомід – 203 «.
Деталі, які мають обмотки, піддаються очищенню ветошшю, змоченою в бензині, продуваются стисненим повітрям та сушаться в сушильній шафі при температурі 90 … 100 ˚С на протязі 45 – 90 хв.
Очищені вузли та деталі підлягають дефектуванню. Деталі, які мають механічні пошкодження, замінюються. Погнуті лопасті вентилятора правляться та рихтуються. Знос канавок шківа перевіряється встановленням в шків роликів діаметром 14 мм та контролем розмірів по виступах роликів. Розмір між виступами роликів повинен бути не менше 83,5 мм. Зношені посадочні отвори під підшипник в кришці зі сторони приводу розточуються і потім в них запресовують ремонтні кільця з внутрішнім діаметром, що дорівнює номінальному.
Справність обмотки збудження ротора перевіряється омметром або тестером. Значення опору повинно співпадати із вказаним в технічній характеристиці, якщо в обмотці немає короткозамкнених витків. Якщо в обмотці є обрив, то стрілка омметра не відхиляється.
Справність обмоток та надійність прилягання щіток в крнтактних кільцях перевіряється на стенді за схемою, мал. 8
При напрузі джерела живлення постійного струму 28 В, під’єднаного до вивідних кінців обмотки, величана споживаємого струму не повинна перевищувати значень, вказаних в технічній характеристиці генератора.
Мал. 8. Схема перевірки справності обмоток ротора надійност прилягання щітокдо контактних кілець на стенді:
1,2 – контрольні прилади стенда; 3 – реостат; 4 – випрямляючий блок генераторної установки; 5 – обмотка ротора; 6 – обмотка статора
Замикання обмотки збудження на «масу» визначається контрольною лампою під напругою 220 – 250В. Якщо на протязі хвилини лампочка не засвітиться, то ізоляція обмотки справна.
Обмотка статора перевіріяється окремо після розбірки генратора з від’єднаними від випрямляючого блоку виводами обмотки. Обрив у фазній обмотці статора визначається почерговим з’єднанням по дві фази до омметра або тестера чи через контрольну лампу до джерела струму напругою 12 – 30В. При справній обмотці покази омметра повинні відповідати значенням, вказаним в технічній характеристиці.
У випадку обриву якої-небудь з обмоток при з’єднанні її з виводами двох інших стрілка омметра або тестера не відхиляється (контрольна лампа не світиться).
Міжвиткове замикання обмотки статора перевіряється дефектоскопом моделі ПДО-1.
3.4 Збірка та перевірка генераторів
Збірка генератора проводиться в послідовності, оберненій до розбирання.
Після ремонту генератор встановлюють на двигун, при цьому регулюється натяг ременя вентилятора.
Регулювання натягу ременя приводу генератору проводиться в слідуюючий послідовності:
- середина гілки приводного ременя натискується із зусиллям 40 Н.
- мірною лінійкою заміряється величина прогину; він повинен бути не більше 15 – 22 мм при зусиллі 40 Н;
- затягуюються болти кріплення передної лапи генератора до кронштейну та болт кріплення генератора до натяжної планки.
При відхиленні величини прогину від вказаної, натяг ременя регулюється слідуючим чином: послаблюються болти кріплення передньої лапи до кронштейну, болти кріплення генератора до натяжної планки; натисканням руки або за допомогою ричагу відхилюється генератор в сторону натягання ременя до потрібної величини.
Справний генератор при роботі двигуна із середнью частотою обертання колінчастого валу повинен давати зарядний струм, сила якого зменшується по мірі відновлення зарядки АКБ. При справній та повністю зарядженій АКБ та відімкнених споживачах відсутність зарядного струму не свідчить о несправності генератора.
4. Ремонт та перевірка стартерів
4.1 Технічна характеристика стартерів
На автомобілях КамАЗ встановлююється стартер герметичного виконання типу СТ142Б.
Номінальна напруга стартера 24 В, напруга при гальмівному моменті 50 Н*м не більше 8В, напруга ввімкнення тягового реле 18 В, струм холостого ходу при напрузі 24 В не більше 13 А.
Струм при гальмівному моменті 500 Н*м не більше 800 А. Частота обертання холостого ходу 5500 – 6500 об/хв. Тиск щіткових пружин на щітки 17,5 – 20,5 Н. Висота щіток 19 – 20 мм.
Стартер, показаний на малюнку 9 складається з електродвигуна, механізму приводу та електомагнітного реле. Встановлюється ввін на картері маховика з лівої сторони двигуна.
Мал. 9. Стартер:
а – загальний вигляд; б – контроль зазора між шестернею та втулкою приводу при вимкненому стартері; в-те саме, при ввімкненому стартері; 1 – кришка зі сторони колектора; 2, 14, 17 – підшипники; 3 – траверса; 4 – перемичка; 5 – контактний болт; 6 – кришка реле; 7 – контактний диск; 8 – шток; 9 – реле з котушкою; 10 – кришка зі сторои приводу; 11 – вісь ричага; 12 – привід; 13 – шестерня приводу; 15 – втулка
4.2 Несправності стартерів та способи їх усунення
Стартери, що поступають в ремонт можуть мати слідуючи несправності: при ввімкненні стартер не працює; тягове реле не спрацьовує (нечутно характерного клацання); при ввімкненні стартера чути клацання тягового реле, що повторюється, та удари шестерен приводу об вінець маховика; чутно шум шестерен приводу; шестерня приводу систематично не входить в зачеплення з вінцем маховика при нормальній роботі реле; поламані зубці шестерен приводу.
Основні несправності стартера та способи їх усунення представлені в таблиці 4:
Можливі несправності стартерів, їх причини та способи їх усунення
Ознаки несправностей | Причини | Способи усунення несправностей |
При ввімкнені стартер не вмикаєтьсяПри ввімкненні стартера не спрацьовує тягове релеПри ввімкненні стартера чутно клацання, що повторюється, тягового реле і удари шестерні приводу об вінець маховикаПри ввімкненні стартера чутно шум шестерен приводуШетерня приводу не входить в зачеплення з вінцем маховика при нормальній роботі релеЯкір стартера обертається, але не провертає колінчастий вал | Коротке замикання або обрив втягуючої обмотки тягового релеОбрив або відсутність контакту в ланцюгу живленняВідсутність контакту між щітками та колекторомНе спрацьовує реле РС530Обрив або коротке замикання обмотки реле РС530Обрив втягуючої обмотки тягового релеНесправний вимикач приладів і стартераНенадійний контакт ланцюга тягового реле стартера, порушено регулювання стартераНесправна обмотка або контактне з’єднання реле РС530Неправильне регулювання момента замикання контактів тягового релеЗабиті торці зубців шестерні приводу стартера або вінця маховикаНеправильне регулювання стартераНесправний привідПоламка зубців шестерен приводу або вінця маховика | Замінити тягове релеЗнайти пошкоджене місце та відновити контактПротерти колектор ганчіркою, змоченою у бензині, замінити щітки, замінити пружини щітокЗамінити реле РС530Перемотати обмотку релеЗамінити тягове релеЗамінити вимикачУсунути несправність в контактному з’єднанніЗамінити реле РС530, перемотати обмоткуВідрегулювати зазор між шестернею та упорною шайбою в момент ввімкнення стартераЗачистити заусенці на зубцях, замінити вінець маховика або шестерню приводу стартера або відновити наплавкою зубціВідрегулювати стартерЗамінити тягове релеЗамінити вінець маховика або шестерню приводу, відновити зубці шестерні пирводу або вінця маховика наплавкою |
Для перевірки стартера на стенді та його ремонту стартер знімається з автомобіля. Для зняття стартера з автомобіля необхідно відключити «масу»; підняти кабіну; від’єднати провода, що підходять до тягового реле стартера; від’єднати клемму «маса» від стартера; вивернути гайку та три болти кріплення стартера та зняти стартер.