6.1 Характеристика проектованого об’єкту
В даному дипломному проекті розглядаються роботи, пов’язані з виконанням модернізації ділянки колії між станціями Жмеринка і Ярошенка. Ці роботи виконує колійна колона, яка є структурним підрозділом ЦМКР ПЗЗ. Основні роботи, які виконує колійна колона, є роботи з модернізації, капітального та частково середнього ремонтів колії. Іноді її працівники ще можуть бути залучені до виконання робіт з поточного утримання колії.
Основні роботи, які виконує колійна колона при модернізації ділянок:
- заміна рейкових плітей інвентарними рейками;
- знімання старої рейко-шпальної решітки і укладання нової;
- заміна інвентарних рейок новими рейковими плітями.
Наказом начальника ЦМКР ПЗЗ встановлено 8-годинний робочий день. Роботи починаються о восьмій годині ранку і закінчуються о сімнадцятій. З 12.00 до 13.00 встановлено обідню перерву.
Для виконання вищезазначених робіт колійна колона обладнана різними машинами і механізмами:
- для заміни рейкових плітей інвентарними рейками використовується колієукладач УК 25/9-18 з пристроєм саночного типу;
- для знімання та укладання рейко-шпальної решітки колієукладач УК 25/9-18;
- для транспортування нових і старих ланок рейко-шпальної решітки призначені платформи УСО.
- підготовка баласту для укладання нових ланок рейко-шпальної решітки виконується трактором-розпушувачем та автогрейдером;
- при стикуванні відремонтованої колії до існуючої використовується рейкосвердел і рейкорізний верстат;
- при стикуванні ланок між собою використовується електрогайковий ключ;
- остаточна обробка місця зварювання двох рейок виконується шліфувальним верстатом.
Окрім цих машин і механізмів, що знаходяться в розпорядженні колійної колони, залучаються колійні машини інших підприємств:
- для підривання колійної решітки - машина ЗЛБ-3;
- для очищення колії від сміття - машина СМ-2;
- для зрізання узбіччя земляного полотна - струг СС-1;
- для підтягування клемних і закладних болтів - ПМГ;
- для виправки, підбивання і опорядження колії - ВПО-3000;
- для роботи в місцях перешкод ВПО-3000 - машина ВПР-02;
- для роботи в місцях перешкод для струга - машина КТМ;
- для улаштування виходів з кюветів та прибирання сміття після очищення кюветів - машина АГД;
- для очищення баласту - RM-80;
- для транспортування щебеню - состав з хопер-дозаторів;
- для стабілізації колії - динамічній стабілізатор DGS;
- для опорядження баластної призми - швидкісний планувальник ПБ;
- для підрізання баласту з-під підошви рейки - машина РОМ-3;
- для зварювання коротких рейкових плітей в довгі - ПРЗМ.
Ділянка колії, що підлягає модернізації, двоколійна електрифікована. Живлення робочих органів важких колійних машин відбувається за рахунок автономних силових установок, встановлених на них, або за рахунок тепловозів, які водночас є і засобом пересування машин, і джерелом живлення. Забезпечення ручного електроінструменту енергією відбувається за рахунок використання пересувних електростанцій.
Під час виконання робіт з модернізації, колія, на якій вона відбувається, закривається для руху поїздів. Всі машини, в залежності від характеру робіт, що виконуються, формуються в господарчі поїзди. Керує початком, послідовністю і кінцем виконання робіт начальник КМС. Безпосередньо наглядає за виконанням робіт виконроб. Виконробу підпорядковані дорожні майстри і майстри колійних машин. В свою чергу майстрам відповідно підпорядковані монтери колії і машиністи. До обов'язків майстра входить: нагляд за працюючими підлеглими; проведення інструктажів; нагляд за дотриманням правил з охорони праці працюючими; попередження про виникнення небезпеки для робітників. Монтери колії і машиністи повинні безпосередньо безпечно виконувати роботу з дотриманням всіх вимог. Для контролю за якістю виконання робіт колійними машинами передбачається закріплення за кожною з них робітника за посадою не нижче дорожнього майстра.
6.2 Аналіз потенційних небезпек на об'єкті
У відповідності до ГОСТу 12.0.002-80 ССБТ "Терміни та визначення" до небезпечних відносять виробничі чинники вплив яких на працюючих в певних умовах призводить до травм чи іншому раптовому погіршенню здоров’я. Небезпечним вважають виробничі фактори, вплив яких на працюючих в певних умовах призводить до захворювання або зниження працездатності. Небезпечні і шкідливі виробничі фактори поділяються на 4 групи за походженням їх впливу: фізичні, хімічні, біологічні і психофізіологічні.
При виконанні модернізації колії існують такі небезпечні фактори:
- наїзд колійних машин або тракторів на працюючих;
- ураження електричним струмом;
- травмування працюючими механізмами;
- небезпека виникнення пожежі;
- наявність кисневих балонів під тиском;
- наїзд рухомого складу, що прямує по сусідній колії. Також виникають різні шкідливі фактори:
- при виконанні робіт бензорізом виникає загазованість місця роботи;
- запилення під час знімання строї рейко-шпальної решітки та вивантаження щебеню з хопер-дозаторі в, а також при шліфуванні рейок;
- при роботі машини і механізмів з'являться підвищений рівень шуму;
- при ущільненні баластної призми виникає вібрація;
- промениста енергія при зварюванні рейкових плітей;
оскільки роботи виконуються на відкритому повітрі, на працюючих мають вплив кліматичні умови (спека, дощ).
6.3 Заходи по створенню безпечних умов праці
Заходи з попередження небезпечних факторів:
1 Для того щоб не було наїзду колійних машин на працюючих, встановлюється відстань безпеки між машиною і робітниками на колії, яка дорівнює 25 метрів попереду і ззаду від машини. Для уникнення наїзду тракторів дорожні майстри слідкують за тим, щоб під час роботи тракторів з підготовки баластної призми ніхто не знаходився на їх фронті робіт [9].
2 До силових установок, що знаходяться на колійних машинах, допускаються тільки ті працівники, які пройшли навчання і мають відповідні посвідчення. Пересувні електростанції передбачено заземлювати заземлювачами на глибину не менше їм на відстані 2м від крайньої рейки. Весь електроінструмент зануляється на корпус електростанції за допомогою чотирижильного кабелю [9]. (ГОСТ 12.1.030-81 ССБТ Электробезопасность. Защитное заземление. Зануление).
3 Виконувати роботи дозволяється тільки налагодженим інструментом. Заборонено допускати до роботи працівників, у яких одяг застібнуто не на всі ґудзики. Встановлювати і знімати верстати можна тільки в неробочому стані. Закріплення верстатів на рейках виконується спеціальними кріпленнями [9], (ГОСТ 12.1.030-81 ССБТ Средства защиты работающих. Общие требования и классификация)
4 Для попередження виникнення пожежі проектом передбачається на всіх колійних машинах встановлення засобів першочергового пожежогасіння. Встановлення вогнегасників передбачено на пересувних електростанціях і в місцях використання бензорізів (СНиП 2.01.02-85 Противопожарные нормы, ГОСТ 12.4.009-83 ССБ Пожарная техника для защиты обьектов).
5 Для використання в бензорізі допускаються балони, що пройшли огляд і мають справи вентилі. Заправка балонів киснем виконується на спеціальних заводах. Для транспортування балонів по фронту робіт використовуються спеціальні візки. Зберігання балонів виконується в вертикальному положенні (ГОСТ 12.2.052-81 ССБТ. Оборудование, работающее с газообразным кислородом. Общие требования безопасности.).
6 Для уникнення наїзду рухомого складу, що прямує по сусідній колії, виконується відповідне огородження місця робіт сигналами зменшення швидкості і подачі звукового сигналу. Окрім цього ще виділяються сигналісти. На час проходження поїзду передбачається припинення робіт. На цей час всі робітники сходять на закриту колію, а машини зупиняються і прибирають робочі органи за межі габариту рухомого складу [9], [10].
Заходи, направлені на зменшення впливу шкідливих факторів:
1 Застосування для захисту очей спеціальної маски унеможливлює при роботі бензорізом використання респіратора. Тому для зменшення впливу загазованості на робітника йому надається посилене харчування і пільги при наданні відпустки (ТОСТ 12.1.005-88 ССБТ Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху робочей зоны, ГОСТ 12.1.007-76 Вредные вещества. Классификация. Общие требования безопасности).
2 Для захисту від впливу, що виникає при розбиранні рейко-шпальної решітки, вивантаженні щебеню, а також при шліфуванні місця зварювання рейок всім робітникам, зайнятих на цих роботах, видані захисні окуляри і респіратори. Виконується періодичне очищення техніки від пилу і бруду (ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху робочей зоны, ГОСТ 12.1.007-76 Вредные вещества. Классификация. Общие требования безопасности ГОСТ 12.4.011-89 ССБТ Средства защиты работающих. Общие требования и классификация).
3 Захист від шуму шляхом одягання навушників під час виконання колійних робіт заборонено. Для зниження рівня шуму виконується своєчасний ремонт техніки. Кабіни машиністів оздоблені шумопоглинаючими матеріалами. Всі підшипники сковзання у механізмах замінено підшипниками кочення. Де можливо встановлені захисні кожухи (ДСН 3.3.6.037-99 Санитарные нормы производственного шума, ультразвука и инфрозвука ГОСТ 12.029-80 ССБТ Средства и методы защиты от шума. Классификация.).
4 Всі робітники, що пов'язані з вібрацією, проходять медичний огляд. Для них передбачено скорочений робочий день. В динамічному стабілізаторі колії DGS передбачено дистанційне керування машиною (ГОСТ 12.1.012-90 ССБТ Вибрационная безопасность общие требования).