Смекни!
smekni.com

Історія світового автомобілебудування (стр. 3 из 4)

Ще одним з виробників автомобілів в Англії був завод "Maudslay" з Коверні, який зробив собі ім'я на випуску суднових двигунів, перш ніж зайнятися автомобілебудуванням.

На цій моделі 1910 років потужністю 32 к.с., окрім характерного для британської фірми "Maudslay" верхнього розподільного валу, встановлена також голівка циліндрів з поперечним продуванням.

У 1913 році на повний голос заявила про себе фірма з Ковентрі, що стала найвідомішою на Британських островах (майбутній виробник спортивних моделей "Jaguar").

На фото — "Daimler", модель 1913 роки, що має двигун потужністю 30 к.с. з гільзовим газорозподілом, що забезпечує безшумність роботи, правда за рахунок високої витрати палива.

Лідерство "Mercedes" серед гоночних автомобілів

Поки "Rolls-Royce" і "Delaunay-Belleville" удосконалювали витонченість в автомобілебудуванні, в Германії "Daimler" зміцнював свою репутацію в конструюванні спортивних автомобілів, підтвердженням чого став "Mercedes", випущений фірмою в 1901 році.

На його фоні інші марки стали здаватися старомодними, а "Daimler" продовжував нарощувати успіх, закладений моделлю 1902 роки (потужність 40 к.с.) і прекрасною моделлю "Mercedes" (з об'ємом двигуна 9,2 літром і потужністю 60 к.с.). Коли в результаті пожежі на заводі згорів суперпотужний гоночний автомобіль (90 к.с.), заявлений для участі в гонках Gordon Bennett Trophy 1903 роки, замість нього на старт вийшла машина потужністю 60 к.с., якій і дістався головний приз. Стійка робота на швидкостях більше 130 км/год в режимі гоночного автомобіля (гранично полегшеного) або 105 км/год в звичайному режимі зробила "60"-й безперечним лідером серед суперавтомобілів свого часу. На думку людей, що управляли цим "Mercedes", навіть в даний час він здається на подив слухняним, чутливим до будь-яких команд водія, відрізняється м'яким перемиканням передач і майже безшумним двигуном.

"Mercedes 60" 1903 роки, показаний на знімку, не лише брав участь в пробігах автомобільних спортивних клубів, але і виступав як автомобіль туристичного класу: звідси — непоказні задні колеса і відсутність бризковиків. Двигун — чотирициліндровий, робочим об'ємом 9236 куб.см, впускні клапани — верхні, випускні — бічні. Подібний автомобіль в 1903 році виграв кубок Gordon Bennett Trophy.

Декілька років "Mercedes" утримував лідируюче положення серед гоночних машин (зокрема, в 1908 році отримав перемогу у Франції в гонках French Grand Prix на спеціально сконструйованому гоночному автомобілі з двигуном робочим об'ємом 12,8 літром (потужність 135 к.с.). Проте, зважаючи на нові правила по обмеженню потужності, століття таких монстрів добігало кінця.

На фотографії — "Mercedes 37/90" — модель 1911 року, яка вважалася в ті часи вищим досягненням технічної думки: двигун робочим об'ємом 9570 куб. см з ланцюговою головною передачею; клапани були розташовані в голівці блоку: на кожен циліндр — по два випускних і поодинці впусканню.

Технічна думка — двигун спортивного автомобілебудування

З часом виробники спортивних автомобілів все частіше стали звертатися до новинок технічного прогресу, поетапно відмовляючись від того, що пригнічує своїми розмірами двигуна. Прикладом такого підходу стали французькі машини "Peugeot", що з'явилися завдяки залученню в компанію "Peugeot" швейцарського інженера Ернеста Анрі (Ernest Henry). В результаті його творчої співпраці з колегами з компанії, в 1912 році народилося творіння, що різко відрізняється від своїх попередників: універсальний багатоцільовий автомобіль з двома розподільними валами (по чотири клапани на циліндр) в голівці циліндрів і півсферичними камерами згорання. Через такі зміни удалося значно зменшити вагу клапанних пружин і, отже, вірогідність їх поломок. Завдяки наявності шістнадцяти клапанів і півсферичній формі камер згорання істотно покращало як наповнення циліндрів горючою сумішшю, так і її згорання.

Проте і ця машина вимагала подальшого вдосконалення, оскільки для реалізації двох останніх переваг був потрібний двигун більш швидкохідний, ніж "Peugeot". Не дивлячись на це, мотор пізнішої конструкції, потужність якого складала 148 к.с. при 2200 про./хв., в порівнянні з первинним 16-клапанним чотирициліндровим двигуном "Peugeot", робочий об'єм якого складав 7,6 літра, заслуговував на пильну увагу як виробників, так і спортсменів.

Кінець конструкторської школи з гаслом "чим потужніше, тим краще" зумовили шістнадцятиклапанні спортивні "Peugeot", що вдихнули нове життя в автомобільні гонки. Спочатку двигуни "Peugeot " відрізнялися значними робочими об'ємами (до 7,6 літра), але незабаром їм на зміну прийшла трилітрова модель.

На рахунку "Peugeot" успішні виступи на багато French Grand Prix 1912 роки, а також в гонках 1913 роки Indianopolis 500. Окрім описаного вище, існував також варіант двигуна робочим об'ємом 3 літром. При підготовці до змагань 1913 роки фірма понизила об'єм циліндрів з 7,6 літра до 5,6, оснастивши двигун колінчастим валом на кулькових підшипниках і системою сухого мастила при сухому картері. А коли в 1914 році були введені обмеження для гоночних автомобілів класу "гран-прі", "Peugeot" відгукнувся на це моделлю з 4,5-літровим двигуном, п'ятиступінчастою коробкою передач і гальмами на чотири колеса. При цьому "Peugeot" не справляв враження малопотужного, коли виходив на старт змагань.

Розробивши і запустивши у виробництво 16-клапанний двигун, французька фірма забезпечила собі гідне місце в історії автомобілебудування. Треба відзначити, що в 1914 році конструкція "Peugeot" стала основою гоночних машин британської фірми "Sunbeam". По цій дорозі пішли і творці гоночних автомобілів "Humber", що брали участь в тому ж році в гонках Tourist Trophy.

Поступово схема "чотири клапани на кожен циліндр" стала класикою для гоночних автомобілів. Але вплив "Peugeot" в спортивному автомобілебудуванні не вичерпувався: конструктором моделі "Humber ТТ" став інженер, що згодом поступив на фірму "Bentley", а найважливішим її досягненням стала розроблена їм в 1919 році 16-клапанна голівка циліндра — знову ж таки під впливом "Peugeot".

Останніми роками перед першою світовою війною сталася еволюція нового типа автомобіля: завдяки участі самих виробників в автомобільних гонках, з'явився більш сприятливий для використання спортивний автомобіль.

Скромне малятко фірми "Bugatti", модель "13", довело, що такий автомобіль зовсім не обов'язково має бути масивним і пригнічує потужним, і стала найзначнішою новинкою напередодні війни 1914 роки. Найпрогресивніша у той час, за період між двома світовими війнами ця машина стала базовою для всіх модифікацій "Bugatti", аж до моделі "59".

На знімку — автомобіль, що володіє чудовими технічними характеристиками: легкий, з потужним двигуном, що має верхній розподільний вал, — модель "Bugatti 13".

Етторе Бугатті (Ettore Bugatti) (1881–1947) пішов по шляху широкого вживання передових технологій в ім'я механічної ефективності і полегшення конструкції. Так з'явився блок циліндрів з алюмінієвого сплаву і колінчастий вал на кулькових підшипниках, а також розподільний вал в голівці циліндрів, причому звертають на себе увагу ретельно продумані газові канали в телі голівки. Коробка передач відрізнялася компактністю, шасі — легкістю. А ось і новинка — багатодискове зчеплення.

Одна з найвідоміших моделей Етторі Бугатті —"Bebe Peugeot". На ній встановлювався невеликого розміру чотирициліндровий двигун робочим об'ємом 850 куб. см і потужністю 10 к.с. Більшість автомобілів мали закритий кузов; на фото — один з небагатьох з відкритим кузовом. За період з 1913 по 1916 рік їх випустили більше трьох тисяч.

У результаті з конвеєра фірми зійшов рухливий автомобіль з гарантованою швидкістю 100 км/год, управляти яким було легко і приємно. Перемикання передач і включення зчеплення не вимагало від водія жодних зусиль, а в подвійному вижимі зчеплення не було необхідності. При цьому нікому не приходило в голову, що можна не сприймати цього малятка серйозно: модель "13" фінішувала другою на одному з French Grand Prix 1911 року, пропустивши вперед величний "Fiat" з 10,5-літровим мотором.

Більш традиційний інженерний підхід був характерний для іспанської чотирициліндровою "Hispano-Suiza", яка в 1912 році дала життя відомої моделі "Alfonso": машині з двигуном робочим об'ємом 3,6 літром, слухняною на дорозі і розвиваючою максимальну швидкість 112-120 км/год.

В цей же час Англія зробила ставку на модель фірми "Vauxhall" "Prince Henry", яка еволюціонувала з трилітрової машини, що добре зарекомендувала себе в 1910 році на гонках в Германії. Консервативний, але ідеально виконаний, з елегантним кузовом і ажурним радіатором, "Prince Henry" був зручний в управлінні, відрізнявся чудовою практичністю, що особливо стало помітне після установки на нього чотирьохлітрового двигуна.

Модель "Prince Henry" фірми "Vauxhall" відрізнялася консерватизмом, але технічно була виконана з підкупливою ретельністю. Її досягнення відкрили дорогу тріумфатора легендарної британської моделі "Vauxhall 30/98".

По іншу сторону Атлантики навіть ідея створення такого спортивного автомобіля здавалася недоречною: у країні розміром з США, при відповідному стані доріг, питання про автомобільний туризм навіть не піднімалося. Потрібно було спочатку поклопотатися про виробництво автомобілів, аби, промчав поміж городян в стрімкій спортивній двомісній машині, привернути до себе їх увагу. В цей час найпопулярнішим став гоночний "Mercer".

На фото — "Mercer 35 Raceabout" 1910 років — перший спортивний автомобіль, побудований в Америці. На нього ставили чотирициліндровий двигун робочим об'ємом 5 літрами, з двома нижніми розподільними валами. Престиж цього автомобіля був підкріплений багаточисельними перемогами американських гонщиків.

Кузов розміром трохи більше капотом, поперечна перегородка усередині кузова і пари сидінь — вся його подоба говорила про динаміку і прекрасні технічні можливості. Конструктори поклопоталися про те, аби їх творіння долало милю за 51 секунду (114 км/год). "Mercer" коштував недешево, але ціна була виправдана продуманими технічними рішеннями: наприклад, муфта зчеплення в масляній ванні, а також ресори з ванадієвої сталі.