Смекни!
smekni.com

Будова вантажного автомобіля МАЗ 555102-220 (стр. 3 из 3)


Підвіска

Підвіска автомобіля виконана на подовжніх напівеліптичних ресорах. Передня підвіска, крім ресор, має амортизатори, а задня — підресорники.

Дві передні листові ресори автомобіля (рис. 6) розташовані уздовж автомобіля під лонжеронами рами. Відстань між ресорами (ресорна колія) дорівнює 806 мм. Ресора 12 передньої підвіски симетрична, має довжину (відстань між опорними кінцями) 1150 мм і ширину листів 65 мм. Вона складається з дванадцяти листів (сім листів товщиною 7 мм і п'ять листів товщиною 6 мм). Висота пакета ресори дорівнює 79 мм. Листи ресори стягнуті центровим болтом 10 і чотирма хомутами, що запобігають бічний зсув листів одного щодо іншого. Кожен хомут ресори знизу прикріплений заклепкою до листа ресори, а зверху стягнуть болтом, на який надіта розпірна втулка, що перешкоджає затисненню аркушів.

До кінців першого і другого корінних аркушів приклепані штамповані чашки 7 і 13, що служать опорними поверхнями гумових подушок. Кінці ресор забиті в кронштейни 1 і 6 за допомогою гумових подушок 8. Передній кронштейн 1 ресори має три подушки (передню, верхню і нижню), а задній — дві (верхню і нижню). Передня подушка 14 сприймає зусилля, спрямоване вперед уздовж осі автомобіля. Верхні опорні подушки переднього і заднього ресорних кронштейнів сприймають масу, що приходиться на передню підвіску, а нижні опорні подушки кронштейнів — масу передньої осі при відриві передніх коліс від дороги під час руху автомобіля. Крім того, на верхню і нижню подушки переднього кронштейна діє горизонтальна реакція, що виникає від опору коченню передніх коліс.


Рис. 6. Передня підвіска:

1 і 6 — передній і задній ресорні кронштейни; 2 — рама автомобіля; 3 — кронштейн амортизатора; 4 — амортизатор; 5 — втулка амортизатора; 7 і 13 —- чашки заднього і переднього кінців ресори; 8 - гумові подушки; 9 — буфер-обмежник ходу (нагору) передньої осі; 10 — центровий і болт; 11 —стремянка;

Верхня і нижня подушки одночасно сприймають гальмовий момент від передніх гальм.

Подовжнє переміщення ресори (зміна її довжини) при прогинах відбувається за рахунок заднього кінця, що має тільки верхню і нижню подушки, що дозволяють задньому кінцю ресори переміщатися уздовж осі автомобіля.

Передні ресори прикріплені до балки передньої осі двома стремянками 11, що охоплюють ресору і проходять через отвори в площадках балки передньої осі. Між ресорою і балкою ставиться чавунна прокладка висотою 30 мм.

Передня підвіска забезпечує максимальний динамічний хід передньої осі нагору (від статичного положення) на 80 мм і вниз на 95 мм.

Амортизатори призначені для гасіння коливань передньої підресореної частини автомобіля, викликуваних ресорною підвіскою при русі автомобіля по нерівній дорозі.

Робота підвіски передніх коліс і стійкість автомобіля при русі багато в чому залежить від роботи амортизаторів.

У зв'язку з тим, що амортизатори гасять коливання як при ході передньої осі нагору, так і при ході вниз, вони є амортизаторами двосторонньої дії, принцип яких заснований на використанні опору, що виникає при перетіканні рідини з однієї порожнини в іншу через малі прохідні перетини.

Розрахунок і побудова зовнішньої швидкісної характеристики двигуна

Зовнішня швидкісна характеристика двигуна – це сукупність залежностей потужності

, крутного моменту
та питомої витрати палива
від частоти обертання
колінчатого вала двигуна при повній подачі пального в циліндри.

Для побудови швидкісної характеристики двигуна найбільш часто використовуються наступні залежності параметрів двигуна:

Для розрахунку і побудови характеристик двигуна використовуються його дані за технічною характеристикою на номінальному режимі і наступні залежності:

- для карбюраторних двигунів

, кВт;

, г/кВт×год.

де

,
,
- відповідно розрахункове (біжуче) значення потужності, потужність двигуна на номінальному режимі та максимальна потужність двигуна;
,
,
- відповідно біжуче значення частоти обертання вала двигуна, частота обертання вала двигуна на номінальному режимі та максимальна частота обертання, що відповідає максимальній потужності;
,
,
- відповідно біжуче значення питомої витрати палива, витрати палива на номінальному режимі, та питомої витрати палива в режимі максимальної потужності; a, b, c, a1, b1, c1 – коефіцієнти апроксимації.

Значення

,
,
,
приймаються згідно довідкових даних для кожного конкретного двигуна заданого автомобіля.

Розрахунки виконуються для швидкісних режимів роботи двигуна: від частоти холостого ходу

двигуна (довідкові дані для конкретного автомобіля) через 100 (200) об/хв до номінальної частоти обертання вала двигуна
(або максимальної частоти
- для дизелів).

Для автомобілів з карбюраторними двигунами приймають

г/кВт×год.; для автомобілів з дизельними двигунами приймають
г/кВт×год.

Крутний момент

на валу двигуна:

, Н×м.

Годинна витрата палива

визначається за формулою:

, кг

Побудову характеристик двигуна

,
слід починати з вибору масштабів, виходячи з максимальних значень ефективної потужності
, крутного моменту
, питомої витрати палива
, частоти обертання вала двигуна
та нанесення координатних осей.

За графіком потрібно визначити коефіцієнт пристосування двигуна до збільшення навантажень, який дорівнює відношенню максимального моменту Mmax до моменту при максимальній потужності MN , тобто

Визначення динамічної характеристики автомобіля

Динамічна характеристика автомобіля є графічним зображенням залежності динамічного фактора D автомобіля від швидкості його руху на всіх передачах при повній подачі палива в циліндри двигуна та повному завантаженні автомобіля. Визначають її на основі залежності
зовнішньої характеристики двигуна, а необхідні обчислення виконують за такими формулами:

;
;

;
,

де Dі- динамічний фактор автомобіля при і-й частоті обертання колінчастого вала на відповідній передачі;

- сила тяги автомобіля при і-й частоті, Н;
- сила опору повітря рухові автомобіля, Н.

Обчислення рекомендується починати з прямої передачі (

= 1,0). Для інших передач числові значення величин отримують діленням або множенням на
тих величин, що отримані для прямої передачі.

Література

1. Краткий автомобильный справочник НИИАТ.— М.: Транспорт, 1985.— 220 с.

2. Кисликов В.Ф., Лущик В.В. Будова й експлуатація автомобілів: Підручник. – К.: Либідь, 2000. – 400 с.

3. Тур Е.Я. и др. Устройство автомобиля: Учебник для учащихся автотранспортных техникумов /Е.Я. Тур, К.Б. Серебряков, Л.А. Жолобов.- М.: Машиностроение, 1991.- 352 с.: ил.

4. Михайловский Е.В. и др. Устройство автомобиля: Учебник для учащихся автотранспортных техникумов/ Е.В. Михайловкий, К.Б. Серебряков, Е.Я. Тур. – 5-е изд., перераб. и доп. – М.: Машиностроение, 1985. – 352 с., ил.