Якщо виявлена негерметичність у з'єднаннях трубопроводу і якщо додатковим затягуванням гайки не вдається усунути пропуск газу, необхідно розібрати з'єднання, відрізати кінець трубки разом з кільцем, надягти нове кільце і зібрати з'єднання.
Періодичність проведення обслуговування аналогічна періодичності ТО-1 н ТО-2 базові автомобілі.
Щоденне обслуговування (ЩО)
Перед виїздом на лінію перевірити стан (відсутність ушкоджень) кріплення і герметичності всіх трубопроводів, їхніх з'єднань, газової апаратури, балонів і їхньої арматури.
Після повернення з лінії, наприкінці роботи закрити вентиль на балоні, виробити газ із системи (від балона до карбюратора-змішувача) і злити масляний відстій з редуктора.
- зробити перевірку роботи газового устаткування, при необхідності відрегулювати;
- перевірити роботу двигуна на газі.
Друге технічне обслуговування (ТО-2)
- перевірити кріплення балонів до кронштейнів і кронштейнів до лонжерона, при необхідності закріпити;
- перевірити кріплення газової апаратури під капотом двигуна, при необхідності закріпити;
- змазати різьблення клапана видаткового і наповнюючого вентилів змащенням, негідні деталі вентилів замінити;
- зняти, очистити, промити фільтруючі елементи газового і бензинового фільтрів і установити на місце;
- перевірити герметичність газової системи, витоку усунути;
- зробити перевірку роботи газового устаткування, при необхідності, відрегулювати;
- перевірити роботу манометра низького тиску;
- перевірити роботу двигуна на газі;
- перевірити вміст СО у газах, що відробили.
Сезонне технічне обслуговування (СО)
Сезонне обслуговування проводиться тільки восени разом з черговим ТО-2. Крім робіт, передбачених ТО-2, необхідно виконати наступне:
- зняти з автомобіля редуктори високого і низького тиску, розібрати, очистити, промити, при необхідності замінити негідні деталі; продути стисненим повітрям; зібрати, відрегулювати тиск у редукторах, перевірити їхня герметичність і встановити на місце;
- зняти електромагнітні клапани з фільтрами газової і бензинової систем; розібрати, очистити, промити, продути стисненим повітрям усі деталі; перевірити роботу електромагнітних клапанів; при необхідності негідні деталі замінити; установити на місце;
- зняти із двигуна змішувач, карбюратор-змішувач; розібрати, промити, продути стисненим повітрям; при необхідності негідні деталі замінити; перевірити рівень палива в поплавковій камері, при необхідності відрегулювати; установити . а місце;
- зняти з автомобіля випарник газу, розібрати, промити газову і водяну порожнини обох частин випарника, продути; зібрати, перевірити його герметичність;
- продути газопроводи стисненим повітрям;
- зібрати системи і перевірити їхня герметичність.
1. Газове устаткування автомобіля є установкою високого тиску. Перед першим заправленням балонів природним газом необхідно перевірити герметичність усіх з'єднань газового устаткування тиском 20 МПа (200 кгс/см2). У випадку виявлення негерметичності якого-небудь з'єднання негайно неї усунути. Якщо автомобіль з негерметичною газовою установкою стояв у закритому приміщенні, це приміщення необхідно ретельно провентилювати, тому що в приміщенні може утворитися вибухова суміш.
2. Перед пуском двигуна необхідно провентилювати підкапотний простір.
3. Не допускати експлуатацію автомобіля з минулим терміном іспиту балонів.
Балони підлягають періодичному огляду терміни, обумовлені вищевказаними правилами. Огляд виробляється на спеціальних іспитових пунктах.
Дата перевірки і клеймо наносяться в горловини балона
4. Щоб уникнути влучення повітря в балони необхідно залишати в них залишок газу з надлишковим тиском не менш 0,5 МПа (5 кгс/див2).
5. Якщо за якимись причинами повітря потрапило в балони (замінявся вентиль, цілком витрачений газ і т.п. ), то їх необхідно продути газом, тобто накачати газ до тиску 0.5 - 1 МПа (5-10 кгс/див2) і потім випустити його.
6. У холодний час при безгаражному збереженні автомобіля і при низьких температурах повітря потрібно попередній підігрів двигуна (без застосування відкритого полум'я).
7. Зупиняти двигун випливає вимиканням запалювання. При тривалих зупинках варто відключати електромагнітним клапан газу, а при тривалих стоянках - закривати видатковий вентиль на балоні з виробленням газу із системи (від балона до карбюратора-змішувача).
8. Не можна допускати засмічення фільтруючих елементів редуктора. Механічні домішки можуть зашкодити клапанні механізми газового редуктора, що порушить його роботу, і при зупинці двигуна газ буде виходити з редуктора в підкапотний простір.
9. Не допускається одночасна подача в двигун газу і бензину.
10. Категорично забороняється:
- курити в кабіні автомобіля;
- робота двигуна на газі при несправній газовій апаратурі і витік газу із системи. Не допускається ставити такий автомобіль у закрите приміщення;
- робити який-небудь ремонт, заміну чи апаратури основних агрегатів автомобіля при наявності газу в системі харчування;
- робити випуск газу з балонів і із системи в закритому приміщенні;
- робити перевірку герметичності з'єднань відкритим полум'ям. Значні витоки газу виявляються на слух, невеликі - мильною емульсією при змочуванні з'єднань;
- експлуатація автомобіля з балонами, що мають зовнішні ушкодження: раковини, забоїни, сильну корозію;
- їзда з ослабленим кріпленням балонів;
- їзда з порушеною герметичністю в нарізних сполученнях.
11. Перед чи перевіркою виправленням приладів електроустаткування на автомобілі необхідно переконатися у відсутності скупчення газу під капотом двигуна.
12. Ремонт апаратури газової системи варто робити тільки після вироблення газу із системи, при закритих вентилях на балонах.
13. У випадку виникнення пожежі на газобалонному автомобілі необхідно негайно закрити видатковий вентиль на балоні. Якщо пожежа виникла при працюючому двигуні, не випливає його глушити, а, навпаки, потрібно відключити електромагнітний клапан газу і збільшити частоту обертання колінчатого вала, щоб швидше виробити газ із системи газопроводу від клапана до карбюратора-змішувача.
Висновок
В даній роботі було розглянуто будову, принцип роботи газобалонної установки. Увагу приділено ремонту та технічному догляду за установкою.
Приділена увага техніці безпеки при експлуатації установки
Список використаної літератури
1. Інструкція по експлуатації газобалонної установки
2. Будова й експлуатація автомобіля В. Ф. Кисликов, В. В. Лущик — Київ: Либідь 1999р.