Смекни!
smekni.com

Газобалонна установка автомобіля ГАЗ (стр. 1 из 6)

Зміст

Вступ

Газобалонна установка

Газове устаткування автомобіля балони

Догляд за балонами

Вентилі

Редуктор високого тиску

Електромагнітні запірні клапани

Редуктор низького тиску

Розбирання і зборка редуктора

Дозуючо-економайзерний пристрій

Карбюратори-змішувачі

Прилади

Трубопроводи

Експлуатація автомобіля

Пуск і зупинка двигуна на газі

Переведення двигуна з одного виду палива на інший

Наповнення балонів автомобіля стиснутим газом

Несправності газобалонної апаратури і їхнє усунення

Технічне обслуговування газового устаткування

Правила техніки безпеки


ВСТУП

Система живлення призначена для очищення палива і повітря, приготування робочої суміші, подання її в циліндри та видалення відпрацьованих газів.

Системи живлення бувають трьох типів:

1. Системи живлення карбюраторних двигунів

2. Системи живлення дизелів

3. Система живлення двигунів газобалонних автомобілів.

На сьогоднішній день у зв’язку з значним подорожчанням нафтопродуктів значно зросла потреба в більш дешевому паливі для автомобіля. Цим паливом на сьогодні є газ. Тому кількість автомобілів, що обладнані установками для використання природного газу як палива - зростає. Крім того, в останні роки, в зв’язку з збільшенням чисельності автомобілів гостро постала проблема забруднення навколишнього середовища. Автомобілі які працюють на газу є найбільш екологічно чистими. Тому даний тип системи живлення є дуже перспективним. Дана робота присвячена розгляду будови, принципів роботи та експлуатації газобалонної установки.


ГАЗОБАЛОННА УСТАНОВКА

Схема установки газової апаратури автомобіля ГАЗ-53-27 і шасі ГАЗ-52-28 показаний на мал. 1. Установка газової апаратури автомобіля ГАЗ-52-27 відрізняється тільки відсутністю задньої секції 13 із трьох балонів і сполучної трубки 12.

З балонів газ під тиском 20 МПа (200 кгс/див2) через видатковий вентиль 8 і трубку 7 надходить у редуктор високого тиску 17, де відбувається зниження тиску до 1.2 МПа (12 кгс/див2). Потім по трубці газ через фільтр 16 з електромагнітним клапаном надходить у редуктор низького тиску 20, а відтіля під невеликим тиском чи невеликим розрідженням (у залежності від режиму роботи двигуна) по гумовому шлангу 5 йде в карбюратор-змішувач 3 і, змішуючись з повітрям, всмоктується в циліндри двигуна. Заповнення балонів газом здійснюється через наповнюючий вентиль 9.

Для контролю наявності газу в балонах мається манометр високого тиску 10 розташований на балоні. Манометр низького тиску 19, що контролює роботу редуктора, знаходиться на панелі приладів у кабіні.

Система живлення бензином така ж, як на базових автомобілях. Для перекриття бензину під час роботи двигуна на газі встановлюється електромагнітний клапан 2, розташований на рамці радіатора. Включення електромагнітного клапана здійснюється перемикачем з кабіни водія.

Газові балони за допомогою кронштейнів об'єднані в секції з чотирьох і трьох балонів і кріпляться під платформою на рамі драбинами. Балони між собою, а також обидві секції з'єднані трубопроводами. Видатковий вентиль розташований на першому по ходу балоні, наповнюючий на другому.

Редуктор 17 розташований у подкапотном просторі на щитку передка кабіни і кріпиться за допомогою кронштейна Фільтр газу з електромагнітним клапаном і редуктор низького тиску кріпляться на кронштейнах під капотом двигуна Включення електромагнітного клапана фільтра виробляється з кабіни водія

Рис. 1. Схема установки газової апаратури:

1-бензиновий насос; 2-фільтр тонкого очищення бензину з електромагнітним клапаном; 3-карбюратор-змішувач; 4-впускная труба; 5-шланг подачі газу в карбюратор-змішувач; .6-бензиновий відстійник; 7-трубка від балона до редуктора високого тиску; 8-видатковий вентиль; 9-наповнюючий вентиль; 10-манометр високого тиску; 11-трубка сполучна балонів; 12- трубка сполучна секцій; 13-задня секція балонів; 14-передня секція балонів; 15-бензиновий бак; 16-фільтр газу з електромагнітним клапаном; 17-редуктор високого тиску; 18-трубка від фільтра до редуктора низького тиску; 19-манометр низького тиску; 20-редуктор низького тиску; 21 - трубка забору вакууму; 22-трубка холостого ходу; 23-двигун.

ГАЗОВЕ УСТАТКУВАННЯ АВТОМОБІЛЯ БАЛОНИ

За формою і конструкцією автомобільні балони на робочий тиск 20 МПа (200 кге/див2) подібні зі звичайними кисневими балонами. Балони (мал. 2) виготовляються зі сталевих суцільнотягнених труб і піддаються термічній обробці, що забезпечує однорідність структури металу й усуває внутрішні напруження, що виникають у процесі виробництва. Після термічної обробки балони піддаються іспитам на міцність: гідравлічному - на 30 МПа (300 кгс/див2) і пневматичному - на 20 МПа (200 кгс/див2).

Випробуваний балон повинний мати таврування, на горловині балона вказуються:

а) марка заводу виготовлювача;

б) порядковий номер балона;

в) маса балона в кг;

г) дата (місяць і рік) виготовлення і наступного іспиту;

д) робочий тиск (Р) і спробне (П);

е) ємність балона в літрах;

ж) клеймо ОТК заводу-виготовлювача;

з) клеймо інспекції котлонадзору.

Рис. 2. Балон для стиснутого газу

Для зовнішньої відмінності від інших типів і захисту зовнішньої поверхні від корозії балони офарблюються в червоний колір.

ДОГЛЯД ЗА БАЛОНАМИ

Обов'язковими умовами безпечної експлуатації балонів є: уважний догляд, періодичне промивання і фарбування і своєчасні гідравлічні іспити. Промивання варто робити розчином каустичної соди та наступною обов'язковою просушкою. Повторні гідравлічні іспити проводяться за вимогою інспекції котлонадзору відповідно до встановлених правил.

При експлуатації автомобіля необхідно стежити за тим, щоб балони були надійно закріплені стяжними деталями. Ослаблення кріплення балона може привести до його повертання чи зсуву уздовж осі і розриву трубок.

Перехідні штуцери ввертаються в горловини балонів на свинцевому глеті чи свинцевому сурику. Знову укручені перехідні штуцери повинні мати не більш 4-х ниток, що не ввійшли в горловину балона. Після заміни перехідних штуцерів і інших деталей нарізні сполучення повинні піддаватися перевірці на герметичність.

ВЕНТИЛІ

Газобалонна установка має два вентилі наповнюючий і видатковий. Принцип дії і конструкція цих вентилів однакові, відмінність тільки в різьбленні бічного штуцера.

Рис. 3. Наповнюючий вентиль:

1-корпус; 2-клапан; 3-муфта; 4-шпиндель; 5 і 7-уплотнюючі кільця; 6-прокладка; 8-захисне кільце; 9-маховичок; 10- пружина; 11-заглушка; 12-прокладка


Вентиль, складається з корпуса В (мал. 3), клапана 2, зв'язаного муфтою 3 зі шпинделем 4 і маховичком 9, прокладки 6, ущільнювальних кілець 5 і 7 і захисного кільця 8.

Ущільнювач 5 підгортається пружиною 10 до прокладки 6, що разом з ущільнювальним кільцем 7 забезпечує герметичність вентиля у відкритому положенні клапана 2.

Видатковий вентиль з'єднується з трубопроводом через перехідний штуцер, що ущільнюється прокладкою. При укручуванні вентилів у штуцера варто застосовувати як ущільнювач свинцевий глет чи свинцевий сурик.

РЕДУКТОР ВИСОКОГО ТИСКУ

Редуктор (мал. 4) знижує тиск стиснутого в балонах газу й автоматично підтримує заданий робочий тиск постійним.

Зниження тиск газу в редукторі відбувається шляхом одноступінчатого розширення його при проходженні з камери високого тиску І через зазор між сідлом 4 і клапаном 5 у камеру робочого тиску ІІ. Газ через фільтр 5 надходить у камеру високого тиску. Зусилля натискної пружини 2 передається через опорний диск 10, мембрану 3 і штовхальник 9 на клапан 8. При переміщенні клапана утвориться зазор між ним і сідлом, через який газ і надходить у камеру ІІ.

Вузол редуктора, що редукує, що складається із сідла 4, клапана 8, пружини 7 і фільтра 5 виконаний у виді окремого елемента, що полегшує зборку і ремонт. У корпусі 6 редуктора встановлений запобіжний клапан, відрегульований на початок спрацьовування при тиску в робочій камері 1,45-1,7 МПа (14,5-17 кгс/див2).

Через незручність користування манометром на самому редукторі, на автомобілях він установлений, на штуцері наповнюючого вентиля в балоні. Отвір під манометр заглушено пробкою.

Різке зниження тиску після редуктора при відкритті дросельних заслінок карбюратора-змішувача свідчить про засмічення фільтрів редукторів, що визначається по манометрі низького тиску і зниженню частоти обертання колінчатого вала двигуна.

Зниження тиску стиснутого газу супроводжується його охолодженням, а тому що природний газ містить деяка кількість вологи, то він може змерзнути в редукторі, і нормальна робота газобалонної установки порушиться. Для підігріву газу, до редуктора через його кронштейн кріплення підведений теплоносій із системи охолодження двигуна.

Рис. 4. Редуктор високого тиску:

І-камера високого тиску; ІІ-камера робочого тиску; 1 -штуцер. 2 - пружина, 3-мембрана; 4-сідло клапана; 5-фільтруючий елемент; 6-корпус; 7-пружина; 8-клапан;- 9-шпиндель; 10-опорний диск; 11-упорна шайба; 12-кришка

При будь-якій несправності редуктора необхідно закрити видатковий вентиль на балоні.

Категорично забороняється підтягування деталей редуктора й інший ремонт при наявності газу в ньому. Ремонт редуктора повинний здійснюватися на спеціальній дільниці по ремонту газової апаратури спеціалістами, що мають на це дозвіл.

Основні несправності редуктора:

- негерметичність клапана вузла, що редукує;

- негерметичність у з'єднанні корпусних деталей;