Курсова робота з предмету: “Будова і експлуатація автомобілів та тракторів”. ВТК 2003
Курсова робота на тему: “Рульове керування ВАЗ-2107”.
В даній роботі розглянуто загальну будову та принцип дії рульового керування ВАЗ-2107 її ремонту та діагностики. Приведені дані з охорони навколишнього середовища, охорони праці, менеджменту та маркетингу.
Course work in a subject: “Structure and operation of automobiles and tractors ”.
Has executed: the student of group 3EA-2 Bilash L.G.
Course work theme: “System of cooling VAZ-2107”.
In the given work the general structure and principle of action of steering control of a VAZ-2107 his repair and diagnostics. It considered protection of work, management and marketing.
ПЕРЕДМОВА
1. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ
2. БУДОВА І ПРИНЦИП ДІЇ
3. РЕМОНТ ТА МЕТОДИ ВІДНОВЛЕННЯ ДЕТАЛЕЙ
4. ПИТАННЯ МЕНЕДЖМЕНТУ ТА МАРКЕТИНГУ
5. ОХОРОНА ПРАЦІ
6. РОЗРАХУНОК СИЛОВОГО БАЛАНСУ АВТОМОБІЛЯ
ДОДАТКИ
Повна технічна характеристика автомобіля
ВИСНОВОК
ЗМІСТ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Автомобіль ВАЗ-2107 - восьма модель заводу, друга базова модель у сімействі автомобілів ВАЗ-2105, 2107 і їхніх модифікацій. Технічна характеристика модифікацій автомобілів ВАЗ-2107 приведена в таблиці. Компонування (розташування вузлів і агрегатів) автомобілів виконані по так називаній класичній схемі, тобто двигун розташований попереду, а ведучими є задні колеса. Двигун максимально просунуть уперед, що забезпечує оптимальний розподіл маси по осях, а отже, гарну стійкість автомобіля на дорозі. Таке розташування двигуна дозволяє мати просторий салон для пасажирів при заданій колісній базі. Салон розташований усередині бази, тобто в зоні найкращої плавності ходу, що підвищує комфортабельність автомобіля при експлуатації на дорогах з поганим покриттям. Кузов автомобіля суцільнометалевий, несущої конструкції, до якого кріпляться силовий агрегат і всі інші вузли і механізми автомобіля. У конструкції автомобілів враховані вимоги активної і пасивної безпеки. Активна безпека автомобіля -це сума факторів, що сприяють запобіганню аварії. До них відносяться: гарна стійкість і керованість, високі тягові якості, ефективне і стабільне уповільнення при гальмуванні, гарна оглядовість і комфортабельність, що забезпечують мінімальне стомлення водія. Автомобілі мають гарну комфортабельність, обумовлену легкістю і зручністю керування, формою, розмірами, розташуванням і м'якістю сидінь, що забезпечують зручну посадку водія, ефективною вентиляцією кузова, гарною оглядовістю з місця водія, малою гучністю в салоні, мінімальним впливом коливань і вібрацій кузова. Гальма автомобіля не втрачають ефективності після багаторазового гальмування з високої швидкості і забезпечують збереження заданого на правління руху при різкому гальмуванні. Наявний у системі привода задніх гальм регулятор тиску зменшує імовірність блокування задніх коліс при гальмуванні, а при виникненні блокування сприяємо її випередженню на передніх колесах, що знижує імовірність замету автомобіля. Мінімально змінюється ефективність мокрих гальм. Надійність гальмової системи забезпечується дисковими гальмами на передніх колесах і роздільному приводі, при якому головний циліндр має два поршні: один для привода в дію передніх гальм, а другий - для задніх. У цьому випадку при виході з ладу однієї системи, що залишилася, хоча і з меншою ефективністю, забезпечує гальмування автомобіля. Висока динаміка автомобілів сприяє підвищенню середніх швидкостей і полегшує маневрування.
1. ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ
Рульове керування призначається для зміни напрямку руху автомобіля повертанням передніх керованих коліс і складається з рульового механізму та рульового привода. На вантажних автомобілях великої вантажопід’ємності в рульовому керуванні застосовують підсилювач, який полегшує керування автомобілем, зменшує поштовхи на рульове колесо й підвищує безпеку руху.
Рульовий механізм перетворює обертання рульового колеса на поступальне переміщення тяг привода, що повертає керовані колеса. При цьому зусилля, що передається водієм від рульового колеса до коліс, які повертаються, зростає в багато разів.
Рульовий привод разом із рульовим механізмом передає керуюче зусилля від водія безпосередньо до коліс і забезпечує цим поворот керованих коліс на заданий кут.
Рульові механізми в залежності від типу рульової передачі бувають:
· Черв’ячні;
· Гвинтові;
· Шестеренчаті;
У черв’ячному рульовому механізмі (з передачею типу черв’як-ролик) за ведучу ланку править черв’як, який закріплено на рульовому валу, а ролик установлено на роликовому підшипнику на одному валу із сошкою. Щоб у разі великого кута повороту черв’яка зачеплення було повним, нарізку черв’яка виконують по дузі кола – глобоїду. Такий черв’як називають глобоїдним.
У гвинтовому рульовому механізмі обертання гвинта, зв’язаного з рульовим валом, передається гайці, яка закінчується рейкою, зачепленою із зубчастим сектором. Сектор установлено на одному валу із сошкою. Такий рульовий механізм утворений рульовою передачею типу гвинт-гайка-сектор.
У шестеренчастих рульових механізмах рульова передача утворюється циліндричними або конічними шестернями. До них належить також передача типу шестірня-рейка, в якій циліндрична шестірня зв’язана з рульовим валом, а рейка, зачеплена із зуб’ями шестірні, править за поперечну тягу.
Рейкові передачі й передачі типу черв’як-ролик як такі, що забезпечують порівняно невелике передаточне число, застосовують переважно на легкових автомобілях. Для вантажних автомобілів використовують рульові передачі типу черв’як-сектор і гвинт-гайка-сектор, обладнані або вмонтованими в механізм підсилювачами, або підсилювачами, винесеними в рульовий привод.
Конструкції рульового привода різняться розташуванням важелів і тяг, з яких складається рульова трапеція, відносно передньої осі, то така конструкція рульового привода називається передньою рульовою трапецією, а якщо позаду – задньою. На конструктивне виконання й схему рульової трапеції істотно впливає конструкція підвіски передніх коліс. Коли підвіска залежна, рульовий привод має простішу конструкцію, бо складається з мінімуму деталей. Якщо передня підвіска незалежна, схема рульового привода значно ускладнюється, так як щоб допускались незалежні переміщення коліс у вертикальній площині.
2. БУДОВА І ПРИНЦИП ДІЇ
На всіх автомобілях ВАЗ встановлене однотипне рульове керування, за винятком того, що на автомобілях ВАЗ-21011, 21021, 2103 установлене кермове колесо нового оформлення.
Рульове керування складається з кермового механізму і кермового приводу (див. рисунок 1) містить у собі кермове колесо 18, вал 10 рульового керування і власне кермовий механізм.
Рисунок 1 Рульовий механізм
рульове керування автомобіль
Рульове колесо — пластмасове, армоване сталевим каркасом. На колесі установлений вмикач звукового сигналу, контактні частини якого прикриті пластмасовою кришкою. Рульове колесо можна установити на вал тільки в одному визначеному положенні, тому що в шлицевом отворі маточини колеса мається одна здвоєна западина, а на валу — відповідний їй здвоєний виступ. Колесо закріплюється на валу гайкою 17.
Вал 10 рульового керування нижнім кінцем з'єднується з валом черв'яка кермового механізму також у строго визначеному положенні за допомогою шлицевого з'єднання, що має здвоєний зуб на валу черв'яка і здвоєну западину в наконечнику вала. Наконечник вала 10 має проріз і затягується на валу черв'яка болтом 7.
Верхня частина вала рульового керування обертається в пластмасовій втулці, встановленої в трубі верхньої опори вала. Ця труба вставляється в кронштейн 13 і закріплюється в ньому хомутом, що затягується болтом 12. На трубі верхньої опори встановлюється перемикач покажчиків повороту і світла фар.
Кронштейн 13 вала рульового керування кріпиться до кузова чотирма болтами, два з який (15) мають подвійну голівку, що складається з циліндричних і шестигранний, частин. Ці болти загортають до відриву шестигранної частини голівки. Кронштейн і верхня частина вала закриті пластмасовими кожухами.
Рисунок 2 Картер рульового механізма
Картер рульового механізму (див. рисунок 2) 1 прикріплений до лівої подовжньої балки кузова з внутрішньої сторони відсіку двигуна трьома болта-м-и 2. Між картером і балкою кузови встановлюються регулювальні шайби 3, підбором яких домагаються співвісності вала черв'яка кермового механізму і вала рульового керування. В картері 7 кермового механізму мається черв'як 6, що входить у зачеплення з двухгребневим роликом 14 вала сошки. Передаточне число кермового механізму — 16,4. Черв'як напресований на вал 15 і обертається в двох кулькових підшипниках, причому внутрішніми обоймами підшипників є торцеві поверхні черв'яка, на яких маються кільцеві канавки. Осьовий зазор у підшипниках черв'яка регулюється підбором прокладок 18 між картером і кришкою 19 кермового механізму. Ці прокладки поставляються в запасні частини двох розмірів: товщиною 0,1 і 0,15 мм. Вал сошки обертається в двох бронзових втулках 12, запресованих у картер кермового механізму. У шлицевом отворі сошки маються дві здвоєні западини,
а на валу — два здвоєних виступи. Тому сошку на вал можна установити тільки в одному визначеному положенні.
Положення вала сошки, що забезпечує правильне зачеплення ролика з черв'яком, регулюється гвинтом 2. Осьовий зазор між голівкою гвинта і пазом вала усувається підбором регулювальних пластин 1, що у запасні частини поставляються одинадцяти розмірів товщиною від 1,95 до 2,20 мм.
У картер кермового механізму заливається трансмісійна олія ТАД-17і. У процесі експлуатації автомобіля чи заміни олії в картер кермового механізму не потрібно.