Корпус насоса.
При зламах і тріщинах, проходящих через одну з поверхонь отворів під шестерню, вал або вісь шестернь, а також при тріщинах в корпусі запобіжного клапана корпус насоса вибраковують.
Тріщини заварюють біметалічним електродом ОЗЧ-2, ПАНЧ-11, ЦЧ-3А або чугунним прутком марки Б з попереднім підігрівом корпуса до температури 600...700ºС.
Злом фланца або кронштейна кріплення насоса до блока усувають також сваркою електродами ОЗЧ-2, ЦЧ-3А, ПАНЧ-11 або прутком чугуна марки Б з попереднім подогрівом корпуса. На оброблених поверхнях зварочний шов зачищають.
Короблення площини прилягання кришки насоса і дургмх привалочних площин провіряють щупом на провірючій плиті і усувають проточенням на токарному станку або на фрезуванням. Зношені отвори під штифти або під вісі шестерні розвертають під збільшений розмір і ставлять знову виготовлені штифти або вісі.
Ущільнюючу поверхню гнізда запобіжного клапана зачищають зенкікою, і клапан виготовлений в вигляді стакана, притирають до гнізда.зношений шарикрвий клапан замінюють новим і пристукують шарик до гнізда ударами молотка через наставку, щоб покращити щільність. Отвори під втулки розвертаютьна збільшений розмір, а зношені втулки замінють новими. Допускається виготовлення чугунних втулок замість бронзових гнізд під шестерні відновлюють наплавкою електродами ОЗЧ-2, а потім розточують під нормальний розмір. Можна також вівдновити гнізда електролітичним цинкуванням або залізнінням.
Валик ведучої шестерні
Зношену поверхню відновлюютьнарощуванням вибродуговою наплавкоюпружньою проволокою з приміненням охолоджуючої рідини, а також плазменної наплавки або хромуванням і потім обробляють під номінальний розмір. Шерховатість не повинна бути не нижче 7-го класу, твердість не меньше HRC 45і биття не більше 0.02мм..Іноді нарощену оверхню оброблюють на збільшений розмір, а зношені втулки розвертають під збільшений розмір. Зношені шліци наплавляють і фрезерують на цьому місці нові.
Шестерні
Торцеві поверхні з задирами і подряпинамина торцях шліфують або притираютьна плиті шліфувальною шкуркою зернистістю 6...5. Биття торців шестернь відносно вісі отворів допускається не більше 0.03мм. При зношуванні шнстернь по висоті на такий же розмір зменшують глибину гнізд в корпусі шліфуванням площини прилягання кришки.
1.6. Діагностика
При падінні тиску нижче 4.5кг/см спрацьовує сигнальна лампочка.Також не треба забувати провір ити рівень масла в картері двигуна.Для цього потрібно вийняти стержньовий покажчик рівня масла.
1.7. Технічне обслуговуваня
Від хорошого стану системи, її розумного і своєчасного обслуговування в процесі експлуатаціє аавтомобіля , від примінення відповідних масел в значній мірі залежить надійність роботи двигуна і його довговічність.Моторне масло для двигуна внутрішнього згорання повинно відповідатибатьом вимогам, основні з яких:
а) вязькість масла не повинна швидко змінюватися в звлежності від теплового стану двигуна і температури навколишнього повітря;при любих умовах між трущимися поверхнями повинен бути повітряний клин;
б) хімічна стабільність масла і присадок в ньому повинна бутидостатньовисокою, щоб в період служби ( для двигуна ВАЗ-2108 періодичність зміни моторного маслаявляє 10000 км пробігу автомобіля або 6 місяців) масло зберігало потрібні властивості;
в) масло не повинно бути хімічно агресивним.
Крім цього, масло повинно мати миючі властивості, тобто властивістю розчиняти в собі осадок, який відкладуються в внутрішньому отворі двигуна. Навіть далеко неопвний перелік властивостей, пред¢явлених до масла, свідчить про те щодвигун слід заправлятитільки тими маслами, які для нього рекомендовані. При випуску автомобіля з заводу в його двигун заливається необхідна кількість необхідного масла, яке слід замінити одночасно з масляним фільтром після пробігу автомобілем перших:1500-2000 км. Слідуючу заміну масла слід зробити після пробігу атомобілем 4000-5000 км одночасно з зміною масляного фільтра. При подальшій експлуатації заміну масла і масляного фільтра проводять через кожні 10000 км.
Заміну масла слід проводити на гарячому двигуні.Щоб повністю злити масло, необхідно почикати не менше 10 хв після відкриття отвору.Замінюючи масло, слід замінити і масляний фільтр.
При заміні масла рекомендується промивати систему мащення одним з миючих засобів (ВНИИНП-ФД,МСП-1, МПТ-2М) після чого:
- після зупинки двигуна злити відпрацьоване масло і, не знімаючи масляного фільтра, залити миюче масло до мітки ²MIN² на покажчику рівня масла;
- запустити двигун і дати йому прогрітись 10 хв на мінімальних обертах колінчатого валу двигуна;
- повністю злити миюче масло і зняти старий масляний фільтр;
- поставити новий масляний фільтр і залити масло, відповідно до сезону.
Щоб нормально працювала система мащення потрібно час від часу провірити основні деталі та вузли.
2. ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ
Корпус масляного насоса виготовлений з сірого чавуну СЧ 15-32, в ході експлуатації можуть виникнути такі дефекти:тріщини зломи короблення поверхностей прилягання кришки, знос отвірів під штифти, зрив різьби, знос гнізд під шестерні.
Кришка насоса , виготовлена також з сірого чавуна, зношується по поверхні, а також короблення поверхні і тріщини на ній.
Валик ведущої шестерні,виготовляють з сталі 45 (поверхня дотику з втулками і шліци, якщо вони є, закалені нагрівом Т.В.Ч. до твердості HRC 45...50).
Постійний ріст кількості автомобілів чинить визначний негативний вплив на навколишнє середовище та здоров’я людини. Мільйони автомобільних двигунів забруднюють та отруюють атмосферу відпрацьованими газами,особливо у великих містах,де рух транспорту дуже інтенсивний. Шум від роботи двигунів та руху автомобілів негативно впливає на нервову систему людей,заважає їм працювати та відпочивати. Рухаючись з високою швидкістю,автомобіль представляє у певних умовах загрозу для життя людей,розташованих як на дорозі та поблизу їх,.так і в самих автомобілях.Всі ці негативні впливи автомобілів на людей та навколишнє середовище не можна повністю виключити,але можна в значній мірі зменшити.
При роботі автомобільного двигуна в атмосферу викидаються гази, вміщуючі біля 60 різних речовин,у тому числі токсичні речовини та оксид вуглецю,окиси азоту,вуглеводні альдегіди,сажу і т.д.,а при застосуванні етилових бензинів-з’єднання свинцю. зменшення токсичності відпрацьованих газів досягається у результаті проведення ряду конструктивних мір: вибору режимів роботи та регулювання паливної апаратури,підтримки справного стану,роботи на збіднених сумішах та ін.,а також спеціальних заходах (фільтрування та нейтралізації відпрацьованих газів).З меншим забрудненням атмосфери удосконалюються нові типи таких двигунів,досліджується можливість заміни на автомобілях двигунів внутрішнього згорання іншими видами енергетичних установок. В Україні та інших державах встановлені допустимі норми вмісту шкідливих компонентів в відпрацьованих газах для двигунів автомобілів,що випускаються промисловістю та знаходяться у експлуатації.
Основним джерелом шуму у містах є автомобільний транспорт.Шум створюється головним чином від викиду в атмосферу відпрацьованих газів та від взаємодії шин здорогою.Найбільший шум створюють вантажні автомобілі з дизелями.Головним напрямком роботи по зниженню шуму автомобілів з двигунами внутрішнього зпалення є вдосконалення глушників шуму випуску та конструкції.
Автомобільний транспорт є також одним з основних споживачів нафтопродуктів.Нафтопродукти,різні кислоти та щолочі,що застосовуються при експлуатації та ремонті автомобільного транспорту, потрапляючи в сточні води,отруюють прісноводні водойми та світовий океан.Забруднення води робить їїне тільки не придатною для користування,але й наносить непоправну шкоду всьому природному середовищу,з котрою вона стикається.В нашій країні питання охорони природи,і зокрема,охорони водних ресурсів відводиться державне значення:здійснюються необхідні заходи по запобіганню шкідливих викидів,забруднених сточних вод,застосовується різна очистка водойм, удосконалюються технологічні процеси для економічних витрат води та ін…
Ріст автомобільного парку обумовлює підвищення кількості дорожньо-транспортних пригод.Найбільш поширеними дорожньо-транспортними пригодами є зіткнення та переверевертання транспортних засобів на людину чи нерухомі предмети.При покращенні якості доріг та строгому дотриманні правил дорожнього руху, вдосконаленні активної та пасивної безпеки автомобілів знижується число дорожньо-транспортних пригод.
Активна безпека автомобіля-здатність знижувати ймовірність виникнення дорожньо-транспортних пригод. Визначається його стійкістю та управлінням, надійністю та ефективністю кермових керувань та гальмових систем, оглядовістю та ін.
Об’ємна частка СО та CnHm у відпрацьованих газах ТЗ з бензиновими двигунами.
(Під час контрольних перевірок ТЗ на лінії на частоті обертання колінчатого валу N мін.допускається вміст окису вуглецю до3%)
Значення частоти обертання колінчатого валу двигуна Nпід. встановлюють у технічних умовах та інструкції з експлуатації ТХ. Відомості про частоту обертання цього валу у режимах Nмін та Nпід..
Для визначення вмісту СО та CnHm у відпрацьованих газах двигунів застосовують газоаналізатори безперервної дії,що працюють за принципом інфрачервоної спектроскопії або за іншими принципами дії.
Пасивна безпека автомобіля-власність зменшувати важкість наслідків дорожньо-транспортних пригод залежить від пружності кузова, конструкція сидінь та елементів інтер’єра, ефективності утримуючих засобів та ін..
На створення безпечних умов праці витрачаються великі кошти,які з року в рік збільшуються. На підприємствах, не враховуючи директора та головного інженера, відповідальних за виконання задач по створенні безпечних умов праці, є інженери по техніці безпеки, які проводять систематичну роботу по техніці безпеки та виробничої санітарії.