Очисник фар і заднього скла.
На частині автомобілів можуть бути встановлені очисники фар і заднього скла разом з електромагнітними клапанами омивача фар і заднього скла. Схема включення очисника приведена на рис. 5.
Очисники і омивачі (електродвигун 3 насоси і клапан 2) включаються перемикачем 9 (положення важеля VII на рис. 7), якщо подана напруга до перемикача фар перемикачем 10 (див. рис. 7.). У монтажному блоці встановлене допоміжне реле 7 включення очисників фар. Тип реле — 112.3747. Характеристики реле такі ж, як і в реле типу 113.3747.
З 1989 р. застосовується роздільна схема (рис. 8.) включення очисників фар. За цією схемою очисники фар включаються окремим кнопковим вимикачем 7, розташованим на панелі приладів, якщо перемикачем 6 включені фари. При цьому напруга подається до допоміжного реле 9 і 10, що включає очисники 1 фар і електродвигун 2 омивача фар. У монтажному блоці замість реле очисників фар установлюється контактна перемичка 4.
Очисник заднього скла включається перемикачем 9 (рис. 7, положення важеля див. рис. 7.). У положенні IX важеля включається реле 6 (див. рис. 7.) і напруга від нього подається до електродвигуна насоса омивача і клапану 4 омивача заднього скла. Клапан відкривається і рідину від насоса подається до заднього скла. Після повернення важеля в положення VIII (див. рис. 7.) реле 6 ще протягом визначеного часу тримає включеним (відкритим) клапан 4 і електродвигун 3 насоси омивача.
1 – очисники фар; 2 – електромагнітний клапан включення омивача фар; 3 – електродвигун омивача; 4 – електромагнітний клапан включення омивача заднього скла; 5 – монтажний блок; 6 – реле часу омивача заднього скла; 7 – реле включення очисників фар; 8 – вимикач запалювання; 9 – перемикач очисників і омивачів скла; 10 – перемикач зовнішнього висвітлення; 11 – очисник заднього скла
Рисунок 7 – Схема включення очисників і омивачів фар і заднього скла:
Очисник фар складається з двох (лівого і правого виконання) моторедукторів з важелями і щітками. Важелі і щітки зупиняються в нижнім положенні, упираючись в обмежники блоку – фари. У моторедукторах очисників фар установлені термобіметалеві запобіжники для захисту від перевантажень. Моторедуктори очисників фар випускаються в нерозбірному виконанні. Тому вони ремонту не підлягають і у випадку виходу з ладу повинні замінятися новими.
1 – очисники фар; 2 – електродвигун омивача; 3 – електро-магнітний клапан включення омивача фар; 4 - контактна перемичка на місці реле включення очисників фар; 5 – вимикач запалення; 6 – перемикач зовнішнього освітлення; 7 – вимикач очисників фар; 8 – монтажний блок; 9 – реле включення очисників фар; 10 – реле включення електродвигуна омивача
Рисунок 8 – Схема роздільного включення очисників фар:
В очиснику фар число подвійних ходів вала моторедуктора при навантаженні моментом 0,49 Нм (0,05 кгс м), напрузі живлення 12 В і температурі навколишнього середовища 25±10 °С повинне бути 45 — 60 хв, а споживаний струм не більш 1,5 А.
Очисник заднього скла складається з моторедуктора, важеля і щітки. Укладання важеля з щіткою права по ходу руху автомобіля. У моторедукторах очисників установлені термобіметалевий запобіжник для захисту від перевантажень.
Конструкція моторедуктора допускає його розбирання для усунення дрібних несправностей (зачищення колектора і т.д.). Методи розбирання і зберання аналогічні описаними вище для моторедуктора очисника вітрового скла.
В очисника заднього скла при навантаженні моторедуктора моментом 0,49 Нм (0,05 кгс м), напрузі живлення 14 В і навколишній температурі 25±10 °С число подвійних ходів вала моторедуктора повинне бути 50±5 хв, а споживана сила струму не більш 2 А.
Реле часу типу 45.3747 повинно забезпечувати затримку відключення омивача заднього скла протягом 5 ск при напрузі живлення від 10,8 до 15 В і температурі навколишнього середовища від – 30 до + 85,°С.
Електромагнітний клапан омивача
Клапан, поставлений у вертикальне положення (штуцерами вниз), повинний спрацьовувати при контрольній напрузі не більш 8,5 В.
При перебоях у роботі клапана необхідно перевірити, немає чи заїдань якоря клапана, а також перевірити опір обмотки, що повинний бути (95±6) Ом при 25 °С. Якщо воно відрізняється від номінального, заміните клапан новим.
2. Основна частина
2.1 Розбирання, збирання і перевірка технічного стану моторедуктора очисника
Ремонт очисника полягає, в основному, у виправленні деформованих тяг чи важелів заміні їх новими. Несправний моторедуктор рекомендується заміняти новим. З ремонтних робіт з моторедуктору допускається тільки заміна шестірні редуктора, зачищення колектора і регулювання кінцевого вимикача.
Для зняття очисника:
— зніміть щітки з важелями, відкрийте капот і відєднання провід від акумуляторної батареї, моторедуктора очисника і вентилятора нагрівача;
— зніміть кришку монтажного блоку і вийміть з нього усі реле;
— зніміть вентилятор нагрівника;
—відверніть гайки осей (штуцерів) важелів і зніміть шайби зі зрівняльними прокладками;
— відверніть болт кріплення кронштейна привода моторедуктора і зніміть очисник.
Якщо необхідно, то на верстаті зніміть моторедуктор із кронштейна і відєднайти тяги.
Встановлюйте очисник у послідовності, зворотньо його зняттю.
Для розбирання моторедуктора відверніть гвинти кріплення кришки 6(рис. 5.) редуктора і зніміть її разом з панеллю 4 кінцеві вимикачі. Потім відверніть гвинти кріплення корпуса 1 1 редуктора до корпуса 8 електродвигуна і роз'єднаєте їх. Вийміть якір 9 електродвигуна.
Щоб зняти шестірню 3 редуктори, відверніть гайку кріплення кривошипа, зніміть штопорне кільце з осі і вийміть з корпуса вісь із шестірнею і шайбами.
Після розбирання продуйте внутрішні порожнини електродвигуна стисненим повітрям для видалення відкладень вугільного пилу і перевірте стан щіток і колектора.
Щітки повинні вільно, без заїдань переміщатися в щіткотримачах, а пружини повинні бути цілими і мати достатню пружність. Колектор зачистите дрібнозернистою шліфувальною шкуркою, а потім протріть чистою ганчіркою, злегка змазаної технічним вазеліном. Якщо колектор сильно чи обгорів зношений, то моторедуктор краще заміните новим.
Перевірте, немає чи слідів заїдання на шейках вала якоря. При необхідності зачистите їх дрібнозернистою шліфувальною шкуркою.При зборці відводите щітки від колектора, щоб не поламати їх і не зашкодити їхніх крайок, а якір у корпус уставляйте з особливою обережністю, уникаючи ударів якоря від полюсів, щоб не розбити їх.
Після зборки, для центрування підшипників, постукаєте дерев'яним молотком по корпусі моторедуктора, а потім перевірте його на стенді. При установці кривошипа розташовуйте його так, щоб у кінцевому положенні він був рівнобіжний короткій тязі очисника і був спрямований убік електродвигуна.
Методика розбирання і збирання моторедукторів виробництва ВНР аналогічна описаної вище для вітчизняних моторедукторів. При розбиранні треба мати на увазі, що передній підшипник вала якоря запресований у кришку з натягом. Тому при зачищенні колектора не рекомендується від'єднувати якір електродвигуна від кришки.
Данні для перевірки моторедуктора
Частота обертання вала моторедуктора при напрузі живлення 14 В, моменті навантаження 1,47 г-м (0,15 кгс-м) і температурі навколишнього середовища 25±10°С, мін:
перша (мала) . . . . . . . . . . . . . 30 – 40*
друга (велика) . . . . . . . . . . . . . 55 – 70*
друга (для моторедуктора виробництва ВНР) . . . . 65 – 75
Споживана сила струму при зазначеному вище моменті навантаження А, не більш:
на першій швидкості . . . . . . . . 3,5
на другій швидкості . . . . . . . . . 5
2.2 Можливі несправності, їх причини та методи усунення
Таблиця 1.Можливі несправності, їх причини та методи усунення.
Причина несправності | Засіб усунення |
Електродвигун очисника не працює, біметалевий запобіжник не спрацьовує і не перегорає запобіжник 2 в монтажному блоку | |
1. Пошкоджені проводи живлення моторедуктора, окислені наконечники проводів в з΄єднувальних колодках 2. Пошкоджений перемикач очисника 3. Зависання щіток електродвигуна, сильне забруднення або підгорання колектора 4. Обрив проводів, що з'єднають щітки електродвигуна з колодкою проводів 5. Пошкоджений термобіметалевий запобіжник в моторедукторі 6. Обрив проводу в обмотці якоря електродвигуна | 1. Перевірте проводи, пошкоджені замінити. Зачистити наконечники 2. Замінити трьохричажний перемикач 3. Перевірити, усунути зависання щіток або замінити пошкоджені деталі; зачистити коллектор 4. Перевірте і при необхідності припаяйте обірвані проводи 5. Зачистити контакти термобіметалічного запобіжника або замінити його 6. Замінити якор або моторедуктор |
Електродвигун очисника не працює, біметалевий запобіжник спрацьовує або перегорає запобіжник 2 в монтажному блоку | |
1. Важілі механізму очисника деформовані і зачипають за деталі кузова 2. Щітки примерзли до скла 3. В механізм очисника потрапив сторонній предмет 4. Коротке замикання в обмотці якоря електродвигуна | 1. Перевірте, виправте важілі або замінити очисник 2. Відділити щітки від скла, не припускаючи пошкодження гумової стрічки 3. Перевірте, витягніть предмет 4. Замінити моторедуктор або якір електродвигуна |
Очисник не працює в преривчастому режимі | |
1. Пошкоджений перемикач очисника 2. Пошкоджене реле очисника: обрив в обмотці реле; замикання проводів на контактній стійці; зазор між контактами переривача реле | 1. Замінити трьохричажний перемикач 2. Зробіть наступне: замінити реле; усунути замикання; — усунути зазор, при необхідності замінити реле |
Очисник не зупиняється в преривчастому режимі | |
1. Перегоріла обмотка переривача в реле очисника 2. Кулачок шестерні моторедуктора не відгинає пружинну пластину кінцевого вимикача 3. Забруднення контактів кінцевого вимикача в моторедукторі 4. Забруднення контактів переривача в реле очисника | 1. Замінити реле очисника 2. Підгоніть пластину вимикача, щоб кулачок відгибав пластину 3. Зачистити контакти кінцевого вимикача 4. Зачистити контакти переривача або замінити реле |
Моторедуктор очисника працює, щітки не рухаються | |
1.Поламані зубці шестирні моторедуктора 2. Слабке кріплення кривошипа на осі шестирні моторедуктора | 1. Замінити шестирню 2. Перевірте, затягніть гайку кріплення кривошипа, встановивши його в кінцевому положенні |
2.3 Режими роботи