В залежності від виконання основних або допоміжних виробничих процесів, робочі поділяються на основні та допоміжні. Як основні, так і допоміжні робочі складають групи за професіями і спеціальностями, а також за кваліфікаційними розрядами.
Основними рахують робочих, що безпосередньо виконують технологічні операції, пов’язані з випуском продукції, яка входить в номенклатуру ВРП або дільниці (відділення) – це слюсарі по ремонту рухомого складу, слюсарі по ремонту електрообладнання пасажирських вагонів, зварювальники, столяри, верстатники та ін.
До допоміжних робочих відносять тих, хто безпосередньо не бере участі в технологічних операціях (транспортні робочі, комірники і ін.).
ІТП здійснюють функції загального управління та технічного керування. Ця група складається з керівників (начальник депо, головний інженер, замісники начальника депо, старші майстри, майстри, бригадири), фахівців (інженерів та техніків відділів).
До ОКП або службовців відносять обчислювально-бухгалтерський персонал, нормувальників, діловодів та ін.
До МОП відносяться робітники по догляду за службовими приміщеннями (двірники, прибиральники), обслуговуванню робочих і службовців (гардеробники) та ін.
Вхідними даними для розрахунку потреби у робочій силі дільниці (відділення) ВРП є технологічний процес з нормами часу на операції та виробнича програма.
Розрізняють обліковий та явочний склад робітників. Обліковий склад характеризує загальну кількість робітників дільниці (відділення). Явочний склад – це кількість робітників, що фактично присутні на роботі.
Розрахунки чисельності працюючих в дільниці рекомендується вести в наступній послідовності.
Явочна чисельність основних робочих
, чол., (7.1)де
- трудомісткість ремонту одного вагона, чол.-год.; - номінальний фонд робочого часу робітника за рік, год; - коефіцієнт використання норм. чол.Приймаємо 10 робітників.
Облікова чисельність основних виробничих працівників
, чол., (7.2)де
- коефіцієнт, що враховує співвідношення облікового і явочного фонду часу одного робітника в рік.Приймаємо 12 робітників.
Облікова кількість робітників, тобто ті, що знаходяться в штаті депо, більше явочної. Це робиться для того, щоб можна було підмінити працівників, що знаходяться в чергових відпустках, відсутніх через хворобі ті ін.
Облікову чисельність допоміжних працівників
, чол., (7.3)де
- коефіцієнт, який враховує співвідношення допоміжних робочих до основних.Приймаємо 2 робітника.
Кількість ІТП
, чол., (7.4)де
- коефіцієнт, що враховує співвідношення ІТП до основних робочих.Приймаємо 1 робітника.
Кількість ОКП
, чол., (7.5)де
- коефіцієнт, що враховує співвідношення ОКП до основних робочих.Приймаємо 1 робітника.
Кількість МОП
, чол., (7.6)де
- коефіцієнт, що враховує співвідношення РКП до основних робочих.Приймаємо 1 робітника.
8. Розрахунок основних розмірних параметрів дільниці
Для більшості дільниць та відділень депо основні розміри (довжина, ширина, висота) є уніфіковані і приймаються по нормам технологічного проектування.
Довжина вагоноскладальної дільниці
, (8.1)де
– довжина дільниці без урахування довжини малярського відділення, м; - довжина малярного відділення, м. , (8.2)де
- довжина ремонтної позиції, яка приходиться на один вагон, = 3м; - кількість вагонів на одній позиції, =1; - кількість позицій на одній потоковій лінії, поз.; - ширина поперечного транспортного проїзду в середині ВСД, =6 м. м. (8.3)де
- відстань від крайнього вагона до торцевої стіни малярського відділення, =4м; - довжина вагона по осям зчеплення автозчепом, =22,8 м; - кількість вагонів, що знаходяться у малярському відділенні на одній лінії, =1; - відстань між вагонами, =4м. м. м.Приймаємо 108 м.
Ширина потокової дільниці
, м, , (8.4)де
– число колій (потокових ліній) у дільниці;в1 – відстань поміж осями сусідніх ремонтних колій, в1= 7м;
в2 – відстань від подовжньої стінки або колони до осі ближньої ремонтної колії, в2 =5 м.
м.Приймаємо 12 м.
Основна площа дільниці
, м2, . (8.5)Допоміжна площа дільниці
, м2,де кд– коефіцієнт, який враховує норму допоміжної площі, кд =0,1.
Загальна площа дільниці
, м2, , (8.7)9. Охорона праці у вагоноскладальній дільниці
Вплив небезпечних і шкідливих виробничих факторів на організм людини приводить в кінцевому рахунку до погіршення працездатності і втрати здоров'я.