Смекни!
smekni.com

Баня и сауна (стр. 2 из 3)

Баню обладнають так, щоб вона мала низьку теплопровідність і мала здатність поглинати яскраве світло. Придатним матеріалом для цього служить осика. Якщо є намір температуру в парильні підняти більш ніж до 120°, полиць рекомендується покривати солом'яними матами з накинутою зверху бавовняною тканиною. Інакше дошки сильно нагріються і ступати по них буде неможливо.

У лазні не повинне бути ніяких металевих предметів — рекомендується застосовувати відполіровані дерев'яні зграї. Підлога звичайно застеляють дерев'яними ґратами.

Постачання приміщення для миття гарячою водою здійснюється різним шляхом. Звичайно воду нагрівають у казані, розташованому в окремому приміщенні, щоб там, де миються, не скапливался пара. Інакше в лазні буде вологе повітря. Готування гарячої води можливо і за допомогою змійовика.

Пічь-кам'янка — одна з основних частин устаткування лазні. Важливі не тільки її конструкція, розміри, але і розташування. Звичайно пекти розміщають у куті. При цьому стіна, до якої вона примикає, викладається з цегли на висоту печі. Інші стіни робляться дерев'яними. Розміщення печі в куті дозволяє максимально використовувати приміщення. Це доцільно й у тому випадку, коли пекти опалюється зовні, обігріваючи .і інші приміщення. Топки печей, що знаходяться в парильної, повинні бути легкодоступні. Люк для пари влаштовується таким чином, щоб гаряча пара поступово заповнювала все приміщення.

В останні роки стали широко застосовувати електричні каміни. З їхньою допомогою температура в лазні краще регулюється.

Споруджується сауна у виді бревенчатого зрубу. Він установлюється на фундамент. Підлога роблять з дерева. Колоди можна замінити брусом. Внутрішню частину поверхні стін оббивають дошками. Стики зашпаровують ущільнювальними матеріалами. Дерев'яну стелю утеплюють шаром дерев'яної тріски. Дах покривається залізом. Для внутрішнього обшивання застосовують м'які породи дерев (осика, ялина, сосна). Біля пічей-кам'янок повинні розташовуватися неспалені конструкції.

Відмітними рисами сауни є висока температура і низька вологість. У російській парній лазні температура в парильному відділенні коливається між 45 і 60 , а відносна вологість доходить до 80—100%. У сауні температура значно вище — 70—110°, а іноді і до 120—140°, але зате вологість всього 20%. От чому така висока температура в ній переноситься порівняно легко і небезпеку перегрівання організму незрівнянно менше.

Лазнева процедура впливає на організм людини багатогранно. Тепло, вода, пара, різка зміна температури, масаж, навіть найпростіший, — усі ці фактори, об'єднавши, створюють цілий комплекс подразників, на які організм відповідає відповідними реакціями.

Шкіра

Першої приймає на себе вплив усіх цих факторів, звичайно, шкіра. Шкіра — захисниця нашого організму. Крім того, вона вміє дихати і цим допомагає легенею. Вона виводить з організму шлаки і цим полегшує роботу бруньок. З її допомогою організм сприймає величезна кількість роздратувань, що надходять ззовні. Існує кілька видів шкірної чутливості — вона по-різному відгукується на тепло, холод, дотик, тиск і т.д. У лазні шкіра випробує самі різні впливи: жар, зміну температур, змочування водою, похлестування віником, розтирання мочалкою.

Вона червоніє, наливаючи кров'ю, передає імпульси в нервовий центр, регулює температуру тіла, виділяючи через пори піт, проводить в організм корисні речовини, а виводить шкідливі. А потрудившись у славу нашого організму, сама здобуває еластичність, пружність, здоровий колір. Під дією жару в парильні вона звільняється від злущюючихся кліток, стає гладкою.

Лазнева процедура особливо корисна для відходу за шкірою після різкого зниження ваги і після вагітності. Під впливом гарячого повітря, похлестувания віником пори в шкірі розширюються, потім під впливом холодної води різко звужуються — відбувається ефективна гімнастика шкіри і судин. І млява, утомлена захисниця нашого організму розправляється, здобуває тонус, молодіє.

Серцево-судинна система

Отже, коли ми виявляємося в парильні, шкіра першої приймає на себе сильне роздратування — лазневий жар. Вона посилає сигнали в нервовий центр, що керує перерозподілом крові в організмі. «Крани кровоносної системи» (так назвав И. М. Сєченов артериоли — дрібні судини) регулюють струм крові таким чином, що вона доливає до м'язів, до шкіри: розширюються капіляри, кров спрямовується з центра на периферію. Цим полегшується робота лівого передсердя і лівого желудочка, просування крові по артеріях. Усуваються застійні явища у великому і малому колах кровообігу. Прискорюються обмінні процеси в клітках.

Однак жар у парильні не убуває, температура тіла підвищується й організму приходиться рятуватися від перегріву. В основному это відбувається за рахунок потовідділення: випаровуючи, піт несе із собою надлишки тепла. І чим сухіше повітря в парильні, тим швидше це відбувається.

Отже, під дією лазневого жару відбувається значна активізація процесів кровообігу. Серце скорочується частіше, прискорюється кровотік. Змінюється і кров'яний тиск. На хворих з порушеннями кров'яного тиску парильня, як правило, діє регулюючим образом. У людей зі зниженим тиском воно помітно підвищується. Особливо корисні в таких випадках контрастні процедури. Як правило, добре переносять лазню люди, що страждають гіпертонією в початковій стадії.

Однак треба враховувати, що висока вологість у парних лазнях створює додаткове навантаження на серцевосудинну систему. Потовідділення при високій вологості утрудняється, процеси терморегуляції здійснюються на превелику силу.

Організм справляється з перегрівом у парильні приблизно так само, як з навантаженнями при виконанні фізичної чи роботи вправ. В усіх цих випадках спрацьовує той самий механізм: капіляри розширюються, і кров спрямовується з центра на периферію — до м'язів, до шкіри. При відвідуванні парильні, по деяким даним учених, хвилинний объем серця зростає приблизно на 150%. При фізичній роботі серце навантажується ще сильніше (при важких фізичних навантаженнях — на 400—600%). Максимальна частота пульсу в парній у середньому складає 125 ударів у хвилину. Вона швидко знижується при виході з парильні.

На повышение частоти пульсу впливають різні фактори — температура, вологість повітря, положення тіла. Однак максимальне навантаження на серцево-судинну систему робить контрастний вплив холоду (занурення після відвідування парної в холодну воду, сніг). Тому людям з порушеннями в системі кровообігу варто остерігатися різкого охолодження.

Дослідження показали, що лазнева процедура впливає на серцево-судинну систему здорових людей. Але якщо у вас уже спостерігаються відхилення в діяльності серцево-судинної чи системи ви відчуваєте які-небудь ознаки їхньої появи (будь-яке неприємне відчуття в області серця — біль, почуття тиску, стиснення, печіння за грудиною, раптові різкі серцебиття, завмирання серця й ін.), вам необхідно залишити лазню і проконсультуватися в лікаря про доцільність цієї процедури.

Нервова система

Млість, спокій, комфорт, легкість у всім тілі — так описують звичайно аматори попаритися свої відчуття після лазні. І це пояснюють учені. Приплив крові до шкіри і м'язів приводить до зниження кровотока в мозку. Емоційна активність зменшується, іноді навіть спостерігається психічна загальмованість. Але ці зміни не слід вважати негативними, адже ослаблення психічної напруги супроводжується м'язовим розслабленням, і організм одержує можливість відновлюватися.

Згадаємо вже згадувана розповідь Шукшина «Алекса Бесконвойний». Герой цієї розповіді дорожив колись усім тим щиросердечною рівновагою, що відчував у лазні і після її. І ніякі негативні емоції (його гудили всі односільчани) не могли для нього затьмарити насолоду лазнею. Тут він відчував деяке здіймання духу.

Це відчуття, звичайно, дуже суб'єктивно. Однак безперечно, що в лазні організм, одержуючи струс, як би обновляється. Лазнева процедура поліпшує функціональну здатність центральної нервової системи, підсилює її регуляцію. Приємне відчуття зігрівання тканин, ослаблення їхньої напруги, зменшення хворій (якщо вони відчувалися) у м'язах, суглобах.

Лазня — незамінний засіб для зняття нервової напруги. Сама лазнева дія з різними і сильними подразниками відволікає від неприємних переживань, дає можливість відключитися від нав'язливих думок, від дрібних турбот. А фізіологічний вплив лазні на нервову систему, позитивні емоції дають після її відвідування можливість легше поставитися до різних неприємностей, якщо вони були зайво драматизованні утомленим мозком.

Однак буває і так, що лазня робить на нервову систему не заспокійливе, а збудливе дія.

Це відбувається в тому випадку, якщо порушена методика лазневої процедури. Несприятливі реакції можуть виникнути, якщо організм не підготовлений до сприйняття високої температури, якщо перебування в парильні затяглося, якщо масаж виявився хворобливим, якщо зміна температур була зайво різанням...

У парильника, особливо початківця, може з'явитися відчуття занепокоєння, навіть страху, дратівливість. А після лазневої процедури — загальна слабість, втрата апетиту, сну. Щоб уникнути подібних неприємних відчуттів, варто уважніше прислухатися до власного організму, не намагатися насильно нав'язувати йому незвичний режим. Дуже важлива тут поступовість, підготовленість до сприйняття лазневих навантажень, знання методики лазневої процедури.

І звичайно, неприпустимі такі порушення лазневого режиму, як прийом алкоголю, паління. Деякі гурмани не можуть відмовитися після лазні від приємної трапези. Але варто пам'ятати, що ні до, ні після лазні ні в якому разі не варто переїдати.

Органи подиху

Подих — сукупність постійно протікають в організмі фізіологічних процесів, у результаті яких він поглинає з навколишнього середовища кисень і виділяє вуглекислий газ і воду. Подих забезпечує газообмін, що є необхідною ланкою обміну речовин — основної властивості всього живих. Вплив лазні на функції дихальних органів значно і позитивно. Із самого приходу в лазню найбільш інтенсивному роздратуванню теплом піддаються слизуваті оболонки дихальних шляхів. При вдиханні гарячого повітря виникає температурне роздратування, що насамперед торкається слизуватих оболонок у верхній частині і над альвеолами, особливо найбільше високо лежачі дихальні шляхи. Відбувається підвищення влагообміну. У цей час легені працюють, як своєрідний кондиціонер, прохолоджуючи вдихуване гаряче повітря за рахунок випару вологи з поверхні альвеол. Це — один зі шляхів тепловіддачі.