Смекни!
smekni.com

Вплив позакласних занять фізичною культурою на показники фізичного стану та здоров’я учнів старших класів (стр. 6 из 6)

В експерименті приймали участь учні 9х-11х класів. Загалом 167 чоловік.

Наслідком опитування я вияснив, що з усієї кількості учнів займається спортом або ходить у спортивні кружки (баскетбол, волейбол) 52 чоловіка (31% учнів) ще 21 учень (12,5% загальної кількості) займається фізичною культурою самостійно (ранкова пробіжка, вечірня гімнастика), останні 94 учня (56%) займається фізичною культурою тільки на уроці.

Я розподілив їх на три групи. Перша група – спортсмени, друга – ті, що займаються самостійно, третя – ті, що зовсім не займаються позакласними заняттями фізичною культурою.

На початку експерименту було проведене тестування учнів на швидкість (чалниковий біг), силу (віджимання від полу, підтягування) та гнучкість (нахил вперед у положенні сидячи з прямими ногами).

В результаті тестування виявлено, що найбільші показники сили, швидкості та гнучкості були показанні першою групою, значно гірше показали результати учні зі второї групи. Третя група показала наднизькі результати (таблиця №1).

Надалі я з учнів другої і третьої групи набрав охочих зайнятися позакласним заняттям фізичною культурою (легка атлетика), що тривали три тижні з 11 лютого по 31 лютого. Всього було проведено 9 тренувань. Таким чином я поділив другу та третю групу на 2А (що почали тренуватися – 8 чоловік) і 2Б (що продовжили займатися самостійно – 13 чоловік) та 3А (11 чоловік) і 3Б (83 чоловіка).

Після закінчення тренувань було проведено тестування учнів другої та третьої груп на швидкість (чалниковий біг), силу (віджимання від полу, підтягування) та гнучкість (нахил вперед у положенні сидячи з прямими ногами).

Результати тестування показали, що показники фізичного стану учнів підгруп А були значно вищими аніж в учнів підгрупи Б (таблиця №2).

На момент проведення дослідницької роботи в школі проводилась перевірка в класах відсутніх за станом здоров’я. За нею, менше всього було хворих в першої групи, найгірший показник в третьої (таблиця №3).


ВИСНОВОК

В умовах сучасного світу з появою пристроїв, що полегшують трудову діяльність (комп'ютер, технічне устаткування) різко скоротилася рухова активність людей у порівнянні з попередніми десятиліттями. Це, в остаточному підсумку, приводить до зниження функціональних можливостей людини, а також до різного роду захворюванням.

Інтелектуальна праця різко знижує працездатність організму. Але і фізична праця, характеризуючи підвищеним фізичним навантаженням, може в деяких випадках розглядатися з негативної сторони.

Узагалі, недолік необхідних людині енерговитрат приводить до неузгодженості діяльності окремих систем (м'язової, кістковий, дихальної, серцево-судинної) і організму в цілому з навколишнім середовищем, а також до зниження імунітету і погіршенню обміну речовин.

У той же час шкідливі і перевантаження. Поетом і при розумовому, і при фізичній праці необхідно займатися оздоровчою фізичною культурою, зміцнювати організм.

Фізична культура робить оздоровчий і профілактичний ефект, що є надзвичайно важливим, тому що на сьогоднішній день число людей з різними захворюваннями постійно росте.

Фізична культура повинна входити в життя людини з раннього віку і не залишати її до старості. При цьому дуже важливим є момент вибору ступеня навантажень на організм, тут потрібний індивідуальний підхід. Адже надмірні навантаження на організм людини як здорового, так і з яким-небудь захворюванням, можуть заподіяти йому шкоди.

Однак, як ми можемо бачити за результатами дослідницької роботи, заняття фізичною культурою на уроці в школі не дає бажаного результату. Показники сили, швидкості і гнучкості тих, хто займається позакласною роботою з фізкультури чи спортом значно вище, ніж у тих, хто не займається. Те ж саме і зі здоров'ям учнів. Показники здоров'я значно краще в спортсменів, чим у тих, хто займається фізичною культурою тільки в школі.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Дембо А.Г. «Врачебный контроль в спорте». Москва. Медицина.1988.

2. «Физические тренировки как средство укрепления здоровья». Обзоры поважнейшим проблемам медицины, Москва. 1988.

3. «Медицинские проблемы физической культуры». Выпуск 9. Киев. «Здоров’я». 1984.

4. Володько Я.Т. «Нужен ли сердцу покой». Минск. «Полымя». 1985.

5. Анатомия человека: Учебник для техникумов физической культуры / Під ред. А.А. Гладишевої. — М.: Физкультура и спорт, 1977. – 343 с.

6. С.Л. Аксельрод «Спорт и здоровье».

7. Л.А. Лещинский. Берегите здоровье. М., «Физкультура и спорт», 1995.

8. Дёмин Д.Ф. Врачебный контроль при занятиях ФК.

9. Дубровский В.И. Движения для здоровья // Физкультура и спорт. - 1989.

10. Физиология человека / Под общ. ред. проф., докт. мед. наук Н.В. Зимкина. - М.: Физкультура и спорт, 1970.

11. Теория и методика физического воспитания / Под общ. ред. А.Д. Новикова, Л.П. Матвеева. Т.1. - М.: Физкультура и спорт.

12. Физическая культура: Учеб. пособие для студентов сред. спец. учеб. заведений / Н.В. Решетников, Ю.Л. Кислицын. - М., 1988.

13. Физиология человека / Под общ. ред. И.М. Серопегина. - М.: Физкультура и спорт, 1961.

14.Физическая культура студента: Учебник /Под ред. В.И. Ильинича.-М.: Гардарики,1999.

15. Физическая культура: Учебное пособие / Под ред.В.А. Коваленко.- Изд-во АСВ, 2000.


ДодаткИ

Таблиця 1 - Загальні показники сили, швидкості та гнучкості учнів

тестуваннягрупи Підтягування (хлопці) / віджимання (дівчата) Чалниковій біг (3х10м)Хлопці/дівчата Гнучкість позвоночника в поясничному відділіХлопці/дівчата
1 група 17/28 7,3/8,8 13,4/18,8
2 група 11/12 8,2/9,5 5,4/8,3
3 група 4/5 8,7/10,3 2,7/6,3

Таблиця 2 - Рівень загальних показників сили, швидкості та гнучкості учнів

тестуваннягрупи Підтягування (хлопці) / віджимання (дівчата) Чалниковій біг (3х10м)Хлопці/дівчата Гнучкість позвоночника в поясничному відділіХлопці/дівчата
1 група високий високий високий
2 група Середній/нижче середнього Нижче середнього Нижче середнього
3 група Низький Низький низький

Таблиця 3 - Показники сили, швидкості та гнучкості учнів після проведення тренувань

тестуваннягрупи Підтягування (хлопці) / віджимання (дівчата) Чалниковій біг (3х10м)Хлопці/дівчата Гнучкість позвоночника в поясничному відділіХлопці/дівчата
13/17 7,6/9,1 6,3/9,2
10/12 8,3/9,6 5,3/8,2
7/13 8,3/9,6 4,1/7,4
4/6 8,8/10,5 2,5/6,1

Таблиця 4 - Рівень показників сили, швидкості та гнучкості учнів після проведення тренувань

тестуваннягрупи Підтягування (х.) / віджимання д.) Чалниковій біг (3х10м)Хлопці/дівчата Гнучкість позвоночника в поясничному відділі (хлопці/дівчата)
Вище середнього Середній Середній
Середній\нижче середнього Ничже середнього Нижче середнього
Нижче середнього Нижче середнього Нижче середнього
Низький Низький низький

Таблиця 5 - Рівень захворювання учнів

групипоказники 1 група 2 група 3 група
Загальна кількість 7 8 43
% відношення 13% 38% 45%