Смекни!
smekni.com

Рекреаційний потенціал Північно-західного району Російської Федерації (стр. 2 из 2)

На території заповідника розташовані Полістовського історико-культурні об'єкти.

Себежський національний парк (створений в 1996 р, площа - 50,2 тис. га) охоплює район Себежского поозер'я на вододілі басейнів річок Західна Двіна і Велика. Представлені озерно-горбисті ландшафти моренні у крайовій зоні Валдайського заледеніння.

Велика кількість озер, з'єднаних річками і протоками - Себеж, Орано, Осино, Нечеріца, Глибоке, Свібло, Біле і ін

Рослинний покрив представлений южнотаежнимі хвойними лісами з участю широколистяних порід, на пісках розвинені сосняки, в поглибленнях рельєфу - дрібноконтурні низинні болота.

У флорі відзначено 700 видів судинних рослин.
Національний парк створений для збереження особливо цінних природних комплексів зони змішаних лісів Руської рівнини.
У Новгородській області існує унікальний Валдайський національний парк, в якому зустрічаються рідкісні зразки флори і фауни, занесені до Червоної книги.

На території Псковської області функціонує Державний меморіальний історико-літературний і природно-ландшафтний музей-заповідник А. С. Пушкіна «Михайлівське» загальною площею 9713 га. Пушкінський заповідник є зберігачем унікального культурного ландшафту, сформованого протягом декількох століть в результаті праці багатьох поколінь російських людей, що заселяли і відстоювали західне порубіжжя Руської землі.

Музей-заповідник має в своєму розпорядженні територіями, придатними для рекреації, туризму, а також об'єктами показу (музеї, парки, ландшафтні комплекси, експозиційні простору). Найбільш зберігся пам'ятник Пушкінського музею-заповідника - меморіальні історичні ландшафти, дивовижна природа - джерело пушкінського натхнення.

Державний історико-архітектурний та природно-ландшафтний музей-заповідник «Ізборськ» заснований Постановою Уряду РФ від 16.01.96 р. № 43 з метою збереження пам'яток історії, культури та природи, а також раціонального використання наукового, культурного, естетичного та природного потенціалу території Ізборську -Мальської долини у Псковській області. Загальна площа музею-заповідника 7734 га. Тут збереглося унікальне поєднання пам'яток давньоруської фортифікації, архітектури і природних об'єктів (оголення девонських порід, яри, карстові та зсувні форми рельєфу, озера, водоспади, болота).

Територія, яку займає музей-заповідник, має давню освоєність, так як є районом найдавнішої землеробської культури на Північно-Заході Руської рівнини. Велика частина її зайнята ріллею, луками, сіножатями, північ - сосновими лишайниковими борами. Тут росте 72 види охороняються у області видів рослин, у тому числі 6 видів, занесених до Червоної книги Росії. Особливістю району є також велика кількість озер.

За своїм рекреаційним якостям, таким як ступінь контрастності, насиченість території крайовими ефектами, внутрішньому і зовнішньому пейзажному різноманітності, ступеня екзотичності, доступності, рекреаційна система району може бути віднесена до вищої категорії.

4 ФУНКЦІОНАЛЬНА СТРУКТУРА ТУРИЗМУ І домінуючих напрямків

У Північно-західному рекреаційному районі центру РФ представлені наступні види туризму:

• пізнавальний туризм - огляд визначних пам'яток Пскова, Новгорода; популярністю також користуються пушкінські місця (Пушкінський заповідник);

• діловий (конгресовий) туризм - круглі столи, конгреси, симпозіуми та ділові зустрічі проводяться, як у Пскові, Новгороді (завдяки визначним пам'яткам), так і в Калінінграді (завдяки унікальному географічному положенню; з метою ділового туризму використовуються також пансіонати і будинки відпочинку розглянутого району ;

• відпочинок і оздоровчий туризм - в основному має місце в численних національних парках і заповідниках;

• спортивний туризм - представлений спортивної полюванням і спортивним рибальством в озерах розглянутої рекреаційної зони;

• автомобільний туризм - вся територія району.

5 ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ РЕКРЕАЦІЙНОГО ОСВОЄННЯ ЗОНИ

Туризм в Північно-західній рекреаційній зоні центру РФ є перспективною пріоритетною галуззю. При цьому її рекреаційний потенціал використовується недостатньо. Оскільки в розглянутому районі існують як культурно-історичні пам'ятки, так і унікальний природний комплекс, то одним із шляхів розвитку рекреаційного потенціалу є створення багатофункціональних рекреаційних зон.


ВИСНОВКИ

Північно-західний рекреаційний район центру РФ включає в себе Калінінградську, Псковську і Новгородську область, пов'язані з Північно-Західним федеральним округом. З точки зору культурних пам'яток найбільш цікаві Псков, Великий Новгород, а також пушкінські місця.

Територія району багата заповідниками та національними парками. Найбільш відомі Валдайський національний парк (Новгородська область), Себежський національний парк (Псковська область), національний парк «Курська коса» (Калінінградська область).

У розглянутий район приїжджають і російські й іноземні туристи. У районі розвинені такі види туризму як пізнавальний, діловий, оздоровчий, автомобільний і спортивний.

Для розвитку туризму в регіоні необхідно створення в ньому багатофункціональних рекреаційних зон.


ЛІТЕРАТУРА

1. Калмиків Н.П.., Шабунова В.В. Географія туризму в Росії та СНД. Улан Уде: Вид-во Бурятського ун-ту, 2003.

2. Лікування та відпочинок на курортах світу і Росії. М.: Культурні традиції, 1997.

3. Романов А.А., Саакянц Р.Г. Географія туризму. М.: Радянський спорт, 2002.

4. Сенін В.Є. Організація міжнародного туризму. М.: Фінанси і статистика, 1999.