Пристрій асфальтових, асфальто-резинових і бітумних покрить.
Асфальтові покриття з успіхом використовують при будівництві майданчиків, на яких не проводяться регулярні тренування спортсменів високої кваліфікації. Пружні властивості асфальтогумових і гумовобитумних покрить дозволяють застосовувати їх і на майданчиках, призначених для тренувань і змагань. Виготовляються ці покриття так називаним гарячим засобом, що вимагає дотримання суворих правил техніки безпеки. У зв'язку з цим роботи з установці асфальтових, асфальтогумових і гумовобитумних покрить повинні вести кваліфіковані рабітники-асфальтовщики. Асфальтова, гумовобитумна маси виготовляються на асфальтовому заводі. У зв'язку з тим, що холодну масу важко укласти й ущільнити, температура при укладанні асфальтової суміші повинна бути не менш 120°, а гумовобитумної і асфальтогумовій не менш 140°. Ущільнення покрить повинне вироблятися ковзанками вагою до З т.
Устрій покрить із сумішей на основі бітумних паст. Покриття на основі бітумних паст по своїх властивостях близькі до гумовобитумних, але вони виготовляються холодним способом, тому є найбільш доступними в умовах самодіяльного будівництва. Перед використанням бітумна паста збовтується в бочках, у яких вона доставляється з заводу. Спочатку в змішувач подаються сухі компоненти (пісок, гумова крихта, наполнитель, пігмент). Після перемішування цих матеріалів протягом 40— 60 сек. (на мішалці з електроприводом) у суміш додається бітумна паста і, при необхідності, вода. Водовміст перемішаної маси повинен бути таким, щоб вона легко формувалась у руці, не розсипаючись і не виділяючи зайву вологу.
Укладання маси, приготовленої на основі бітумної пасти, аналогічне укладанню ґрунтових спецсуміщей.
5) Розмітка майданчиків
Розмітка спортивних майданчиків повинна відповідати правилам змагань. Для розбивки і розмітки майданчиків необхідно мати сталеву першу стрічку довжиною 50 м, сталевий дріт довжиною 30—60 м, металеві штирі, шнур довжиною 100—120м, екер і мотузковий трикутник. Розмітку майданчиків починають з перевірки загальних розмірів і позначення її ігрових контурів. Потім знаходять центр майданчика і центральні (продовжню і поперечну) її осі і розмічають лінії, характерні для кожного майданчика.
Лінії на майданчиках наносять по шнурі за допомогою трафарету або спеціальної машинки. На водопроникних майданчиках лінії наносять вапняною, клейовою або масляної (із ґрунтовкою) фарбою. На майданчиках з асфальтовим, гумовобитумним, дерев'яним і іншим покриттями для розмітки використовують клейову, масляну, емалеву або синтетичну фарбу. Найчастіше застосовують клейову фарбу. Для одержання фарби на відро води необхідно 0,8 кг кісткового клею, 6 кг мела, 5—6 мг синьки. Суміш варять до одержання фарби достатньої консистенції.
майданчики з природним ґрунтовим покриттям розмічають сухою крейдою, піском або вапняковим порошком.
6) Устаткування майданчиків
Бадмінтон. Устаткування майданчика для гри в бадмінтон складається з сітки розміром 6,1 X 0,75 м із прямокутними комірками 2 X 2 см. Сітка повинна бути натягнута поперек майданчика між двома стійками. Верхня крайка сітки встановлюється на висоті 1,55 м.
Баскетбол. Баскетбольний майданчик обладнується двома щитами розміром 1,80 X 1,20м з кільцями, закріпленими на стійках. Щити можуть бути дерев'яними або з прозорого матеріалу (оргскла). Дерев'яні щити фарбують у білий колір.
Волейбол. Устаткування волейбольного майданчика — це сітка, що натягається на стійках, що можуть бути стаціонарними або знімними. Стійки встановлюють на відстані 0,5 м від бічної лінії.
Ручний м'яч. Устаткування майданчика для ручного м'яча складається з двох воріт і чотирьох кутових прапорів (їх ставлять під час змагань). Висота воріт повинна бути 2 м, ширина — 3 м. Стійки і поперечини воріт роблять дерев'яними, із квадратним перетином 8x8 см., стійками висотою 1,066 м. Стійки встановлюються на відстані 91 см від бічної лінії. Висота сітки над середньою лінією виміряється за допомогою регулятора. Тенісна площадка відгороджується металевою сіткою яка встановлюється за лицьовими лініями і частково (на довжину 6 — 8 м) за бічними.
Настільний теніс висотою 3,2 м,. Для настільного тенісу необхідно мати стіл і сітку, що закріплюється за допомогою струбцин посередині столу. Кришка столу робиться з одного щита.
Майданчики для гімнастики. акробатики і загально-фізичної підготовки [ЗФП]
майданчики для гімнастики, акробатики і загальної фізичної підготовки являють собою площинні споруди, що мають спеціальне покриття, устаткування, ями для приземлень і стрибків, а також: інші пристрої для занять відповідними видами спорту, загальної фізичної підготовки і здачі норм ГТО.
Габарити й орієнтація площадок
Оздоровче і виховне значення гімнастики значно підвищується, якщо заняття і тренування в літню пору проходять на відкритих спортивних майданчиках. При відповідному захисті снарядів від дощу гімнастичні майданчики можуть з успіхом функціонувати в піонерських, студентських і спортивних таборах та ін.
Розміри гімнастичних і акробатичних майданчиків можуть бути різними. Так, майданчик, розрахований на 1 комплект устаткування, для змінних занять чоловіків і жінок по нормах повинна бути не менш 450 м2, площадка на 2 повних комплектах устаткування — не менш 1000 м2.
Планування майданчиків.
При розробці плану розміщення устаткування на гімнастичному або акробатичному майданчиках необхідно враховувати програму і методи проведення занять (інтервальний, фронтальний, кругова тренування і т.п.), кваліфікаційний рівень груп, що будуть займатися на даному майданчику.
Крім того, майданчики можуть бути призначені для навчальної роботи з починаючими гімнастами, змінних занять із хлопчиками і дівчинками, спільних занять починаючих гімнастів, змінних і спільних занять гімнастів середньої і високої кваліфікації. Для починаючих гімнастів доцільне застосування не тільки спортивних гімнастичних снарядів, але і різноманітних пристроїв, що сприяють усебічному розвиткові рухових здібностей що займаються. майданчики для ЗФП також повинні оснащуватися різним інвентарем, що дозволяє урізноманітити засоби оздоровчого способу, що коригує і розвиває вплив основної гімнастики для дорослих.
Конструкції покрить площадок і місць установки спортивних снарядів
Неробочі ділянки гімнастичного майданчика можуть бути заасфальтовані, покриті спецсумішшю, покладені дермантином або засіяні травою. При устрої безгазонних покрить товщина і матеріал підстильних шарів визначаються гідрогеологічними умовами будівництва Місця установки снарядів на відкритих майданчиках повинні мати міцні і стійкі фундаменти (бетонні «башмаки», брущаті підкладки, анкерні пристрої і т.п.), Місця приземлення для зіскоків зі снарядів улаштовуються найчастіше у виді ям з обпилюваннями. Обпилювання доцільно покривати брезентом. Ями глибиною 20—40см облямовуються дошками. Верхнє ребро досок оббивається гумою. На місцях приземлень можна застосовувати поролонові мати.
Устаткування площадок.
Рама для підвіски гімнастичних снарядів може бути металевою, забетонована в ґрунт і додатково укріплена двома парами растяжек, або дерев'яної, спрощеної конструкції.
Гімнастичне знаряддя повинно мати захисні чохли і кожухи.
Для вільних вправ на откритому майданчику можна улаштувати дерев'яний поміст. Перед заняттями на помосту розстеляється килим. На цьому ж помосту можна проводити підготовчу і заключну частини уроку.
Батут обов’язковий для акробатичного майданчика і бажаний для гімнастичного. Його встановлюють на покритті майданчика. При цьому в покритті необхідно передбачити анкери для закріплення батута за допомогою растяжок. На майданчиках, де проводиться в основному робота з дітьми, рекомендується влаштовувати батут запідлицо з поверхнею майданчика. Для цього в місці встановлення батута виривається яма, її краї окантовуються брусом, на якому кріпиться рама батута. На майданчиках, призначених для роботи з юними гімнастами, доцільно встановлювати потрійний бум, шкільні гімнастичні снаряди, вишки для лазанья й інше устаткування
Майданчики для боротьби, боксу, важкої атлетики і фехтування
майданчики для боротьби, боксу, фехтування і важкої атлетики являють собою площинні споруди, що мають спеціальне покриття, пристрої й устаткування, необхідні для проведення тренувань.
Габарити майданчиків.
майданчик для боротьби при одному борцовскому килимі має розміри 18 x 22 . На майданчику крім килима можуть знаходитися необхідні пристрої для занять спеціальними і загальнорозавиваючими вправами (тренажери для борців, поміст зі штангою, гирі, підвісні снаряди — кільця, канат і ін.).
Список літератури
1. Гагина Ю.А.Спортивные сооружения.- Учебник для ИФК.- М.: ФИС 1976.-327с.
2.Глайберг И.Л., Гусєва Г.В. и др. Физкультура и спорт. Малая Энциклопедия.- М.: Радуга, 1982.-375с.
3. Воловник П. Спорткомплекс „Надежда”.- М.: Молодая гвардия,1983.-143с.
4.Марущак В.В.Спортивные игры. -М.: Военное издательство, 1985.-269с.
5.Чесноков Ю.Б. Всероссийская Федерация волейбола.- Физкультура, образование и наука,1996.-86с.]