Так, сумарна кількість туристів та екскурсантів зросла на 5,3%. Послугами туристичних підприємств області скористалося 96487 осіб.
Структура потоків за видами туризму суттєво не змінилася. Частка внутрішніх туристичних потоків залишилася незмінною – 89,6%. В міжнародному туризмі відбувся перерозподіл потоків на користь в'їзного туризму: його частка зросла на 2,8%. З одного боку, збільшується кількість іноземців, які бажають пізнати наш край, з другого – зменшується виїзд волинян на відпочинок за кордон і утримується попит на подорожі Україною.
Протягом 2005 року Україною подорожувало 54596 туристів. Темп приросту показника становить 0,4%.
У сфері внутрішнього туризму працював 41 суб'єкт господарювання. Найвищі результати мають обласне закрите акціонерне товариство по туризму і екскурсіях "Волиньтурист", його дочірнє підприємство "Луцьке бюро подорожей та екскурсій", підприємець Л.П. Марчук, Центр туризму, спорту та екскурсій управління освіти і науки облдержадміністрації, товариство з обмеженою відповідальністю "Волиньздравсервіс", обласне відділення Дитячого фонду України. Сумарна кількість їх показників складає 91,3% від загальної кількості внутрішніх туристів.
Через туристичні підприємства області Україну відвідало 2479 іноземців. Потік в'їзного туризму зріс на 16%. Із загальної кількості іноземців 937 приїздили з метою рекреації та відпочинку, 340 – в особистих, 834 – в службових справах, 362-3 метою оздоровлення, 6 – на полювання.
Головним ринком для області є країни далекого зарубіжжя, їх частка становить 56,1% всіх іноземних гостей, які відвідали наш край з метою туризму.
Загалом з цих країн прибуло 1390 туристів. З країн СНД – 948 туристів, Балтики – 94 особи, Америки – 28 осіб, Азії – 19.
Найпотужнішим є туристичний потік з Польщі, Білорусі, Німеччини, Росії, Швеції, Вірменії, Латвії.
Організацію в'їзного туризму провадило 8 суб'єктів туристичної діяльності.
Потік туристів з Волині за кордон знизився на 7,2%. За межами України відпочивало 3870 волинян.
Найпривабливішими країнами для відпочинку є країни далекого зарубіжжя. їх частка становить 85,7% всіх туристів, що виїжджали на відпочинок за кордон. Загалом в цих країнах побувало 3320 мешканців Волині. В країни СНД з метою туризму виїхало 294 особи, Африки -199 осіб, Балтії – 57 осіб [9, 8] (мал. 2, див. Додаток А) [3,162].
Найбільшою популярністю користувався відпочинок в Польщі, Туреччині, Угорщині, Білорусі, Болгарії, Єгипті.
Організацію зарубіжних турів провадило 33 суб'єкти туристичної діяльності.
Спостерігається збільшення чисельності туристів, яких приваблює відпочинок на Волині. Так, протягом 2003 року в області побувало 40815 туристів, що на 4048 осіб (11%) більше, ніж у 2002 році. З них: 38927 – громадяни України, 1888 – іноземці. Українські туристи перебувають на Волині в середньому 3 доби. Іноземні – півтори.
Найпривабливішими закладами розміщення є готелі. Протягом минулого року в них зупинялося 22974 туристи. З них, 21129 – громадяни України, 1845 – іноземці. Не в повній мірі реалізовуються можливості санаторіїв, баз відпочинку, приватного сектору області.
Співвідношення в'їзних та виїзних туристичних потоків, які проходять через туристичні підприємства області, має наступну динаміку: виїзд до Словаччини, Італії, Іспанії, Литви, Франції, Польщі, Угорщини, Болгарії значно перевищує в'їзд туристів з цих країн. В той же час, потік туристів з Фінляндії, Російської Федерації, Німеччини, Білорусі перевищує попит волинян на подорожі у їх напрямку.
З року в рік збільшується кількість екскурсантів. Так, якщо в 1998 році учасниками екскурсій стало 14800 осіб, в 2002 році – 30928 осіб, то в 2005 році цей показник зріс ще на 15%. Сумарна кількість екскурсантів становить 35542 особи.
Основний контингент екскурсантів – діти, підлітки. В минулорічних показниках екскурсійної діяльності їх частка складає 89,1%. Пізнавальними екскурсіями охоплено 31680 школярів, в той час як за відповідний період минулого року – 28134.
Послуги екскурсійного обслуговування надає 21 суб'єкт туристичної діяльності.
Загальний обсяг послуг, наданих суб'єктами туристичної діяльності, склав 10305,1 тис. грн., що на 46,5% більше показника 2004 року. Зареєстровано зростання обсягів міжнародного туризму: в'їзного – майже в 4 рази, виїзного – на 26%, внутрішнього туризму і екскурсійної діяльності – на 46,5%. За 2005 рік вони складають: по в'їзному туризму – 681,0 тис. грн., виїзному – 1006,5 тис. грн., внутрішньому і екскурсійній діяльності – 8617,5 тис. грн. [9, 14] (мал. 3, див. Додаток А) [3,163].
Найвищі показники в обласного закритого акціонерного товариства по туризму і екскурсіях "Волиньтурист" (4789,0 тис. грн.), товариства з обмеженою відповідальністю "Волинь-здравсервіс" (1690,5 тис. грн.), дочірнього підприємства "Луцьке бюро подорожей та екскурсій" обласного закритого акціонерного товариства "Волиньтурист" (611,0 тис. грн.), товариств з обмеженою відповідальністю "Західкурортсервіс" (540,2 тис. грн.), "Каскад-Продакшн" ЛТД (536,8 тис. грн.), "Манолія" (312,3 тис. грн.), підприємця Л.П. Марчука (301,9 тис. грн.). В показниках галузі їх частка складає 85,2%.
Валютні надходження від надання туристичних послуг нерезидентам України забезпечили 2 підприємства області: товариство з обмеженою відповідальністю, курортна торгово-виробнича фірма "Західкурортсервіс" (95,58 тис. доларів США) і обласне державне лісогосподарське об'єднання "Волиньліс" (7,8 тис. доларів США). Сумарна кількість валютних надходжень у 9 разів перевищує показник 2004 року і складає 130,4 тис. доларів США [9,15]. Абсолютний ріст показника валютних надходжень більший, ніж у 9 разів (мал. 4, див. Додаток А) [3, 163].
У вигляді податків та інших обов'язкових платежів до бюджету сплачено 1221,3 тис. грн., що на 11,2% більше, ніжу 2004 році.
Найвагоміший приріст платежів до бюджету забезпечили обласне закрите акціонерне товариство по туризму і екскурсіях "Волиньтурист" (962 тис. грн.), його дочірнє підприємство "Луцьке бюро подорожей та екскурсій" (65 тис. грн.), товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньздравсервіс" (52,1 тис. грн.), "Манолія" (16,6 тис. грн.), "Західкурортсервіс" (15,7 тис. грн.), "Каскад-Продакшн" ЛТД (15,4 тис. грн.), "Супутник-Волинь" ЛТД (13,0 тис. грн.). В показниках галузі частка цих підприємств складає 93,3% [9,16].
Однак, незважаючи на помітні позитивні зрушення, реальні передумови розвитку туризму в області реалізовуються далеко не повною мірою. Тим самим область втрачає значні кошти, а також тисячі потенційних робочих місць.
Одна з причин цієї проблеми полягає в тому, що більшість суб'єктів туристичної діяльності отримували ліцензії лише для того, щоб торгувати візами. Саме тому з 60 суб'єктів туристичної діяльності, що працювали в області протягом 2005 року, з показниками звітувало лише 49. Отож існує диспропорція між результатами діяльності однакових за можливостями і умовами роботи суб'єктів туристичної діяльності. Одні підприємства, маючи штат із трьох працівників, охоплюють туристичними послугами тисячі осіб, інші – лише десятки, більше того, завдають матеріальних та моральних збитків громадянам і компрометують нашу державу.
Потреби подальшого розвитку туризму вимагають інших підходів, інших пріоритетів. Необхідно створювати сучасний конкурентоспроможний туристичний продукт, організувати ефективну систему його просування на внутрішньому та міжнародному ринках, працювати над розбудовою інфраструктури туризму, забезпечити підготовку кваліфікованих кадрів і надходження інвестицій.
Великі надії покладаються на нову редакцію Закону України "Про туризм", який вступив в дію з 1 січня 2004 року. Його положення спрямовані на професіоналізацію туристичної галузі. Розраховується, що ліцензію тепер одержуватимуть винятково ті, хто справді займається туризмом серйозно.
Станом на 1 травня 2007 року ліцензії на право здійснення туроператорської діяльності отримали 8 підприємств області: обласне закрите акціонерне товариство по туризму і екскурсіях "Волиньтурист", агентство по міжнародному туризму "Інтурист-Луцьк", товариства з обмеженою відповідальністю "Крок-Тур" ЛТД, "Гейзер", курортна торгово-виробнича фірма "Західкурортсервіс", "Компанія Мега Трейд", дочірні підприємства "Ольвія-Тур" товариства з обмеженою відповідальністю "Ольвія-Стар" ЛТД, "Емуна", товариство з обмеженою відповідальністю "Аякси і К" [9,16].
Сьогодні немає ідеологічного тиску і обмежень у тематиці екскурсій. Перед екскурсійною справою відкриваються нові горизонти. Потрібно розширити тематичний спектр екскурсій, розробити нові маршрути, що зможуть ефективно попрацювати на ідеологію державотворення, зростання національної свідомості громадян, економічну розбудову України. Однак, в області немає достатнього професійного потенціалу для розгортання масової екскурсійної роботи серед населення і туристів. Контроль за роботою екскурсоводів не проводиться. Асортимент тематичних екскурсій вкрай незначний, якщо порівнювати з кількістю наявних на Волині і територіях сусідніх областей історичних, архітектурних пам'яток. До того ж технологічна документація більшості екскурсій не відповідає діючим державним стандартам та змінам, що сталися в суспільстві.
Зважаючи на те, що розробка кожної нової екскурсії вимагає багатомісячних зусиль професіоналів для вивчення і накопичення екскурсійних матеріалів, виявлення та висвітлення нових екскурсійних об'єктів, розробки маршрутів і текстів екскурсій, рецензування методичних документів, проведення пробних екскурсій, їх подальшого вдосконалення, реклами і реалізації туристичного продукту споживачам, назріла потреба утворення екскурсійно-методичного центру з необхідною структурою методичних служб, методичних секцій екскурсоводів. Необхідні документи щодо утворення комунального підприємства "Волинський обласний екскурсійно-методичний центр" підготовлені і подані на розгляд обласній раді. Сподіваємось, що депутати підтримають пропозицію обласної державної адміністрації і ми через 2-3 місяці розпочнемо підготовку екскурсоводів, гідів-перекладачів та інших фахівців туристичного супроводу.