ТЕМА
Методи навчання видам легкої атлетики
Зміст
Введення
1. Техніка бігу
2. Навчання бігу на довгі дистанції
3. Навчання бігу на короткі дистанції
Список літератури
Вступ
Легка атлетика є одним з популярних занять у світі. Заняття цим видом спорту є важливим засобом фізичного виховання, займають одно з перших місць по своєму характеру рухових дій.
За останнє двадцятиріччя наука про спорт, у тому числі і теорія і методика бігу, почала розвиватися швидкими темпами. Якщо раніше вона в основному займала пояснювальну функцію і мало допомагала практиці, то нині її роль істотно змінилася. Спортивні змагання - це вже не просто індивідуальні поєдинки і не лише змагання команд, це передусім демонстрація сили і уміння спортсмена, високого тактичного мислення викладача-тренера.
Кожен, хто починає займатися легкою атлетикою, ставить перед собою певну мету: один хоче стати чемпіоном, інший - просто сильніше і витриваліше, третій прагне за допомогою ходьби на лижах схуднути, четвертий - зміцнити волю. І усе це можливо. Треба лише регулярно, не роблячи собі поблажок і скидок, наполегливо тренуватися .
Біг включає декілька самостійних видів спорту : спринт, стайєр, легка атлетика, п'ятиборство, а також і інші. По цих видах спорту є правила проведення змагань і передбачено привласнення розрядів і звань відповідно до вимог Єдиної спортивної класифікації. Це стимулює систематичні заняття і ріст спортивних досягнень бігунів. Названі види бігу включені в програми чемпіонатів і Кубків світу, Олімпійських ігор.
1. Техніка бігу
Техніку бігу можна описати як рухова дія, пов'язана з функціонуванням опорно-рухового апарату людини (розглядатимемо тільки скелет і м'язи поясу нижніх кінцівок), під управлінням центральної нервової системи (модель об'єкту дослідження). У техніці бігу прийнято виділяти опорную і крутеневу ноги .
Крутенева нога після відриву від опори "складається", виноситься вперед, розгинається для початку взаємодії з опорою. М'язи -с тазостегнового суглоба визначають швидкість (тривалість) винесення крутеневої ноги вперед. Якщо збільшити силу тільки цих м'язів, то швидкість винесення ноги буде більше, час польоту повинен скоротитися, отже, можна буде зафіксувати ріст темпу бігу при деякому зменшенні довжини кроку (перша робоча гіпотеза).
Опорна нога працює у фазах амортизації і відштовхування. Очевидно, що найбільше значення для досягнення високої спринтерської швидкості мають м'язи-розгиначі тазостегнового суглоба (велика сіднична, двусуставні м'язи задньої поверхні стегна). Ці м'язи мають мале плече дії сили (від 0 до 5-7 см), а точка прикладення зовнішньої сили (опорній реакції) знаходиться на відстані довжини ноги (80-95 см), тому навіть при малій швидкості скорочення м'язів (1 м/с) лінійна швидкість руху стопи або, навпаки, тіла по відношенню до стопи на опорі може доходити до 10 і більше м/с. Якщо збільшити силу тільки цих м'язів, то повинна вирости швидкість переміщення ОЦМТ (загального центру маси тіла) і, отже, довжина кроку без істотного росту темпу бігу (друга робоча гіпотеза).
Одночасне збільшення сили як сгибателей, так і розгиначів тазостегнових суглобів повинне дати одночасне збільшення довжини кроків і темпу бігу (третя робоча гіпотеза).
Для розвитку сили м'яза необхідно в м'язових волокнах збільшити кількість міофібрил. Чинниками, стимулюючими синтез міофібрил, являються:
- пул амінокислот в клітині (забезпечується збалансованим харчуванням);
- підвищена концентрація анаболічних гормонів (ріст міофібрил і саркоплазматичного ретикулума відбувається при дії головним чином тестостерона і соматотропіну);
- вільний креатин (стимулює діяльність ДНК);
- помірне підвищення концентрації іонів водню (робить часткове руйнування білкових структур, що спричиняє за собою збільшення активності ферментів, пір в мембранах клітин, розкручування спіралей ДНК та ін.).
- Параметри виконання вправи повинні забезпечити ці умови для синтезу міофібрил (четверта робоча гіпотеза). Визначимо їх:
- інтенсивність скорочення м'язів має бути більше 80% максимальною, тоді будуть рекрутовані усі м'язові волокна (МВ);
- інтенсивність вправи (перегони) має бути околомаксимальной (80-95%);
- тривалість вправи - повністю (до вичерпання запасу креатинфосфора (КрФ), створення стресу, що викликає збільшення концентрації в крові анаболічних гормонів), біг повинен тривати 8-20 з;
- інтервал активного (1 л 02/мін) відпочинку повинен складати 5-10 мін для усунення Н+ і Za, які в основному утворюються в гліколітичних м'язових волокнах в ході першої хвилини восстановле ния при ресинтезі КрФ;
- кількість повторень залежить від підготовлений ности і може складати 3-15 разів;
- кількість тренувань в тиждень не повинна перевищувати двох.
Очевидно, що таке тренування може привести до росту сили (міофібрил) тільки в гліколітичних МВ, оскільки в окислювальних м'язових волокнах (ОМВ) іони водню не накопичуються, вони поглинаються мітохондріями. Тому в ОМВ немає одного з основних чинників, стимулюючих синтез міофібрил.
Для цілеспрямованої дії на окремі м'язові групи бігуна можна скористуватися системою полегшеного лідирування (СОЛ). Вона дозволяє тягнути бігуна спереду, що призводить до вимушеного росту темпу бігу, активізації м'язів-с тазостегнових суглобів, або ззаду, що зменшує темп бігу і збільшує навантаження на м'язи, що роблять відштовхування.
2. Навчання біжу на довгі дистанції
Систематичне, багаторічне і цілодобове тренування стайєра має бути спрямоване на досягнення високої бігової витривалості, підвищення швидкісних якостей, поліпшення силової підготовки, вдосконалення техніки і тактики бігу, виховання високих вольових якостей і цілеспрямованості в досягненні поставлених цілей.
Рекордних досягнень у бігу на довгі дистанції домагаються, як правило, спортсмени з великим стажем тренування. Біг на довгі дистанції пред'являє дуже високі вимоги до діяльності сердечно - судинної системи. Силова підготовка бігунів на довгі дистанції найчастіше проводиться в умовах ускладненої бігової діяльності (біг по піску, в гору, з тими, що обтяжили, стрибковий біг на м'якому грунті або в гору, біг проти вітру).
Основні завдання і засоби тренування стайєра
Завдання тренування | Засоби тренування |
1. Розвиток загальної бігової витривалості | 1. Тривалий біг на місцевості 1-1,5-2-2,5 години2. Змінний біг у великому дозуванні, але з невисокою швидкістю бігу3. Заняття іншими видами спорту з великою динамікою руху |
2. Вдосконалення спеціальної витривалості | 1. Темповий біг на місцевості до 1 години2. Змінний біг на довгих відрізках3. Повторний біг на довгих відрізках4. Біг в ускладнених умовах ( в гору, по піску, з перешкодами)5. Біг по шосе на якийсь час6. Участь в змаганнях, пробігах |
3. Розвиток швидкісних якостей, швидкісній витривалості | 1. Змінний і повторний біг на коротких і середніх відрізках в оптимальному дозуванні2. Бар'єрний біг у великому дозуванні3. Спеціальні бігові вправи4. Біг під уклон на місцевості5. Спортивні ігри (футбол, баскетбол)6. Участь в змаганнях на середні дистанції і в естафетах |
4. Вдосконалення тактики бігу, психологічна підготовка | 1. Усі види бігу з виконанням тактичних завдань і прийомів2. Відробіток фінішного набігання на різних по довжині відрізках3. Проведення тренувань в ускладнених умовах (сонце, дощ, вітер, м'які доріжки, ожеледь, сильнопересеченная місцевість, перешкоди).4. Вивчення умов майбутніх змагань, основних суперників.5. Подолання труднощів тренування і обстановки змагання |
5. Вдосконалення техніки бігу | 1. Усі види бігу з контролем за технікою бігу2. Спеціальні бігові вправи3. Кінозйомка бігу, аналіз кінограм |
6. Загальнофізична підготовка | 1. Силові вправи з тими, що обтяжили2. Прыжковые вправи, метання3. Спортивні ігри, плавання, веслування4. Тривалі прогулянки в горах. |
Спортивні результати стайєрів в першу чергу залежать від рівня їх витривалості, під якою мається на увазі здатність до високого темпового бігу на основній дистанції або на подовжених відрізках.
3. Навчання біжу на короткі дистанції
Біг на короткі дистанції (спринт) умовно підрозділяється на чотири фази: початок бігу (старт), стартовий розгін, біг по дистанції, фінішування.
Початок бігу (старт). У спринті застосовується низький старт, що дозволяє швидше почати біг і розвинути максимальну швидкість на короткому відрізку.
Для швидкого виходу із старту застосовуються стартовий верстат і колодки. Вони забезпечують тверду опору для відштовхування, стабільність розставляння ніг і кутів нахилу опорних майданчиків. У розташуванні стартових колодок можна виділити три основні варіанти:
1. При «звичайному» старті передня колодка встановлюється на відстані 1-1,5 стоп спортсмена від стартової лінії, а задня колодка — на відстані довжини гомілки (близько 2 стоп) від передньої колодки;
2. При «розтягнутому» старті бігуни скорочують відстань між колодками до 1 стопи і менш, відстань від стартової лінії до передньої колодки складає близько 2 стоп спортсмена;
3. При «зближеному» старті відстань між колодками також скорочується до 1 стопи і менш, але відстань від стартової лінії до передньої колодки складає 1-1,5 довжин стопи спортсмена.
Стартові колодки, розташовані близько один до одного, забезпечують одночасне зусилля обох ніг для початку бігу і створюють більше прискорення бігунові на першому кроці. Проте зближене положення ступень і майже одночасне відштовхування обома ногами утрудняють перехід до поперемінного відштовхування ногами на наступних кроках.
Опорний майданчик передньої колодки нахилений під кутом 45-50°, задня — 60-80°. Відстань (по ширині) між осями колодок зазвичай рівна 18-20см. Залежно від розташування колодок змінюється і кут нахилу опорних майданчиків : з наближенням колодок до стартової лінії він зменшується, з видаленням їх збільшується. Відстань між колодками і видалення їх від стартової лінії залежать від особливостей статури бігуна, рівня розвитку його швидкості, сили і інших якостей.