Тим не менш, у спорті мають місце випадки невиправданої жорстокості. У сучасному спорті також актуальна і проблема шовінізму. Приміром, у фінальному матчі чемпіонату світу з футболу 2006 р. Мазко Матерацці образив Зінедін Зідан щодо національної приналежності. Капітан французької збірної у відповідь ударив італійця, за що був видалений з поля. Можливо, це було однією з причин поразки збірної Франції. Неетичну поведінку Матерацці і нестриманість Зідана обговорювалися в усьому світі.
Пропозиції дослідників чесної гри щодо розділення поняття Фейр Плей на формальний та неформальний виникали ще в 1962 і 1964 роках. Але це (аналітичне) розрізнення не привернуло належної уваги, незважаючи на його надзвичайну актуальність - як тоді, так і тепер.
Чесність і чесна гра - дуже важливі цінності етичної орієнтації, щоб збувати їх дешево на загальній розпродажу суспільства виживання найсильніших. Навпаки, ідея і принцип чесної гри, при належному контролі і регламентації, заохочення більш спокійного ставлення до гри, а особливо - зважаючи на самостійного, орієнтованого на переживання, рішучого настрою молодого покоління, можуть у майбутньому стати ціннісним орієнтиром і для інших сфер життя суспільства. Спортивний етика в сучасному олімпійському русі має логічний зв'язок з історією змагань стародавніх греків і дійшли до нас з глибини століть принципами їхньої поведінки – «Кодексом честі олімпійців». Сьогодні спорт, у тому числі олімпійський, будучи дзеркалом сучасного суспільства, вбирає в себе
відображає його риси - позитивні і негативні. Історичні події останніх 100 років, що супроводжують сучасне олімпійський рух, є цьому наочним підтвердженням. Сьогодні проблеми дотримання моральності в спорті тісно переплітаються з реаліями життя суспільства. Загальнолюдські, гуманістичні пріоритети сучасного олімпійського спорту знаходяться під загрозою зниження їх цінності. Серед причин, які негативно впливають на дотримання моральних принципів у спорті, можна виділити політизацію, комерціалізацію, професіоналізацію. Вони провокують порушення етичних норм в олімпійському русі: допінг-скандали, випадки корупції в олімпійському русі, агресію, нечесну гру і т.п.
Проведені дослідження показали, що пропаганда олімпійських ідей повинна носити постійний, всебічний, комплексний характер і вестися в наступних напрямках: навчально-виховному, правовому, організаційному, політичному, просвітницькому і т.д.
Одним з головних системоутворюючих факторів, що дозволяють протидіяти негативним проявам у спорті, є широке впровадження в практику олімпійської освіти. Це забезпечить поширення ідей олімпізму, популяризацію моральних принципів, дотримання всіма учасниками спортивного руху правил чесної і справедливої гри; виховання спортсмена, здатного не тільки до досягнення високих спортивних результатів, а, перш за все, особистості, яка має яскраво виражену гуманістичну спрямованість.
Найбільш доступними шляхами впровадження етичних принципів в практику спорту і повсякденне життя суспільства, особливо, дітей, підлітків та молоді є спільні дії педагогів, науковців, державних і громадських організацій, засобів масової інформації, спрямовані на популяризацію ідеалів олімпізму. У процесі фізичного виховання і занять спортом необхідно змінити пріоритети, заохочувати і пропагувати в першу чергу моральні, духовні і культурні цінності.
1. Булатова М.М. Олiмпiйська академия Украiни: прiорiтетнi направлення дiяльностi//Наука в олiмпiйському спортi. - 2007.- № 2.- С. 5-12.
1. Булатова М.М. Олімпійська освіта у системі навчально-виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладів України / М. М. Булатова, В. М. Єрмолова. - К.: Олімпійська література, 2007. - 44 с.
2. Булатова М.М. Система олiмпийськоi освiти в Украiнi(1991-2006): методологiя и практичнi результати // Сучасний олiмпийский спорт и спорт для всiх: матерiали Междунар. науч. конгр. - Гданск, 2006. - С. 38-41.
3. Вацеба О. Актуальнi питання олiмпийськоi освiти у виховному процесi школярiв в общеобразовательных шкiл (на примере г. Львова) // Наука в олiмпийському спортi. - 2007. - № 2. - С. 87-92.
4. Герцик М.С. Вступ до спеціальностей галузі фізичне виховання і спорт: навч. посіб. - Л.: Українські технології, 2003. - 232 с.
5. Дивинская Е. Регионально-исторический аспект как составная часть олимпийского образования // Теория и практика физической Культуры. - 2001. - №7. - С.52-53.
6. Егоров А.П. Философское значение современного олимпизма. // Теория и практика физической культуры. - 2001. - №7. - С. 18-23.
7. Констанистов А.Т. О формировании организационно-педагогических основ олимпийского образования в России // Теория и практика физической культуры. - 2003. - №3. - С. 44 - 47.
8. Лубышева Л.И. Интеграция спортивного и олимпийского воспитания в образовательном пространстве школы // Наука в олимпийском спорте. - 2007. - № 2. - С. 36-40.
9. Матвеев С.Ф. Олімпійська освіта - пріоритетний напрям в діяльності Олімпійської академії України // Олімп. спорт і спорт для всіх: IX Міжнар. наук.конгр.: тези доп. - К.: Олімп. література, 2005. - 22 с.
10. Матвеев С., Радченко Л., Щербашин Я. Олимпийское образование: от древней Греции до современности // Наука в олимпийском спорте. - 2007. - № 2. - С. 46-52.
11. Олімпійська освіта: методичні рекомендації / за ред. М.М. Булатова, С.Ф. Матвєєв, В.Ф. Бойко. - К., 2002. - 40с.
12. Мюллер Н. Олимпийское образование // Мир спорта. - 2003. - №3. - С. 6-12.
13. Поликарпова Г.М. Олимпийское образование и воспитание как предмет педагогического исследования: дис. ... д-ра пед. Наук: 13.00.01/ Новгород, 2003. - 414 с.
14. П'єр де Кубертен. Олімпійські мемуари / Под ред. В.В. Петровського. - К.: Олімпійськая література, 1997. - 178 с.
15. Родиченко В.С. Российская система олимпийского образования (авторский анализ выполнения организационно-методической концепции) // Наука в олимпийском спорте. - 2007. - № 2. - С. 17-21.
16. Филаретос Н. Введение в олимпизм через деятельность Международной олимпийской академии // Мир спорта. - 2003. - № 3. - С. 18-21.
17. Шмитт П. Этика. Образование. Средства массовой информации // Наука в олимпийском спорте.-1999.-№2.-С.145.
18. Энциклопедия современного олимпийского спорта / под ред. В.Н. Платонова, Т. І.К.: Олимпийская литература, 2002. - С. 17-72.
19. Энциклопедия современного олимпийского спорта / под ред. В.Н. Платонова, Т. 2. К.: Олимпийская литература, 2004. - С. 364-374.
20. [Електронний ресурс]-www.olympic.org/uk/athlets/index_uk.asp