3. Правила реєстрації суднових операцій з водяним баластом
3.1. При виконанні розпоряджень капітана щодо баластування і дебаластування судна особа командного складу, відповідальна за проведення цих операцій, робить запис у судновому журналі про:
час початку і закінчення приймання, перекачування чи скидання водяного баласту;
місце проведення операції (координати, район буя, причал порту тощо);
порядок проведення операції, номери танків і кількість прийнятого до них або відкачаного водяного баласту;
заходи, ужиті для запобігання забрудненню суднових ізольованих танків і баластної води.
3.2. У разі потреби скидання водяного баласту в порту призначення на акваторії РВВШ капітан судна зобов'язаний завчасно сповістити диспетчерську службу порту про наявність в ізольованих танках прісної баластної води, що підлягає відкачуванню за борт з початку навантаження судна.
Після приходу судна в порт капітан повинен надіслати до диспетчерської служби порту повідомлення про контроль водяного баласту (додаток 1) та інформацію про прийнятий водяний баласт (додаток 2) щодо кількості і стану водяного баласту на судні й одержати дозвіл на його скидання в акваторію порту.
4. Судновий план проведення баластних операцій
4.1. Кожне судно, що використовує водяний баласт для забезпечення безпеки судноплавства, повинне мати план проведення баластних операцій (далі - план).
4.2. План підлягає включенню до складу обов'язкової документації з технічної експлуатації судна.
4.3. Виходячи з типів і технічних характеристик суден, що експлуатуються на РВВШ, судновласники розробляють спеціальні плани для кожної конкретної серії суден з урахуванням затверджених для них:
інструкції з навантаження-розвантаження і баластування судна;
інформації капітана про посадку й остійність судна;
експлуатаційних умов (район плавання, гідрометеорологічні умови, рід вантажу, варіант завантаження).
4.4. План повинен мати:
4.4.1. Перелік найбільш ефективних заходів і рекомендацій щодо запобігання переносу шкідливих водних організмів і патогенних мікроорганізмів та забруднювальних речовин на акваторії РВВШ у процесі баластування і дебаластування судна.
4.4.2. Перелік обставин, за яких операції баластування на судні не повинні проводитися (форс-мажорні ситуації, загроза людському життю і безпеці судна, перебування судна у водоохоронних і рекреаційних зонах).
4.4.3. Схему суднової системи ізольованих баластних відсіків з насосами, клапанними коробками, трубопроводами, водовідливними патрубками, мірними і повітряними трубками.
4.4.4. Таблицю часу, необхідного для проведення операцій приймання, скидання або заміни суднового водяного баласту.
4.4.5. Перелік і обов'язки суднового екіпажу, що забезпечує проведення операцій з баластування.
4.4.6. Методи моніторингу і контролю водяного баласту з урахуванням експлуатаційних запобіжних заходів для уникнення потенційних небезпек і наслідків для судна під час проведення баластування (вплив вільних поверхонь на остійність, припустимі межі перерізувальних сил і згинальних моментів для подовжньої міцності).
4.4.7. Порядок дій суднового екіпажу в надзвичайних ситуаціях (аварія, відмова обладнання, вимушене скидання баласту).
4.4.8. Порядок реєстрації на судні операцій з водяним баластом і форми оповіщення диспетчерської служби порту про його стан.
4.4.9. Схему розміщення точок узяття проб водяного баласту із суднових ізольованих відсіків (як правило - мірних трубок).
4.4.10. Перелік і технічні характеристики суднового обладнання для обробки баластної води.
4.4.11. Документацію стосовно схвалення класифікаційним товариством суднового обладнання для обробки баластної води.
5. Обов'язки судновласника і капітана судна щодо проведення баластних операцій
5.1. Для запобігання забрудненню РВВШ суднами під час проведення баластних операцій судновласник зобов'язаний:
організовувати професійну підготовку капітанів і екіпажів з баластування і дебаластування суден;
розроблювати суднові плани керування водяним баластом з урахуванням технічних характеристик і експлуатаційних умов роботи конкретних суден;
здійснювати моніторинг за безпечною експлуатацією суден і запобіганням забрудненню РВВШ відповідно до вимог чинного законодавства і міжнародних угод України;
формувати і передавати на судна інформаційний блок даних, що стосується місця розташування зон приймання та скидання водяного баласту на акваторії РВВШ, наявності і характеристик портових берегових приймальних споруд, процедур знешкодження водяного баласту й обробки осадів, спеціальних вимог відповідних установ та закладів з охорони навколишнього природного середовища та державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті до приймання та скидання водяного баласту і розмірів зборів за послуги приймальних портових споруд.
5.2. Капітан судна безпосередньо є відповідальним за:
виконання судном міжнародних і національних вимог щодо запобігання забрудненню і занесенню в акваторію РВВШ небезпечних водних організмів, патогенних мікроорганізмів і шкідливих речовин;
зведення до мінімуму кількості водяного баласту, необхідного для забезпечення морехідних якостей судна, з метою зниження рівня ризику під час вантажних операцій і зменшення ймовірності забруднення РВВШ;
своєчасне оповіщення диспетчерської служби порту про проведення баластування або дебаластування судна;
безпеку судна під час проведення баластних операцій з урахуванням його остійності, характеристик міцності і конкретних експлуатаційних умов;
організацію дій командного і рядового складу екіпажу, які стосуються керування баластними операціями, відповідно до суднового плану;
призначення осіб командного складу відповідальними за керування баластними операціями і реєстрацію цих операцій у суднових документах;
дотримання екіпажем вимог експлуатації суднових баластних систем і баластних танків;
періодичне очищення від осадів ізольованих баластних танків шляхом застосування схвалених методів очищення, а також зачищення якірних ланцюгів, ланцюгових ящиків, баластних танків від мулу, який може містити патогенні організми, під час проведення ремонтних робіт і докування судна з обов'язковим проведенням бактеріологічного, фізико-хімічного і паразитологічного контролю фахівцями відповідних установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті;
надання необхідної допомоги представникам відповідних установ та закладів з охорони навколишнього природного середовища та державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті в разі проведення ними заходів контролю водяного баласту на судні;
одержання інформації від диспетчерської служби порту про причини або мету взяття проб водяного баласту на судні, участь суднового екіпажу в процедурі взяття проб, маркуванні взятих проб і належному зберіганні суднових екземплярів проб та одержання офіційних результатів аналізу цих проб;
сприяння представникам відповідних установ та закладів з охорони навколишнього природного середовища та державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті в разі вжиття надзвичайних заходів у випадку виявлення в судновому баласті небезпечних водних організмів, патогенних мікроорганізмів і шкідливих речовин.
6. Контроль за дотриманням санітарно-гігієнічного, протиепідемічного та екологічного режимів у процесі приймання і скидання суднами водяного баласту
6.1. Відповідні установи та заклади з охорони навколишнього природного середовища та державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті здійснюють контроль за санітарно-гігієнічним станом водяного баласту суден у всіх портах РВВШ.
6.2. Відповідні установи та заклади з охорони навколишнього природного середовища та державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті зобов'язані забезпечити, щоб процедура контролю за скиданням баласту суднами була ефективною, екологічно безпечною і спрямованою на зведення до мінімуму витрат і затримок судна.
При цьому слід ураховувати фактор впливу баластних операцій на безпеку суден і людей, що знаходяться на них, і не ставити вимоги до капітана на виконання дій, які можуть спричинити небезпечну ситуацію для судна і життя його екіпажу.
6.3. Моніторинг водяного баласту суден на відповідність установленим санітарно-гігієнічним та екологічним вимогам здійснюється шляхом перевірки записів про стан баласту в баластних танках, унесених у суднові документи, і повідомлень капітана про баласт, узяття проб, аналізи води та осадів з баластних танків судна після прибуття судна в порт. Аналіз води на фізико-хімічні, бактеріологічні та паразитологічні показники проводиться відповідними установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті.
У разі виявлення у відібраних пробах суднових баластних вод небезпечних водних організмів, патогенних мікроорганізмів і шкідливих речовин відповідні установи та заклади з охорони навколишнього природного середовища та державної санітарно-епідеміологічної служби на водному транспорті за узгодженням залежно від конкретної ситуації приймають рішення про вжиття заходів щодо нейтралізації можливих небезпечних наслідків.