Смекни!
smekni.com

Стежками кримських гір (стр. 2 из 6)

Невеликі розміри півострова, його ізольованість від материка зумовили збіднення кримської фауни. Це виявляється не стільки в нечисленності видів, скільки у малій кількості особин кожного виду.

Деякі види є ендемічними (наприклад жужелиця кримська), інші — зустрічаються на дуже обмежених територіях (так, ящірка кримський гекон, до речі, що відноситься до рідкісних і зникаючих видів, мешкає тільки на Південному березі не вище 300 м над рівнем моря між Севастополем і Алуштою). Є тварини-релікти - свідки давніх епох (леопардовий полоз, гребінчастий тритон).

В лісах гірського Криму мешкають кримський благородний олень, косуля, лань, дикий кабан, лисиці, куниця кам'яна, борсук.

Вовки зникли в Криму в XX ст., але багато разів вони заходили сюди через Перекопській перешийок або взимку по льоду Азовського моря. За останні півстоліття на півострові було знайдено близько 80 вовків. Ці хижаки в природі відносяться до «санітарів лісу», поїдаючи падаль, і є регуляторами чисельності копитних, зайців, гризунів. Зникнення вовка призвело до розповсюдження на півострові бродячих здичавілих собак. Вони не тільки часом більш агресивні, ніж вовки, але і стають переносниками сказу. Випадок з вовками зайвий раз підтверджує, що необхідно зберігати всі види живих організмів і не порушувати екологічні взаємозв'язки, що склалися.

В степах півострова водяться гризуни (ховрахи, хом'яки, полівки, тушканчики), якими ласують лисиці, тхір, ласка. Широко поширений заєць-русак (що залишається сірим і взимку, оскільки в Криму зими мале ніжні).

Світ птахів в рівнинному Криму представлений жайворонками, куріпками, перепелами. Багато хто з них використовує поля, сади і виноградники як свої кормові угіддя. Крупних птахів (стрепет, журавель-красавка, дрохва) майже не залишилося, оскільки через відкриття земель порушені місця їх гніздування, та і хімізація сільського господарства приводить до масової загибелі тварин.

Зате в північній частині півострова, де знаходяться численні мілководі затоки Сивашу, Каркинітська затока Чорного моря, озера і обводнюючі рисові чеки, — роздолля для водоплавних птахів: качок, караваек, лысух, погонышей, чай. В чагарниках очерету кубляться чаплі.

Тисячі лебедів збираються в період линьки і зимівлі на знаменитих Лебединих островах. Завдяки цим птахам, що володіють дивною здатністю викликати у всіх без виключення людей тільки світлі і добрі відчуття, маленькі і непомітні острови Сари-Булат давно оголошені заповідними і відомі у всьому світі. Тут знаходяться також великі колонії сріблястих чайок, крячків –чеграв і ін.

Людині часто доводиться зустрічатися не з крупними тваринами, а з комахами (комарами, мухами, мурашками), земноводними, зміями.

Серед плазунів багато ящірок — прудка, скельна, різнокольорова, кримська і безнога ящірка жовтопуз. Останню часто приймають за змію і вбивають. Тим часом це стародавній вигляд (релікт), що зберігся, поза сумнівом, корисна тварина, як і інші ящірки.

В Криму є тільки один вид отруйних змій - степова гадюка (випадки укусів дуже рідкісні), всі інші — нешкідливі і ніколи не нападають на людину (звичайний і водяний вужі, жовтобрюхий і леопардовий полози, мідянка).

З комах цікаві жуки олень, носоріг, що переливається зелено-фіолетовим блиском жужелиці, вусані, цикади (без тріску яких неможливо в жаркі літні дні відчути всю симфонію звуків півдня). Шкідниками лісів, садів і городів є непарний шовкопряд), плодожерки, щитівки, колорадський жук і, на жаль, багато інших.

Немало різних видів тварин водиться в прісних водоймах півострова, хоча вони малі і не такі помітні в житті людини. Це представники ракоподібних: прісноводий краб, циклопи, дафнії, бокоплави, річкові раки. Багато хто з них служить кормом для ры6: коропів, карасів, йоржів і ін. Аборигени гірських річок — струмкова форель, голавль, кримський вусань.

Тваринний світ не завжди був таким, як в даний час. Про це свідчать матеріали розкопок, знайдені скам'янілості. Відомо, що декілька мільйонів років тому, коли клімат був вологіший і тепліший, в Криму мешкали жирафи, антилопи, безрогі носороги. Після їх вимирання півострів заселили верблюди, південні слони, печерні ведмеді. В епохи четвертних (плейстоценовых) похолодань в Криму був поширений заєць-біляк, росомаха, рись, північний олень, тетерук, біла і тундряна куріпки та ін.

Неймовірно, але факт: в околицях Сімферополя (Чокур мінський грот) знайдені залишки мамонта! В басейні річки Зуї (грот Киїк-Коба) знайдені кістки таких видів: антилопа-сайгак, зубр, мамонт, бурий ведмідь, песець... Всі ці види, окрім вимерлого мамонта, в даний час мешкають значно північніше за Крим.

З перебігом століть тваринний світ Криму ставав біднішим, і якщо раніше це було пов'язано з природними чинниками, то пізніше - з господарською діяльністю людини.

Головні риси сучасного тваринного світу (і рослинного) сформувалися приблизно 5 тис. років тому (в четвертний період), в (середині голоцена). В цей час людина почала займатися землеробством і скотарством, тобто перейшла до активних форм дії на природне середовище.

З нині зниклих тварин на півострові в різний час був розселений ховрах бірулі, хом'як єверсманка,печерний ведмідь, гієна і лев, тарпан, дикий європейський осел, гігантський олень, а з тих, що не мешкають в даний час в Криму - рудий ховрах, бабак, бобри, всі тушканчики, окрім великого, два види форелі, європейська лісова і водяна полівки, полівка-економка, узкочерепна полівка, бурий ведмідь, дика кішка, кулан, сайга, кабан, зубр, барани., бурий ведмідь, тарпан, сайга, кабан зникли в Криму з провини людини всього 200—300 років тому, а степовий орел, перев'язка, орлан-білохвіст, кажан звичайний довгокрилий, тюлень-чернець в Чорному морі - вже в XX сторіччі... На межі зникнення знаходяться стрепет, дрохва, красавка, огарь і багато хижих птахів. Особливо великі втрати диких тварин в останні десятиріччя.

Усвідомлення того, що незабаром можуть зникнути цілі види, примусило людей займатися відновленням, реконструкцією фауни.

На початку XX в. в Криму почали акліматизацію тварин(акліматизацією називають пристосування організмів до нових умов існування, в які вони потрапляють природним шляхом або, частіше всього, переносяться людиною). З острова Корсіка та з заповідника Аськанії-Нова завезли муфлонів, з Киргизії — гірських кіз, з Алтая — білку-телеутку, з півдня Далекого Сходу — кабанів, з Одеської області — диких кроликів. В Криму були розселені фазани, гірські куріпки, кеклики. В Азовському морі успішно пройшла акліматизація риби пеленгас.

Було декілька спроб акліматизувати зубрів, але спочатку цьому перешкодила війна, а потім — недостатні розміри лісових угідь. Довелося відправляти їх назад в підмосковні заповідники.

Одночасно із збагаченням природної фауни півострова люди займалися одомашненням тварин і розведенням більш продуктивних їх порідв господарствах. Цей тривалий і дуже цікавий процес описаний в роботах кримських учених З. А. Войналовіч, А. І. Дулицкий та інших.

Одомашнення тварин як певний етап в розвитку людської цивілізації почалося в голоцені, приблизно 8—10 тис. років тому (по археологічній термінології з початку мезоліту). Вважається, що одним з центрів по одомашненні тварин був Крим. Першою домашньою твариною, що з'явилася 6—10 тис. років тому, була собака, передбачувані предки якого - вовк і вимерлі собаки. Напіводомашнена свиня прямий нащадок дикого кабана.

В неоліті (4-6 тис. років тому) почався період домашнього скотарства, коли була одомашнена вівця (ведуча початок від диких баранів), коза (від предків — безоарового козла), велика рогата худоба (від вимерлих згодом туру і короткорогого лісового бика). Більшістьз перерахованих видів тварин мешкала в дикому стані, а дикі родичі собаки, свині, вівці, качок, гусаків, дзеркального коропа, медоносної бджоли дотепер зустрічаються в Криму і навіть нерідко приручаються любителями. Деякі види — осел, верблюд, кролик, кішка, індичка, цесарка, кури — були завезено 1—2 тис. років тому і пізніше, оскільки їх дикі предки (дикий двогорбий верблюд, нубійський і Сомалі підвиди дикого африканського осла, дика нубійська кішка, банківська курка і т. д.) ні в Криму, ні поблизу в період їх одомашнення не мешкали.

До приєднання Криму до Росії населення, що проживало в степовій частині півострова, займалося в основному табунним конярством, при якому коні круглий рік використовували природну степову рослинність. З інших галузей тваринництва було широко поширено вівчарство, орієнтоване на грубошерстні породи овець. Примітивне екстенсивне тваринництво влаштовували кочові народи Криму, проте з приходом в його степову частину росіян, німців, людей інших національностей землеробство і тваринництво розвиваються більш інтенсивно, сільськогосподарське виробництво починає придбавати сучасні риси.

Так, раніше в землеробстві як тяглових тварин використовували велику рогату худобу сірої української породи, яка відрізнялася винятковою витривалістю, доброю пристосованістю до умов степового і гірського Криму, але низькою молочною продуктивністю. Через потребу в розвитку молочного тваринництва сіра українська порода була замінена молочними червоними німецькими коровами.

Вівці породи маляр, що розводяться раніше для отримання каракуля і грубої шерсті, замінюються продуктивними м’ясо-шерстянимицигейськими породами.

До середини XX в. існувало примітивне пасовищне свиноводство. Місцеві свині відрізнялися невимогливістю до корму і до умов змісту, пізньостиглістю. З 50-х років XX ст., окрім місцевих українських степових свиней, стали розводити ще декілька порід (північнокавказьку, миргородську, крупну чорну, беркшарску, степову рябу і ін.).

В кінці ХХ і початку XX ст. проводиться велика робота по завезенню і розведенню домашнього птаха — курнув (леггорн, плімутрок, російська біла і інших), індичок (бронзові широкогруді).