Особливу увагу слід приділяти організації і обладнанню санітарних вузлів при вестибюлях, які в туристичних готельних господарствах розраховані на одночасне перебування і обслуговування прибулих в готель туристичних груп по 30-40 чоловік (місткість одного туристичного автобуса). У цьому випадку мінімальне число санітарного приладдя приймається таке: 2 унітази, 2 пісуари і 3 умивальники - для чоловіків, З унітази і 3 умивальники - для жінок.
Такі приміщення, як камера схову, гардероб і санітарні вузли можуть бути розміщені поверхом нижче, але мати безпосередній зв'язок зі сходами, що ведуть до вестибюля.
У сучасних готельних господарствах передбачено спецкімнати для розміщення пункту охорони громадського порядку. Одна з двох-трьох кімнат має бути прохідною, шлях із неї до службового виходу із будинку повинен проходити повз приміщення для гостей.
Зона вертикальних комунікацій складається із ліфтового вузла, сходів, що ведуть на поверхи, коридорів, що ведуть до інших груп приміщень. Ця зона має бути вільною і забезпечувати зручний прохід від зони праці і головного входу в готель.
Зона праці складається із зони прийому, де відбувається оформлення, реєстрація і розрахунок із мешканцями, зони розміщення - ключове господарство номерів готелю, зони обслуговування, що забезпечує надання всіх видів готельних і туристичних послуг.
У зоні прийому розміщується служба прийому гостей, де знаходяться меблі для оформлення, реєстрації і розрахунку: стойка-блок адміністратора; стойка-блок паспортиста; стойка-блок касира; робочі крісла, тумби для комп'ютерів, картотеки і документації; шафа для сейфа.
Зона розміщення складається зі стойки-блоку портьє, стенда або тумби для ключів від номерів, робочим кріслом. У зоні обслуговування розміщують стойку-блок, тумбу для документів, шафу для сейфа, стенд для інформації, робоче крісло.
У торговельній зоні розміщуються торговельні кіоски, кількість і призначення яких залежить від типу, місткості і категорійності готельного господарства.
До вестибюля належать також зони надання поштово-телефонних послуг, де розміщуються кабінети телефонів-автоматів для міського, міжміського і міжнародного зв'язку, пункт обміну валюти, бізнес-центр, що надає різні послуги (машинопис, копіювання документів, послуги секретаря, стенографіста, перекладача, у тому числі синхроніста, посильного та інші послуги), ощадна каса, відділення банку.
Зону відпочинку призначено для короткочасного відпочинку і очікування мешканців і гостей готелю. Основним обладнанням є диван, крісла для відпочинку, журнальний столик, банкетка, підставка для квітів.
Простір вестибюля, зони відпочинку і очікування, а також місця перед зонами праці не повинні бути прохідними і шумними.
З вестибюлем повинні мати безпосередній зв'язок: ресторан, кав'ярня або бар, перукарня, кімната підносчиків багажу, приміщення для тимчасового збереження і сортування багажу і спецкімнати пункту громадської охорони.
В організації вестибюльної групи приміщень значна увага приділяється декоративному оформленню інтер'єру: утворення зелених куточків з мікроландшафтом, розміщення рослин у квіткових вазах, елементи зимового саду тощо. Розміщення зелених куточків у вестибюлях може становити 10-13% без додаткового збільшення (проти існуючих норм) площі цих приміщень.
Приміщення господарського і складського призначення
Приміщення господарського і складського призначення виконують функції матеріального забезпечення організації праці всіх приміщень і служб готельного господарства, а також необхідних ремонтних робіт.
До приміщень господарського і складського призначення належать приміщення і підприємства побутового обслуговування, група приміщень матеріального забезпечення і ремонтних робіт, група приміщень інженерного устаткування.
Приміщення і підприємства побутового обслуговування, як правило, відокремлені від блоку приміщень господарського і складського призначення, що пов'язано з виконанням функцій обслуговування мешканців готелю. До них належать перукарні, пункти прокату предметів культурно-побутового призначення, пункти дрібного ремонту, прийомні пункти хімчистки і прання білизни, фотолабораторія, пральня за методом самообслуговування, медичний пункт тощо.
Перукарні, як правило, розраховані на обслуговування мешканців готельного господарства і осіб, що мешкають в районі його розташування. Перукарні розміщуються біля вестибюля, мають із ним безпосередній зв'язок і передбачаються в готельних господарствах місткістю 50 місць і більше. До складу приміщень перукарні входять чоловічі та жіночі зали, зал очікування і підсобні приміщення. Основним обладнанням перукарських залів є туалетний столик майстра-перукаря і перукарське крісло, в якому вмонтовано поворотний пристрій і підйомний механізм.
У жіночих залах виділяються зони для виконання манікюрних робіт, що обладнано манікюрним столиком, стільцем для відвідувачів, робочим кріслом для манікюрші, зоною для сушіння волосся за допомогою електричних сушильних апаратів.
У перукарських салонах, які передбачаються у 5-, 4-зірочних готелях виділяються окремі приміщення для манікюрного, педікюрного, косметичного, масажного кабінетів, окрім чоловічого і жіночого залів.
До пунктів прокату предметів культурно-побутового призначення входять: приміщення прийому, видачі і підготовки прокатного фонду; приміщення для збереження предметів культурно-побутового призначення.
Пункти дрібного ремонту речей (шкіряно-галантерейних виробів, годинників, електротоварів, верхнього одягу) обладнано спеціальними і універсальними меблями відповідно тим функціям, які вони виконують. У приміщеннях пункту дрібного ремонту організовуються зони очікування, розрахунку за замовлення, примірювання, прийняття і видачі замовлення.
Прийомні пункти хімчистки і прання білизни організовуються у приміщеннях, що мають безпосередній зв'язок із ліфтом і господарчим входом у готельне господарство, аби запобігти перехрестю руху мешканців rqTeflio і замовлених речей під час транспортування.
Фотолабораторія розміщується у двох приміщеннях: одне з них призначено для обробки світлочутливих матеріалів, друге (прохідне) слугує для прийому і видачі замовлень.
Пральню за методом самообслуговування розраховано на виконання всіх операцій щодо прання білизни мешканцями готельного господарства. У приміщенні пральні передбачено пристрої для швидкого сушіння білизни, а в літніх турбазах, таборах тощо для цих цілей використовують відкриті майданчики або навіси. Пральні можуть бути обладнано малоємними машинами для прання і сушіння. Обов'язковою у приміщенні пральні є наявність кранів гарячої І холодної води, каналізаційних зливів чи трапів.
Медичний пункт призначено для обслуговування мешканців готелю і персоналу, і тому повинен бути легкодоступним для хворих. У великих медпунктах передбачено приміщення для лікувальних процедур. Хворі мешканці готелю, що потребують стаціонарного лікування, як правило, доставляються для лікування до місцевих медичних закладів. У разі розміщення готельного господарства у ненаселеній або малонаселеній місцевості (і за відсутності поблизу медичних закладів) до його складу включаються ізолятори на випадок травми, хвороби мешканця або працівника готелю, а також забезпечуються можливості евакуації хворого до медичного пункту (або ізолятора) із номеру або з робочих приміщень, а потім - транспортування його в машину "швидкої допомоги". Для цього один із службових ліфтів повинен мати габарити, де б розмістилися носилки і супроводжуюча особа.
Найкращим місцем для медичного пункту та ізолятора є перший поверх, коли евакуацію хворого легко забезпечити, минаючи потоки мешканців готелю.
До групи приміщень матеріального забезпечення і ремонтних робіт готельного господарства належать центральні приміщення чистої і брудної білизни. Вони повинні бути самостійними і ізольованими одне від одного. Ці приміщення обладнано стелажами. Центральне приміщення чистої білизни повинно мати зручний зв'язок, як правило через вантажний ліфт, з поверховими приміщеннями для чистої білизни. Поряд із цим передбачається приміщення для лагодження білизни, оснащене робочим столом, швейною машиною зі стільцями, засобами для прасування білизни.
Центральне приміщення для брудної білизни, зв'язане з поверховим білизнопроводом, може розміщуватись і в підвальних приміщеннях. Основне призначення цього приміщення - накопичення і сортирування білизни перед відправленням до пральні.
У складських приміщеннях зберігаються запаси меблів для номерного фонду різних приміщень, килимові вироби, постільні речі (подушка, покривало, ковдра, перина), малоцінний інвентар для оснащення номерів (щітки для одягу та взуття, попільнички, набір столового посуду і приборів, вішалки, вази для квітів), обладнання для санвузлів (дзеркала, гумові килимки, озонатори, гачки і утримувачі для одягу, рушників, туалетного паперу, мильниці, склянки тош,о),інвентар і речі санітарно-гігієнічного призначення (фен для сушіння волосся, банний халат і махрове простирадло, набір туалетних приладів у фірмовій упаковці тощо), мийні та фарбувальні речовини, електроприладдя і електролампи, запасні частини та саме сантехнічне устаткування - крани, санітарне приладдя і т.п.
Враховуючи різний характер речей, що зберігаються у готельних господарствах, передбачається щонайменше два-три приміщення: для збереження меблів і килимових виробів, для постійно витрачуваних штучних товарів і для запасного устаткування.
Для забезпечення ремонтних робіт, що виконуються безпосередньо у приміщеннях готельного господарства, передбачаються майстерні: столярна, слюсарно-сантехнічна, електротехнічна, механічна, оббивно ; драпірувальна, малярна, штукатурна та інші. Склад приміщення для виконання ремонтних робіт залежить від типу і місткості готельного господарства.