Смекни!
smekni.com

Контрольна робота з логістики (стр. 3 из 3)

Концепція комерційної логістики передбачає такі її напрями:

формування господарських зв'язків;

визначення потреби в об'ємах і напрямах перевезень продукції;

визначення послідовності проходження продукції через пункти складування;

оперативне регулювання поставок та перевезень;

формування і управління залишками товарів;

розвиток складського господарства;

надання комерційних і транспортно-експедиційних послуг.

Викладене вище показує значні переваги логістичної концепції управління перед традиційною (табл. 1).

Таблиця 1

Порівняльний аналіз традиційної

та логістичноі концепцій управ­ління

Ознаки традиційної системи управління Ознаки логістичної системи
Низький рівень виробничої інтеграції Високий рівень виробничої інтегра­ції
Прагнення до максимальної продук­тивності Забезпечення гнучкості
Оптимізація функцій виробництва Оптимізація матеріального потоку
Високий рівень використання виробничих потужностей Висока пропускна спроможність
Залишки матеріалів для забезпечення виробництва Залишки у вигляді потужностей
Подовжений годинний цикл диспо­зиції Дуже скорочений цикл диспозиції, добові та годинні проміжки
Високий рівень готовності вироблю­ваної продукції Низький або середній рівень готов­ності продукції до кінцевого споживання
Колективне виробництво, орієнтова­не на виробничу програму та складу­вання Виробництво орієнтоване на замов­лення з боку клієнтів, тобто на по­пит

ФУНКЦІЇ ТА ЦІЛІ ЛОГІСТИКИ. Основне завдання логістики — досягнення фірмою найбіль­шого прибутку. На жаль, логістика розглядається крізь при­зму досягнення фірмою стратегічних цілей і оптимізації її ос­новних оперативних процесів (наприклад, транспортування і зберігання вантажів). У зв'язку з цим розрізняють загальні та підпорядковані їм локальні завдання логістики. Для виконання загального завдання необхідно забезпечити з найменшими витратами максимальну пристосованість фірм до мінливої ринкової ситуації, збільшення їх частки товару на ринку та переваги перед конкурентами. Одним із загальних завдань ло­гістики є створення ефективної інтегрованої системи регулю­вання матеріальних та інформаційних потоків і контролю за ними, що забезпечувало б високу якість постачання продук­ції. З цим завданням тісно пов'язані такі проблеми, як забез­печення взаємної відповідності матеріальних та інформацій­них потоків, контроль матеріального потоку та передача да­них до єдиного центру, визначення стратегії і технології фі­зичного переміщення товарів, розробка способів управління операціями їх руху, встановлення форм стандартизації напів­фабрикатів та пакування, визначення обсягу виробництва,

Транспортування і складування, розбіжностей між бажаними та можливими закупівлями і виробництвами.

Прикладом локального завдання логістики є Оптимізація ви­робничих запасів та максимальне скорочення часу зберігання і транспортування вантажів. Недостатній зв'язок концепції логіс­тики з активною ринковою стратегією часто призводить до того, що сама по собі закупівля сировини, напівфабрикатів, комплек­туючих стає мотивом для початку випуску тієї чи іншої продук­ції без належного попиту на неї. Однак у нинішній ринковій ситуації такий підхід до випуску продукції може призвести до комерційного провалу. Орієнтація на мінімізацію витрат, безпе­речно, необхідна, але за оптимального рівня поєднання витрат і рентабельності основного та оборотного капіталу, задіяного в межах ринкової стратегії.

Цілями сучасної логістики є:

1) надходження всіх матеріалів у відповідних кількостях, якості й асортименті до місця споживання;

2) зміни запасів матеріалів у відповідь на інформацію про можливості їх швидкого придбання;

3) зміна політики продажу вироблюваних товарів на політи­ку виробництва товарів, що продаються;

4) зменшення оптимального розміру партії постачання та обробки до одиниці;

5) якісне виконання усіх замовлень у мінімальні строки. Досягнення сукупності поставлених цілей - це ідеал, до якого слід прагнути. І чим вищий виробничий та інфраструктурний потенціал, тим легше досягти цього ідеалу. Успішній реалі­зації даної концепції логістики окремими фірмами сприяє ство­рення ними системи оперативної доставки вантажів. У Німеч­чині, наприклад, замовлення на матеріали та вироби відповід­ного асортименту виконують протягом 24 год. Замовлення, в яких враховуються індивідуальні потреби замовника, виконую­ться за 14 днів.

ВИСНОВКИ

Відносно новий для економіки термін "логістика" має багатовікову історію. У загальному розумінні економічна система - складна динамічна система, що частково або повністю охоплює процеси виробництва, обміну, розподілу, споживання матеріальних благ. Входом у неї є матеріально-речові потоки природних, виробничих та трудових ресурсів, виходом - матеріально-речові потоки предметів споживання, інвестиційних товарів, оборонної та експортної продукції, надані послуги. Специфічні особливості економічних систем дозволяють розглядати їх і як складну інформаційну систему, і як кібернетичну систему, тобто систему з управлінням, і як адаптивну систему - останнє є вельми істотним з погляду логістичних систем. Здатність системи до адаптації може виражатися в здатності самоорганізовуватися. Одні з них відповідно до змін у зовнішньому середовищі змінюють спосіб функціонування системи, інші - змінюють структуру, організацію, систему управління, межі тощо.

Розповсюдження логістики як теоретичної концепції і практичного керівного інструменту відбулося дуже швидко. І це вимагає дослідження того, якого стану досягла логістика в науковому трактуванні, загальному розумінні і практичному застосуванні. Водночас не викликає сумніву, що логістика є господарським мисленням, керівною концепцією, яка характеризується розглядом загальної підприємницької оцінки і при послідовному організаційному переміщенні - компетентністю всіх пов'язаних з цим переміщень товарів.

Основне завдання логістики — досягнення фірмою найбіль­шого прибутку. На жаль, логістика розглядається крізь при­зму досягнення фірмою стратегічних цілей і оптимізації її ос­новних оперативних процесів (наприклад, транспортування і зберігання вантажів). У зв'язку з цим розрізняють загальні та підпорядковані їм локальні завдання логістики. Одним із загальних завдань ло­гістики є створення ефективної інтегрованої системи регулю­вання матеріальних та інформаційних потоків і контролю за ними, що забезпечувало б високу якість постачання продук­ції.

Цілями сучасної логістики є:

1) надходження всіх матеріалів у відповідних кількостях, якості й асортименті до місця споживання;

2) зміни запасів матеріалів у відповідь на інформацію про можливості їх швидкого придбання;

3) зміна політики продажу вироблюваних товарів на політи­ку виробництва товарів, що продаються;

4) зменшення оптимального розміру партії постачання та обробки до одиниці;

5) якісне виконання усіх замовлень у мінімальні строки. Досягнення сукупності поставлених цілей - це ідеал, до якого слід прагнути.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1. Гаджинский А. М. Основы логистики. — М.: Информационно-внедренческий центр «Маркетинг», 1995.

2. Дегтяренко В. Н. Основы логистики и маркетинга. -Ростов-на-Дону, 1992.

3. Залманова М. Е. Закупочная и распределительная логи­стика: Учеб. пособие. - Саратов : СПИ, 1992.

4. Залманова М. Е. Сбытовая логистика: Учеб. пособие по курсу «Логистика». - Саратов : Саратовский государст­венный технический университет, 1993.

5. Залманова М. Е. Управление системами переработки, хранения и доставки продукции. Логистическая концеп­ция : Учеб. пособие. - Саратов : СПИ, 1990.

6. Плоткин В. К. Управление материальными ресурсами: очерк по коммерческой логистике. — Л. : Изд-во Ленингр.фин.-экон.ин-та, 1991.

7. Райнхард Юнеманн. Материальные потоки и логистика. — Берлин : Изд-во Шкринчер, 1989.

8. Родников А. М. Логистика: Терминологический словарь. — М. : Экономика, 1995.