Види туристських маршрутів: наземний і повітряний (наземний до Крим, Карпат, Терції і т.д.); повітряний – до Англії, Швейцарії, Німеччини, Австрії, Франції, Канади і т.д.
Маршрути за видами засобів пересування:
залізничний; 2) авіаційний; 3) автобусний.
Маршрути по конфігурації:
лінійний; 2) круговий; 3) радіальний4 4) комбінований.
Туристична фірма пропонує тільки організований туризм.
Договірні відношення з партнерами і клієнтом.
Партнерами туристської фірми "ПоліТревел" є готелі, транспортні підприємства, екскурсійні підприємства, підприємства харчування.
Готелями, з якими має договірні відношення фірма, є готель “Андріївський, “Прем’ер Палас”, ”Мир”, ”Славутич”, готельний комплекс “Турист”, “Київ” і т.д.
В технологію партнерських взаємовідносин входить:
1) технологічний процес укладання партнерських угод по основних технологічних циклах:
з перевізником;
Туристська фірма має договірні відношення з транспортними підприємствами, одним з них є транспортно-експедиційне підприємство Attiliate “Transportaion and Expidition enterprise”, Укрпромінвест (див. додаток).
засобом розміщення;
Фірма має партнерські угоди з такими готелями: “Андріївський ***”, “Прем’ер Палас ****”, ”Мир ***”, ”Славутич ***”, “Київ ***” готельний комплекс “Турист ***”.
з засобами харчування:
Засоби харчування в турі йдуть разом з готелем, запропонованим у ньому. Тобто окреме харчування вже може здійснюватись за рахунок туриста.
Фірма має партнерські угоди з засобами харчування у разі в’їзного туризму, а в разі виїзного – ні.
з екскурсійним бюро.
Туристська фірма "ПоліТревел" має партнерські угоди з приватними екскурсійними підприємствами, а також з підприємством “Орг.тур”.
Технологічний процес укладання партнерських угод по допоміжних технологічних циклах:
з рекламним агентством.
У тур фірми є партнерські угоди з рекламним агентством.
зі страховим агентством
Медична страхова компанія, яка є партнером "ПоліТревел" є компанія Ostra-Kyiv-international medical assistance.
З поліграфією у туристської фірми договір не постійний, тільки на види робіт, які потрібні в якийсь час (на міжнародних виставках і т.д.)
3) Технологічний процес укладання партнерських угод по обслуговуючих технологічних циклах:
з консульством
З консульством партнерських угод немає, тому що вони дуже рідко йдуть на зустріч.
З ВВІРом партнерських угод у туристичної фірми також немає.
4) Технологічний процес укладання партнерських угод по технологічних циклах просування туристського процесу:
з турагентом (див. додаток №6)
В договір з турагентом входить:
предмет договору.
Згідно цьому договору “турагент” повинен по дорученню “оператора” за платню здійснити від свого імені юридичні і інші дії по реалізації туристських путівок, бронюванню й інших послуг “оператора”
повинності сторін.
2.1. повинності “оператора”
2.1.1. Відокремлювати місця для реалізації “турагентом” путівок на маршрути, які пропонує “оператор”;
2.1.2. представляти програми маршрути, вартість путівки й підтверджувати прихід замовлення;
2.1.3. в односторонньому порядку не вносити зміни і вартість після їх реалізації “оператором”;
2.1.4. виробляти і оформляти документи для виїзду туристів за кордон й надати їм необхідний комплект документів;
2.1.5. виробляти повне обслуговування туристів, від’їжджаючих з Києва згідно програми;
2.1.6. нести відповідальність за якість, строки і об’єми наданих послуг, згідно дійсного законодавства.
2.2. повинності “турагента”
2.2.1. виробляти реалізацію путівок на дати заїздів й по цінам, узгодженим і підтвердженим “оператором”;
2.2.2. запропонувати “операторові” повний пакет документів і достовірну інформацію, необхідну для оформлення віз, не менш, ніж за 20 днів до виїзду;
2.2.3. укласти з туристом договір про надання тур. послуг;
2.2.4. інформувати туристів про їх права, обов’язки, про порядок і умови перебування за кордоном.
2.2.5. нести відповідальність за надання туристам інформації, яка не відповідає програмі “оператора”
порядок взаєморозплати.
3.1 Сплата за реалізовані турпутівки ведеться шляхом перечислення отриманих сум в національній валюті на р/р “оператора”, чи іншим шляхом, що не заперечує дійсному законодавству України;
3.2. за реалізацію турпутівок “турагент” отримує винагороду, яка виформовується за рахунок знижок, надаваних “оператором” “турагенту” на вартість путівок й стягуваних з туриста в національній валюті;
3.3. в разі відмови “турагента” від туру: за 14 днів не повертається 25% від вартості туру, за 10 днів – 50%, за 5 днів – 100% вартості туру. відмова оформлюється тільки в письмовому вигляді;
3.4. при відсутності сплати за 3 дні до дати виїзду клієнтам можуть бути на надані послуги.
відповідальності сторін.
4.1. сторони несуть відповідальність за виконання взятих на себе відповідностей, згідно діючого законодавства України. Усі спірні питання, які виникли між сторонами, по можливості вирішують шляхом переговорів;
4.2. сторони звільняються частково чи повністю від виконання якихось зобов’язань, відокремлених в Договорі, якщо неможливість їх виконання зв’язана з форс-мажорними обставинами;
4.3. всі зміни і доповнення дійсні тільки в письмовому вигляді;
4.4. “турагент” несе відповідальність за достовірність інформації, наданої “оператору” для оформлення виїзних віз в посольствах.
строки дії договору.
5.1. договір вступає в силу з моменту підписання обома сторонами і діє до моменту розторгнення;
5.2. договір може бути припиненим по ініціативі любої з сторін з усвідомленням не менш, ніж за 30 днів до дати розторгнення Договору;
5.3. договір повинно бути зроблено в 2-х екземплярах, по одному екземпляру кожній стороні
реквізити й адреси сторін.
Договір з клієнтом (додаток №7)
У цей договір входять таки моменти:
предмет договору;
розрахунки за договором;
зобов’язання сторін;
порядок виконання;
відповідальність сторін;
форс-мажор.
“Комісіонер” не несе відповідальності за невиконання чи неналежне виконання своїх обов’язків по договору, якщо він доведе, що неналежне виконання або невиконання взагалі стало неможливим у зв’язку з непереборною силою (форс-мажорні обставини). Під форс-мажорними обставинами розуміють: стихійні лиха, пожари, військові дії, введення економічних санкцій, зміна міжнародної та політичної обстановки, страйки, епідемії.
порядок врегулювання спорів;
дія договору;
реквізити сторін.
Страхування туристів в туристській фірмі "ПоліТревел" відбувається через медичну страхову компанію Ostra-Kyiv insurance company ingossstrach transnational group.
Перед початком тура кожному туристу видається страховий поліс, який включає в себе такі пункти:
Інформація про страхувальника;
телефон страхувальника;
територія дії страхування
Інформація про застрахованих
прізвище, ім’я;
адреса;
Додаткові умови страхування
Інформація про страховика
дата виписки;
місце виписки: 01011, Київ, вул. Кутузова 4а
телефон: (044) 490-27-44/45/46
Також в страховий поліс входить: медичні витрати, нещасний випадок, страхування багажу, неможливість здійснити подорож; страхова премія (знижка %, загалом), підпис страхувальника (див. додаток).
Користування страхуванням.
Передусім турист повинен уважно ознайомитись з умовами страхування.
Якщо в час перебування в подорожі турист відчує себе погано, або отримає травму, то його першим кроком повинен бути дзвінок в центр невідкладної допомоги, який вказаний в страховому полісі туриста.
Комп’ютеризація туристської фірми повна. У кожного робітника "ПоліТревел" є свій персональний комп’ютер, також маються свої розроблені програми, бази даних, програми бухгалтерії, Інтернет і т.д., що дозволяє туристській фірмі широко і повно задовольняти потребі своїх клієнтів.
Рекламна діяльність тур фірми дуже розвинена, фірма має партнерську угоду з рекламним агентством та поліграфією, так зв. Видавничий дім “Міжнародний туризм”.
Рекламно-поліграфічна продукція “Міжнародного туризму” нагороджена “Золотим” і “Срібним профілем”, найвищими нагородами IV Міжнародного фестивалю реклами “Золотий профіль” (1999 рік). Адреса Київський узвіз, 15, 01021, м.Київ. тел./факс.: (044) 573-96-25, 291-47-12, 291-4875. (див. додаток).
1.3 Організація нового внутрішнього туристського маршруту
Столиця України – Київ, один з найстаріших і величавих міст Європи. Сьогодні Київ – ведучий туристський центр. Недарма Київ визнано переможцем Всеукраїнської туристської програми “кришталевий лелека” в номінації “Мекка туризму”. Місто динамічно розвивається, дуже активно реставрується й відновлюються його унікальні історико0культурні пам’ятки. будуються нові об’єкти туристської інфраструктури.
Золоті Ворота – одна з небагатьох споруд часу Ярослава Мудрого, що збереглися, збудовані в 1017-1024рр. й відновлена в 1983 році. З того часу це музей, де запропоновані експонати історії Старого Києва – зброя, домашня утварь древніх киян й інші предмети, знайдені в час археологічних розкопок в районі Золотих воріт.
Києво-Печерська Лавра – одна з самих відомих київських пам’яток. “Лавра” – термін православної церкви, який означає дуже великий чоловічий монастир. Ця православна “Мекка”, яка є самою шановною в народі святинею, заснована в 1051 році монахами Антонієм і Феодосієм для укріплення й розповсюдження нової релігії – християнства. Монахи жили и правили служби в печерах – звідки і назва Києво-Печерська Лавра. Тут вмерлих монахів і хоронили, з часом їх тіла муміфікувались і навіть сьогодні збереглись їх тіла.