Розділ 2.
2.1.Населення країни
Зростання Іспанського населення було низьке протягом останніх сторіч. Населення Іспанії, яке в середині 16-го сторіччя було приблизно рівний 7. 5 мільйонам, подвоїлося тільки за 300 років, і ще раз подвоїлося за 100 років, і до 1960 досягло 30 мільйонів жителів. Низькі темпи зростання, часом навіть негативні, аж до 1900, були викликані високою смертністю яка майже дорівнювала високому коефіцієнту народжуваності. До цього слід додати негативний баланс еміграції, викликаний великою трансатлантичною міграцією до Латинської Америки.
З початку 20 сторіччя різке зниження смертності супроводжувалося більш поступовим зниженням народжуваності, проте щорічний приріст населеніяне не перевищував 1 % унаслідок негативного балансу еміграції, але тепер направленого перш за все до Європи.
Щільність населення
В даний час, найбільша щільність населення зареєстрована в автономній області Мадрид (605 жителів на квадратний кілометр), наступна - Країна Басків (295), Канарські Острови, Каталонія, Балеарські Острови і Валенсиансике Співтовариство (між 200 і 100 жителями на кв. км.).
Найнижча концентрація в Кастілія ла Манча, Арагоне, Естремадуре і Кастілії-Леоні, з менш ніж 30 жителями на квадратний км.
Така нерівномірна щільність пояснюється соціально-економічною нерівністю, оскільки має місце масова внутрішня міграція з економічно відсталих областей в регіони, що випробовують динамічніший економічний розвиток. Останнім часом проводиться те, що розноситься міських індустріальних зон, одержуючих притоку населення, що запобігає ще більшій територіальній різниці в щільності населення, як це відбулося в інших країнах Європи.
Середня щільність населення Іспанії - 76.8 жителя за квадратний кмнабагато вище чим в Греції, і значно нижче за решту частини Європи.
2.2.Мова
Самобутня культура багатьох іспанських регіонів довгий час випробовувала тиск з боку централістського режиму Франко. Єдиною офіційно дозволеною мовою був кастільський - кастельяно (castellano).
Проте, близько 6 млн. чоловік в Каталонії, Валенсії і на Балеарських островах говорять на каталанськом мові - катала (catala) - самостійній мові, що належить до романської групи і тісно пов'язаним з говором півдня Франції. Галісийській мова - галего (galego) - споріднений португальському, мова 2,5 млн. галісийцев, що населяють північ Іспанії. Баскська мова - еуськера (euskera) , на якому говорить 1 млн. басків по обидві сторони іспансько-французької межі, не має нічого спільного ні з однією з європейських мов. Мова звучить справді загадково. Учені припускають його зв'язок з кавказькими діалектами.
Сьогодні всі чотири мови визнано як іспанські службовий-адміністративні, на них говорять по радіо, на них видають книги і газети.
Сучасна іспанська конституція визнає право Автономних Об'єднань, на використання їх власних мов. Стаття 3 іспанських конституції свідчить:
1. Castellano - офіційна іспанська мова держави. Всі Іспанці зобов'язані знати його і мають право використовувати.
2. Інші Іспанські мови також можуть бути офіційні у відповідних Автономних Об'єднаннях відповідно до їх Статутів.
3. Багатство різних варіацій іспанкого мови - культурна спадщина, яка повинна бути об'єктом спеціальної турботи і захисту.
Іспанські мови, які офіційно визнаються Статутами Автономних Об'єднань:
"Euskera" (Країна Басків і Наварра)
"Gallego" (Галісия)
"Catalan" (Каталонія і Балеарські Острови) і
"Valenciano" (Валенсийськоє співтовариство), місцевий варіант "Catalan".
Також мають офіційну підтримку наступні іспанські мови: "Bable" в Астурії і місцевий діалект в Арагоне.
Catalan
Виділення і розвиток каталонської мови, найбезпосереднішим чином було пов'язано з формуванням каталонської народності, як самостійній етнічній спільності, що, у свою чергу, багато в чому було обумовлено тими історичними процесами, які відбувалися в даному регіоні.
Практично відразу після арабського завоювання в VIII столітті північна Каталонія (Catalunya Vella) була відвойована франками, які надали своїй новій провінції широке має рацію в області самоврядування. Вже в IX столітті, в ході розпаду франкськой імперії Карла Великого, Каталонія остаточно вийшла з її складу як самостійне Барселонського графство.
Певна історична ізольованість Каталонії, що склалася на даному етапі, від решти Іспанії, достатньо тривале і значне культурне і, зокрема, лінгвістичний вплив з боку Франції, а також рано і швидко досягнута державно-правова самостійність регіону, привели до того, що тут почався закономірний процес формування своїх мовних, культурних і національно-психологічних особливостей і зародження нового етносу.
До XIII століття каталонська мова вже цілком склалася як самостійна лінгвістична одиниця. В цей же час, в ході реконкисти, каталонськими королями були відвойовані Балеари і Валенсианськоє королівство, населення яких до того моменту говорило тільки на арабській мові. В результаті здійсненої переселенської політики і інших заходів, каталонська мова в цих регіонах незабаром повністю витіснив арабський у всіх сферах суспільного життя. Згодом, на його основі на території Валенсії склалася самостійна мова - валенсианській, по своїй структурі і фонетичним особливостям дуже близький каталонському.
Після входження Каталонії до складу Іспанського королівства каталонська мова продовжувала розвиватися, не дивлячись на що періодично робилися центральним урядом Іспанії міри по обмеженню його використання. До початку 19 століття вже повністю сформувалася сучасна літературна каталонська мова. На рівні розмовної мови склалися ряд діалектів каталонської мови, основними з яких є - центральний (провінції Барселона, Таррагона і велика частина Жірони), північно-західний (провінція Леріда і князівство Андорра) і північний або россельонській (Россельон - каталонська провінція, що відійшла свого часу до Франції, а також північні райони провінції Жірона).
Діалектом каталонського вважається також майоркиано, на якому говорять жителі Балеарських островів.
В період громадянської війни в Іспанії 1936-38 рр. Каталонія пережила етап вибухового розвитку масової національної самосвідомості серед населення. Багато в чому завдяки проголошеній республіканським урядом ідеї створення федеральної держави і визнання прав національних меншин, включаючи їх право на самовизначення, Каталонія стала одним з головних оплотів республіканців.
Після поразки Республіки каталонська мова була повністю заборонена до вживання у всіх сферах суспільного життя, включаючи освіту, діловодство, засоби масової інформації.
Після смерті Франко, в ході процесу демократичної реставрації в 1983 році був прийнятий закон "Про лінгвістичну нормалізацію в Каталонії" який офіційно закріпив за каталонським статус другої державної мови на території автономного співтовариства. Він передбачав паралельне викладання на каталонській мові як в системі середнього, так і вищої освіти, ведення на нім діловодства на рівні місцевої адміністрації, використання в засобах масової інформації.
що Беззмінно знаходиться в Каталонії у влади з моменту ухвалення закону місцева націоналістична партія Конвергенція і Союз продовжує надавати даному напряму діяльності першорядне значення. В результаті енергійних заходів, зроблених урядом співтовариства, каталонська мова значно розширила сферу свого застосування і з мови раніше лише виключно побутового спілкування в даний час реально перетворився на другу державну мову, що активно вживалася.
Етнічні каталонці складають 70% населення співтовариства, і переважна їх більшість підтримує дані заходи. Положення іспаноязичной частини населення відрізняється тим, що воно сконцентроване, в основному, в Барселоні і барселонськом промисловому районі, де вони складають практично половину населення. І якщо в багатьох районах "глибинки" помітно починає превалювати каталонська мова, то в Барселоні іспанський упевнено продовжує зберігати свої позиції, позначається особлива економічна, політична і культурна вага столичного регіону в житті співтовариства.
В даний час діловодство як на рівні Женералітата (Generalitat - уряди) і парламенту Каталонії , так і на місцевому рівнях, практично повністю ведеться на каталонській мові. Найбільш радикальні зміни були здійснені в системі обов'язкової середньої освіти. Так у всьому автономному співтоваристві на 1999 рік налічується тільки чотири початкові школи, або 0,1% від загальної їх кількості, в яких викладання ведеться на іспанській мові. В старших класах і системі професійно-технічного навчання, де в даному питанні повинна враховуватися думка учнів, іспанська мова має значно більше розповсюдження.
Істотно відрізняється положення в приватних школах, не залежних безпосередньо від Департаменту утворення уряду Каталонії. Тут не тільки нижчий відсоток шкіл, що перейшли повністю на каталонську мову, але і намітилася останнім часом загальна тенденція на зниження їх кількості. Так, з 1992 по 1997 роки число приватних шкіл, ведучих викладання на каталонській мові, скоротилося з 70 до 58% від їх загальної кількості, що достатньо точно відображає ситуацію з реальною потребою в каталонській мові серед населення.
В приватних ЗМІ, видавничій справі і кінопрокаті присутність каталонської мови залишається незначною, оскільки переклад і дублювання додатково на каталонську мову істотним чином впливає на рівень рентабельності їх продукції. У вузах, не дивлячись на всі заходи стимулюючого характеру, каталонська мова з об'єктивних причин також не досягла превалюючого положення.
В 1995 році при уряді Каталонії була створена комісія для вироблення нового закону про мову, яка була представлена на твердження парламенту автономії на початку 1997 року.