Надмірні дози ультразвуку на виробництві негативно впливають на організм людини. У тих, хто порушує правила техніки безпеки, може початися професійне захворювання. Тому опрацьовуються ефективні заходи по боротьбі з шкідливим впливом ультразвуку на людину.
ІНФРАЗВУК
Інфразвук - це коливання частоти нижче 16 Гц. Виявлено, що інфразвук пагубно впливає на організм людини і оточуюче середовище. Це зумовлено тим, що частота інфразвуку співпадає з власною частотою предмета, а це, як нам відомо - явище резонансу. Це і є основною причиною згубного впливу інфразвуку на оточуюче середовище. Хвилі різної частоти негативно впливають на різні органи людини, на різні конструкції.
Встановлено, що інфразвук можна загасити за допомогою чутних звуків більшої потужності.
ГІПЕРЗВУК
До верхнього кордону ультразвукових хвиль підходять хвилі гіперзвукового діапазону (109 - 1013 Гц). Пружні коливання цих частот називаються гіперзвуком (або ультра-ультразвуком). За фізичною природою гіперзвук нічим не відрізняється від ультразвуку. Але завдяки більш високим частотам, а отже, меншим довжинам хвиль значно більш істотними є взаємодії гіперзвуку з середовищем, його квазічастинками - електронами, фотонами, магнонами та ін. Гіперзвук включає область частот, відповідних частотам електромагнітних хвиль дециметрового, сантиметрового і міліметрового діапазонів. При нормальному тиску і кімнатній температурі довжина гіперзвукової хвилі одного порядку з довжиною вільного пробігу молекул в повітрі і тому гіперзвук у середовищі майже не поширюється. (Гіпервук з частотою 100 міліардів герц поглинається настільки, що повністю затухає вже біля самої поверхні джерела гіперзвуку. Гіперзвук такої частоти ще не отриманий. Але вже отриманий гіперзвук з частотою 25 міліардів Гц може розповсюджуватись на дуже короткі відстані і то, наприклад, тільки в кристалах кварцу при дуже низьких температурах, близьких до абсолютного нуля).
ШУМ
Лукрецій Кар (І століття н.е.) : «Шкідливого багато нам в вуха іде».
Ф.Інгерслев (президент VI Міжнародного конгресу з акустики, ХХ
століття н.е.) : «Шум - це яд».
«Шум - це відходи цивілізації. Так зведемо ж ці відходи до мінімуму !»
«Тишины хочу, тишины. Нервы, что ли, обожжены ?» Вознесенський
Усі ці висловлювання вірні. Шум - це дуже шкідливе явище. Він дуже негативно впливає на людину. З цього приводу проведено числені досліди. Один дуже цікавий дослід було проведено в Германії. Людей помістили в звуконепроникну кімнату. У них після дня праці в цих умовах спостерігалось погіршення настрою і самопочуття. Отже, відсутність шуму теж є шкідливим чинником. Тому рівень шуму не повинен виходити за певні рамки.
Використана література :
І.Г.Хорбеко «За кордонами чутного»
С.У.Гончаренко «Нечутні звуки - трударі»
І.І.Клюкін «Дивний світ звуку»
Р.Тейлор «Шум»