Смекни!
smekni.com

Профілактика позастатутних взаємовідносин у військових колективах (стр. 6 из 7)

Старшини підрозділів посилюють контроль за обмундируванням молодих військовослужбовців, щоб виключити випадки його крадіжки та заміни. Вони систематично перевіряють екіпіровку солдат, які вислужили встановлені строки служби, результати готовності їх до звільнення та доповідають відповідним командирам.

Дуже важливою подією є проводи військовослужбовців, звільнених із військової служби. Доцільно організувати і провести ряд виховних заходів як, наприклад, вечір вшанування “Дякуємо за службу”, тематичний вечір “Усе що знаю і вмію - тобі, молодий солдат”. Оформляється “Книга естафети призовів”, до якої військовики, що звільняються в запас заносять свої поради товаришам по службі та пропозиції щодо поліпшення стану справ. На загальних зборах особового складу підрозділів зачитуються їх характеристики.

Проводи військовослужбовців організуються урочисто на загальному шикуванні особового складу. Передбачаються виступи керівників, військовослужбовців строкової служби різних періодів. Оголошуються накази командирів частин, вручаються пам’ятні та вдячні листи, грамоти, цінні подарунки та інше.

Урочистим днем для усього особового складу частини повинна стати церемонія прийняття Військової присяги молодими солдатами. Цього дня доцільно організувати урочистий мітинг, фотографування військовослужбовців, зустрічі командування з батьками та інші культурно-масові заходи.

ІV етап - початковий етап служби молодих військовослужбовців в підрозділі.

Цей період дуже важливий і відповідальний у роботі щодо профілактики позастатутних взаємин. Основне завдання його полягає в забезпеченні адаптації молодих солдат до умов військової служби, входження їх до колективу підрозділу, свідомого розуміння важливості служби та військового товариства.

Після прибуття молодих військовослужбовців із навчальних закладів до підрозділів, вони відрекомендовуються особовому складу роти. До них доводять завдання, що стоять перед підрозділом, розповідають про позитивні традиції і успіхи в службі та називають прізвища передових військовослужбовців роти.

Важлива увага приділяється розміщенню молодих солдат відповідно штатного розкладу, контролю за дотримання черговості нарядів, виконання графіків прибирання приміщення та території.

Офіцери ротної ланки не менше одного разу на тиждень, а якщо вимагають обставини, то і частіше, ведуть бесіди з кожним молодим військовиком з метою виявлення їхнього настрою, перших вражень від служби. Кожен день заслуховуються виступи молодших командирів з питань взаємин серед військовослужбовців. Забезпечується реагування на кожен випадок їх порушень. В цей період організуються відвідування музеїв, кімнат бойової слави, проводяться вечори знайомств із колективом, соціально-психологічні дослідження. Обов’язково проводяться бесіди по темам: “Військовий обов’язок”, “Совість”, “Відповідальність військово-службовця”, “Військова гордість”, “Твій командир”.

Потрібно ретельно підготувати та провести загальні збори особового складу роти з порядком денним: “Дружба та військове товариство - славна традиція нашого підрозділу”, важливо залучити для його обговорення кожного військовослужбовця, сформувати громадську думку в колективі.

Збори можуть проводитись без доповіді, в формі відвертого обміну думками. На них пропонується приймати конкретні рішення, в яких повинна визначатись відповідальність кожного за дотримання статутних норм взаємовідносин, здоровий морально-психологічний клімат. Перед зборами доцільно організовувати показ кінофільмів про військову службу, дружбу та військове товариство, трансляцію передач радіовузлів та інше.

У військових частинах проводяться збори офіцерів з порядком денним “Висока вимогливість до підлеглих, педагогічний такт, батьківська турбота про людей, особистий приклад - важливі якості офіцера”. Вплив таких зборів у значній мірі залежить від ретельності їх підготовки, відвертого обговорення конкретних пунктів рішень, що приймаються. У них записуються зобов’язання високо нести честь та гідність офіцера, проявляти турботу про побут та відпочинок підлеглих, бути зразком у виконанні своїх службових обов’язків.

У батальйонах (ротах) проводяться заняття з молодшими командирами з питань згуртування військового колективу.

Головну увагу в цей період потрібно приділити завоюванню довіри підлеглих особистим прикладом всіх командирів щодо служби, єдності слова та діла.

Кожен офіцер повинен надавати допомогу підлеглим у несенні служби, навчанні, організації побуту та дозвілля конкретними справами чи порадами.

Командирам та офіцерам-виховникам необхідно мати на увазі, що на початку служби у військовослужбовців активно складаються міжособисті стосунки. Для виховання дружніх стосунків роботу треба вести комплексно, об’єктивно оцінювати ефективність проведених заходів.

Офіцерський склад повинен зосереджувати свої зусилля на роботі в мікрогрупах. Дуже важливо, виявити направленість таких мікрогруп. Особлива увага звертається на використання позитивних звичаїв та традицій у справі зміцнення морально-психологічного клімату в підрозділі. В той же час, офіцерський склад зосереджує зусилля на нейтралізації негативних мікрогруп. Командири та офіцери-виховники добиваються, щоб стосунки серед військовослужбовців, які сформовані “по вертикалі”, були основані на статутних вимогах, а внутрішньоколективні стосунки - “по горизонталі" - на бойовому товаристві, взаємодопомозі та здоровому суперництві.

Як свідчить досвід, на створення сильного колективу позитивно впливає урочисте проведення молодих військовиків на перше самостійне службове завдання. Їх вітають командири та кращі військово-службовці підрозділу. Їм роз’яснюють важливість виконання поставлених завдань, розповідають про солдат які проявили мужність, самовідданість, пильність та непідкупність. В цей час дуже важливо заохотити тих, що відзначилися за успіхи в службі, сумлінне виконання службових обов’язків.

V етап - активне оволодіння військовим фахом. Служба в підрозділі.

Головні зусилля зосереджуються на вивченні мікроклімату у всіх без винятку колективах, на формуванні міцних та стійких статутних взаємовідносин серед військовиків. Роботу потрібно будувати так, щоб кожний підрозділ був глибоко вивчений і знаходився під постійним впливом офіцерів-виховників. Під час аналізу дисципліни за місяць командир частини дає оцінку статутним взаємовідносинам у кожному ротному колективі.

Командирам, виховникам та офіцерам управлінь частин потрібно систематично відвідувати підрозділи в різні години доби, для проведення бесід, індивідуально-виховної роботи, надання допомоги у налагодженні побуту та нормальних умов життя і діяльності військовослужбовців. Мета відвідувань - вивчення стану справ, аналіз інформації про те, як згуртовується колектив, формуються взаємовідносини.

Дуже важливо своєчасно виявити в підрозділі лідерів та їхню направленість. Для лідерів з негативною направленістю характерні такі якості, як: егоїзм, жорстокість, бездуховність, прагнення підпорядкувати собі людей, отримати незаслужену привілею. З метою забезпечення свого впливу частіше всього вони використовують насильство чи погрозу. Частіше такі “лідери" мають помилковий авторитет “бувалого хлопця”, “спортсмена”, “знавця сучасної музики”. В їх поведінці яскраво проявляються розв’язаність, зарозумілість, грубість, пихатість та самовпевненість. Вже з перших днів своєї служби такі люди схильні до недисциплінованості, недбалості. Для виявлення подібних “лідерів” потрібно використовувати індивідуальні та групові бесіди з військовослужбовцями різних періодів служби, національностей, постійно спостерігати за їхньою поведінкою, аналізувати їх взаємовідносини.

Після виявлення осіб, схильних до позастатутних взаємовідносин, треба їх попередити шляхом проведення індивідуальних бесід. Якщо цього буде недостатньо, необхідно залучити до цієї роботи громадськість. Дуже ефективним засобом є заслуховування цих осіб на зборах військових колективів. Для проведення профілактичної роботи рекомендується залучати працівників військових судів та прокуратури.

На загальних зборах військових колективів обговорюються питання згуртованості, намічаються конкретні заходи щодо допомоги командирам. В рішення зборів доцільно записати конкретні доручення щодо усунення виявлених недоліків, налагодження статутних взаємовідносин серед військовослужбовців.

У згуртуванні військових колективів офіцери підрозділів спираються на дисциплінованих і досвідчених військовослужбовців останніх періодів служби, дають їм доручення, які вимагають самостійності, творчості, відповідальності та службового досвіду. Разом з тим, якщо необхідно, треба розвіяти думку, про те, що дотримання розпорядку дня, форми одягу, внутрішнього порядку, шикувань для тих, що звільнюються в запас не є обов’язковим. Небажано в психологічному плані, щоб військовослужбовці останнього періоду служби відхилялися від службово-бойової діяльності, навчання та виконання різного роду господарчих робіт.

Особливу увагу командири та офіцери-виховники батальйонної та ротної ланок повинні звертати на активізацію діяльності сержантів у боротьбі з позастатутними взаємовідносинами, забезпечення їх особистого прикладу. Також, на засіданнях рад військових колективів обговорюються питання щодо проходження служби сержантським складом та стан справ у їхніх підрозділах. Особлива увага приділяється взаємовідносинам між ними та підлеглими.

Сержантам надаються поради, як діяти в конкретній ситуації, які виховні заходи застосовувати до того чи іншого військовослужбовця. Кожен випадок помилкових дій молодших командирів повинен критично оцінюватися та детально розбиратися командирами, офіцерами-виховниками та на засіданнях рад військових колективів. Дії солдат, що направлені на підрив авторитету сержантів повинні негайно припинятись. Подібні факти треба піддавати широкому оперативному аналізу. При цьому слід пам’ятати, що позастатутні взаємовідносини ґрунтуються на круговій поруці. Знущання замовчуються не тільки їх виконавцями, але й потерпілими. Ось чому, кожен випадок позастатутних взаємовідносин повинен розслідуватись до кінця.