Абсолютні висоти точок, що прив’язуються, визначають по карті інтерполюванням окомірно відносно найближчих горизонталей. Висоти вогневих позицій, пунктів і постів артилерійської розвідки визначають по карті при крутизні схилу не більше 6°.
Якщо крутизна схилу більше за 6°, то висоту визначають за допомогою приладів (теодоліту або бусолі) від пункту геодезичної мережі або контурної точки, розташованої на схилі, крутизна якого на перевищує 6°.
При цьому висоту точки визначають за формулою:
,де
– висота вихідної (контурної) точки; – перевищення точки, що прив’язується відносно вихідної (контурної).Величину
визначають за формулою: , абоде Д – відстань між вихідною точкою і точкою, що прив’язується (визначається по карті або за допомогою далекоміра), м;
– кут місця при спостереженні з вихідної точки на точку, що прив’язується; він дорівнює куту місця цілі з точки що прив’язується на вихідну точку, взятому з протилежним знаком: ,Першою формулою користуються при визначенні відстані Д по карті (горизонтальної дальності), а другою – при визначенні відстані ДНза допомогою далекоміра (нахиленої дальності).
Знак перевищення
відповідає знаку кута місця .При проведенні приблизних розрахунків для визначення перевищення
при незначному значенні (до 1–00) можна скористатися формулою тисячних з обов’язковим урахуванням 5%-ної поправки:Помилка наближення при застосуванні цієї формули складе -0,1%, тобто при дальності Д » 1000 м вона буде складати до 0,1 м.
При обчисленнях за наближеною формулою при e» 2–00 помилка складе 1%, що при дальності Д»1000 м приведе до неприпустимих помилок при обчисленні абсолютної висоти визначаємої точки.