Смекни!
smekni.com

Державний соціальний стандарт, прожитковий мінімум (стр. 1 из 2)

Зміст

1 Визначити зміст фінансового забезпезпечення соціальних гарантій

2 Проаналізувати особливості державного бюджету

1 Визначити зміст фінансового забезпезпечення соціальних гарантій

Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум.

Нагадаємо: прожитковий мінімум визначається на підставі формування набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів, набору послуг для чотирьох категорій громадян (для основних соціальних та демографічних груп населення), а саме: діти до 6 років; діти від 6 до 18 років; працездатні громадяни; громадяни, які втратили працездатність.

Як застосовується прожитковий мінімум?

• Для загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм;

• встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім"ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України;

• визначення права на призначення соціальної допомоги;

• визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших;

• встановлення величини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

На жаль, починаючи з 2002 p., коли в Україні вперше було офіційно затверджено розмір прожиткового мінімуму, процес його формування, встановлення та затвердження постійно супроводжується жорсткими дискусіями політичного характеру в стінах парламенту, з одного боку, та між Урядом і профспілками — з іншого. На користь застосування прожиткового мінімуму як базового соціального стандарту висувалися такі аргументи: необхідність забезпечення використання цього стандарту відповідно до Конституції для всіх соціальних виплат та державних гарантій; удосконалення методики розрахунку розміру прожиткового мінімуму задля забезпечення максимальної його відповідності реальній вартості життя в країні; необхідність перегляду набору товарів та послуг у напрямі їх відповідності життєвим потребам людини та міжнародним стандартам його формування.

У Державному бюджеті України на 2006 р. вперше запропоновано поетапне, протягом року, зростання розміру прожиткового мінімуму (в середньому на одну особу) з 1 січня — 453 грн, з 1 квітня — 465 грн, з 1 жовтня — 472 гривень. При цьому величина прожиткового мінімуму на 2006 рік вочевидь занижена.

Прожитковий мінімум у розрахунку на місяць 2006 р.

Прожитковий мінімум 31 січня 31 квітня 31 жовтня
На одну особу 453 465 472
На дітей віком до 6 років 400 410 418
На дітей віком від 6 до 18 років 514 527 536
На працездатних осіб 483 496 505
На осіб, які втратили працездатність 350 359 366

Отже, які тут маємо негативи?

По-перше, прожитковий мінімум на 2006 рік розраховано, виходячи з наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2000, № 656. Згідно зі статтею 3 Закону України "Про прожитковий мінімум", набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг визначаються у нормах споживання не менше одного разу на п'ять років. Експертною комісією з проведення науково-громадської експертизи наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг на засіданні 14.07ґ2005 схвалено нові набори, але ці зміни при розрахунку прожиткового мінімуму на 2006 рік не враховано.

По-друге, величина прожиткового мінімуму не враховує низку життєво необхідних витрат: на будівництво чи купівлю житла або одержання його у найм, оренду, на освіту, оздоровлення, утримання дітей у дошкільних навчальних закладах, на платні медичні послуги тощо. Включення цих витрат у прожитковий мінімум відповідає принципам його формування, закріпленим в Законі України про прожитковий мінімум, а також міжнародним стандартам, визначеним Конвенцією МОП № 117 про основні цілі та норми соціальної політики.

Тобто має місце застосування маніпуляцій при визначенні прожиткового мінімуму на 2006 рік і, зокрема, використання цього стандарту як технічного нормативу для забезпечення пенсійних виплат відповідно до реальних можливостей Пенсійного фонду та держбюджету. Крім того, поетапне збільшення прожиткового мінімуму негативно позначається на соціальних виплатах, які здійснюються на підставі гарантованого мінімуму, збільшення якого протягом року не передбачається.

Крім того, на 2006 р. призупинено дію ст.1 (абзац 9) Закону України "Про прожитковий мінімум". Йдеться про положення, яке передбачає збільшення прожиткового мінімуму на суми обов'язкових платежів та ставку податку з доходів фізичних осіб для осіб, які підлягають обов'язковому державному соціальному страхуванню; Інакше кажучи, в структурі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім вартості споживчого кошику та послуг, повинні враховуватися податкові та соціальні витрати працівника. Призупинення дії стосується лише ставки податку з доходів фізичних осіб. Тим не менше, воно передбачає штучне обмеження розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Загострюється проблема формування величини прожиткового мінімуму на 2007 рік. Це пов'язане з тим, що до цього часу не затверджено нові набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг населення, що є порушенням законодавства про прожитковий мінімум. Якщо до 01.06.2006 нові набори не будуть офіційно затверджені, а також не будуть внесені відповідні зміни до Методики визначення прожиткового мінімуму, його величина на 2007 р. буде розрахована на основі застарілої нормативної бази.

На що впливає прожитковий мінімум сьогодні?

Неоподатковувана матеріальна допомога та межа застосування податкової соціальної пільги. У Законі України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003, № 889 визначення розміру доходу, що дає право на застосування до заробітної плати податкової соціальної пільги (ПСП), пов'язане із розміром прожиткового мінімуму на працездатну особу, чинного на 1 січня звітного податкового року (пп. 6.5.1 ст. 6 Закону). Відповідно до пп. 6.5.1 ст. 6 Закону ПСП застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку впродовж звітного податкового місяця як зарплата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень. Отже, звичайна податкова соціальна пільга обмежується зарплатою у сумі 680 грн (483 грн х 1,4 = 676,2, округлено до найближчих 10 гривень — 680 грн).

Розмір неоподатковуваної нецільової благодійної допомоги в 2006 р. збільшується порівняно з 2005-м з 630 до 680 грн включно. Неоподатковувану матеріальну допомогу можуть отримати лише ті працівники, які мають право на податкову соціальну пільгу (пп. 9.7.3 Закону про податок з доходів фізичних осіб).

Встановлено такі розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності: 0,5 % — для найманих працівників, заробітна плата яких нижча від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи, 1 % — для найманих працівників, заробітна плата яких вища від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Таким чином, у період 01.01.2006-31.03.2006 із заробітної плати до 483 грн включно утримується 0,5 % до Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності, а із заробітної плати понад 483 грн утримується 1 %. У період 01.04.2006-30.09.2006 із заробітної плати до 496 грн включно утримується 0,5 % до Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності, а понад 496 грн — 1 %. У період 01.10.2006-31.12.2006 із заробітної плати до 505 грн включно утримується 0,5 %, а понад 505 гри — 1 %.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлювався не нижче ніж 23 % прожиткового мінімуму для працездатної особи. Отже, з 1 січня 2006 р. така допомога мала становити мінімум 111,09 гривні. Але Держбюджет-2006 запровадив новий механізм визначення суми допомоги. Допомога надаватиметься у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн (Фонд соцстраху підвищив цю суму до 114 грн), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів. Таким чином, кожна мати отримуватиме "свій" розмір допомоги, а не сталу суму.

Мінімальний розмір допомоги при народженні дитини. Допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого нa день народження дитини. Допомога виплачується одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта — протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів. Однак цей механізм, передбачений у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", призупинено на 2006 рік і встановлено сталу суму допомоги — 8500 гривень. Оскільки на 1 січня 2006 р. діяв прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років у розмірі 400 грн, то допомога при народженні мала б становити 9040 гривень (400 грн х 22,6). Отже, кожного новонародженого в 2006 р. обманюють на 540 гривень (в 2005-му допомога становила 8497,6 грн).

Розмір допомоги на поховання з усіх видів загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюється у розмірі не нижче прожиткового мінімуму для працездатної особи. З першого січня 2006 року розмір такої допомоги становив 1200 грн, що є вище за прожитковий мінімум для працездатної особи.