Міністерство освіти і науки України
Полтавський національний технічний університетімені Юрія Кондратюка
Фінансово-економічний факультет
Кафедра фінансів і банківської справи
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни „Фінанси підприємства”
на тему:
„Нормування оборотних засобів та їх вплив на фінансовий стан підприємства”
Виконала:
студентка групи 302-СБ
Прядко Ю.В.
Перевірила:
Свистун Л.А.
Полтава 2007
Зміст
Вступ
Розділ 1. Нормування оборотних засобів та їх вплив на фінансовий стан підприємства
1.1 Склад і структура оборотних фондів
1.2 Джерела утворення оборотних засобів
1.3 Показники використання оборотних засобів
1.4 Кругообіг оборотних коштів
1.5 Нормування оборотних засобів
1.6 Значення та шляхи прискорення оборотності оборотних засобів
1.7 Ефективність використання оборотних засобів
1.8 Потреба й аналіз структури оборотних коштів
Розділ2.Аналіз і оцінка фінансового стану підприємства.
2.1 Призначення, зміст та методи аналізу фінансового стану підприємства
2.2 Аналіз і оцінка стану ліквідності підприємства
2.3 Аналіз і оцінка стану ділової активності
2.4 Аналіз і оцінка процесів формування й розподілуприбутку підприємства
2.5 Аналіз і оцінка стану рентабельності підприємства
2.6 Аналіз і оцінка стану структури капіталу підприємства
2.7 Аналіз і оцінка стану ринкової активності підприємства
2.8 Комплексний аналіз і оцінка фінансового стану підприємства
Висновки.
Література.
Додатки.
Вступ
Ринкова економіка в Україні набирає все більшу силу. Разом з нею набирає силу і конкуренція як основний механізм регулювання господарського процесу.
У сучасних економічних умовах діяльність кожного господарського суб'єкта є предметом уваги великого кола учасників ринкових відносин, зацікавлених у результатах його функціонування.
Щоб забезпечувати стабільність підприємства в сучасних умовах, управлінському персоналу необхідно насамперед, уміти реально оцінювати фінансові стани як свого підприємства так і існуючих потенційних конкурентів. Фінансовий стан – найважливіша характеристика економічної діяльності підприємства Вона визначає конкурентноздатність, потенціал у діловому співробітництві, оцінює, у якому ступені гарантовані економічні інтереси самого підприємства і його партнерів у фінансовому і виробничому відношенні. Однак одного уміння реально оцінювати фінансовий стан недостатньо для успішного функціонування підприємства і досягнення їм поставленої мети.
Конкурентноздатність підприємству може забезпечити тільки правильне керування рухом фінансових ресурсів і капіталу, що знаходяться на розпорядженні.
У ринковій економіці давно вже сформувався самостійний напрямок що дозволяє вирішувати ряд поставлених вами задач, відоме як «Фінансове керування» чи «Фінансовий менеджмент».
Фінансовий менеджмент як наука має складну структуру. Однієї зі складених його частин є фінансовий аналіз, що базується на даних бухгалтерського обліку і йо оцінках майбутніх факторів господарського життя. Зв'язок бухгалтерського обліку з керуванням очевидна. Керувати – значить приймати рішення. Керувати – значить передбачати, а для цього необхідно володіти гідною інформацією.
У зв'язку з цим бухгалтерська звітність стає інформаційною основою наступних аналітичних розрахунків, необхідних для прийняття управлінських рішень.
Отже, успішне фінансове керування спрямоване на:
– виживання фірми в умовах конкурентної боротьби
– запобігання банкрутства і великих фінансових невдач
– прийнятні темпи росту економічного потенціалу фірми
– ріст обсягів виробництва і реалізації
– максимізація прибутку
– мінімізація витрат
– забезпечення рентабельної роботи фірми
і є мета фінансового менеджменту.
Ціль даної курсової роботи полягає у вивченні методів аналізу фінансового стану, як інструментів ухвалення управлінського рішення і вироблення, на цій основі, практичних рекомендацій і висновків.
Об'єктом курсового дослідження є Кобеляцьке газове управління.
Основними задачами підприємства є:
– будівництво і запровадження в дію об'єктів газового транспортування, надання послуг населенню
– виконання робіт у надзвичайних ситуаціях стихійного характеру.
Предметом дослідження є сама методика аналізу фінансової діяльності і практика застосування її в управлінській діяльності.
Аналізований період охоплює рік роботи підприємства .
У процесі підготовці курсової роботи використовувалися матеріали бухгалтерської звітності і різні методичні джерела ( бухгалтерський баланс із додатками, статична звітність , система показників оцінки фінансово-господарської діяльності.
У них розглядалися наступні поняття, використовувані в курсовій роботі: фінанси підприємства; фінансовий стан; види, методи і прийоми фінансового аналізу; система показників, що характеризують фінансовий стан; аналіз фінансової звітності і структури балансу; оцінка платоспроможності, стійкості, прибутковості підприємства.
Розділ 1 Нормування оборотних засобів та їх вплив на фінансовий стан підприємства
1.1 Склад і структура оборотних фондів
Оборотні фонди підприємства мають матеріально-речову й вартісну форми. У практиці планування та обліку господарської діяльності до складу оборотних фондів включають: виробничі запаси; незавершене виробництво та напівфабрикати власного виготовлення; витрати майбутніх періодів.
Виробничі запаси становлять найбільшу частину оборотних фондів. До них належать запаси сировини, основних і допоміжних матеріалів, покупних напівфабрикатів, палива й пального, тари, ремонтних деталей і вузлів, малоцінних інструментів, господарського інвентарю (реманенту) та інших предметів, а також аналогічних предметів, що швидко зношуються.
Незавершене виробництво — це предмети праці, обробку (переробку) яких не завершено підприємством. Вони перебувають безпосередньо на робочих місцях або в процесі транспортування від одного робочого місця до іншого.
До напівфабрикатів власного виготовлення відносять ті предмети праці, що їх повністю оброблено (перероблено) у даному виробничому підрозділі підприємства, але які потребують дальшої обробки в інших підрозділах (наприклад, поковки, штамповки, відливки та інша продукція заготовочного виробництва).
Витрати майбутніх періодів — це грошові витрати, які зроблено в даний період, але які буде відшкодовано за рахунок собівартості продукції (роботи, послуг) у наступні періоди. До них належать витрати на підготовку виробництва, освоєння випуску нових виробів, раціоналізацію і винахідництво, придбання науково-технічної та економічної інформації, передплату періодичних видань тощо.
Співвідношення оборотних фондів у розрізі окремих елементів і стадій функціонування (запаси, незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів) характеризує їхню виробничо-технологічну (стадійну) структуру. Вона формується під впливом низки факторів (тип виробництва, особливості продукції та технології її виготовлення, умови забезпечення підприємства матеріальними ресурсами тощо) і змінюється в часі повільно, без різких коливань. Наприклад, на промислових підприємствах України у загальному обсязі оборотних фондів частка виробничих запасів становить у середньому протягом останніх років приблизно 70%, незавершеного виробництва — 25%. Спостерігається така тенденція в динаміці структури оборотних фондів: відносні розміри виробничих запасів у цілому зменшуються, а незавершеного виробництва і витрат майбутніх періодів, навпаки, збільшуються.
Структура оборотних фондів на підприємствах різних галузей має значні відмінності, зумовлені конкретними технологіями і формами організації виробництва, умовами забезпечення матеріальними ресурсами, цінами на них тощо. Так, найбільшу частку в загальному обсязі оборотних фондів становлять: виробничі запаси — на електростанціях та підприємствах легкої промисловості (до 90%); незавершене виробництво — на підприємствах машинобудування (близько 40%, у зв'язку з великою тривалістю виробничого циклу); витрати майбутніх періодів — на підприємствах добувної індустрії (40—50% і більше).
1.2Джерела утворення оборотних засобів
У залежності від джерел формування оборотні засоби поділяються на власні позикові та залучені
Власні кошти – це кошти підприємств, якими вони покривають мінімальні розміри оборотних активів (запасів і витрат), що будуть необхідні для забезпечення нормального, безперервного процесу виробництва та реалізації продукції. Вони постійно знаходяться у підприємстві та строк користування ними не встановлюється. У наш час хронічною хворобою для більшості підприємств народного господарства України є недостача оборотних активів, що є однією з основних причин їх збитковості.
1. Власні оборотні засоби:
· оборотний капітал;
· прибуток;
· стійкі пасиви:
· заборгованість по з/п;
· заборгованість бюджету;
· заборгованість за тару;
· передоплата.
Позикові кошти – це кошти що отримуються підприємствами у вигляді банківських кредитів для створення сезонних запасів матеріальних цінностей та покриття затрат виробництва. Вони надаються підприємствам на визначений строк, після закінчення якого повинні бути повернені банку.
2. Позикові кошти:
· позикові (короткострокові кредити банку);
· державний кредит;
· інші (залишки фондів, резервів, не використовуваних по прямому призначенню)
Залучені кошти – це кошти, що не належать підприємству, однак у силу діючої системи розрахунків знаходяться в його обігу.