Звітним роком з виконання бюджетів вважається період з 1 січня до 31 грудня, тобто бюджетний рік.
Форми фінансової звітності та інструкції щодо заповнення цих форм, періодичність, способи та порядок їх надання затверджуються Державним казначейством України за погодженням з Міністерством фінансів. У межах встановленого терміну управління Держказначейства встановлюють терміни подання зведених звітів підприємствами, установами та організаціями, які вони обслуговують, а також своїм нижчим органам. Терміни подання зведених звітів встановлюються з таким розрахунком, щоб забезпечити своєчасне подання їх до Державного казначейства України.
Фінансова звітність складається на основі даних бухгалтерського обліку.
Фінансова звітність має містити інформацію, яка є суттєвою та своєчасною для користувачів, виходячи з принципів безперервності, обачливості, превалювання суті над формою та інших принципів бухгалтерського обліку.
Інформація, наведена у фінансових звітах і примітках до них, повинна бути зрозумілою, доречною, достовірною і порівнянною.
Інформація повинна сприяти прийняттю правильних економічних рішень шляхом оцінювання минулих, теперішніх і майбутніх подій, підтвердження чи корегування їхніх оцінок, зроблених у минулому. Крім того, має бути можливість зіставлення фінансових звітів за різні періоди, а також порівнювання звітності різних органів Державного казначейства.
Органи казначейства складають консолідовану (зведену) фінансову звітність разом зі звітністю підвідомчих органів про виконання державного та місцевих бюджетів.
Форми фінансової звітності та інструкції про заповнення цих форм, періодичність, способи та порядок їх надання затверджуються Державним казначейством України з урахуванням вимог Міністерства фінансів відповідно до особливостей процесу виконання бюджету у поточному бюджетному році.
Зміни даних фінансової звітності внаслідок допущених помилок, що належать і до поточного, і до минулого року (після затвердження цієї звітності), проводяться у тому звітному періоді, в якому було виявлено помилки.
Одним з видів фінансової звітності є Звіт про результати фінансової діяльності (форма №9) 16. Проаналізував цей звіт ми бачимо, що за звітній рік із Загального фонду по показнику Списані асигнування з державного бюджету списано – 249851грн., а також списані проведені видатки звітного поточні – 249880грн.
Зміни даних фінансової звітності внаслідок допущених помилок, що належать і до поточного, і до минулого року (після затвердження цієї звітності), проводяться у тому звітному періоді, в якому було виявлено помилки.
Фінансову звітність про виконання бюджетів підписують керівник і головний бухгалтер Відділення Державного казначейства у Троїцікому районі Луганській області, розглядають і затверджують у порядку, встановленому документами, що регламентують бюджетний процес.
Керівництво Відділення відповідає за перекручування фінансової звітності, порушення термінів її подання та оприлюднення.
Відповідальність за фінансову звітність установи, що ліквідуються (реорганізуються), а також облік операцій з виконання бюджетів, проведених у період ліквідації органу казначейства, оцінку активів і зобов’язань бюджетів та складання ліквідаційного балансу, покладається на ліквідаційну комісію.
В період проходження виробничої практики у Відділенні Державного казначейства у Троїцькому районі Луганської області мали можливість застосувати та закріпити теоретичні знання на практиці.
Зі сторони працівників була надана кваліфікована допомога, завдяки якій були отримані відповіді на всі виникаючи питання.
Ознайомившись з економічною характеристикою та організацією фінансової роботи ВДК, з’ясували, що вся робота установи керується відповідною законодавчою базою, насамперед Положенням, яке регулює його діяльність.
Робота в установі відбувається у автоматизованій системі “Казна”, також забезпечена модемним зв’язком з Управлінням Державного казначейства у Луганській області та з іншими відділеннями області, що значно полегшує роботу працівників.
Найголовніша характеристика казначейської системи та її відмінність від банківської системи полягає в тому, що казначейство концентрує в єдиній системі два потоки грошових коштів, які виникають у процесі виконання бюджету, – дохідний і витратний – на єдиному казначейському рахунку. Окрім того, казначейська система передбачає здійснення функцій контролю за цільовим спрямуванням коштів державного бюджету та управління наявними коштами, які консолідуються на єдиному казначейському рахунку.
Загалом можна сказати, що казначейство виконує в державі функцію "головного бухгалтера". Воно готує фінансові звіти та діє як злагоджений механізм, що концентрує бюджетні кошти в єдиній системі рахунків підпорядкованих структур і створює єдину інформаційну базу з виконання бюджету, здійснюючи контроль за всіма операціями, пов'язаними з надходженнями та витратами, казначейство виконує також роль "касира" держави.
Володіючи інформацією, коли та які витрати здійснюватимуть бюджетні установи, казначейство, оперативно управляючи вільними залишками коштів, може вносити пропозиції щодо зменшення залучення обсягів короткострокових запозичень, погашення внутрішньо-касових розривів, що сприятиме економії бюджетних коштів, які спрямовуються на погашення державного боргу та на витрати, пов'язані з його обслуговуванням.
Так як Відділення є бюджетною установою тому оподатковується лише Фонд заробітної плати та деякі утримання безпосередньо з нарахованої заробітної плати, тобто Відділення сплачує лише обов’язкові платежі.
Органи казначейства складають консолідовану (зведену) фінансову звітність разом зі звітністю підвідомчих органів про виконання державного та місцевих бюджетів.
1. Закон України про систему оподаткування(Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 39, ст.510) (Вводиться в дію Постановою ВР N 1252-XII (1252-12) від 25.06.91, ВВР, 1991, N 39, ст.511)
2. Постанова Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 15.09. 1999 N 1721 (1721-99-п)"Про створення внутрішньої платіжної системи Державного казначейства" наказу Міністерства фінансів України від 27.12. 2001 № 604 “Про бюджетну класифікацію та її запровадження”.
3. Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006року про надання у 2006 році субвенції місцевим бюджетам.
4. Положення про Державне казначейство, затвердженого постановою Кабінету Міністерства України №590 від 31.07. 1995 року “Питання Державного казначейства” було розроблено Положення про відділення Державного казначейства у Троїцькому районі Луганської області.
5. Указ Президента України із змінами і доповненнями, внесеними від 27 січня 1999 року N 70/99, від 15 лютого 1999 року N 173/99.
[1]Див.Додаток 1
[2]Див. Додаток 2
[3]Див. Додаток 3
[4]Див. Додаток 4
[5]Див. Додаток 5
[6]Див. Додаток 6
[7]Див Додаток 7
[8]Див. Додаток 8
[9] Див. Додаток9
[10]Див. Додаток 10
[11]Див. Додаток 11
[12]Див. Додаток 12
[13]Див. Додаток 13
15Див. Додаток 15
16Див. Додаток 16