Смекни!
smekni.com

Основи організації та роботи фондової біржі в Україні (стр. 4 из 5)

Асоціація є власником Торговельної системи ПФТС. Вона зареєстрована якторгово-інформаційна система (ТІС) і має ліцензію організатора торгів відповідно дочинного українського законодавства. Ця електронна торговельна система, розроблена у 1996 році за технічної підтримки USAID, дозволяє брокерам ЦП торгувати цінними паперами, включеними до лістингу ПФТС, зі своїх офісів у різних регіонах у режимі реального часу через орендовані лінії зв’язку. Торговельнасистема працює у Києві і тринадцяти інших регіонах країни. Вона працює як багатофункціональна система, що дозволяє використовувати різні технології проведення транзакцій і розрахунків за ними, які задовольняють найвищим діловим потребам учасників ринку.

У даний час, завдяки IT-підтримці Технічного Центру ПФТС, Торговельнасистема складається з кількох підсистем: ринок котирувань, ринок аукціонів, системаDATEX або ринок заявок і ринок ОВДП, оснований на принципах “ринку заявок”.

Ринок котирувань є ринком дилерів, на якому транзакції проводяться на основіщоденних твердих котирувань вторинного ринку. Продавець і покупець можутьпровести транзакцію відповідно до міжнародних норм поставки проти оплати(DVP) або провести транзакцію на основі угоди між сторонами. Ринок DATEX аборинок заявок, що у даний час випробовується за пілотною програмою, базується наконкурентних заявках. Коли цей ринок стане повністю функціональним, транзакції наньому проводитимуться у відповідності до міжнародних стандартів поставки протиоплати (T+0). Транзакції на цьому ринку не будуть виконуватися, якщо покупець незарезервував кошти на спеціальному блокованому рахунку, а продавець неіммобілізував відповідну кількість ЦП на спеціальному депозитному рахунку удепозитарії МФС. На ринку заявок торгуватимуться лише ті цінні папери, які включенідо лістингу і внесені до Першого Рівня котирувань ПФТС.

Система ПФТС для торгівлі ОВДП є ринком заявок і має зв’язок у режимі он-лайн з Національним банком України (НБУ). Надійність системи та її зручний длякористувачів інтерфейс дозволяють ПФТС проводити всі вторинні транзакції здержавними цінними паперами. Крім цього, ПФТС створила ринок аукціонів, на якомуподаються конкурентні пропозиції від учасників аукціону на основі спеціальних умоваукціону.

Через Торговельну систему регулярно і безперервно проходить широке колоЦП, наявних для торгівлі на українському ринку ЦП. У даний час тут торгуються такі цінні папери: акції, державні облігації, муніципальні облігації, корпоративні облігації, казначейські зобов’язання, ощадні сертифікати, інвестиційні сертифікати та інші цінні папери, емітовані у відповідності до українського законодавства. (рис.6) Цінні папери, включені до лістингу ПФТС, діляться на три рівні лістингу на основі їх ліквідності.

Рис. 6

У 2005 році до першого рівня входило дванадцять найбільш ліквідних акцій іоблігацій, у другому рівні було 95 компаній, третій рівень включав 419 компаній. Компанії першого рівня мають найбільшу капіталізацію, частка якої у загальній капіталізації ринку у 2005 році становила понад 40%.


Таблиця 2

У розрізі галузей металургійні компанії були лідером минулого року. Їх частка узагальній капіталізації фондового ринку становила 53%. Далі йдуть телекомунікаційнікомпанії.

Криворіжсталь і Укртелеком були двома найбільшими компаніями на основіринкової капіталізації, що становила 3,17 млрд. дол. і 2,57 млрд. дол., відповідно, за рік, що закінчився у грудні 2005 року. Показники діяльності “блакитних фішок” є важливими не лише тому, що вони є найбільшими компаніями, цінні папери яких торгуються, а й тому, що вони є основним компонентом індексу фондового ринку ПФТС, який є найбільш використовуваним індикатором роботи фондового ринку України.

Інтернет-портал ПФТС містить дані у режимі реального часу про торговельнітранзакції на ринку як українською, так і англійською мовами. Підсумкова інформаціянадається у кінці торгового дня, включаючи оновлений Індекс ПФТС. Інформація прозагальний попит та пропозицію і капіталізацію також надається щоденно. Крім цього, публікується щоденний бюлетень ПФТС-Інформ, у якому міститься інформація про торговельні транзакції на ПФТС, про діяльність Асоціації, рішення Ради і комітетів ПФТС, а також про перспективи ринку ЦП України.

30 грудня 2005 року ПФТС оголосила, що Асоціація ПФТС першою серед організаторів торгівлі на ринку ЦП України була прийнята до Світової федерації бірж (СФБ). СФБ є міжнародною галузевою асоціацією біржових організацій. ЇЇ членами є56 регульованих бірж з усіх регіонів світу. Разом частка цих бірж у капіталізаціїсвітового фондового ринку становить понад 97%.

Хоча ПФТС заслужила визнання як в Україні, так і закордоном, як українська“фондова біржа”, їй не вдається отримати реєстрацію і ліцензію “фондової біржі” від ДКЦПФР. Як негативний фактор для ПФТС і для розвитку ринку ЦП, відмова ДКЦПФР надати ПФТС статус “фондової біржі” продовжує додатково послаблювати ринок і суперечить нормам конкурентної ринкової економіки. Як зазначалося вище,ПФТС обігнала як свого найближчого конкурента – Українську фондову біржу, так іінших 8 організаторів торгівлі.

7 липня 2005 року засновники ВАТ “Фондова біржа ПФТС” у складі 22 торговців цінними паперами і Асоціації ПФТС подали заяву з проханням надати статус “фондової біржі” до ДКЦПФР. ДКЦПФР відхилила заяву 9 вересня 2005 року.

Кілька юридичних експертів розглянули офіційну відмову ДКЦПФР і прийшлидо висновку, що такі начебто порушення посилаються лише на загальні положеннязаконодавчих норм без конкретного порушення таких норм.

Неспроможність Торговельної системи ПФТС і Асоціації ПФТС у складі 188 торговців цінними паперами отримати ліцензію “фондової біржі” і використовувати цей термін у своїй назві і рекламі лише продовжуватиме тримати статус і діяльність ПФТС у невигідному положенні відносно інших українських “бірж”.

Ще більш шкідливими для ПФТС є конкретні розпорядження, включені доПлану заходів Уряду, що міститься в Указі Президента від 24 листопада 2005 року. 12

До Плану заходів включено такі розпорядження, що негативно впливають на ПФТС,сектор недержавних пенсійних фондів і процес приватизації:

• Внесення змін до законів України стосовно формування пенсійними фондами активів у цінних паперах виключно за рахунок ЦП, які пройшли лістинг чи перебувають в обігу на фондових біржах (спеціальний акцент) або кредитний рейтинг яких відповідає інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України;

• Розробка і подання пропозицій до Кабінету міністрів, включаючи, у разінеобхідності, відповідні проекти нормативних актів, стосовно наступнихпитань:

1) Відчуження належних державі пакетів акцій (часток, паїв) підприємств, державна частка у статутному фонді яких становить 25 та менше відсотків, шляхом їх продажу виключно на фондових біржах;

2) Запровадження попередніх котирувань та продажу 5-10 відсотків належних державі акцій підприємств, що приватизуються, на фондових біржах з метою визначення реальної вартості таких акцій;

• Обов'язкове проходження на фондових біржах процедури лістингу акціонерними товариствами, державна частка в статутному фонді яких перевищує 60 відсотків, та залучення до проходження такої процедури акціонерних товариств, державна частка у статутному фонді яких є меншою від 60 відсотків.

Причини таких обмежувальних положень у Плані заходів Уряду не є очевидними, але наслідки цих положень є зрозумілими. По-перше, торгівля цінними паперами і продаж усіх державних підприємств буде проходити після проходження лістингу і котирування на “кишенькових” біржах, що не забезпечуватимуть жодної або лише незначну цінову прозорість на шкоду процесу приватизації. По-друге, загальмується пенсійна реформа, оскільки інвестиційні стратегії будуть диктуватися впливом Уряду, який створить такі умови, в яких пенсійні фонди будуть змушені займати інвестиційні позиції “входу/виходу” на погано регульованих ринках ЦП, яким бракуватиме цінової прозорості й ліквідності. По-третє, статус-кво фрагментованого ринку залишиться нормою для українського ринку ЦП. По-четверте, ПФТС, торговельна система, що перебуває у власності й управлінні учасників ринку, яка заслужила визнання як в Україні, так і за кордоном, як єдина справжня українська“біржа”, стане операційно й економічно ослабленою. По-п’яте, український ринок ЦП,економіка і програма реформ все більше відставатимуть. Провідні учасники фондового ринку, які створили неофіційну асоціацію “Український фондовий союз” у 2003 році з метою подальшого розвитку ринку ЦП, оголосили 12 грудня 2005 року, що вони мають намір заснувати нову фондову біржу через неспроможність ПФТС отримати статус “фондової біржі”. Вони висловили занепокоєння пасивністю ПФТС щодо захисту їх інтересів і намір провести злиття з ПФТС для створення цієї нової біржі. Пізніше у газетних статтях зазначалося, що ця організація має бажання бути задіяною у приватизаційних аукціонах, на що, як зазначається вище, було нещодавно накладено обмеження Указом Президента, відповідно до якого такою діяльністю можуть займатися лише організації, що мають статус фондової біржі.


Висновки

Біржа будує свою діяльність на наступних принципах:

особиста довіра між брокером і клієнтом (наприклад, угоди на біржі укладаються усно й оформляються юридично заднім числом);