Розрахунок суми податкових зобов'язань з рентної плати за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, затвердженою ДПА, подається платником органу державної податкової служби за місцем його податкової реєстрації протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Суми податкових зобов'язань з рентної плати за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, вносяться платником за місцем його податкової реєстрації авансовими платежами щодекади (15, 25 числа поточного місяця, 5 числа наступного місяця) виходячи з фактичних обсягів природного газу та аміаку і відстані відповідних маршрутів їх транспортування територією України;
Визначена у податковому розрахунку за відповідний звітний (податковий) період сума податкових зобов'язань з рентної плати з урахуванням фактично сплачених авансових платежів вноситься платниками до державного бюджету протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання такого розрахунку.
На суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником за звітний (податковий) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкового розрахунку, нараховується пеня в установленому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" порядку.
Платники несуть відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до державного бюджету, своєчасність подання розрахунків такої плати до органів державної податкової служби відповідно до законодавства.
Контроль за правильністю обчислення рентної плати, повнотою і своєчасністю її внесення до державного бюджету і подання розрахунків здійснюється в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби.
Рис.1.12. - Динаміка ставок рентної плати за транзит газу територією України з Росії в Європу та Турцію у 2002 -2008 роках та рівня транзитної плати НАК «Нафтогаз» з боку «Газпрому» (Росія) за транзит по території України
Збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ
«Порядоквнесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» [35] - визначає механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ (далі - збір) для споживачів усіх форм власності (з 2008 року надбавка диференційована для різних категорій споживачів).
Збір справляється на протязі 2005 -2008 років у розмірі 2 відсотків на обсяги природного газу, що постачаються для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання, зокрема блочних (модульних) котелень (в обсязі, що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води).
Збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів:
а) з 11.06.2005 по 31.12.2007
населення - 2 відсотки;
бюджетні організації та установи - 2 відсотків;
промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 2 відсотків.
б) з 1 січня 2008 року
населення - 2 відсотки;
бюджетні організації та установи - 4 відсотків;
промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 4 відсотків.
б) з 1 березня 2008 року
населення - 4 відсотки;
бюджетні організації та установи - 8 відсотків;
промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 8 відсотків.
в) з 1 червня 2008 року
населення - 4 відсотки;
бюджетні організації та установи - 12 % - Постанова КМУ від 9 квітня 2008 р. N 346;
промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12% - Постанова КМУ від 9 квітня 2008 р. N 346.
Рис.1.13. - Динаміка ставок цільової надбавки до тарифу на реалізацію природного газу в Україні у 2002 -2008 роках
У 2008 році на обсяг природного газу, що використовується підприємствами хімічної галузі, перелік яких затверджується Мінпромполітики за погодженням з Державною податковою адміністрацією та Мінфіном, як сировина за окремим договором купівлі-продажу, що укладається з постачальником, збір справляється у розмірі, встановленому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1723 "Про встановлення розміру збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" [35].
Під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість (далі - тариф).
«Про встановлення розміру збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» [35] – особливі ставки для підприємств хімічної промисловості:
1) від 13 грудня 2006 р. N 1723 - Установити у 2007 році на обсяг природного газу, що використовується підприємствами хімічної галузі як сировина відповідно до окремого договору купівлі-продажу з постачальником, збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ у розмірі 0,01 відсотка.
2) від 6 червня 2007 року N 801 - Установити у 2007 році на обсяг природного газу, що використовується підприємствами хімічної галузі, перелік яких затверджується Міністерством промислової політики за погодженням з Державною податковою адміністрацією та Міністерством фінансів, як сировина відповідно до окремого договору купівлі-продажу з постачальником, збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ у розмірі 0,01 відсотка.
3) від 27 лютого 2008 року N 111 - Установити у 2008 році на обсяг природного газу, що використовується підприємствами хімічної галузі, перелік яких затверджується Міністерством промислової політики за погодженням з Державною податковою адміністрацією та Міністерством фінансів, як сировина відповідно до окремого договору купівлі-продажу з постачальником, збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ у розмірі 4 відсотка.
4) від 9 квітня 2008 року N 346 - Установити у 2008 році на обсяг природного газу, що використовується підприємствами хімічної галузі, перелік яких затверджується Міністерством промислової політики за погодженням з Державною податковою адміністрацією та Міністерством фінансів, як сировина відповідно до окремого договору купівлі-продажу з постачальником, збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ у розмірі 6 відсотків.
Збір за користування надрами для видобування корисних копалин (газ природний )
Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин та базові нормативи цієї плати затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.97 № 1014 із змінами і доповненнями ( далі – Порядок № 1014)[40].
Проте, статтею 85 Закону України № 3235-ІУ Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» [12] встановлено, що у 2006 році запроваджуються базові нормативи плати за користування надрами для видобування окремих корисних копалин згідно з додатком № 9 до цього Закону, однак зміни до Порядку № 1014 щодо справляння цієї плати не внесено.
Одночасно, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з бюджетним законодавством пунктом 1 статті 77 Закону № 3235-IУ зупинено на 2006 рік дію частини шостої статті 30 Кодексу України про надра в частині встановлення Кабінетом Міністрів України базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Частиною другою статті 4 Бюджетного кодексу України визначено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Отже, у 2006 році Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.97 № 1014 [40] і застосовуються базові нормативи плати за користування надрами, встановлені додатком № 9 до Закону № 3235-IУ [12].
Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.2003 № 1735 „Про проведення індексації нормативів плати (збору) за використання природних ресурсів” щороку наростаючим підсумком проводиться індексація нормативів плати за користування надрами, крім затверджених у відсотках до вартості корисних копалин та нормативів плати за видобування вугілля. Під час проведення індексації базовими вважаються значення нормативів станом на 31 грудня 2003 року, а для нововведених нормативів – на 31 грудня року їх введення.
Відповідно до п.2.1 розділу 2 «Інструкції про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин» затвердженої наказом Мінприроди, Мінпраці, ДПА України, Держкомітету України по геології і використанню надр від 30.12.97 №207/472/51/157, платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є всі суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями.