Смекни!
smekni.com

Страхування будівельних ризиків (стр. 2 из 2)

До однієї групи ризику входять збитки від вогню і вибухів. Часто причиною пожежі є зварювальні роботи. До значного збитку в ході будівництва може привести виробництво вибухових робіт. На хімічних, нафтопереробних і інших підприємствах, що будуються, де встановлюються казани, компресорні установки, агрегати з підвищеним і зниженим тиском, вірогідність пожежі і вибуху значно збільшується при проведенні пусконалагоджувальних робіт і випробувань.

До наступної групи ризиків можна віднести наслідки повеней і дії атмосферних опадів. При оцінці можливості виникнення збитків від цих ризиків беруться до уваги рівень розташування будівельного майданчика по відношенню до місцевих водоймищ і вірогідність затоплення при повені.

При визначенні ступеня ризику не можна не враховувати можливість дії і інших природних явищ, зокрема землетрусів, штормів і ураганів, що є особливою небезпекою при зведенні щогл, труб антен; осідання грунтів унаслідок порушення режиму вод підґрунтя при ритті котлованів, бурінні свердловин, дії вібрації при забиванні паль; гірських обвалів і обвалів в результаті злив, а також селевих потоків.

Слід мати зважаючи на також кримінальну ситуацію в районі будівництва (небезпека здійснення крадіжок).

До специфічної групи ризиків, що роблять значний вплив на об'єм відповідальності страховика, відносяться можливі наслідки неодружених і робочих випробувань, а також після пускових гарантій, що є зобов'язаннями підрядчика за контрактом протягом обумовленого періоду після здачі об'єкту в експлуатацію. Страхування зобов'язань по гарантіях, виданих на будівлі, споруди, устаткування, які побудовані або змонтовані і застраховані по будівельно-монтажних полісах, виробляється як додатковий за допомогою спеціальної обмовки в будівельно-монтажному полісі. (У окремому варіанті цього варіанту страхування на міжнародному ринку страхування не існує.) При цьому страховик відшкодовує особі, на користь якого укладений договір страхування, витрати, обумовлені гарантійним зобов'язанням перед покупцем (замовником) і пов'язані із загибеллю або пошкодженням об'єкту страхування, за умови, що загибель або пошкодження з'явилися слідством:

- недоліків, допущених при виробництві будівельно-монтажних і пусконалагоджувальних робіт, але виявлених в період гарантійної експлуатації;

- виконання гарантійних зобов'язань особою, на користь якого укладений договір страхування, або уповноваженими їм особами.

Страхуванням, проте, не покриваються витрати по усуненню дефектів об'єктів страхування, що з'явилися причиною страхового випадку, і непрямі збитки, такі, як упущена вигода або договірні штрафи.

В рамках страхування всіх ризиків будівництва і монтажу може бути застрахована і відповідальність підрядчика перед третіми особами.

Згідно умовам страхування відповідальності підрядчика перед третіми особами на страхування може бути прийнята відповідальність за шкоду, заподіяну особі і майну третіх осіб в результаті нещасних випадків як при виробництві будівельно-монтажних і пусконалагоджувальних робіт, так і в ході гарантійного терміну експлуатації. Страхування компанія надає страхове покриття по цьому вигляду страхування в межах встановлених в полісі лімітів відповідальності по одній події і в цілому за весь період дії страхування. Франшиза визначається тільки відносно матеріального збитку.

Страхування відповідальності перед третіми особами при виробництві може здійснюватися за окремим договором страхування, проте в даний час страховики дотримуються практики надання страхування відповідальності перед третіми особами тільки додатково до будівельно-монтажного страхування, тобто страхуванню ризику матеріального збитку.

Страховик відшкодовує витрати у зв'язку із спричиненням шкоди особи і майну третіх осіб за умови, що відповідальність за спричинення шкоди несе особу, на користь якого укладений договір страхування, і у випадку, якщо:

- відповідальність цієї особи визначена законодавством країни виробництва будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт і гарантійного терміну експлуатації;

- шкода причинна в прямо зв'язку з виробництвом названих вище робіт;

- нещасний випадок, що призвів спричинення шкоди, мав місце в межах території вироблюваних робіт або в безпосередній близькості від неї.

Крім того страховик, як правило, оплачує судові витрат і витрати у справах про відшкодування шкоди, заподіяної третім особам в результаті настання страхового випадку.

Таким чином, договором будівельно-монтажного страхування охоплюється велика кількість окремих ризиків, включення кожного з яких в об'єм страхового покриття істотно збільшує вірогідність настання страхового випадку. Тому цілком зрозуміло, що в міжнародній практиці відсутні реально діючі жорсткі тарифи, а ставки страхової премії встановлюються індивідуально, виходячи з власного досвіду страхової компанії, наявності підтримки перестрахувальників, а також з урахуванням рівня конкуренції на місцевому ринку в даний момент. Проте як орієнтовні для російського ринку можна вельми умовно запропонувати наступні ставки страхової премії по будівельно-монтажному страхуванню:

- при будівництві житлових і адміністративних комплексов- 0,2-0,3% від вартості контракту на весь період будівництва, вказаний в контракті;

- при зведенні лікарень, санаторіїв і інших лікувальних установ, готелів - 0,3-0,4%;

- при будівництві об'єктів машинобудівної і оброблювальної промисловості - 0,35- 0,45%;

- при споруді об'єктів нафтопереробної і нафтохімічної промисловості - від 0,4%;

- при будівництві електростанцій і інших об'єктів енергетики - від 0,5 %;

Тут і нижче ставки проводяться без урахування інфляції.

Страхуванні будівельно-монтажних ризиків, як правило, застосовується франшиза. Її величина по кожному ризику указується в полісі. Розмір франшизи повинен утримуватися на економічно обґрунтованому рівні, оскільки цей чинник часто є вирішальним при визначенні ставок премії і істотно впливає на результати страхової операції.

ЗАДАЧА. Розрахувати економічний збиток та страхове відшкодування при страхуванні підприємства від простоїв по незалежним від нього причинам на основі таких даних:

- тривалість простою – 25 діб;

- чистий прибуток фактичний, в середньому за місяць – 105000 грн.;

- оподатковується 25%від валового прибутку;

- платежі по взятих зобов’язаннях – 17500 грн.;

- фонд оплати праці адміністративно-управлінського персоналу та особливо-кваліфікованих працівників – 85350 грн. або 37% від загального фонду оплати праці;

- податки, що залежать від загального фонду оплати праці – 37,2%;

- виплати по прибиранню території після страхового випадку – 4500 грн.;

- тимчасова оренда приміщення – 3070 грн..

При розрахунку прямих витрат враховується зарплата працівників лише І-ї категорії. В угоді передбачена безумовна франшиза 10% від нанесеного збитку.

Розв’язання

1. Чистий прибуток за 25 діб

грн..

2. Прямі витрати:

17500+71509+29167+71125=189301 грн..

3. Загальний фонд оплати праці

грн..

4. Податки з фонду оплати праці:

- за місяць:

230676 · 0,372=85811 грн.,

- за 25 діб:

(85811/30)·25=71509 грн..

5. Податок на прибуток:

(87500/75)·25=29167 грн..

6. Фонд оплати праці адміністративно-управлінського персоналу та особливо-кваліфіковнаих працівників за 25 діб:

(85350/30)·25=71125 грн..

7. Збиток:

87500+189301+4500+3070=284371 грн..

8. Франшиза:

284371·0,1=28437,1 грн..

9. Страхове відшкодування:

284371-28437,1=255934 грн.