Смекни!
smekni.com

Удосконалення міжбюджетних відносин в умовах ринкової трансформації економіки (стр. 1 из 5)

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ

УДК 336.15

УДОСКОНАЛЕННЯ МІЖБЮДЖЕТНИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ

Спеціальність 08.04.07 - фінанси, грошовий обіг і кредит

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

КОЛОДІЙ СЕРГІЙ ЮРІЙОВИЧ

Суми - 2008


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Таврійському національному університеті ім. В.І. Вернадського, Міністерство освіти і науки України, м. Сімферополь.

Науковий керівник - кандидат технічних наук, доцент Єрмоленко Генадій Григорович, Таврійський національний університет, завідувач кафедри фінансів та кредиту.

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор Єрмошенко Микола Миколайович, Національна академія управління, проректор з наукової роботи, Заслужений діяч науки і техніки України;

кандидат економічних наук, доцент Скрипник Юрій Володимирович, Сумський національний аграрний університет, доцент кафедри фінансів

Провідна установа - Харківський національний університет, кафедра фінансів. Міністерство освіти і науки України, м. Харків

Захист дисертації відбудеться "_"

засіданні спеціалізованої вченої ради К 55.081.07 в Українській академії банківської справи за адресою: 40030, м. Суми, вул. Петропавлівська, 57, зала засідань вченої ради.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Української академії банківської справи за адресою: 40030, м. Суми, вул. Петропавлівська, 57

Автореферат розісланий “__" ___________2008р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради ФИО

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. В умовах ринкової трансформації економіки України нормалізацію бюджетного процесу, підтримку економічного зростання, ліквідацію диспропорцій регіонального розвитку повинна забезпечувати удосконалена система міжбюджетних відносин.

Сучасний стан економіки України характеризується поступовим збільшенням диференціації рівнів економічного та соціального розвитку регіонів, і найближчим часом ця тенденція, скоріше за все, збережеться. Як наслідок цього постійно збільшується розрив у розмірах податкових і неподаткових бюджетних доходів, що збираються у регіонах. Перспективи регіонального розвитку багато у чому залежать від того, наскільки ефективно функціонуватиме система міжбюджетних відносин.

Реформування бюджетних відносин в Україні просувається вперед темпами значно повільнішими, ніж реформування усієї економіки в цілому, і це в найближчому майбутньому може стати серйозною перешкодою для започаткованого економічного зростання. У зв'язку з цим проблеми удосконалення системи міжбюджетних відносин у нашій країні вимагають свого негайного вирішення.

Актуальність і важливість теми дослідження засвідчені в останніх урядових документах і законодавчих актах, зокрема у 4 розділі Бюджетного Кодексу України, у Постанові ВРУ "Про основні напрямки бюджетної політики на 2008 рік (Бюджетна резолюція)".

Усе викладене вище свідчить про актуальність теми дисертації.

Значний внесок у розробку теорії бюджетного федералізму та міжбюджетних відносин зробили такі іноземні вчені, як X. Давуді, А. Льюіс, А. Мартін, Р. Масгрейв, У. Оутс, Д. Рубінфельд, П. Самуельсон, Дж. Стігліц, Ч. Тібу, А. де Токевілль, А. Шах та інші.

Серед сучасних російських економістів, що займаються вивченням теоретичних засад бюджетного федералізму та практичних проблем побудови ефективної моделі міжбюджетних відносин у РФ, варто назвати О. Богачеву, А. Ігудіна, А. Лаврова, В. Лексіна, М. Мінченко, О. Пчелінцева, І. Підпорину, Т. Позднякову, А. Швецова, В. Христенко, С. Хурсевича та інших.

Питання організації бюджетного процесу в Україні, і зокрема міжбюджетних відносин, знайшли своє відображення у роботах сучасних вітчизняних економістів С. Аптекаря, Л. Буряка, О. Василика, А. Єпіфанова, О. Кириленко, В. Кравченко, М. Кульчицького, І. Луніної, С. Науменкової, А. Поддерюгіна, І. Сало, С. Слухая, С. Юрія та інших.

Віддаючи належне наробіткам вітчизняних вчених-економістів у теоретичних і практичних питаннях організації міжбюджетних відносин, варто відзначити, що у багатьох роботах як висновки і рекомендації пропонується здійснення певних заходів без зазначення конкретних механізмів їх реалізації. Також, аналізуючи міжбюджетні відносини, більшість авторів обмежується відтворенням статистичної інформації з даного конкретного регіону за кілька років. Таким чином, у вітчизняній економічній науці відсутня цілісна характеристика становлення та розвитку системи міжбюджетних відносин.

Недостатня розробка механізмів вирішення проблем, їх актуальність, теоретична й практична значимість визначили вибір теми дисертаційного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наумові результати, теоретичні положення й висновки дослідження були використані при виконанні науково-дослідних тем: "Обгрунтування концепції стійкості розвитку Криму" (номер державної реєстрації 019811005890), "Розвиток фінансових інститутів та фінансування інвестиційної діяльності" (номер державної реєстрації 0101 У005980).

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне і практичне обгрунтування актуальних проблем організації міжбюджетних відносин, аналіз становлення й розвитку української системи міжбюджетних відносин і розробка заходів щодо її вдосконалення.

Відповідно до поставленої мети були визначені й вирішені наступні задачі:

• дослідити теоретичні основи організації міжбюджетних відносин в умовах ринкової трансформації економіки;

• дослідити характер залежності між децентралізацією бюджетної системи та економічним зростанням;

• виявити і дослідити основні етапи становлення та розвитку системи міжбюджетних відносин України;

• проаналізувати механізми організації міжбюджетних відносин, представлені у Бюджетному Кодексі України;

• розробити схему розмежування основних податків з метою стимулювання регіонального розвитку;

• розробити удосконалену методику здійснення фінансового вирівнювання;

• проаналізувати вплив змін податкового законодавства на структуру міжбюджетних відносин.

Об'єктом дослідження є бюджетний процес в Україні в умовах ринкової трансформації економіки.

Предметом дослідження є розмежування основних податків між державним бюджетом та місцевими бюджетами, механізми фінансового вирівнювання.

Методи дослідження. При виконанні дослідження, у залежності від конкретних цілей і задач, були використані методи економічного аналізу і вивчення економічних процесів: діалектичний, методи аналізу і синтезу, порівняння, групування, системно-структурного аналізу, методи математичної статистики, багатофакторного аналізу, економіко-математичного моделювання

При дослідженні становлення та розвитку української системи міжбюджетних відносин використовувалися методи математичної статистики, економіко-математичні методи, аналітичний інструментарій теорії портфельного управління. Розробка моделі фінансового вирівнювання та рекомендацій щодо удосконалення організації міжбюджетних відносин здійснена на основі використання методів економіко-математичного моделювання.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в наступному:

• на основі узагальнення зарубіжного й вітчизняного досвіду визначено основні принципи організації системи міжбюджетних відносин в умовах ринкової трансформації економіки, досліджено взаємозв'язок між бюджетною децентралізацією та економічним зростанням;

• з метою подальшого вдосконалення системи міжбюджетних відносин виявлено основні закономірності у розмежуванні основних податків та здійсненні фінансового вирівнювання у 1992-2006 рр.;

• розроблено та впроваджено коефіцієнт "інтегральні норми відрахування" з метою поглибленого вивчення функціонування системи міжбюджетних відносин і уточнення економічних понять "бюджетні донори" і "бюджетні реципієнти";

• з метою виявлення основних недоліків у розмежуванні основних податків між державним бюджетом і місцевими бюджетами та їхнім подальшим усуненням вперше при аналізі міжбюджетних відносин використано аналітичний апарат теорії портфельного управління;

• формули розрахунку міжбюджетних трансфертів, виявлено недоліки та запропоновано напрями подальшого удосконалення механізмів фінансового вирівнювання;

• запропоновано нову схему розмежування основних податків між державним бюджетом і місцевими бюджетами, при використанні якої регіони одержать сильну фінансову базу для проведення самостійної бюджетної політики;

• обгрунтовано та розроблено модель фінансового вирівнювання, що одночасно відповідає критеріям економічної справедливості й вирівнювання та здатна ефективно перерозподіляти бюджетні кошти, навіть в умовах значної міжрегіональної диференціації бюджетних доходів.

Практичне значення отриманих результатів дисертаційного дослідження визначається обгрунтованими пропозиціями з розробки та впровадження нових підходів до організації міжбюджетних відносин.

Практична реалізація пропозицій і рекомендацій щодо вдосконалення організації міжбюджетних відносин дозволить створити ефективну систему взаємин між державним бюджетом і місцевими бюджетами та сприятиме подальшому регіональному й національному економічному зростанню.

Запропоновані в дисертаційному дослідженні схема розмежування основних податків і модель фінансового вирівнювання можуть бути використані при внесенні змін до Бюджетного Кодексу України, Постанови КМУ "Про затвердження формули розподілу обсягів міжбюджетних трансфертів між державним бюджетом і місцевими бюджетами".

Розроблені практичні рекомендації можуть бути використані органами місцевого й державного управління, у тому числі бюджетним комітетом при Верховній Раці АРК, Міністерством фінансів АРК, при створенні відповідних механізмів управління бюджетними потоками регіону.