Смекни!
smekni.com

Форми грошей та еволюція їх розвитку (стр. 2 из 2)

В подальшому, коли в державах почали виникати державні банки, їм було дано виключне право випуску банкнот. Це гарантувало дуже високу надійність паперових грошей, що випускалися, так як вони могли бути вільно обміняні на золото, що належало державі.

Іншим видом паперових грошей були казначейські білети. Вони випускалися від імені держави для фінансування його потреб та забезпечувались державною власністю.

Головною відмінністю між цими видами паперових грошей було в тому, що кількість випускаємих в обіг банкнот обмежувалося розмірами золотого запасу держави, а самі банкноти вільно обмінювалися на золото, що забезпечувало їх надійність та стійкість. Ця відмінність зберігалася до 30-х років нашого століття. Однак із часом практично всі країни світу відмовилися від обміну банкнот на золото. І тоді банківські та казначейські білети стали практично однаковими, а банкноти центральних банків стали основним засобом всіх наявних платежів.

Сучасний же світ грошей складається як із наявних (у вигляді розмінної монети та дрібних грошових купюр, що випускаються державною казною, а також не розмінних на золото банкнот центрального банку), так і не наявних грошових засобів.


Висновки.

Гроші – це складна економічна категорія. Їх особливість – у системному багатофункціональному характері.

- «товар товарів», бо кожний товар у процесі реалізації «висвічує» свою вартість у грошах;

Гроші – це специфічний товар, що виконує роль загального еквіваленту;

- «головна і діюча особа» в ринковій економіці;- «мова ринку».

Існують два положення щодо визначення концепції походження грошей: раціоналістична та еволюційна.

Раціоналістична – гроші виникли як результат певної раціональної угоди між людьми через необхідність виділення спеціального інструменту для обслуговування сфери товарного обігу.

Еволюційна – гроші виділяються із загальної товарної маси, оскільки вони найбільш придатні для виконання функціональної ролі грошового товару. Той чи інший товар стає грішми лише в межах певної особливої суспільної форми товарного виробництва й обігу. Ця концепція підкреслює об`єктивний характер виникнення грошей.

Аргументами об`єктивності появи грошей є:

1) саме ринок спричиняє об`єктивну потребу в грошах, з якою держава повинна рахуватися;

2) ринок висуває жорсткі вимоги до носія грошових функцій, і держава повинна вибрати носія, який здатний найповніше задовольнити ці вимоги;

3) кількість грошей в обігу визначається об`єктивними закономірностями, які повинні враховуватися державою в її регулятивних діях.

Таким чином можна сказати, що:

Гроші – не декретуються державою, а спричинюються власне ринковою економікою.

Роль держави – не визначальна, а коригувальна в їх створенні.


Список використаної літератури.

1. Савлук М. І., Мороз А. М., Пуховкіна М. Ф. та ін. Гроші та кредит. – 2001. – 5-10 с.

2. Луціва Б. Л. Гроші, банки та кредит: у схемах і коментарях. Тернопіль – 2000. – 7-9 с.

3. Нечаєв В. А., Чухарев С. М., Шергін В. С. Мы входим в мир финансов.