6. Фінанси домогосподарств
Освіта в Сінгапурі цінується як спосіб зайняти більш високе положення в суспільстві. Шкільне навчання не є обов'язковим, але більшість дітей проходять повний курс початкової школи (безкоштовна).Приватна освіта є досить популярною, крім того, вона отримує субсидії від держави, що робить її більш доступною. Функціонують Національний університет Сінгапуру, кілька вищих технічних і гуманітарних коледжів. (2)Добре розвинута система професійно-технічної освіти різних рівнів (особливо за технічними спеціальностями).
Писемність населення (у віці від 15 років, які можуть читати та писати):92.5% від загальної кількості, (96,6% чоловіків та 88,6% жінок) (2000). Витрати на освіту склали 3,7% від ВВП.
Міністерство освіти запроваджує різні види програм, завдяки яким молодь має можливість зрозуміти свої бажання та таланти, розкрити свій потенціал, отримати фундамент у знаннях та навичках, які потім знадобляться для роботи.
Не дивлячись на складну економічну ситуацію, Міністерство освіти не буде скорочувати видатки, оскільки освіта є необхідним інвестуванням як у добрі, так і у скрутні часи. Загальний бюджет у 2009 році становить $8,701 млн. Головними напрямками діяльності в цьому році є наступні:
· Підвищення рівня початкової освіти
· Інвестування коштів для підвищення кваліфікації викладачів
· Допомога сінгапурцям в отриманні освіти (13)
Міністерство охорони здоров’я проводить програму оздоровлення нації під слоганом “Жити добре, жити добре та у стані душевного спокою”. Місією міністерства є забезпечення вільного доступу до якісної медицини, скорочення захворювань, пропагування здорового способу життя. На реалізацію цієї міссії уряд виділив $ 3,705 млн у 2009 році.
Було запроваджено програму “Здорова нація”, в рамках якої проводяться заходи, які мають на меті підвищення рівня загальної обізнаності рядових громадян з питання способів ведення здорового способу життя , створення суспільної системи охорони здоров’я та заходів, які в майбутньому можуть знадобитись для подолання інфекційних захворювань, епідемій, надзвичайних ситуацій. У країні діє державна система охорони здоров'я
Буде витрачено $105 млн на наступні програми:
· Надання дітям шкільного віку стоматологічних послуг
· Програма із запобігання травматизму серед учнів
· Національна програма проти куріння
· Програма, спрямована на подолання СНІДу
· Укріплення психічного здоров’я населення (14)
7. Вплив фінансової кризи
В період кризи Сінгапур був однією з тих країн, де рівень ВВП знизився найбільше, якщо порівнювати найгірший квартал з докризовим кварталом з максимально високим показником, пише газета Welt з посиланням на дослідження Dekabank Deutsche Cirozentrale.
Якщо оцінювати за цією схемою, то ВВП Сингапуру знизився на 9,9%. У дослідженні оцінювалася 31 найбільша світова економіка. (15)
Одним з наслідків світової фінансової кризи стало скорочення кількості мільйонерів. Не дивлячись на те що найбільше багатих людей як і раніше проживає в США, експерти говорять про переміщення "центру добробуту" до Європи, пише газета "Російська Німеччина" з посиланням на дослідження "Global Wealth Report 2009" міжнародної експертної комісії Boston Consulting Group.
Об'єм приватної власності "родоначальників кризи" - американців - складає в даний час всього 29 трильйонів доларів, а європейців - 33 трильйони. І найголовніше: у США мільйонерів стало менше майже удвічі, в країнах ЄС відповідний "мінус" склав всього 14%.
Найбільше мільйонерів і зараз проживає в США, але в пайовому співвідношенні (кількість мільйонерів до чисельності населення) найбагатша країна в кризовий час - Сінгапур, там мільйонерами вважаються 8,5% жителів (кожен 12-й). (16)
Світова фінансова криза істотно вплинула на вартість нерухомості в різних країнах міра. Одні країни криза торкнулася сильніше, викликавши обвал ринків нерухомості, інші до цих пір наполегливо протистоять світової фінансової стихії і навіть розвиваються. Відома консалтингова компанія Knight Frank опублікувала щорічний рейтинг індексу цін на світову нерухомість за станом на перший квартал 2009 року. В щоквартальній динаміці, найбільш різке падіння цін було зафіксовано в Дубаї (-40%) та Сінгапурі (-16.2%).
Експерти Knight Frank вважають, що в короткостроковій перспективі ринки нерухомості у багатьох країнах продовжать своє падіння, принаймні, до кінця 2009 року (17)
Проте завдяки діям уряду зараз економіка Сінгапуру продовжує демонструвати зростання в умовах загальносвітової кризи. За останніми даними національного міністерства торгівлі і промисловості, ВВП країни виріс в липні-вересні на 14,2% в порівнянні з попереднім кварталом, і ця динаміка зберігається. Влада Сінгапуру прогнозують збільшення ВВП в 2010 році на 3-5% після зниження на 2,5% в 2009 році.
Сінгапурська влада продовжують, як і в кризовий період, всіляко стимулювати промислові інвестиції як внутрішні, так і зовнішні, а також малий і середній бізнес. Відзначається також деяке зростання експорту сінгапурських виробничих капіталовкладень в сусідні країни Південно-Східної Азії, а також до Індії, Бангладеш, М'янми і КНР.
Тим часом сінгапурська економіка вийшла з рецесії в другому кварталі 2009 року, показавши темпи економічного зростання понад 20%, відповідно до заяви міністерства торгівлі та промисловості цієї острівної міста-держави. У зв'язку з цим американське агентство Ассошіейтед Прес повідомило: "Ціль економіка знову в строю - і ще як!"
Іншими словами, індустріальний вектор економічного розвитку і розширення інвестиційних можливостей за кордоном характерно для сінгапурської політики у сфері економіки і в умовах кризи. Примітно, що аналогічну лінію проводять майже всі інші країни - члени АСЕАН, перш за все Малайзія, Індонезія, Бруней і В'єтнам. Відзначимо у цьому зв'язку, що країни цього регіону з середини 1970-х входять у 20 країн - загальносвітових лідерів за темпами зростання експорту високотехнологічної продукції і виробничих капіталовкладень. Деякі експерти відзначають, що успішний економічний досвід Сінгапуру і його нинішня промислово-експортна політика в умовах загальносвітової фінансової кризи цілком можуть бути застосовні в багатьох слаборозвинених країнах порівняно невеликій території.
Серед інших країн, для яких сінгапурський приклад актуальний, аналітиками згадуються, наприклад, Молдова, країни Закавказзя, Балтії, Гамбія, Мальдіви, Комори, Сейшели, Свазіленд, Джибуті, Екваторіальна Гвінея, Республіка Сан-Томе і Прінсіпі, деякі острівні країни Тихого океану .Характерно і те, що в наукових та навчальних закладах економічного профілю в багатьох розвинених країнах вводяться спеціальні дисципліни, що вивчають суть, тенденції економічної політики індустріальних "драконів" Азії та її результати. Причому такі дисципліни вводяться або вже введені, наприклад, у Скандинавії, Північній Америці, Австралії, Нової Зеландії (18)
Показово, що причиною стрибка стало збільшення експорту не до Європи, США і Японію, де попит залишається слабким, а в сусідні Індонезію, Малайзію і Китай, сказав агентству економіст банку DBS Ірвін Сеах.
" Двигуном росту відновлення послужив наш експорт в межах регіону, - підкреслив він. - Ми відзначаємо великий попит в Азії, особливо в Китаї ".
У квітні-червні 2009 року валовий внутрішній продукт (ВВП) Сінгапуру показав приріст до попередніх трьох місяців у 20,4% (після усунення сезонних коливань і в річному вимірі), однак у порівнянні з тим же періодом минулого року місто-держава як і раніше показує спад - але вже всього в 3,7% у порівнянні з 9,6% у першому кварталі.
Міністерство торгівлі і промисловості, чия попередня оцінка грунтується, здебільшого, на даних за квітень і травень і може бути переглянута, також поліпшило свій прогноз розвитку економіки "міста Лева" на поточний рік, очікуючи тепер скорочення ВВП в 4-6%, а НЕ 6-9%, як у своїй попередній оцінці, і оцінку темпів зростання в першому кварталі: з мінус 19,7% до мінус 12,7% у річному вираженні.
Дна що тривала протягом року самої глибокої рецесії своєї орієнтованої на експорт і туризм економіки за всю історію Сінгапур (єдиний в ПСА член ОЕСР, яку називають "клубом промислово розвинених держав") досяг в останньому кварталі 2008 року, коли його ВВП скоротився в річному виразі на 16,4%.
Першим в Азії ввійшов у депресію "місто Лева" тепер став першою країною на континенті, що заявила про зростання своєї економіки в другому кварталі поточного року. Економісти очікують, що цей приклад наслідують і деякі інші країни. "Це перші в ряду звітів про ВВП, які покажуть, що Азія оговтується від слабкого першого кварталу", - заявив агентству Рейтер Девід Коен з Action Economics.
Тепер всі погляди звертаються до Китаю, чий звіт про другому кварталі очікується в четвер, 16 липня, відзначає агентство. Опитані економісти вважають, що він покаже прискорення зростання до 7,5% у порівнянні з 6,1% у першому кварталі.(19)