Рис. 2.4. Структура акцизного збору в державному бюджеті України у 2003-2004 роках
Водночас частка акцизного збору з нафтопродуктів та на транспортні засоби зменшилась у 2004 році в порівнянні з попереднім роком на 2,9 та 3,2 відсоткові пункти відповідно.
Рис. 2.5. Структура акцизного збору в державному бюджеті України у 2003-2004 роках у розрізі підакцизних товарів
Варто зазначити, що у 2004 році відбулись істотні зміни в структурі акцизного збору із ввезених на територію України товарів. Зокрема, частка акцизного збору з транспортних засобів, що ввозяться в Україну, скоротилася з 81,9% до 66,8%, або на 15,1 відсоткового пункту. Водночас частка акцизного збору з бензину моторного для автомобілів збільшилася з 6,3% до 18,2%, або на 11,9 відсоткового пункту, що стало наслідком "паливної кризи" восени 2004 року.
2000 рік став переломним в економічній динаміці. Вперше за роки незалежності реально ВВП зріс на 6%. Виробництво зростало у всіх основних галузях економіки.
Наступний 2001 р. став роком якісних зрушень. На відміну від попереднього року, економічне зростання відбувалося при значному зниженні темпів інфляції. Це сприяло суттєвому підвищенню реальних доходів та купівельної спроможності населення. Посилилася інвестиційна складова економічного зростання. Приріст інвестицій в основний капітал досяг 21%.
У 2002 р. розвиток економіки України поступово переходив від післякризового до стабільного зростання. Інвестиції в основний капітал зросли на 9%. Іноземних інвестицій було залучено на 15% більше, ніж у 2001 році. Знизилась середня процентна ставка за кредити, значно активізувалось довгострокове кредитування, обсяги якого збільшилися на 88%, а кредити в інвестиційну діяльність – на 84%. Важливим підсумком 2002 р. було соціальне спрямування економічного зростання. Приріст реальних доходів досяг 19%. Посилилась тенденція розвитку внутрішнього ринку. Роздрібний товарооборот зріс на 17%. Зовнішній попит на українські товари і послуги вперше перевищував внутрішній попит на іноземні [6].
Загалом за 2000-2002 рр. ВВП зріс на 20%, що суттєво випереджає його приріст у країнах Європейського Союзу, багатьох країнах Центральної та Східної Європи.
У 2003 році економічне зростання суттєво прискорилося, що стало результатом концентрування зусиль усіх гілок влади на вирішення нагальних проблем розвитку економіки. Важливу роль у покращанні макроекономічної динаміки відіграла активізація інвестиційної діяльності, збільшення кредитування реального сектору. Випереджаючими темпами зростає будівництво, що створює підґрунтя для нарощування виробництва в інших секторах економіки.
Глава держави у своїх посланнях до Верховної Ради України "Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002-2011 рр. Європейський вибір" визначив ключові завдання на наступні роки. Це підвищення конкурентоспроможності національної економіки, подальше розширення внутрішнього ринку, поглиблення аграрної реформи, використання переваг України як транзитної держави; радикальне поліпшення інвестиційного клімату, реформування базових промислових галузей, активізація інноваційної діяльності. Розв'язання цих проблем має забезпечити стабільний щорічний приріст ВВП на рівні 6-7%. Такі темпи макроекономічної динаміки повинні забезпечити реалізацію проголошеної Президентом України стратегії європейської інтеграції України [6].
Важливою умовою забезпечення такого прогресу є реформування податкової системи України, поглиблення її ринкової трансформації та адаптації до умов Європейського Союзу.
Дослідивши роль акцизного збору в доходах бюджету, можна зробити наступні висновки:
1. Акцизний збір – непрямий податок, основою якого виступає диференційований підхід до оподаткування різних товарів та товарних груп. Тому його відносять до категорії специфічних акцизів.
Акцизний збір дозволяє через цінові механізми непрямо впливати на обсяги виробництва та реалізації окремих підакцизних товарів як на митній території України, так і в сфері зовнішньоекономічної діяльності.
2. На відміну від ПДВ платниками акцизного збору, в основному, є тільки виробники підакцизних товарів (резиденти і нерезиденти), у тому числі з давальницької сировини. Подальші продавці включають в ціну товару суму акцизного збору, яка оплачена виробником, але своїх сум не нараховують.
3. Крім виробників підакцизних товарів, акцизний збір сплачують:
– будь-які суб'єкти підприємницької діяльності, що імпортують на митну територію України підакцизні товари;
– фізичні особи – резиденти або нерезиденти, які ввозять підакцизні речі або предмети на митну територію України у вигляді супроводжувального або несупроводжувального багажу;
– юридичні або фізичні особи, які купують (орендують в інші форми володіння, користування або розпорядження) підакцизні товари у податкових агентів.
4. Суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно відповідно до чинного законодавства і сплачуються до бюджету.
5. Контроль за сплатою акцизного збору на території України здійснюється державними податковими інспекціями, які організовують роботу щодо виготовлення марок акцизного збору, їх зберігання і продажу, контролюють своєчасність подання платниками розрахунків акцизного збору, ведуть облік та складають звіти про його надходження до відповідного бюджету, здійснюють реєстрацію імпортерів, видають посвідчення за встановленою формою на право ввезення в Україну підакцизних товарів.
6. У 2004 році до державного бюджету надійшло 6 660,6 млн. грн. акцизного збору, що на 1 519,6 млн. грн., або на 29,6%, більше відповідного показника попереднього року.
7. За січень-червень 2005 року до державного бюджету надійшло 3 518,7 млн. грн. акцизного збору, що на 522,7 млн. грн. або на 17,5%, більше відповідного показника минулого року.
8. У 2005 році річний плановий показник надходжень акцизного збору було збільшено на 26,0% проти фактичного надходження акцизного збору у 2004 році. Отже, у 2006 році темпи приросту надходжень з даного джерела мають лишатися практично такими ж, як і в поточному році.
9. Пріоритетним документом з гармонізації податкового законодавства України з вимогами законодавства ЄС має стати Податковий кодекс України (прийнятий у другому читанні). Головна увага фахівців при доопрацюванні цього законопроекту зосереджена на узгодженні розділів: "ІV. Податок на додану вартість" і "V. Акцизний податок" із законодавством Європейського Союзу.
10. При підготовці проекту Податкового кодексу України до розгляду в третьому читанні передбачається зосередити зусилля щодо доопрацювання його розділів – "IV. Податок на додану вартість" і "V. Акцизний податок" з метою повного врахування положень, адаптованих до європейського законодавства.
1. Конституція України // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 1996. – № 30. – ст. 141.
2. Господарський кодекс України: Кодекс набирає чинності з 1 січня 2004 р. – К.: Школа, 2003.
3. Цивільний кодекс України: Кодекс набирає чинності з 1 січня 2004 р. – К.: Школа, 2003.
4. Закон України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. зі змінами та доповненнями.
5. Декрет Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" // httр://kmu.gov.ua.
6. Гайдуцький П. Формування ринкової податкової політики України // http://http://www.dpa.gov.ua.
7. Галанина Е.Н. Бухгалтер и налоги. – М.: Финансы и статистика, 1998. – 360 с.
8. Гега П.Т., Доля Л.М. Основи податкового права: Навч. посіб. – 3-тє вид., випр. і доп. – К.: Т-во "Знання", КОО, 2003. – 302 с.
9. Данілов О.Д., Жеребних A.M. Оподаткування прибутку та відрахування до цільових фондів: Навчальний посібник. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2001. – 459 с.
10. Данілов О.Д., Фліссак Н.П. Податкова система та шляхи її реформування: Навч. посібник. – К.: Парламентське вид-во, 2001. – 216 с.
11. httр://ukrstat.kmu.gov.ua/statistics.
12. httр://www.me.gov.ua.
13. httр://www.nbu.gov.ua.
14. http://www.dpa.gov.ua.
15. http://www.informjust.kiev.ua.