Юридичні особи, що сплачують місцеві податки, знаходяться під контролем відділу місцевих податків і зборів. Для своєї роботи інформацію про стан платіжної дисципліни платника вони одержують за допомогою АРМ «Облік податків і платежів», а при адмініструванні податку з транспортних засобів використовують АРМ «AUTO», призначений для оброблення одержаного від МВС (МРЕО) інформаційного файла про транспортні засоби, які зареєстровані, перереєстровані та продані у відповідних регіонах.
Для контролю за товарними та фінансовими потоками суб’єктів підприємницької діяльності (СПД), починаючи з 1996 р., у підрозділах податкової міліції впроваджено АРМ «КРП» — контроль реалізованої продукції, відповідно до якого податкові органи районного рівня проводять збирання інформації про реалізацію ліквідної продукції на визначених суб’єктах, яка надходить до ДПА України. Нагромаджена інформація по СПД у відсортованому вигляді за назвами, кількістю, вартістю придбаної продукції повертається до податкової інспекції, що надає змогу зберігати інформацію про отриману продукцію щодо конкретного СПД, використовувати її під час комплексних документальних перевірок, а також відслідковувати взаєморозрахунки з постачальниками під час перевірок та аналізу господарської діяльності СПД. Перелік основних АРМ ДПІ з адміністрування податків юридичних осіб і схему їхніх зв’язків наведено на рис. .5.
Рис. 5. Основні АРМ з адміністрування податків юридичних осіб.
Важливе значення в роботі ДПІ має розроблений алгоритм дій підрозділів податкової міліції при реалізації програми з виявлення та припинення діяльності фіктивних фірм. За допомогою АРМ ФСПД (фіктивні суб’єкти підприємницької діяльності) в податковій службі організовано централізоване нагромадження інформації щодо викритих і відпрацьованих ФСПД та розсилання по регіонах даних, необхідних для організації перевірок легальних контрагентів, реєстраційних даних та інших відомостей. Додатково з метою запобігання створенню фіктивних підприємницьких структур за допомогою втрачених, викрадених або підроблених паспортів, паспортів непрацездатних осіб похилого віку, інвалідів тощо в податковій службі введено в експлуатацію АРМ «Паспорт» для створення та використання єдиного банку даних цих видів паспортів.
Якщо основними функціями ІАС районного рівня ДПС є автоматизація збирання, обліку та аналізу даних про сплату податків безпосередньо фізичними і юридичними особами, то на обласному і державному рівнях ІАС ДПС засобами комп’ютерних технологій виконує узагальнення показників про сплату податків до бюджету по області чи всього на державному рівні. Крім названих функцій, на обласному і державному рівнях здійснюються інформаційно-пошукові та аналітично-довідкові функції, призначені для пошуку та відображення інформації, що зберігається в БД ДПА. При цьому користувачеві надаються мережі потужних інструментів, які без поглибленого знання команд SQL і фізичного подання самих даних, уможливлюють створення та виконання запитів в середовищі серверу БД. Одночасно адміністратору системи надається гнучкий механізм конфігурації системи, ведення журналу виконаних запитів, встановлення та управління системними параметрами.
Оперативна та аналітично-управлінська діяльність податкових служб на обласному та державному рівнях базується на функціонуванні в цих структурах певної сукупності технологічних і функціональних АРМ. Технологічні АРМ, а саме — АРМ адміністратора БД, АРМ для приймання-передавання інформації (поштовий сервер), сервер управління мережею та підтримки Intranet, забезпечують виконання технологічного процесу. Функціональні АРМ автоматизують функції спеціалістів і керівників ДПС. На обласному і державному рівнях ДПС використовуються і такі АРМ, які є на районному рівні, такі, що функціонують на основі сучасних технологій тільки на обласному і державному рівнях. До функціональних АРМ, запроваджених на всіх рівнях, належать: АРМ «Державний реєстр фізичних осіб»; АРМ «Єдиний державний реєстр підприємств, організацій України»; АРМ «Реєстр платників ПДВ»; АРМ «Митниця, збирання та оброблення інформації з Держмиткому»; АРМ «Аудит» — контрольна робота ДПА; АРМ «Дані про наслідки перевірки зовнішньоекономічної діяльності»; АРМ «Звітність» та ін. У переліку автоматизованих робочих місць, використовуваних у ДПА в м. Києві понад більше 75 назв.
На обласному і державному рівнях створюються системи для здійснення інформаційно-пошукових та аналітико-управлінських робіт. Інформаційно-пошукові системи обласного і державного рівнів дають змогу отримати інформацію про платників як у вигляді окремих карток особових рахунків, так і у вигляді зведень та аналітичних таблиць. Для докладнішого перегляду даних про платника в системі передбачено можливість отримання картки платника з використанням у відповідних рядках гіпертекстових посилань. Реалізація пошукових процедур в інформаційних системах обласного і державного рівнів здійснюється з використанням механізму задання критеріїв пошуку і встановлення умов для конкретних полів. Множина критеріїв охоплює такі групи параметрів, як реєстраційні дані, інформація про посадових осіб, засновників, банківські дані, види діяльності, дані розрахунків з бюджетом, економічні показники, дані митниці, номери банківських чи кореспондентських рахунків, дані про проведені перевірки. Меню для вибору критеріїв пошуку і формування узагальнених показників наведено на рис. 6.6.
Аналітико-управлінські функції автоматизуються в межах діючих нині інформаційних систем, таких як «Пільги», «Галузь», «Економічний аналіз» та ін.
Рис. 6.6. Меню для вибору даних і формування зведень
Аналітично-інформаційна система «Пільги». Основними складовими аналітично-інформаційної системи «Пільги» є АРМ «Форма 1-ПП» (районного та обласного рівнів) і БД «Пільги» ДПА України. АРМ «Форма 1-ПП» використовується для рознесення звітів платників про суми отриманих пільг з оподаткування за формою 1-ПП, формування бази даних про використані пільги (БД «Пільги»), а також формування аналітичних звітів за різними формами. До функцій цього АРМ належать: пошук платників, реєстрація форми 1-ПП, введення, редагування та контроль коректності заповнення форми 1-ПП; друкування картки особового рахунка (форма 10-ПП); формування звітів за формами 3-ПП, 4-ПП, 6-ПП, 7-ПП.
У головному меню АРМ «Пільги» вказуються режими роботи, поміж яких основними є: «Рознесення», «Контроль», «Обмін», «Друк» і «Сервіс».
Режим «Рознесення» призначений для реєстрації платника як такого, що здав звіт з даними про пільги, введення та редагування форм 1-ПП і 10-ПП, видалення помилково внесеного звіту чи виправлення дати його реєстрації. У цьому режимі АРМ виводить на монітор такі дані звіту: коротку інформація про платника, вікно перегляду списку використаних пільг та область полів вводу, яка призначена для редагування поточної пільги. Збереження відредагованих пільг у базі даних відбувається автоматично при переході між пільгами.
При використанні режиму «Контроль даних» виконується автоматична перевірка правильності заповнення рознесених форм 1-ПП і перегляд списку знайдених помилок, тобто цей режим призначений для автоматичного контролю та виявлення помилок у базі даних. За своєю суттю контроль звітності за поточний період передбачає аналіз даних про пільги за різноманітними критеріями: нульова пільга, сума дорівнює 0, не вказано дату початку дії пільги, не вказано дату кінця дії пільги, дата кінця дії пільги менша за дату початку, дата кінця дії пільги менша за 1 січня поточного року, дата початку дії пільги більша за поточну, пільга ще не почала діяти, термін дії пільги вже скінчився, сума пільги менша за суму пільги в звiтi попереднього періоду, ненульовий параграф у нульовому роздiлi і т. ін. Під час виконання контролю записи про пільги, що не відповідають наведеним критеріям, помічаються як помилкові.
Режим «Обмін» призначений для передавання/приймання даних за формою 1-ПП, передавання даних за формою 3-ПП і 4-ПП та формування транзитної бази даних за один або кілька періодів. Для експорту звітів за формою 3-ПП і 4-ПП до обласної ДПА використовується функція «Формування файлів для передавання».
Пункт меню «Сервіс» забезпечує настроювання параметрів АРМ, резервне копіювання та відновлення бази даних, перерахунок сум пільг та оброблення даних за зміни кодів платників.
Узагальнюючи функції АІС «Пільги», можна охарактеризувати основні сфери призначення цієї системи:
· визначення реальних обсягів втрат бюджету, прогнозування прибутків бюджету;
· оцінювання впливу на рівень надходжень грошей до бюджету змін податкового законодавства та підготовка пропозицій з його вдосконаленню та прогнозування;
· визначення стратегічних напрямів у наданні пільг (стимулювання ринкових відносин, підтримка окремих галузей, соціальної політики та інвестицій);
· класифікація та відбір платників для проведення документальних перевірок з метою виявлення необґрунтованого користування пільгами та регулювання процедур їх надання.
Здебільшого аналітичні звіти готуються на основі проведення кількісного, порівняльного та структурного аналізу. Для даної системи кількісний аналіз — це аналіз кількості пільг, аналіз сфер застосування пільг, аналіз сум наданих пільг. Порівняльний аналіз дає змогу зіставити надходження до бюджету податків і суми наданих пільг, порівняти кількість платників і пільговиків, а структурний аналіз — виявити склад пільг у розрізі форм власності, підпорядкованості, організаційно-правових форм господарювання, рівнів бюджету, бюджетної класифікації, регіонів.