Плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника" відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Проведення планових виїзних перевірок здійснюється органами державної податкової служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів). Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів України.
Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин.
Обставини для позапланової виїзної перевірки
- за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які-свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства.
- платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків.
- платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки
- у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків.
- проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства
- стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків
- у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
- платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів" розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 20 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів.
Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.
Подовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 10 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.
Подовження термінів проведення позапланової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 5 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 2 робочих дні.
Податкова перевірка це форма контролю, яка є найбільш ефективною з точки зору виявлення та стягнення недоїмок, забезпечення податкових надходжень до бюджетів і державних цільових фондів. Податкові перевірки забезпечують безпосередній контроль та повнотою і правильністю обчислення податків і зборів, який може бути реалізований тільки шляхом порівняння податкових розрахунків (декларацій), що їх подають платники податків, з фактичними даними щодо їх фінансово-господарської діяльності
Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені Законом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться після порушення кримінальної справи проти платника податків (посадових осібплатника податків), що перевіряється, відповідно до кримінально-процесуального законодавства.
Працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні.
Перевірки платників податків органами податкової міліції проводяться у порядку, встановленому Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність", Кримінально-процесуальним кодексом України, іншими законами України.
4. АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ СПРОЩЕНОЇ СИСТЕМИ ПОДАТКУВАННЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ НА ПРИКЛАДІ ДНІ ДЗЕРЖИНСЬКОГО РАЙОНУ МІСТАХАРКОВА
У зв'язку з державною політикою підтримки і стимулювання малого бізнесу в Україні все більшого розвитку набуває мале підприємництво як рушійна сила у подоланні негативних процесів в економіці і забезпечення стабільного позитивного розвитку суспільства.
Спрощену систему оподаткування, обліку та звітності із сплатою єдиного податку обирає все більше суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб.
Так станом на 1 квартал 2010 р. Свідоцтво на право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - фізичною особою отримало вже 18,7 тис. фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва. В цілому за 2009 рік середньооблікова чисельність суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб, які перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку, складає - 8828 чоловік Середньооблікова чисельність робітників у одного суб'єкта малого підприємництва у середньому становить одну особу.
Обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) за 2009 рік складає 587,9 млн. грн.
За перший квартал 2010 року до бюджету від фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва надійшло 1232,8 тис. грн. єдиного податку.
В порівнянні з 2009 роком кількість платників єдиного податку -фізичних осіб в 2010 році зросла на 80 платників (в 2009 р. - 8268, в 2010 р. - 8348). Відповідно збільшились надходження єдиного податку до бюджету.
Зважаючи на попередні роки та за врахуванням 2009 року, аналіз ефективності застосування Указу Президента України від 03.07.98 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єктами підприємницької діяльності-фізичними особами проявляється з позитивними показниками та ефективно впливає на стан сплати єдиного податку, що представлено у рис.4.1.