Державна податкова служба України повинна бути перетворена в організацію, яка буде характеризуватись наступними рисами:
Державна податкова служба України (модернізована)
Принципово, професійно і безкомпромісно веде боротьбу із фактами свідомого порушення податкового законодавства
Діє в інтересах як всього суспільства, так і в інтересах конкретного члена цього суспільства та співпрацює в тісному взаємозв'язку з ними
Забезпечує дотримання принципу рівності всіх платників податків перед податковим законодавством
Забезпечує ефективне наповнення бюджету
Поряд із справлянням податків, інформує і консультує платників податків, допомагає їм v здійсненні фінансового та податкового планування
Саме для того, 19 вересня 2000 року, відповідно до постанови КМУ № 1454 створено Департаменту розвитку та модернізації Державної податкової служби України, який має статус самостійного підрозділу ДПА України.
Загалом у розробці програми модернізації податкової служби бере участь міжнародний колектив фахівців. Від української сторони - це фахівці Міжнародного центру розвитку підприємництва та менеджменту, Інституту системних технологій і Координаційного підрозділу з підготовки проекту модернізації ДПА України, від Сполучених Штатів Америки - співробітники Міністерства фінансів та Агентства з міжнародного розвитку, а також співробітники Міністерства фінансів Нідерландів.
Модернізація податкової служби має також забезпечити найбільш раціональне використання трудових та фінансових ресурсів, створити умови для и подальшого комплексного розвитку, послабити вплив "людського/ фактора" на якість роботи органів податкової служби, посилити контроль за здійсненням податкового законодавства.
У випадку досягнення успіху проект також посприяє більш рівномірному розподілу податкового тягаря серед населення, забезпечить розширення бази оподаткування, що зробить можливим зниження податкових ставок і суттєво підвищить прозорість діяльності органів податкової служби.
В даний час ДПА працює під значним тиском з боку збереження обсягу податкових надходжень. В той же час необхідно швидко реагувати на часті зміни податкового законодавства та процедур впровадження законів. Це створює тиск на існуюче застаріле програмне забезпечення і неадекватне апаратне забезпечення інформаційних технологій. Існуюча адміністративна структура ДПА побудована на базі старих організаційних напрямів і не має достатнього забезпечення для виконання першочергових завдань. Тому необхідно здійснити реформування адміністративної структури в сучасний інститут, який буде спроможний впоратися з реаліями ринкової економіки.
У ході реалізації програми модернізації податкової служби передбачено розв'язання питань забезпечення ефективного обліку фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, удосконалення механізму нарахування і стягнення податків та забезпечення контролю за дотриманням податкової дисципліни.
Програмою також передбачено розв'язання таких важливих для податкової служби питань, як визначення платників податків для документальних перевірок і планування контрольної роботи, ліквідація недоїмок, удосконалення звітності та розробка методів економічного аналізу і прогнозування, організація функціональної та інформаційної взаємодії податкових органів з іншими органами державної виконавчої влади.
Модернізація податкових органів має забезпечити всебічне оновлення їх технологічних операцій та організаційно - управлінські можливості, розробку єдиної інтегрованої податкової інформаційної системи, яка охоплюватиме всі органи податкової служби.
Впровадження єдиної інтегрованої інформаційної системи податкової служби України, всі підсистеми якої функціонують на базі єдиного інтегрованого сховища, забезпечить використання єдиної бази документів всіма підсистемами і реалізацію єдиного без паперового документообігу. Це, в своючергу, забезпечить підтримку однократного ведення документів, що дозволить різко скоротити навантаження по введенню інформації та уникнутидублювання введення даних.
Крім того, враховуючи велику кількість звітних документів, що формуються податковими органами, доцільно перейти до інших принципів формування звітності. Суть полягає в автоматичній передачі "вверх" первинної інформації або консолідованої первинної інформації, а не готових звітів, і подальшому формуванню звітів з цієї інформації вже в області або в головній ДПА. Це дозволить уникнути численного дублювання робіт по створенню звітності і скоротити витрати праці на її формування, збільшивши при цьому різноманітність її форм та видів.
Податкова служба забезпечить повну автоматичну регламентацію планування та розподілу завдань, контроль за їх виконанням, дозволить різко знизити вимоги до рівня кваліфікації інспекторів податкової служби, так як ця регламентація дій звільняє фахівців від необхідності знати та використовувати вручну методології адміністрування податків та зборів. Податкова служба забезпечить можливість системного управління, що включає ведення журналу операцій, і відповідно розподіл та нормування робочого навантаження.
Програмою передбачено поступовий перехід на електронну систему звітності, що дасть можливість створення уніфікованої системи обробки та аналізу податкових звітів, декларацій та розрахунків.
Пілотний проект з подання податкової звітності в електронній формі впроваджено у Дніпропетровську. Головна мета експерименту - створити нові умови для обслуговування платників податків. Вони не повинні приходити в офіс податкової служби, втрачати свій робочий час, стояти в черзі, а всю необхідну для звітування інформацію передавати в електронному вигляді через e-mailабо з допомогою Інтернету. Якщо у підприємця немає таких можливостей, планується відкрити спеціальні пункти приймання податкової звітності. Фахівці податкової служби допоможуть платникам оформити звітність технічними засобами та освоїти передачу інформації електронними засобами. Запровадження цього експерименту по всій Україні стане можливим після прийняття Верховною Радою України закону про цифровий підпис, який надасть юридичний статус електронному документообігу .
Не менш важливим напрямом в реорганізації податкової служби є -реорганізація системи та структури підрозділів адміністрування примусового стягнення податкової заборгованості. Підставою для цього є постійне зростання суми недоїмки: за період з 1998 року по 2010 роки сума її поступово зростає. Рівень несплати податків в Україні досягає 50 відсотків від загальної суми нарахованих платежів.
Саме розроблення і впровадження проекту реформування підрозділів примусового стягнення податкової заборгованості стало першим завданням новоствореного управління розвитку та модернізації державної податкової служби України.
Проведений попередній аналіз існуючої організації роботи дав змогу виділити першочергові завдання в перебудові стилю роботи та організаційної структури цих підрозділів, зокрема до виконання заходів примусового стягнення залучено декілька структурних підрозділів податкової служби (примусового стягнення податків, оперативного забезпечення примусового стягнення заборгованості до бюджету в підрозділах податкової міліції, обліку та звітності, прямих і непрямих податків, оподаткування фізичних осіб, валютного контролю).
Організаційну структуру підрозділу примусового стягнення податків побудовано-за заходами примусового стягнення, а не за адміністративними функціями.
Відсутні система розподілу та закріплення боржників за окремими працівниками підрозділу.
Відповідно до цього, перед управлінням модернізації податкової служби було поставлено такі завдання:
- удосконалення організаційної структури підрозділу стягнення податкової заборгованості;
- підвищення рівня професійної підготовки кадрового складу підрозділів стягнення податкової заборгованості.
Розроблення проекту реформування примусового стягнення податкової заборгованості проводиться, виходячи з розуміння необхідності об'єднання під єдиним керівництвом працівників підрозділів примусового стягнення - податківців та зі складу податкової міліції, а також передачі цьому об'єднаному підрозділу всіх функцій примусового стягнення. Така реорганізація потребує внесення значних змін до існуючої організаційної структури підрозділів, відповідного перерозподілу функціональних обов'язків, створення нових за функціональним наповненням та ліквідації існуючих посад, перегляду кількості працюючих у підрозділах.
Розроблене програмне забезпечення здійснює, зокрема:
- автоматичне ведення реєстру боржників;
- ведення реєстру заходів примусового впливу, застосованих до боржників;
- автоматичне визначення і розподіл обсягів робіт між працівниками;
- автоматичне формування інформації та звітів, які дають змогу постійно контролювати процес зростання та погашення заборгованості, аналізувати ефективність роботи кожного працівника та підрозділу в цілому. Позитивні результати пілотного проекту дають усі підстави для його впровадження в усіх органах податкової служби районного рівня.