Смекни!
smekni.com

Управління податковими платежами на туристичному підприємства (на прикладі туристичної фірми ТОВ "Сєнтоза-Тур") (стр. 7 из 22)

Рис.2.3. Динаміка доходів та витрат ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р.

В табл. 2.1 наведена динаміка основних фінансових результатів діяльності ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р. Як показує аналіз даних, наведених в табл.2.1:

- динаміка валових доходів характеризується зниженням з рівня 1,163 млн.грн. у 2004 році до рівня 0,925 млн.грн. у 2005 році та зростанням до рівня 1,89 млн.грн. у 2007 році;

- динаміка валових витрат характеризується зниженням з рівня 1,14 млн.грн. у 2004 році до рівня 0,9 млн.грн. у 2005 році та зростанням до рівня 1,85 млн.грн. у 2007 році;

- при відносному рівні валових витрат 98% від валових доходів, рівень податкового навантаження податку на прибуток на валовий дохід становить 0,266% (2004) – 0,234% (2007) від рівня валового доходу;


Таблиця 2.1

Основні фінансові показники діяльності ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р.


- податкова нагрузка зборів в Пенсійний фонд та 3 фонди соціального страхування на валовий дохід становить 2,7% у 2004 році, зростає до рівня 4,4; у 2005 році та знижується до рівня 2,11% від рівня валових доходів.

Таким чином, основним податком для ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р. є збори в Пенсійний фонд та 3 фонди соціального страхування, які становлять 90 - 95% від загальної податкової нагрузки на валовий дохід підприємства.

На рис.2.4 наведена динаміка структури собівартості туристичних продуктів ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р. Як показують графіки рис.2.4, структура собівартості характеризується наступними показниками:

- зростанням матеріальних витрат на придбання туристичних послуг з рівня 56,5% у 2004 році до рівня 65,8% у 2007 році;

- зростанням частки витрат на оплату праці з рівня 5,3% у 2004 році до рівня 8,5% у 2007 році;

- зменшенням частки адміністративних витрат з рівня 15,8% у 2004 році до рівня 9,5% у 2007 році.


Рис.2.4. Динаміка структури собівартості туристичних продуктівТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р.

На рис.2.5 наведена динаміка показників ліквідності ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р.. Як показано графіками рис.2.5:

- є наявна тенденція до зниження показників ліквідності підприємства;

- показники загальної та строкової ліквідності знаходяться в діапазону стійкого забезпечення ліквідності;

- показник абсолютної або моментальної ліквідності у підприємства постійно знаходиться нижче на 40-60% від стійкого діапазону, що свідчить про нестаток високоліквідних коштів (каса+розрахунковий рахунок).

На рис. 2.6 наведена динаміка показників рентабельності ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р. . Як показано на графіках рис.2.6, рентабельність роботи підприємства дуже низька (рентабельність власного капіталу не перевищує діапазону 2,4 -4%), тобто воно є інвестиційно непривабливим для зовнішнього інвестора при альтернативній ставці банківського депозиту 15% річних.


Рис.2.5. Динаміка показників ліквідності ТОВ «Сєнтоза-Тур»у 2004–2007 р.р.

Рис.2.6. Динаміка показників рентабельності ТОВ «Сєнтоза-Тур»у 2004–2007 р.р.

На рис.2.7 -2.8 наведені динаміка показників фінансової стійкості та показників ділової активності (оборотності) ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р. . Як показує аналіз графіків рис.2.7 – 2.8:

- рівень ділової активності підприємства дуже низький, що характеризується строком фінансового циклу – обороту коштів більше 200 днів, що набагато перевищує загальноприйнятий рівень строку обороту коштів, який не повинен перевищувати 120 днів;

- період одного обороту обігових коштів перевищує 2 роки, що при оборотності дебіторської заборгованості вище 1 року свідчить про занадто інтенсивне використання надання туристичних продуктів в кредит, що вигідне КБ «Приватбанк», в фінансово-промислову групу якого входить ТОВ «Сєнтоза-Тур», але не відповідає вимогам економічної ефективності;

- діапазон фактичного значення коефіцієнта автономії ТОВ «Сєнтоза-Тур» з 2004 року постійно знижується та знаходиться в діапазону нестійкого забезпечення активів підприємства джерелами пасивів, тобто малоприбуткова робота підприємства з розширенням обсягів валюти балансу за рахунок позичених коштів посилює негативні тенденції в забезпеченні фінансової стійкості підприємства.

Таким чином, за результатами економічної діагностики туристична фірма ТОВ «Сєнтоза-Тур»:

- малоприбуткова;

- має проблеми з моментальною ліквідністю;

- все більше входить в нестійкий діапазон автономності джерел пасивів;

- має дуже низький рівень ділової активності (оборотності активів) за рахунок перебрання на себе функцій кредитування наданих туристичних послуг.


Рис.2.7. Динаміка показників фінансової стійкості ТОВ «Сєнтоза-Тур»у 2004–2007 р.р.

Рис.2.8. Динаміка показників ділової активності (оборотності)ТОВ «Сєнтоза-Тур» у 2004–2007 р.р.


2.2 Аналіз податків, що сплачує туристичне підприємство ТОВ «Сєнтоза-Тур» та їх частки у доході

Основними особливостями оподаткування туроператорів є особливість формування грошових потоків переоплати туристичних послуг та надання туристичних послуг в різних податкових періодах, що створює особливі умови оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток.

Так, компанія-туроператор ТОВ «Сєнтоза-Тур» у квітні 2007 року отримала передоплату за туристичні послуги, місце фактичного надання яких знаходиться за межами України. У травні 2007 року оплачено інвойс іноземного туроператора та підписано акт про приймання туристичних послуг.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 03.06.2005 р. № 2642-IV Закон «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР [10] (далі – Закон про ПДВ) було доповнено статтею 8 «Особливості оподаткування операції з поставок туристичних послуг», у першому пункті якої сказано:

«При поставці туристичним оператором туристичного продукту, туристичних послуг з місцем їх безпосереднього надання за межами митної території України базою оподаткування для такого туристичного оператора є винагорода, а саме різниця між вартістю поставлених ним туристичного продукту, туристичних послуг та вартістю витрат, понесених таким туристичним оператором внаслідок придбання (створення) такого туристичного продукту, таких туристичних послуг».

Тобто Законом про ПДВ передбачено обкладати цим податком тільки винагороду посередника. А от як оподатковувати передоплати за туристичні послуги, Закон прямої відповіді не дає. В той же час база оподаткування туристичних послуг визначається тільки тоді, коли, по-перше, відбудеться поставка туристичного продукту і, по-друге, будуть відомі понесені туристичним оператором витрати. У разі відсутності таких витрат загальна вартість поставки оподатковуватиметься ПДВ за ставкою 20 %.

Відповідно до п. 1.4 Закону про ПДВ поставка послуг – це будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об’єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Оскільки передоплата не є поставкою, то при отриманні туроператором передоплати за туристичний продукт у квітні база оподаткування ПДВ буде відсутня.

Стаття 8 Закону про ПДВ має назву «Особливості оподаткування операції з поставок туристичних послуг», оскільки власне вона і встановлює спеціальні, особливі норми і правила щодо оподаткування туристичних послуг порівняно із загальновстановленими. А як відомо, за наявності загальної та спеціальної пріоритет має саме спеціальна норма. Тому для туристичних послуг база оподаткування визначатиметься виключно за правилами п. 8.1 Закону про ПДВ.

У травні 2007 року – після підписання з нерезидентом актів надання послуг, фактичним отримувачем яких є покупець туристичного продукту, – відбулась поставка. І тут потрібно керуватися правилами п. 8.1 для визначення бази оподаткування ПДВ. Порівнявши вартість поставки (продажу) туристичного продукту з витратами на придбання, туристичний оператор визначає базу оподаткування і нараховує ПДВ. Оскільки дата поставки і дата визнання витрат здебільшого не збігаються, то базу оподаткування можливо визначити тільки за результатами звітного періоду. При цьомунедоцільно вказувати у виставлених рахунках-фактурах суму ПДВ. Якщо витрати понесені в декількох періодах, що настають після дати поставки, необхідно в кожному наступному місяці здійснювати коригування суми податкових зобов’язань відповідно до уточненої бази оподаткування.

Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» [9] (далі – Закон про прибуток) не містить спеціальних норм щодо оподаткування діяльності туристичних операторів. Тому все залежить від характеру укладених угод як із покупцем туристичного продукту, так і з його продавцем.

Якщо підприємство ТОВ «Сєнтоза-Тур» виступає як агент (посередник), вчиняє дії за рахунок і в інтересах замовника (в особі іноземного оператора або ж покупця турпродукту), то отримана у квітні 2007 року передоплата не є власністю такого підприємства і до валових доходів не включається (пп. 7.9.1 Закону про прибуток). Перераховані туроператорунерезиденту суми не збільшують валові витрати (пп. 7.9.2 Закону про прибуток). Сума винагороди, яка розраховується відповідно до укладених агентських (посередницьких) договорів, збільшує валові доходи або в момент зарахування коштів від покупця (замовника), або в момент фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку (пп. 11.3.1 Закону про прибуток).