Дата і час виходу макроекономічних показників відомі заздалегідь, оскільки існує календар публікацій. Крім того, завжди відомі очікувані значення цих індикаторів. Тому завжди є час, щоб продумати і спрогнозувати можливі варіанти поведінки ринку при сильних відхиленнях реальних показників від очікуваних. Абсолютний числовий вираз критичного рівня відхилення для кожного індикатора визначити дуже важко, оскільки ринок реагує не на сам показник, а виражає свій настрій. Іноді незначні відхилення викликають сильну реакцію ринку, а іноді значні відхилення від очікуваних значень ігноруються. Відмітьте, що один індикатор, узятий ізольовано від інших, не несе практично ніякої інформації. Тому реакція на індикатор визначається також і аналізом всіх попередніх макроекономічних показників в сукупності.
Очікування ринку вже спочатку готують його, пересуваючи ціни в найбільш вірогідному напрямі. Часто можна відмітити наступну реакцію ринку після публікації показника: відразу після появи несподіваного значення курс швидко відкатується в протилежну сторону від "правильної" реакції ринку на це значення, а потім швидко або поволі, але упевнено і сильно йде в "правильному" напрямі. Цей ефект можна пояснити бажанням закрити збиткові позиції, відкриті завчасно в "неправильному" напрямі, а також додати або відкрити позиції в "правильному" напрямі на сприятливішому рівні.
Ще раз нагадаємо, що для справжнього макроекономічного аналізу важливе не конкретне значення того або іншого показника, а наявність стійкої тенденції і помітної швидкості росту або зменшення даного показника. При обговоренні індикаторів ми не стільки прагнули виявити їх значущість для макроекономічного аналізу, скільки намагалися описувати стандартні реакції валютного ринку на публіковані значення цих індикаторів.
Аналіз всіх індикаторів і їх вплив на зміну курсу валюти здійснюються по загальній схемі.
Якщо індикатор показує поліпшення стану економіки, то це приводить до посилення валюти.
Якщо індикатор показує ослаблення економіки, то це приводить до здешевлення валюти.
Швидке поліпшення стану економіки може привести до "перегрітого" її стану, що повинне змусити центральний банк підвищити облікову ставку, а це приведе до посилення валюти.
Ослаблення економіки може змусити центральний банк знизити облікову ставку, що приведе до здешевлення валюти.
Таким чином, вплив кожного макроекономічного показника на курс валюти розглядається в двох аспектах: стан економіки і можливі методи державного регулювання. Причому обидві компоненти такого аналізу діють в одному напрямі або підсилюючи валюту, або ослабляючи її.
GNP (Gross National Product) - валовий національний продукт (ВНП). ВНП є всім, що провели резиденти як усередині країни, так і за кордоном.
GDP (Gross Domestic Product) - валовий внутрішній продукт (ВВП). ВВП - все, проведене усередині країни як резидентами, так і не резидентами.
Різниця між цими індексами не дуже велика. Показник GDP популярніший за межами США, а GNP - в США. Для можливості порівняння з показниками інших країн США теж випускають GDP.
Якщо розглянути формулу для ВНП, то видно, що він складається з окремих компонентів. Тому він є як би вторинним, і його досить добре можна прогнозувати на підставі інших макроекономічних показників, які характеризують окремі складники для формули ВНП.
Передбачається, що існує залежність - збільшення ВНП означає зростання економіки і сприяє посиленню валюти. Навпаки, зменшення ВНП говорить про спад в економічному розвитку і викликає ослаблення валюти. Крім того, при сильному уповільненні швидкості росту ВНП центральний банк для стимулювання економіки може знизити облікову ставку, щоб збільшити грошову пропозицію і інвестиції, що теж приведе до ослаблення валюти. При дуже швидкому зростанні ВНП, який може привести економіку в "перегрітий" стан, центральний банк може підвищити облікову ставку, що приведе до подальшого дорожчання валюти.
Для оцінки інфляції часто використовують дефлятор ВНП - відношення поточного значення ВНП до деякого базового значення. Цей показник дозволяє виділити з ВНП інфляційну складову. Дійсно, ВНП - сумарна вартість проведеного національного продукту, а будь-яка вартість або ціна складається з двох частин: реальна вартість плюс інфляція. Тому зростання ВНП може бути обумовлений тільки збільшенням останньої. Отже, при аналізі необхідно враховувати вплив інфляції на показник ВНП.
Цей індекс виходить раз на квартал. Його вплив на ринок не дуже істотно, оскільки значення цього індикатора добре прогнозується на підставі численних місячних показників.
Індикатор промислового виробництва показує загальний випуск продукції національних заводів, копалень, загальний об'єм комунальних послуг і тому подібне Він відображає силу економіки, а значить, і силу валюти. Таким чином, при збільшенні цього показника росте і курс валюти. При його зменшенні курс валюти падає, при цьому для стимулювання виробництва центральний банк може піти на зниження облікової ставки, що теж ослабить валюту.
Цей індекс публікується щомісячно. Учасники ринку звертають увагу на нього, правда, не дуже велике.
Завантаженість виробничих потужностей - відношення загального випуску продукції до загальних можливостей. Цей параметр теж характеризує поточний стан економіки, наприклад недостатня завантаженість ресурсів указує на слабкий стан економіки.
Для даного показника існує оптимальне значення - 81.5%. Перевищення ним значення 85% швидше свідчить про "перегрітий" стан економіки, чим про благополучний. Проте навіть надмірне значення цього показника може привести до посилення валюти, оскільки "перегрітий" стан економіки приводить до інфляції і говорить про можливість підвищення облікових ставок центральним банком.
Якщо значення цього параметра істотно нижче оптимального, то це указує на слабкість економіки і може привести до ослаблення валюти.
Цей індикатор публікується щомісячно. Для учасників валютного ринку він не є істотним, але для макроекономічного аналізу він необхідний.
Замовлення промисловості - це індикатор, який показує потребу промисловості в товарах тривалого і нетривалого користування. Збільшення значення цього індикатора характеризує активність виробництва і його можливе зростання, тоді як зменшення свідчить про згортання виробництва. Тому при збільшенні даного показника курс валюти росте, а при зменшенні - падає.
Цей індикатор публікується щомісячно і робить на ринок дуже обмежений вплив, бо більше значення має наступний індикатор, який є основною складовою частиною даного показника.
Замовлення на товари тривалого користування - це індикатор, який показує потребу в товарах з терміном використання більше 3 років. Зазвичай такі товари мають велику ціну (наприклад, автомобілі), тому відображають не тільки очікування споживачів, але також і здатність останніх витрачати такі великі суми. Збільшення цього показника позитивно характеризує стан економіки і виробництва. Тому зростання даного показника допомагає валюті посилюватися, а падіння - ослабляє її.
Цей індикатор публікується щомісячно і достатньо важливий для ринку.
Комерційні, або торгові, запаси - це показник, який включає всі проведені товари, що зберігаються на складах. Збільшення запасів говорить про слабкий збут товарів, причому насправді неважливо, чим це обумовлено - неконкурентоспроможністю товарів або падінням доходів населення. Затоварювання складів негативно характеризує стан економіки і приводить до ослаблення валюти.
Цей показник виходить щомісячно і мало значущий для ринку, тим паче, що він не залишає місця несподіванкам, оскільки комп'ютери дозволяють вести складський облік дуже точно.
Будівництво - важлива частина ВНП. Розвиток будівельної індустрії характеризує здорову економіку. Для США будівництво - особливо значущий елемент економіки, що обумовлене історичними причинами. Тому процес будівництва відстежується на всіх його етапах і по кожному з них виходять показники.
Housing starts and permits - дозвіл і початок будівництва.
New and existing home sales - продажі старого і нового житла.
Construction spending - трати на будівництво.
Індикатори будівництва вельми чутливі до рівня облікової ставки, оскільки при будівництві дуже важлива роль кредитів. Причому необхідні як кредити під сам процес будівництва, так і кредити на покупку нерухомості. Крім того, існує велика залежність будівництва від рівня доходів населення. Тому зростання активності в будівельній галузі можливе тільки при хорошому стані економіки, що приводить до посилення валюти. Навпаки, спад в будівництві веде до ослаблення валюти. Причому спад в будівництві може бути одним з перших тривожних сигналів неблагополуччя стану економіки. При аналізі цих індикаторів слід враховувати сезонну циклічність в будівництві.
Існують орієнтовні оптимальні показники для housing starts. Якщо значення показника знаходиться в межах між 1,5 млн і 2 млн одиниць, то це відповідає здоровому стану економіки. Зменшення показника до рівня 1 млн говорить про її слабкість. Такі значення цього показника характерні лише для США.
Всі індикатори по будівництву виходять щомісячно, і, не дивлячись на важливість цих показників для економіки, їх вплив на валютний ринок частковий.