Таким чином, основна мета аналізу грошових коштів та їх потоків – це виявлення рівня достатності коштів, необхідних для нормального функціонування підприємства, визначення ефективності й інтенсивності їхнього використання в процесі операційної, інвестиційної й фінансової діяльності і також вивчення факторів й прогнозування збалансованості і синхронізації припливу й відтоку коштів по обсязі й часу для забезпечення поточної й перспективної платоспроможності підприємства.
3. Основні етапи аналізу руху грошових коштів
Аналіз грошових потоків передбачає проведення чотирьох послідовних етапів дослідження.
Перший етап. Аналіз обсягу та динаміки грошових потоків, метою проведення якого є визначення загальних обсягів грошових потоків, основних тенденцій та пропорцій їх розвитку.
Другий етап. Анапи джерел формування грошових коштів, що передбачає вивчення структури позитивного грошового потоку за видами діяльності, ранжирування джерел надходження грошових коштів, визначення місця (вагомості) кожного з них у грошовому забезпеченні функціонування підприємства.
Третій етап. Аналіз напрямів використання грошових коштів, об'єктом якого є вихідний грошовий потік підприємства. Оцінка структури вихідного грошового потоку за видами діяльності та ранжирування окремих напрямів використання дозволяє визначити найбільш "грошомісткі" з них та, відповідно, зосередити увагу на процесі їх формування, можливих резервах скорочення, ефективного розподілу в часі. Так, на підприємстві доцільно проаналізувати вихідний грошовий потік від операційної діяльності за видами виплат, що його формують. Результати такого аналізу надають цінну інформацію для прийняття оперативних рішень та прогнозування перспективного стану вихідного грошового потоку.
Четвертий етап. Аналіз рівномірності грошових потоків, метою якого є ідентифікація та оцінка основних видів грошових потоків за ступенем регулярності здійснення, виявлення факторів коливань грошових потоків, наявності та причин затримок у надходженні грошових коштів та відкладенні запланованих видатків.
Показники рівномірності грошових потоків, що розраховуються в межах цього етапу аналізу, характеризують рівномірність надходження та витрачання грошових коштів протягом періоду, що дозволяє оцінити їх розподіл в часі. Розрахунок даних показників базується на класифікації грошових потоків з точки зору регулярності[1, C. 188-190].
Отже, аналіз руху грошових коштів доцільно проводити у чотири етапи, які логічно пов’язані між собою і результатом яких є повна й достовірна оцінка забезпеченості підприємства грошовими коштами.
4. Система показників, що характеризують рух грошових коштів
Якість грошового обороту підприємства визначається не лише складом грошових потоків, але й показниками ритмічності, синхронності надходження, витрачання та ефективності грошових потоків. Такими показниками є:
- синхронність надходження та витрат грошових потоків – показує відповідність у часі та за обсягами надходження та витрат грошових потоків підприємства. Значення показника повинно наближатися до нуля, що є свідченням узгодженості вхід них та вихідних потоків за обсягами, часом:
(1.1)де Hn– надходження грошових коштів;
Bn– витрати грошових коштів;
n– кількість днів у періоді.
- рівномірність надходження грошових коштів – показує, як вхідний грошовий потік розподіляється у часі протягом звітного періоду та як одноденний грошовий потік відрізняється від середньоденного. Значення показника повинно наближатися до нуля, що є ознакою рівномірності надходжень грошових коштів:
(1.2)де
–середній розмір надходження грошових коштів.- рівномірність витрат грошових коштів – показує, як вихідний грошовий потік розподіляється у часі протягом звітного періоду та як одноденний грошовий потік відрізняється від сере дньоденного. Значення показника повинно наближатися до нуля, що є ознакою рівномірності витрачання грошових коштів
(1.3)де
–середній розмір витрат грошових коштів.- коефіцієнт синхронності надходження та витрат грошових коштів – показує, яку частку становить середнє відхилення між вхідним та вихідним грошовими потоками у загальному вихідному грошовому потоці. Значення показника повинно наближатися до нуля:
: (1.4)- коефіцієнт рівномірності надходження грошових коштів – показує частку середнього відхилення вхідного грошового потоку від його середнього значення у обсязі вхідного грошового потоку. Значення показника повинно наближатися до нуля:
: (1.5)- коефіцієнт рівномірності використання грошових коштів – показує частку середнього відхилення вихідного грошового потоку від його середнього значення у обсязі вихідного грошового потоку. Значення показника повинне наближатися до нуля:
Одним із найважливіших показників, що визначають достатність створеного підприємством чистого грошового потоку з урахуванням фінансованих потреб, є коефіцієнт достатності чистого грошового потоку, який розраховується за наступною формулою:
(1.7)де ЧГП – сума чистого грошового потоку підприємства за аналізований період, тис. грн.;
ПК – сума погашення довго- і короткострокових кредитів, тис. грн.;
ΔЗ – приріст виробничих запасів, тис. грн.;
Д – сума виплачених дивідендів, тис. гри.
Для оцінки синхронності формування позитивного і від’ємного грошових потоків в розрізі окремих інтервалів звітного періоду розраховується рівень ліквідності грошового потоку підприємства по такій формулі:
(1.8)де ПГП – позитивний грошовий потік (надходження грошових коштів);
ГАК, ГАП – грошові активи підприємства відповідно на кінець і початок періоду;
НГП – негативний грошовий потік (видатки грошових коштів).
Узагальнюючим показником ефективності грошових потоків підприємства є ккоефіцієнт ефективності грошового потоку, який розраховується наступним чином:
(1.9)Ці коефіцієнти на відміну від коефіцієнтів статистичного характеру дають динамічну картину того, які ресурси підприємство може мобілізувати для виконання своїх зобов'язань [10, C. 360-363].
Таким чином, у процесі аналізу руху грошових коштів доцільно окрім дослідження абсолютних показників грошових потоків розрахувати відносні, до яких можна віднести: синхронність надходження та витрат грошових потоків, рівномірність надходження грошових коштів, рівномірність витрат грошових коштів, коефіцієнт рівномірності надходження грошових коштів, коефіцієнт достатності чистого грошового потоку та інші.
Висновки
Теоретичні основи дослідження економічної сутності руху грошових коштів показали, що існує безліч підходів до тлумачення категорії «грошові потоки», але найбільш вдалим є визначення, яке зазначив вчений Крамаренко В.І. Він дає визначення грошового потоку як сукупності надходжень і вибуття коштів за певний період часу, сформованих у процесі господарської діяльності.
Рух грошових коштів на підприємстві аналізується на підставі звіту про рух грошових коштів у розрізі операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Аналіз руху грошових коштів здійснюється для оцінки спроможності підприємства зароблятигрошові кошти в розмірі і в строки, необхідні для здійснення запланованих витрат.
Аналіз доцільно проводити у чотири етапи, які логічно пов’язані між собою і результатом яких повна й достовірна оцінка забезпеченості підприємства грошовими коштами.
Якість грошового обороту підприємства визначається не лише складом грошових потоків, але й показниками ритмічності, синхронності надходження, витрачання та ефективності грошових потоків.
До основних показників, що характеризують рух грошових коштів, належать синхронність надходження та витрат грошових потоків, рівномірність надходження грошових коштів, рівномірність витрат грошових коштів, коефіцієнт рівномірності надходження грошових коштів, коефіцієнт достатності чистого грошового потоку та інші.
Результатом аналізу є виявлення причин, які вплинули на збільшення (зменшення) припливу грошових коштів та збільшення (зменшення) їх відпливу, та усунення виявлених недоліків.
Список використаної літератури
1. Білик, М.Д. Фінансовий аналіз [Текст] : навчальний посібник. – 2-ге вид., без змін/ М.Д. Білик, О.В. Павловська, Н.М. Притуляк, Н.Ю. Невмержицька – К. : КНЕУ, 2007. – 592с. – ISBN966-574-799-1.
2. Гончаров, А. Б. Фінансовий менеджмент [Текст] : навчальний посібник для самостійного вивчення дисципліни. / А. Б. Гончаров – Х. : Видавничий дім «ІНЖЕК», 2004. – 328 с.– ISBN966-346-416-9.
3. Звіт про рух грошових коштів [Електронний ресурс] : Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4. – Режим доступу : http://proaudit.com.ua/buh/standart/psbo4.html. – 17.11.2009. – Назва з екрану.
4. Поддєрьогін, А. М. Фінансовий менеджмент [Текст] : підручник. / А. М Поддєрьогін – К. : КНЕУ, 2005. – 535 с. – 966-364-075-8.
5. Рогов,Г.К. Фінанси підприємства [Текст]: навчальний посібник. / Г. К. Рогов – Миколаїв: УДМТУ, 2004. –148 с.- ISBN 966-7952-15-0.
6. Рясних,Є.Г. Основи фінансового менеджменту[Текст]: навчальний посібник. /Є.Г. Рясних. –К.: Скарби, 2003. -238 с.– ISBN 5-7707-0899-
7. Салига, С. Я. Фінансовий менеджмент [Текст] : навчальний посібник. / С. Я. Салига, Н. В. Дацій – К. : Центр навчальної літератури, 2006. – 439 с.– ISBN966-364-153-3.
8. Слав’юк, Р. А. Фінанси підприємств [Текст] : навчальний посібник. / Р. А. Слав’юк – К. : ЦУЛ, 2002. – 460 с.– ISBN 966-8019-00-8
9. Терещенко, О. О. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання[Текст]: навчальний посібник. / О. О. Терещенко – К.: КНЕУ, 2003. — 554 с.– ISBN 966-574-006-7.
10. Шелудько, В. М. Фінансовий менеджмент [Текст]: підручник. / В. М. Шелудько –К. : Знання, 2006. –439 с.– ISBN 966-95655-0-2.