Зниження рівня прибутковості та платоспроможності негативно позначилося на показниках ділової активності підприємства. Поряд із тенденцією до уповільнення оборотності та збільшення термінів повернення дебіторської заборгованості, намітилася тенденція до уповільнення обертання сукупних активів заводу. У 2009 році порівняно з 2008 роком оборотність останніх зменшилася на 0,5 обороту і становила 0,75 рази на рік. Крім того, за досліджуваний період значно збільшилися терміни погашення кредиторської заборгованості. І хоча ефективність використання матеріальних запасів коливалася в межах 6,6-8,7 обороту за рік, це майже не вплинуло на загальний рівень ділової активності акціонерного товариства.
Динаміка показників, що характеризують фінансову стійкість акціонерного товариства, відображає тенденцію до поступової втрати фінансової рівноваги підприємства. Хоча рівень коефіцієнтів даної групи залишається задовільним і відповідає встановленим нормативам: для коефіцієнта фінансової автономії – 0,5; коефіцієнта співвідношення залучених і власних коштів – 1,0. Позитивною ознакою фінансової стійкості підприємства слід вважати рівень показника маневреності власного капіталу, який відображає часку власних оборотних коштів у структурі власного капіталу. В 2008 році значення коефіцієнта підвищилося більш, ніж у 2,1 рази і склало 21,7%, а в 2009 році знизилося до 15,8%, проте залишається вищим від нормативу, встановленого на рівні 10%.
Частка власних оборотних коштів у їх загальному обсязі для промислових підприємств має становити від 40 до 60%. З огляду на це, структура балансу ВАТ "ПААЗ" в 2007-2008 роках відповідала нормативу. Проте в 2009 році питома вага власного оборотного капіталу в структурі оборотних активів зменшилася на 52,55% і склала 27,31%, що недостатньо для забезпечення фінансової рівноваги процесу виробництва. Характерно, що частка власного оборотного капіталу досліджуваного підприємства поступово збільшується, але, на наш погляд, є недостатньою для підтримання фінансової стійкості на належному рівні.
Майновий стан акціонерного товариства характеризують показники зносу, вибуття та оновлення основних засобів. Їх динаміка за досліджуваний період дає підстави вважати, що процес оновлення матеріально-технічної бази заводу відбувається недостатньо інтенсивно. В результаті дооцінки вартості основних засобів підприємства їх первісна вартість багаторазово зросла і водночас збільшився рівень їх зносу з 59% у 2008 році до 90% - у 2009. Показники оновлення основних засобів коливалися на рівні 1-8% і майже не перевищували показників їх вибуття.
Фінансування розширеного відтворення або інноваційного оновлення виробничого процесу підприємства відбувається за рахунок прибутку. Однак, як було встановлено раніше, прибутковість діяльності товариства за останні роки була низькою, а отже його можливості щодо оновлення основних засобів були обмеженими. Як свідчить рівень коефіцієнта співвідношення грошових потоків від операційної та інвестиційної діяльності, у 2007-2008 роках грошова маса від операційної діяльності покривала не більше 80% інвестиційних витрат підприємства. В 2009 році зазначені види діяльності акціонерного товариства характеризувалися фінансовими відтоками, що пояснює від'ємне значення показника (-1,49).
Таким чином, за результатами експрес-діагностики фінансового стану ВАТ "ПААЗ" за досліджуваний період можна стверджувати, що нарощування обсягів виробництва та реалізації продукції в 2008 році порівняно з 2007 роком позитивно вплинуло на динаміку фінансових показників підприємства, а отже сприяло підвищенню прибутковості, платоспроможності, ділової активності та фінансової стійкості товариства, зумовило покращення структури його балансу. Це знайшло своє відображення у зростанні співвідношення грошових потоків від операційної та інвестиційної діяльності. Разом з тим, розрахунки показали, що подальше нарощення об'ємних показників фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства у 2009 році такого ефекту вже не мало. Навпаки, фінансові показники за всіма групами застосованої методики погіршилися і засвідчили зниження якісних параметрів управління фінансовою діяльністю підприємства, і в тому числі, його фінансовими ресурсами. Однією з основних причин такого становища було неефективне управління фінансовими потоками, а саме відсутність оптимальних пропорцій їх розподілу протягом здійснення різноманітних фінансово-економічних операцій.
З вищезазначеного випливає, що збільшення обсягів діяльності може мати результативний характер стосовно прибутковості та платоспроможності підприємства лише за умови ефективного управління його фінансовими ресурсами протягом всього часу їх обігу в господарській діяльності.
Щоб з'ясувати причини недостатньої якості управління фінансами ВАТ "ПААЗ", необхідно проаналізувати склад джерел формування і напрямки використання грошових потоків.
3. Аналіз формування грошових надходжень і видатків підприємства
Однією з основних умов стабільного фінансового стану підприємства є достатність та збалансованість його економічних ресурсів. Йдеться про те, що ресурси підприємства завжди були, є та будуть дефіцитними через їх обмеженість. Найдефіцитнішим ресурсом підприємства визнаються фінансові ресурси, або гроші. Саме тому, мистецтво організувати ефективну роботу підприємства полягає в тому, щоб налагодити безперебійний та раціональний процес формування і використання грошових ресурсів підприємства, які опосередковують рух його фінансових ресурсів та втілюються в конкретних видах та формах капіталу.
Для забезпечення ефективної фінансово-господарської діяльності підприємства обсяги та структура надходження його фінансових ресурсів мають відповідати обсягам та напрямкам їх витрачання. Зокрема, мінімально необхідний притік грошових коштів підприємства повинен забезпечувати покриття його поточних зобов'язань. Відповідно, відсутність такого мінімально необхідного запасу грошових коштів свідчить про фінансові труднощі підприємства. В той же час надмірна величина грошових коштів свідчить про те, що реально підприємство несе збитки, пов'язані з інфляцією і знеціненням грошей. В зв'язку з цим важливим етапом оцінки ефективності руху фінансових потоків слід вважати аналіз формування та використання грошових коштів на підприємстві. Основу такої оцінки мають становити прийоми та методи економічного і фінансового аналізу.
Як відомо, дослідження економічних явищ здійснюється за умови наявності взаємозв'язку між показниками, які їх характеризують. Грошовий потік підприємства визначається показниками надходження та витрачання грошових коштів, а також залишками грошових коштів на початок і кінець досліджуваного періоду (року). Початковий та кінцевий залишки грошових коштів є статичними показниками і безпосередніми індикаторами грошового потоку підприємства не виступають, але вони відображають результат руху грошових коштів і прямо впливають на величину фінансового потоку. Зважаючи на тісний взаємозв'язок між показниками фінансового потоку та залишками грошових коштів підприємства, в ході аналізу фінансових потоків необхідно приділяти увагу як динамічним, так і статичним показникам.
Важливими завданнями аналізу є побудова його загальної моделі і з’ясування загальних принципів та напрямів проведення. Аналіз фінансових потоків підприємства включає певну послідовність аналітичних процедур. Їх перелік в залежності від мети дослідження може змінюватись, проте, в будь-якому разі він пов'язаний із з'ясуванням причин, що вплинули на збільшення (зменшення) припливу грошових коштів та збільшення (зменшення) їх відтоку.
Для того, щоб зрозуміти реальний рух грошових коштів ВАТ "ПААЗ", оцінити синхронність їх надходження і витрачання, необхідно виділити і проаналізувати склад та структуру вхідних і вихідних грошових потоків підприємства.
Результати аналізу напрямків надходження грошових коштів на підприємство за досліджуваний період представлені в таблиці 3.1, з якої видно, що надходження грошових ресурсів ВАТ "ПААЗ" за 2007-2009 роки забезпечувалося за рахунок усіх напрямків фінансово-господарської діяльності: операційної, інвестиційної та фінансової. Проте значущість кожного з них у цьому процесі була різною.
У 2007-2009 роках грошові надходження товариства формувалися переважно за рахунок фінансової діяльності. Основним джерелом притоку коштів були банківські позики, частка яких у загальному обсязі надходжень підприємства становила відповідно 84,59, 89,21 та 62,47%. За інвестиційною діяльністю у 2007-2008 роках грошових надходжень майже не було; їх частка у загальному обсязі не перевищувала 0,5%. Проте у 2009 році в результаті реалізації фінансових інвестицій на суму 10750,0 тис. грн. підприємство забезпечило 18,75% фінансових надходжень.