Смекни!
smekni.com

Фінансово-економічна характеристика суб'єкта господарювання на прикладі ДН-4 (Коростенська дирекція залізничних перевезень) (стр. 3 из 5)

Вартість необоротних активів у 2009 році склала 20 885,0 тис. грн.

Дебіторська заборгованість за аналізований період становила 2 370,0 тис. грн.

Власний капітал підприємства склав 16 495 тис. грн. але і виникла потреба в залучені додаткового запозиченого капіталу, сума якого становила 7 043 тис. грн..

Вартість основних засобів становила 20 749 тис. грн., та коефіцієнт зносу основних засобів свідчить, що основні засоби підприємства зношені на 51% і потребують більш інтенсивного оновлення.

Матеріаломісткість господарської діяльності є дуже низькою – 0,04, та трудомісткість бiльш великою – 0,83. Це обумовлено специфікою отраслi.


Таблиця 2.2 Оцінка ліквідності ДН-4 (Коростенська дирекція зал. перевезень) ДТГО "Південно-Західна залізниця"

Показники Норматив 2009
1. Загальний коефіцієнт покриття (платоспроможності) >1 0,38
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності. >0,5 0,35
3. Коефіцієнт незалежності (забезпеченої) ліквідності. >0,5 0,01
4.Коефіцієнт абсолютної ліквідності. >0,2 0,01
5.Частка оборотних активів в загальній сумі активів. за планом 0,11
6.Частка виробничих запасів в оборотних активах. >0,5 0,06

Загальний коефіцієнт покриття на протязі аналізованого періоду має тенденцію до зменьшення. Це свідчить про недостатність у підприємства обігових коштів для погашення боргів протягом року.

Коефіцієнт швидкої ліквідності становить: 0,35. На протязі аналізованого періоду він становив меньш ніж нормативне значення (> 0,5). Цей коефіцієнт свідчить про те скільки одиниць найбільш ліквідних активів припадає на одиницю термінових боргів.

Що стосується коефіцієнта абсолютної ліквідності, то тут ситуація наступна: цей показник становить менше нормативу (норматив 0,2; показник 0,01). Цей показник свідчить про неготовність підприємства негайно ліквідувати короткострокову заборгованість.

В загальному можна зробити висновок, що підприємство в аналізованому періоді мало не зовсім ліквідний баланс.

За даними таблиці 2.3 проведемо аналіз ділової активності підприємства.


Таблиця 2.3 Оцінка ділової активності ДН-4 (Коростенська дирекція зал. перевезень) ДТГО "Південно-Західна залізниця"

Показники 2009
1. Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 82732,0
2. Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 81545,0
3. Фактичні обсяги виробництва продукції (робіт, послуг) 82128,0
4. Валовий фінансовий результат від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).
- прибуток 8613,0
- збиток
5. Чистий фінансовий результат:
- прибуток 2674,0
- збиток
6. Продуктивність праці (по оплаті праці). 1,66
7. Фонд оплати праці.
- річний 49207,0
- місячний 4100,58
8. Фондовіддача. 3,90
9. Коефіцієнт оборотності оборотних активів. 31 ,13
10. Коефіцієнт оборотності власного капіталу. 4,94

Таблиця 2.4

Показники 2008 р. 2009 р. Зміна за період в порівнянні з 2008г.,%
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, послуг, робіт), тис. грн. 83816 81545 -2,71
Собівартість реалізованої продукції 70492 72932 3,46
Чистий прибуток підприємства (збиток), тис. грн. 3457 2674 -22,65

Чистий дохід від реалізації продукції зменьшився за останній рiк на 2,71 %. Це може бути обумовлено фiнансовою кризою поточного року.

Собівартість реалізованої продукції зросла на 3,46 %.

Чистий прибуток підприємства є результатом всієї діяльності підприємства. 2008 рік об'єднання закінчило з прибутком 3 457 тис. грн. У 2009 році підприємство одержало 2 674 тис. грн., що на 22% меньш показника минулого року. Це пов'язано, мабуть, також iз складним фiнансовим та полiтичним станом в краiнi.

Таблиця 2.5 Оцінка рівня ефективності господарської діяльності ДН-4 (Коростенська дирекція зал. перевезень) ДТГО "Південно-Західна залізниця"

Показники 2009
1. Рентабельність (прибутковість) виробничих витрат. 11,81
2. Рентабельність (прибутковість) господарської діяльності. 3,23
3. Рентабельність (прибутковість) підприємства. 3,25
4. Чиста рентабельність (прибутковість) виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). 3,28
5. Рентабельність активів. 3,25
6. Коефіцієнт окупності виробничих витрат. 1,12
7. Адміністративні витрати на 1 грн. собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг). 0,08
8. Коефіцієнт окупності активів. 1,73

Рентабельність господарської діяльності підприємства складаэ 3,23 %; чиста рентабельність виручки від реалізації продукції - 3,28%, рентабельність - 3,25%; адміністративні витрати на 1 грн. собівартості реалізованої продукції - 0,08%. Це все свідчить про невисоку ефективність ведення господарської діяльності підприємства.

Також ми можемо це побачити з наступноi таблицi.

Таблиця 2.6

Показники 2009 р. Значення показника.
Рентабельність діяльності підприємства, % 4,12 Коефіцієнт рентабельності діяльності показує наявність можливостей підприємства до відтворення та розширення виробництва і характеризує прибутковість діяльності підприємства. Повинен мати тенденцію до збільшення
Рентабельність власного капіталу, % 0,16 Коефіцієнт рентабельності власного капіталу показує частку чистого прибутку у власному капіталі. Високий коефіцієнт вказує на прибуткову діяльність підприємства та його інвестиційну привабливість. Цей коефіцієнт характеризує ефективність укладення коштів у підприємство.Повинен мати тенденцію до збільшення
Рентабельність активів, % 0,11 Коефіцієнт рентабельності активів показує розмір чистого прибутку на одну гривню активів та характеризує ефективність використання активів. Зменшення цього показника може свідчити про затримання темпів економічного зростання та розвитку підприємства. Повинен мати тенденцію до збільшення
Коефіцієнт зносу основних виробничих фондів, % 0,51 Характеризує стан основних фондів. Повинен мати тенденцію до зменшення.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності, % 0,01 Характеризує здатність підприємства ліквідувати поточну заборгованість грошима, які є у підприємства на момент проведення аналізу. Оптимальне значення 0,2-0,35
Коефіцієнт покриття 0,37 Коефіцієнт покриття визначає співвідношення усіх поточних активів до поточних зобов'язань і характеризує достатність оборотних засобів підприємства для погашення своїх боргів протягом року. Значення коефіцієнту у межах 1 - 1,5 свідчить про те, що підприємство своєчасно ліквідує борги. Критичне значення коефіцієнту = 1. При коефіцієнті < 1 підприємство має дуже низьку ліквідність, у цьому випадку, а також негативній динаміці цього показника проводиться додатковий аналіз з метою виявлення причин, що призвели до зниження ліквідності підприємства, а також уживаються заходи щодо недопущення банкрутства підприємства.
Коефіцієнт фінансової стійкості 2,34 Повинен мати тенденцію до збільшення
Коефіцієнт незалежності 0,7 Характеризує частку власного капіталу в загальному капіталі. Оптимальне значення дорівнює або більше 0,5

3. Проблеми та перспективи розвитку підприємства

До стратегічних пріоритетів політики розвитку залізничного транспорту на найближчий період є оновлення основних виробничих фондів, насамперед рухомого складу, технічного переоснащення, підвищення технічного рівня та якості будівництва і ремонту залізниць з запровадженням сучасних технологій транспорту, інтегрування транспортної системи України в європейську та світову транспортні системи. Перспективою розвитку залізниць України є реалізація програм, спрямованих на подальше підвищення ефективності роботи, впровадження нових технологій і забезпечення конкурентоспроможності залізничного транспорту.

- програма організації швидкісного руху на головних магістралях України.

Реалізація першого етапу програми забезпечить впровадження швидкісного руху пасажирських поїздів між Києвом та крупними містами України. У 2002-2003 роках вже введені в експлуатацію швидкісні поїзди сполученням Київ - Харків та Київ - Дніпропетровськ.

Кожний рік Укрзалізниця планує вдосконалення цих ділянок для більш швидшого та комфортнішого пересування рухомого складу.

- програми розвитку телекомунікацій і розробки на їх основі сучасних технологій.

Реалізація програми дозволяє створити сучасні інформаційні системи і засоби зв'язку, поліпшити обслуговування пасажирів, забезпечити надання інформаційних послуг у реальному масштабі часу, що значно підвищує якість обслуговування пасажирів і замовників вантажних перевезень.

- програми розвитку транспортних коридорів і залучення транзитних вантажів.

Програма передбачає залучення транзитних вантажів, що сьогодні йдуть морем у з'єднанні Азії з Європою, за рахунок гнучкої тарифної політики, упровадження комбінованих перевезень, залучення вантажопотоку напрямку Азія-Європа.